کاشت مژه دائمی و طبیعی

کاشت مژه

kasht-moje1

کاشت مژه یک روش جراحی است که در آن گرافت‌های مو از پوست سر استخراج می‌شوند و در ناحیه رویش مژه قرار می‌گیرند. در این روش هیچ برش بزرگ یا زخم‌های شدیدی ایجاد نمی‌شود و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌گردد. برای کاشت مژه از موهای خود فرد استفاده می‌شود و مژه‌های کاشته شده کاملا طبیعی به نظر می‌رسند. علاوه بر این، مژه‌های کاشته شده قابلیت رشد دارند. برای داشتن نتیجه بهتر، بایستی بیمار پس از انجام عمل کاشت مژه به پزشک معالج مراجعه کند تا در صورت نیاز به ترمیم این کار توسط پزشک انجام شود.

دلایل ریزش یا کم بودن مژه


استفاده بیش از حد از ریمل

مواد شیمیایی موجود در ریمل مژه و ابرو برای فولیکول‌های مو مناسب نیستند. ریمل‌های ضد آب به ویژه آسیب زننده‌تر هستند و باعث ریزش مژه‌ها می‌شوند.

آسیب

کشیدن، خم کردن یا مالیدن چشم‌ها به شدت باعث آسیب به مژه‌ها می‌شوند تا جایی که ممکن است همه آن‌ها بریزند. به همین ترتیب، استفاده بیش از حد از فرمژه نیز ممکن است باعث آسیب شود و منجر به ریزش مژه‌ها گردد.

بلفاریت

بلفاریت یک بیماری است که در آن پلک‌ها در اثر واکنش آلرژیک یا عفونت قارچی ملتهب می‌شوند. اکثر بیماران مبتلا به بلفاریت، در زمانی که از این بیماری رنج می‌برند، مژه‌های خود را از دست می‌دهند.

آلوپسی

آلوپسی (ریزش موی تدریجی) می‌تواند موهای صورت را نیز تحت تاثیر قرار دهد. آلوپسی آرتا یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن فرد شروع به حمله به فولیکول‌های مو در سراسر بدن می‌کند و موها دچار ریزش می‌شوند.

بیماری

این بیماری‌ها، شرایط متعددی هستند که ممکن است موجب از دست رفتن مژه‌ها شوند. دو بیماری رایج که ممکن است باعث ریزش مژه شوند، اسکلرودرما یا لوپوس و کم کاری تیروئید می‌باشد.

  تفاوت کاشت مو fit و fut: کدام یک بهتر است؟

شیمی درمانی

مواد شیمیایی مورد استفاده برای درمان سرطان نیز باعث ریزش مو می‌شوند و این ریزش ممکن است شامل مژه‌ها نیز باشد. اما بهترین نکته در مورد ریزش مو ناشی از شیمی درمانی آن است که موقتی خواهد بود و موها و مژه‌ها پس از پایان درمان دوباره رشد می‌کنند.

ریزش طبیعی مژه‌ها

مانند موهای سر، مژه‌ها نیز می‌توانند به طور طبیعی بریزند. باید متوجه ریزش و رشد مجدد مژه‌ها شده باشید. این فرآیند طبیعی است زیرا امکان رشد مژه‌های جدید را فراهم می‌کند.

آمادگی برای کاشت مژه دائمی


همانند هر عمل جراحی دیگر، کاشت مژه طبیعی نیز نیاز به مراقبت و آمادگی قبل از عمل برای موفقیت و اثربخشی آن دارد. در اینجا برخی از باید و نبایدهای قبل از کاشت مژه، آمده است.

 •  حداقل چند هفته قبل از جراحی، مصرف داروهای رقیق کننده خون، به خصوص آسپرین و مشتقات آن را متوقف کنید.
 •  دو تا سه هفته قبل از کاشت مژه طبیعی سیگار را ترک نمایید.
 •  مصرف الکل را حداقل یک هفته قبل از عمل متوقف کنید.
 •  در روز جراحی هیچ آرایش چشمی نداشته باشید.

روش کاشت مژه


kasht-moje2

 برای انجام جراحی کاشت مزه طبیعی مراحل زیر انجام خواهد شد:

برنامه ریزی برای جراحی

زمانی که به کلینیک می‌رسید، جراح یک بار دیگر وضعیت شما را بررسی می‌کند تا میزان دقیق فولیکول‌های موی مورد نیاز برای یک ظاهر پرتر اما طبیعی را تعیین کند. پزشک همچنین یک بار دیگر این فرآیند کاشت مژه را برای شما توضیح خواهد داد.

  کیپ شدن بینی:علت و رفع آن

آمادگی برای جراحی

پس از آن، همکاران ما یک فرم رضایت نامه به شما می‌دهند تا آن را بخوانید و امضا کنید. سپس شما به اتاق عمل منتقل می‌شوید، جایی که جراح کار خود را با مشخص کردن ناحیه اهدا برای استخراج گرافت‌ها شروع می‌کند.

استخراج گرافت

قبل از شروع فرایند برداشت مو، ناحیه اهدا کننده تراشیده خواهد شد. از آنجا که کاشت مژه به فولیکول‌های موی بسیار کمی (۲۰ تا ۴۰ مو) نیاز دارد، تکنیک برداشت FUE برای استخراج گرافت استفاده می‌‌شود. جراح با استفاده از یک ابزار پانچ، تعداد مورد نظر از گرافت‌ها را از پوست پشت سر استخراج می‌کند، زیرا موهای آن قسمت بسیار نازک و مشابه مژه هستند.

آماده سازی گراف

پس از برداشت گرافت‌ها، جراح آن‌ها را به همکاران فنی تحویل می‌دهد تا گرافت‌ها را به اندازه دلخواه برسانند و چربی یا بافت اضافی را بردارند.

کاشت گرافت

در زمانی که دستیاران فنی گرافت‌ها را درست می‌کنند، جراح پلک‌ها را برای کاشت گرافت آماده می‌کند. برش‌های ریزی به دقت بر روی لبه پلک‌ها و در زاویه‌های خاصی ایجاد می‌شوند. سپس گرافت‌ها در این برش‌ها قرار می‌گیرند تا جراحی کاشت مژه به پایان برسد.

فرآیند بهبودی و مراقبت‌های پس از عمل


نکات قابل توجه در دوران بهبودی و مراقبت‌های بعد از کاشت مژه عبارتند از:

 •  انتظار داشته باشید که پلک‌هایتان برای یک یا دو روز درد و تورم داشته باشند.
 •  همچنین ممکن است دچار خارش شوید، اما در برابر تمایل خود برای خواراندن پلک‌ها مقاومت کنید زیرا مژه‌ها ممکن است دربیایند.
 • زخم‌ها در عرض چند روز شروع به بهبودی می‌کنند و در اطراف مژه‌ها دلمه ایجاد می‌شود.
 •  پوست زخم را جدا نکنید و آن را با استفاده از پماد تجویز شده بپوشانید.
 •  همچنین برای اطمینان از بهبودی سریع و بدون دردسر، داروها را طبق تجویز پزشک مصرف کنید.
 •  به مدت دو تا سه هفته از لمس غیر اضطراری مژه‌های خود اجتناب کنید، زیرا ممکن است باعث عفونت شود.
 •  از تماس مستقیم با نور خورشید حداقل به مدت یک ماه خودداری نمایید.
 •  ممکن است ۶ تا ۸ ماه طول بکشد تا بتوانید نتایج عمل جراحی را مشاهده کنید.
  حقایق جالب عمل بینی

نوشته کاشت مژه دائمی و طبیعی اولین بار در متخصص پوست و مو پدیدار شد.


Source: drmahdavinia

wpadmin

Comments are closed