کاشت مو در مردان:باز گرداندن موهای از دست رفته سر با روش های نوین

کاشت مو در مردان

کاشت مو یک فرآیند پزشکی است که برای درمان ریزش مو و کچلی در مردان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرآیند یک تکنیک است که فولیکول‌های موی فرد را از یک ناحیه از سر (ناحیه اهداء کننده، که معمولا در پهلوها یا پشت سر است) یا به ناحیه کچل شده یا در حال کچلی سر (ناحیه گیرنده) انتقال می‌دهد. کاشت مو از طریق گرفتن فولیکول‌های مو از آن نواحی پوست سر که موهای پرتری دارد و انتقال آن به نواحی پوست سر که یا مویی ندارد یا موی کمی دارد، انجام می‌شود.

با ریزش مو خداحافظی کنید

ریزش مو به شدت شایع است و اتفاقی است که به احتمال زیاد هر مردی در دوره‌ای از زندگی خود آن را تجربه خواهد کرد. ریزش مو می‌تواند به دلایل مختلفی همچون آلوپسی، بالا رفتن سن و استرس روی دهد. از آنجایی که علل مختلفی برای ریزش مو وجود دارد، درمان‌های مختلفی نیز برای آن ابداع شده است. برخی از انواع ریزش مو، همچون ریزش موی ناشی از استرس، فاز طبیعی رشد خود را پس از چند ماه دوباره از سر خواهد کرد و در بیشتر موارد، نیازی به درمان پزشکی پیدا نخواهد کرد. هرچند، سایر انواع ریزش مو همچون آلپوسی آندروژنیک و ریزش موی بدون الگو نیازمند درمان برای تحریک رشد مجدد موست. در بسیاری از موارد این کار را می‌توان از طریق کاشت مو انجام داد، که بهترین درمان برای تمام مردانی است که موی خود را به هر علتی از دست داده‌اند.

ارتباط با ما

دکتر مهدوی نیا با بهره مندی از دانش و سال‌ها تجربه افتخار درمان ریزش مو در مردان را با انواع روش‌های نوین و ترکیبی کاشت مو به دست آورده است. کاشت مو در کلینیک مهدوی نیا به صورت قطعی، بدون عوارض و در اکثر مواقع در دو جلسه (دو روز متوالی) صورت می‌گیرد. در ابتدا الگوی رشد موهای طبیعی بیمار بررسی می‌شود و پس از آن به منظور هرچه طبیعی تر به نظر رسیدن نتایج، طرحی از الگوی کاشت مو تهیه می‌شود. جهت هماهنگی و رزو نوبت قبلی با شماره‌های
۰۲۱-۲۲۳۸۲۶۱۱ و ۰۲۱۲۲۳۸۲۶۰۲ تماس حاصل فرمایید.

چه کسی بهترین کاندید برای کاشت مو است؟


کاشت مو فرآیندی است که در آن، جراح امراض پوستی مو را به ناحیه بی مو یا کم موی سر منتقل می‌کند. جراح معمولاً مو را از پشت یا پهلوی سر به جلو یا بالای سر منتقل می‌کند. کاشت مو معمولاً در مطب پزشکی و تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. برطبق تحقیقات، ژنتیک یکی از اصلی‌ترین عوامل در موارد آلوپسی (کچلی) است. علل باقیمانده ناشی از فاکتورهای مختلفی هستند، از جمله رژیم غذایی، استرس، بیماری و مصرف دارو. استفاده از کاشت مو می‌تواند ظاهر و اعتماد بنفس شما را تقویت کند. کاندیدهای مناسب برای کاهش مو مردانی هستند که بخشی از موهای خود را به علت سوختی یا صدمه به پوست سر از دست داده‌اند یا مردانی که مبتلا به کچلی با الگوی مردانه هستند.

نکات قبل از کاشت مو در مردان


همانند هر چیز دیگر، هر موردی که برای یک نفر نتیجه خوبی دارد الزاماً برای دیگران هم همان نتیجه خوب را نخواهد داشت. به همین خاطر است که پیدا کردن یک نوع کاشت مو که بهترین نتیجه را داشته باشد، بی‌نهایت سخت است، مخصوصا از آنجایی که فاکتورهای فراوانی وجود دارند که باید در پروسه تصمیم‌گیری برای هر بیمار لحاظ شوند. برای ارزیابی صحیح هر یک از انواع کاشت مو و کسب بهترین نتیجه ممکن، بیماران باید متعهد به انجام یک ارزیابی صادقانه از اهداف بخصوص ریزش موی خود باشند و قبل از رسیدن به نتیجه گیری باید با یک متخصص مشورت کنند. در حین تصمیم‌گیری درباره بهترین راهکار کاشت مو، بیمار باید تسهیلات نسبی هر عمل و همچنین هرگونه هزینه‌های مرتبط با آن را در نظر بگیرد. برای مثال یک بیمار بسیار فعال با میزان متوسطی از موهای کرکی شده، ممکن است بخواهد صرفاً از یک جلسه FUE استفاده کند، که زمان ریکاوری کمتری دارد و همچنین ممکن است جلسه کاشت موی طولانی‌تری داشته باشد. از طرف دیگر بیماری که ریزش موی گسترده‌تری دارد، به احتمال زیاد FUT را ترجیح خواهد داد، که به این بیمار این امکان را می‌دهد که تنها در یک جلسه وسعت زیادی از پوست سر خود را پوشش دهد، ولی در کنار این، زمان ریکاوری طولانی‌تری (البته نه خیلی) نسبت به FUE خواهد داشت. در جلسه مشاوره با متخصص کاشت مو، می‌توان درباره بهترین فرآیند با او صحبت کرد تا ضمن در نظر گرفتن شرایط شخصی بیمار، کسب بهترین نتیجه ممکن تضمین شود.

نکات قبل از کاشت مو در مردان


در سال‌های اخیر پیشرفت‌های چشمگیری در زمینه پیوند و کاشت مو مشاهده می‌شود، رایج‌ترین انواع کاشت مو برای مردان عبارتند از:

  ژل نورامیس (Neuramis) چگونه تزریق میشود؟

تکنیک روش نواری (FUT)

مناسب بودن یا نبودن یک تکنیک کاشت موی بخصوص تماماً به طیف متنوعی از عارضه‌های مرتبط با بیمار بستگی دارد. روش نواری، که اصطلاحاً به آن FUT نیز گفته می‌شود، یکی از تکنیک‌های کاشت موی ایده‌آل برای بیمارانی است که به دنبال گزینه‌ای برای ایجاد پوشش موی بیشتری در کف سر بوده و می‌خواهند احتمال نیاز به چندین جلسه درمانی برای رسیدن به این پوشش را کاهش دهند. این مسئله به این علت است که FUT شامل برداشتن باریکه‌ای از ناحیه اهداءکننده از طریق جراحی است که معمولاً بیش از سه هزار گرفت به جراح می‌دهد که بیش از پنج هزار تا نه هزار یونیت فولیکولی است. بیمارانی که ریزش موی شدید دارند یا بیمارانی که به دنبال بازیابی بخش زیادی از حجم موهای خود در نواحی‌ای هستنند که موهای کرکی شده برایشان ایجاد معضل کرده، شاید فرآیند FUT را به عنوان بهترین گزینه بر اساس احتیاجات شخصی خود ببینند. قطعاً روش نواری با سایر روش‌های کاشت مو متفاوت است، ولی مزیت عمده این روش بر روش‌های دیگر، مبنای مورد به مورد آن است، یعنی با جزئیات  کامل نحوه بهره‌مند شدن بیمار از حداکثر مزیت‌های این روش بررسی شده تا خط رویشی طبیعی و همچنین ضخامت موی طبیعی برای بیمار ایجاد شود، که این موضوع خواسته تمام بیماران است. البته، هزینه نیز باید در تعیین ایده‌آل‌ترین راهکار برای بیمار در نظر گرفته شود و  روش FUT یکی از به صرفه‌ترین روش‌ها از لحاظ اقتصادی است زیرا معمولاً این روش نیازمند تعداد جلسات کمتر و مدت جلسه کوتاهتری برای رسیدن به هدف مشخص بیمار از انجام کاشت مو است. عموماً روش نواری یا FUT گرفت بیشتری را به نسبت روش FUE در اختیار جراح می‌گذارد.

روش FUE

روش استخراج واحد فولیکولی (FUE) یا Follicular Unit Extraction یک روش استثنائی ترمیم موست که بطرز موفقیت آمیزی مشکلات موهای کرکی یا ریزش مو را برای طیف وسیعی از متقاضیان کاشت مو برطرف کرده است. اگرچه این تکنیک یکی از موفق‌ترین روش‌ها در ایجاد نتایج مطلوب برای متقاضیان کاشت مو بوده، ولی بیماران باید در نظر داشته باشند که بهترین یک صفت نسبی است که بسته نوع ریزش مویی که بیمار به آن مبتلاست و همچنین طیف وسیعی از سایر عوامل همچون هزینه و راحتی تعیین می‌شود. عمده‌ترین مزیت استفاده از FUE این حقیقت است که این فرآیند باعث بجا ماندن اسکار نشده و نیازی به استفاده از بخیه نیز ندارد، که این مسئله یکی از دلایلی است که بیماران می‌توانند در همان روز اتمام درمان به سراغ فعالیت‌های روزمره خود بروند. اگر برای حصول نتایج مورد نظر بیمار به بیش از یک جلسه درمانی نیاز بود، بخاطر ماهیت غیر تهاجمی این عمل، می‌توان نوبت بیمار را فردای همان روز قرار داد. بیمارانی که می‌خواهند مناسب بودن یا نبودن تکنیک FUE را ارزیابی کنند باید این مسئله را نیز در نظر بگیرند که تعداد گرفت‌هایی که می‌توان با این روش در یک جلسه کاشت، محدود به یک میزان مشخص است. برای بیمارانی که به دنبال پوشش قابل توجهی هستند، روش FUE را باید با توجه هزینه و راحتی پس از چندین جلسه درمانی در نظر گرفت.

تکنیک کاشت مو با ربات

از روش کاشت مو با ربات معمولاً در ترکیب با روش استخراج واحد فولیکولی استفاده می‌شود، به همین خاطر هرگونه ارزیابی از این روش کاشت مو را باید با تحلیل روش FUE در ارتباط با اثربخشی آن در حصول نتایج ترمیمی مو بر روی مراجعه کننده انجام داد. علاوه بر در نظر گرفتن فاکتورهای معمولی مرتبط با روش FUE، مراجعه کنندگان برای کاشت مو این مسئله را باید متوجه شود که حتی پیچیده‌ترین سیستم‌ها که از ربات به شیوه‌ای اثربخش استفاده می‌کند نیز همچنان نیازمند نظارت دستی یک جراح کاشت موی مجرب است. مزایای کاشت مو با ربات به طرز انکارناپذیری مشابه عمل FUE است، اگرچه کاشت مو با ربات معمولاً بصورت ویژه‌ای طراحی می‌شود تا بیشترین گرفت‌های قابل استفاده مو را از ناحیه اهداءکننده به دست دهد تا در ناحیه گیرنده کاشته شود. این مهم از روش‌های متنوعی امکان‌پذیر است، از جمله از طریق استفاده از ابزار پنوماتیک، یک سیستم تبرید یا سیستمی که از هرگونه پیشامد ناخواسته پیچ‌‌خوردگی یا خمیدگی که بتواند به فولیکول مو در هنگام جدا شدن از ناحیه اهداءکننده وارد آید، جلوگیری کند. محدودیت کاشت مو در روش کاشت مو با ربات، هزار و پانصد گرفت در هر جلسه است.

روش سیفر

روش سیفر یا NeoGraft نیز یکی دیگر از گزینه‌های در دسترس بیمارانی است که می‌خواهند از روش FUE برای برطرف کردن مشکلات ریزش موی خود استفاده کنند، به همین خاطر کسانی که کاندید مناسبی برای روش FUE هستند، واجد شرایط انجام روش سیفر یا NeoGraft نیز می‌باشند. برخی از پزشکان و بیماران در جلسه مشاوره به این نتیجه می‌رسند که روش سیفر بهترین گزینه برای برطرف کردن مشکل ریزش مو یا کرکی شدن موی بیمار است، مخصوصاً اگر قدری نگرانی در مورد حاصل نشدن مقدار کافی از یونیت‌های فولیکولی از ناحیه اهداءکننده برای کسب نتیجه دلخواه وجود داشته باشد. این مسئله به این خاطر است که روش سیفر یک سیستم خودکار برای برداشتن یونیت‌های فولیکولی مو است که باعث اطمینان یافتن از آسیب ندیدن موها بخاطر پیچ خوردگی یا کشیدگی است. بیمارانی که به فکر روش سیفر هستند باید این موضوع را در خاطر داشته باشند که هیچ سطحی از خودکار سازی وجود ندارد که بتواند جایگزین مناسبی برای کار یک جراح مجرب و متخصص باشد، این واقعیت ساده تمام روش‌های کاشت مو با ربات را شامل می‌شود، از جمله روش سیفر. حتی اگر روش سیفر احتمال به دست آمدن بیشترین مقدار فولیکول از ناحیه اهداء کننده را افزایش دهد، دستان ماهر متخصصین کاشت مو برای به دست آمدن بیشترین تعداد فولیکول از ناحیه اهداءکننده نیز بطرز خارق‌العاده‌ای موثر است. همچنین جراح می‌تواند در عین افزودن حجمی قابل توجه به نواحی کرکی شده، خط مویی طبیعی را طراحی کند.

  سوالات متداول کاشت مو

کاشت مو با دستگاه SmartGraft

یکی از چندین روش کاشت مو با تکنولوژی‌های خودکار، کاشت مو با دستگاه SmartGraft است که همچون سایر روش‌های خودکار بهترین گزینه برای بیمارانی است که می‌خواهند از بیشترین تعداد یونیت‌های فولیکولی از ناحیه اهداءکننده بهره‌مند شوند. این دستگاه که از روش‌های FUE بهره می‌گیرد، با استفاده ابزار پنوماتیک و سیستم برداشت ایزوله مو مانع از آسیب رسیدن یا خشک شدن فولیکول مو می‌شود، این سیستم هر فولیکول مو را بلافاصله بعد از برداشت در قسمت تبرید ذخیره می‌کند. ابزار پنوماتیک به خودی خود یک روش خودکار به حساب می‌آید، ولی قابل ذکر است که اثربخشی این فرآیند همچنان به تدبیر دستی این ابزار بستگی دارد. بیمارانی که با جزئیات کامل روش کاشت مو FUE را بررسی کرده و احساس می‌کنند که بهترین راهکار برای رسیدن به اهداف مورد نظرشان است، امکان دارد روش SmartGraft را مکملی برای عمل FUE بیابند. مشورت با پزشک به منظور بررسی میزان سودمندی این عمل بخصوص، در برطرف کردن احتیاجات ترمیمی موی بیمار، یکی از ضروری‌ترین مواردی است که بیمار باید در هر شرایطی انجام دهد. در جلسه مشاوره‌ای که بر طبق مقصود بیمار از انجام عمل، مفصلاً طرح‌ریزی انجام گیرد، بهترین روش را می‌توان با دقت و وضوح بسیار بیشتری شناسایی کرد.

معمولاً بین سه تا پنج ماه پس از جراحی طول می‌کشد تا فولیکول‌های کاشته شده مو شروع به رشد موی جدید کنند. موی کاشته شده در ابتدا بسیار نازک و کرکی است و تدریجاً ضخیم‌تر و به مرور زمان پرتر می‌شود. پس از یک سال موی کاشته شده بیمار کاملاً بالغ شده و برای تمام عمر رشد خود را حفظ خواهد کرد.

در حین کاشت مو در مردان چه اتفاقی می‌افتد؟


در حین کاشت مو چه اتفاقی می‌افتد

پس از تمیز کردن سرتاسری پوست کف سر، جراح از سرنگ‌های کوچکی برای بی‌حس کردن ناحیه‌ای از سر شما با بی‌حسی موضعی استفاده خواهد کرد. سپس، پزشک از یک تیغ جراحی برای برداشتن یک بخش مدور از پوست سر شما که پوشیده از موست استفاده می‌کند. سپس پوست کف سر را بخیه خواهد زد. جراح بخش جدا شده از پوست سر شما را با استفاده از یک لنز درشت‌کننده و چاقوی جراحی بسیار تیز به قسمت‌های کوچک‌تری تقسیم می‌کند. این بخش‌ها وقتی کاشته می‌شوند، به شما کمک خواهند کرد تا به رشد موی طبیعی دست پیدا کنید. جراح با استفاده از تیغ یا سوزن سوراخ‌های ریزی را در ناحیه‌ای از پوست کف سر که قرار است کاشت مو در آنجا انجام شود، ایجاد می‌کند. سپس موها را به آرامی در این سوراخ‌های ریز قرار می‌دهد. در یک جلسه درمانی، جراح شاید صدها یا حتی هزاران مو را بکارد. پس از گرافت، گاز و پانسمان تا چند روز روی سر شما باقی خواهد ماند. یک جلسه کاشت مو می‌تواند چهار ساعت یا بیشتر طول بکشد. بخیه‌ها نیز ده روز پس از جراحی کشیده خواهد شد. برای رسیدن به سری پر مویی که دوست دارید، شاید نیاز به سه الی چهار جلسه درمانی باشد. جلسات با چند ماه فاصله انجام می‌شود تا به هر موی کاشت شده اجازه دهد کاملاً بهبود یابد.

 پس از کاشت مو در آقایان چه اتفاقی می‌افتد؟


ممکن است پوست کف سر شما درد داشته باشد و شاید بهتر باشد پس از جراحی کاشت مو داروهایی را مصرف کنید، از جمله:

 • داروی مسکن
 • آنتی‌بیوتیک برای کاهش خطر ابتلا به عفونت
 • داروهای ضد التهاب برای کاهش تورم

اکثر افراد می‌توانند چند روز پس از جراحی به سر کار بازگردند. طبیعی است تا دو الی سه هفته پس از جراحی، موی کاشته نیز ریزش داشته باشد. ریزش مو راه را برای رشد موهای جدید باز می‌کند. اکثر افراد شش الی نه ماه پس از جراحی، به ۶۰ درصد رشد مو دست پیدا می‌کنند. بسیاری از پزشکان برای افزایش رشد مجدد موها استفاده از مینوکسیدیل (روگین) یا پروپسیا (یک داروی رشد مو) را تجویز می‌کنند. این داروها همچنین به کند یا متوقف کردن ریزش مو در آینده کمک خواهند کرد.

عوارض مرتبط با کاشت مو چیست؟


عوارض جانبی کاشت مو معمولاً خفیف بوده و تا چند هفته پس از عمل برطرف می‌شود. این عوارض جانبی عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • تورم کف سر
 • کبودی اطراف چشم‌ها
 • ایجاد شدن پوسته‌ای در نواحی کاشته شده یا برداشته شده کف سر
 • بی‌حسی یا فقدان احساس در ناحیه تحت درمان پوست کف سر
 • خارش
 • التهاب یا عفونت فولیکول‌های مو (فولیکولیت)
 • از دست رفتن ناگهانی ولی عموماً موقتی موی کاشته شده (که به آن ریزش ناگهانی مو می‌گویند).
 • دسته‌های مو با ظاهری غیرطبیعی

ظاهر موها در آینده چطور خواهد بود؟


معمولاً افرادی که از کاشت مو استفاده کرده‌اند مو به رشد خود در ناحیه کاشته شده کف سر ادامه خواهد داد. امکان دارد موی جدید بسته به موارد زیر کم و بیش متراکم رشد کند:

 • شلی پوست سر (میزان سست بودن پوست کف سر شما)
 • تراکم فولیکول‌ها در ناحیه کاشته شده
 • ضخامت یا کیفیت مو
 • پیچش مو

اگر از داروها مصرف نکنید (پروپسیا یا مینوکسیدیل) یا تحت لیزرتراپی خفیف قرار بگیرید، شاید ریزش مو در نواحی درمان نشده پوست کف سرتان ادامه یابد. باید در مورد نتیجه مطلوب خود با جراح صحبت کنید و ضمناً انتظارات واقع‌گرایانه‌ای داشته باشید.

 سوالات متداول


کاشت مو

آیا کاشت مو یک راه حل دائمی است؟

نتایج حاصله از کاشت مو لزوماً دائمی نیست. هرچند، دوام بسیار زیادی دارد و یکی از موفق‌ترین درمان‌ها برای ریزش موست. موی کاشته شده از همان رفتاری پیروی خواهد کرد که مو از آنجا آماده شده، به عبارت دیگر مو باید به رشد خود ادامه دهد، همانطور که در ناحیه اهداءکننده رشد می‌کند.

 آیا می‌توان از ریزش مو جلوگیری کرد؟

هیچ راه شناخته شده‌ای برای جلوگیری از کچلی با الگوی مردانه وجود ندارد. یکی از فرضیه‌ها این است که استرس با افزایش تولید هورمون‌های جنسی در بدن باعث ریزش مو می‌شود. می‌توانید با مشارکت در فعالیت‌های آرامش بخش، از جمله راه رفتن، گوش دادن به آهنگ‌های آرامش بخش و بهره‌مندی از اوقات فراغت بیشتر استرس خود را کاهش دهید.

 آیا موی کاشته شده من ظاهری کاملاً طبیعی خواهد داشت؟

کاشت مو، در صورتی که به درستی انجام شود، می‌تواند به قدری طبیعی به نظر برسد که حتی آرایشگر شما نیز متوجه انجام این عمل نشود. ولی مهارت و روش جراحان کاشت مو بسیار با هم متفاوت است، به همین خاطر نتایج به دست آمده از کار آنها نیز چنین است. یکی از موارد حائز اهمیت انتخاب پزشک خوب و فرآیندی است که برای شما نتایجی کاملاً طبیعی را تضمین کند.

آیا عمل کاشت مو درد دارد؟

به بیماران در ناحیه اهداءکننده و دریافت‌کننده بی‌حسی موضعی زده می‌شود. اکثر بیماران پس از بی‌حسی موضعی هیچ نوع ناراحتی یا دردی را در حین جراحی احساس نمی‌کنند. بیماران پس از جراحی معمولاً مقداری درد و بی‌حسی را همراه با ناراحتی خفیف احساس خواهند کرد. اکثر بیماران از میزان خفیف بودن ناراحتی پس از عمل جراحی شگفت زده می‌شوند.

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است”

نوشته کاشت مو در مردان:باز گرداندن موهای از دست رفته سر با روش های نوین اولین بار در متخصص پوست و مو پدیدار شد.


Source: drmahdavinia

wpadmin

Comments are closed