کاشت موی بدن روی سر(BHT): انتقال مو از بدن و ریش به سر

کاشت موی بدن روی سر(BHT): انتقال مو از بدن و ریش به سر

کاشت مو یک عمل جراحی برای کاشت و ترمیم مو است که در آن فولیکول‌های مو از طرفین یا عقب پوست سر پیوند داده می‌شود تا روی تکه‌های خالی شده پوست سر و یا طاسی را پوشانده و یا جاهایی تراکم موی سر کم شده است را پوشش دهند. در حالی که در اغلب روش‌های کاشت مو، موهای دائمی را از مناطق مقاوم در برابر طاسی برمیدارند و از همان‌ها برای کاشت روی سایر نقاط سر استفاده می‌کنند، برخی از بیماران مقدار موی لازم برای انجام این تعداد پیوند مورد نیاز را ندارند. در چنین مواردی، جراحان را از بقیه قسمت‌های بدن مو استخراج می‌کنند و آنها را بر روی پوست سر پیوند می‌دهند. این فرایند که در آن موهای اهدا کننده از سایر نقاط بدن جمع آوری می‌شود، را عمل کاشت موی بدن روی سر (BHT) می‌نامند.
مو می‌تواند از سایر قسمت‌های بدن مانند سینه، ریش، کمر و پاها برداشته شود و در نتیجه به دلیل مهیا شدن موهای بیشتر از سایر نقاط بدن، شما را مستعد عمل پیوند مو با استفاده از سایر موهای واجد شرایط بدن می‌کند.
متخصصین کلینیک زیبایی رازی با جدیدترین متدهای کاشت مو تحت نظر متخصصین با تجربه شما را برای داشتن ظاهر ایده آلتان کمک خواهند کرد.

به طور کلی، موهای اهدا کننده از پس سر، پشت و دو طرف پوست سر جمع آوری می‌شود اما اگر بیمار موهای کمی روی پوست سر داشته باشد، پیوند طبیعی مو ممکن نخواهد بود. ممکن است چند دلیل برای نداشتن موهای کافی به مقدار مورد نیاز وجود داشته باشد، اما دو دلیلی که بیشتر رایج هستند ریزش بیش از حد مو و پیوند ناموفق مو است. اگر قبلا جراحی پیوند مو انجام داده‌اید، پس ممکن است برداشتن موی بیشتر از این نواحی پوست سر امکان پذیر نباشد. گاهی اوقات، بیماران موهای با کیفیتی در این نواحی ندارند و جراح فقط می‌تواند از قسمت‌های دیگر بدن مانند سینه، کمر و یا ران مو استخراج کند.
اگر ریزش موی شدید (عدد 5 یا بالاتر در مقیاس نورود)، پس پیوند مو اگر تنها با استفاده از موهای سر باشد، ممکن است نتایج رضایت بخشی را به دنبال نداشته باشد، زیرا مقدار موی سالم و قابل استفاده شما به دلیل محدود بودنشان به قدری کم هستند که فقط می‌توانند بخش کمی از ناحیه‌ای که دچار ریزش مو شده است را پوشش دهند. علاوه بر این، حتی زخم‌های ناشی از پیوند مو FUE نیز ممکن است قابل مشاهده باشد، البته اگر جای زخم ناشی از پیوند با روش نواری را کنار بگذارید.
از آنجا که بدن شما می‌تواند تا چندین هزار تار موی قابل پیوند را ارائه دهد، موهای بدن در ناحیه قفسه سینه، کمر و ران‌ها می‌توانند به طور موثری برای پر کردن تکه‌های بزرگ خالی از مو به کار روند. در نتیجه تراکم موها را بیشتر کرده و نتایجی را ارائه می‌دهند که اگر تنها قرار بود تنها از موهای سر به عنوان اهدا کننده استفاده شوند، تقریبا غیرممکن بود.
معیارهای ارزیابی مناسب بودن BHT

  کاشت مژه به صورت طبیعی

جراحان پیوند مو در حال تمرین پیوند موی بدن با استفاده از تکنیک خاصی به نام شاخص دونور ترسو (TDI) هستند که برای تعیین امکان پیوند موی بدن استفاده می‌شود. این تکنیک با استفاده از پنج معیار، منطقه‌ای که می‌تواند اهدا کننده مو باشد را ارزیابی می‌کند:

طول موی بدن
اندازه تارهای مو ناحیه اهدا کننده
تعداد واحدهای فولیکولی که دارای 2 تا 3 فولیکول مو هستند.
رنگ و بافت موی بدن – باید شبیه به موی سر باشد.
تراکم موی بیمار – باید دارای بیش از 40 واحد فولیکولی در هر سانتی متر مربع باشد

اگر شاخص تورسو مو در ناحیه اهدا کننده دارای ارزش 8 یا بیشتر باشد، موهای بیشتری را نسبت به موی سر دارد و بنابراین به عنوان کاندیدای ایده‌آلی برای پیوند موی بدن تلقی می‌شود. کسانی که دارای امتیاز TDI بین 7 تا 5 هستند ممکن است در شرایط خاصی بتوانند از این عمل استفاده کنند، در حالی که افرادی که دارای نمره TDI کمتر از 4 هستند برای پیوند موی بدن مناسب نیستند.
آماده شدن برای کاشت موی بدن روی سر

برای انجام این عمل جراحی دستورالعمل زیر را دنبال کنید:

در طول بازه دو هفته قبل از عمل جراحی، از مصرف تمام داروها و مکمل‌هایی که خون را غلیظ می‌کنند اجتناب کنید. این داروها شامل آسپرین، ایبوپروفن، مکمل‌های ویتامین E، سیر و غیره هستند.
ترک سیگار 2-3 هفته قبل از انجام این عمل. نیکوتین موجود در سیگار مانع بهبودی و رشد مو توسط عروقی می‌شود که خون را به پوست سر می‌رسانند.

چگونگی کاشت مو به روش بی اچ تی

موهای بدن با استفاده از تکنیک استخراج فولیکول مو یا اف یو ای استخراج می‌شوند. در روش‌های استاندارد کاشت مو، تارهای موی مورد استفاده برای پیوند مو از ناحیه اهدا کننده بیمار در پشت سر او استخراج می‌شود که معمولا دارای تراکم موی بالایی هستند. در عمل کاشت مو با استفاده از موهای بدن، پزشکان گرافت را از سایر قسمت‌های بدن استخراج می‌کنند.
اگر کاندیدای پیوند مو از بدن هستید، پس روش پیوند موی سنتی برای شما گزینه مناسبی نیست. پیوند مو به طور مستقیم از ناحیه اهدا کننده تحت بیحسی موضعی استخراج می‌شود که با استفاده از یک ابزار کوچک انجام می‌شود که ضخامت بین 0.75- 1 میلی متر دارد یا کمی ضخیم تر است. پزشک یک برش دایره‌ای در داخل پوست اطراف فولیکول قابل پیوند ایجاد می‌کند و سپس آن را مستقیما از جای خود بیرون می‌کشد. جراح فولیکول‌ها را به صورت انفرادی استخراج می‌کند و آنها را در یک محلول نمکی قرار می‌دهد تا بتواند آنها را در خارج از بدن زنده نگه دارد. هنگامی که تعداد کافی گرافت گرفته شد، مرحله آماده سازی و پیوند در محل سر برای فولیکول‌های جمع آوری شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تفاوت کاشت مو از سر با برداشت از بدن

تفاوت‌های زیادی بین این دو روش وجود دارد و بیماران قبل از رفتن به سراغ هریک از این روش‌های پیوند مو باید از این تفاوت‌ها آگاه باشند. عوامل موثر بر آن نیز شامل محیط حاوی موی قابل پیوند، رنگ، ضخامت و ساختار مو است.
چهار نگرانی عمده برای بیمارانی که از روش انتقال مو از بدن و ریش به سر هستند وجود دارد.
این نگرانی‌ها عبارتند از:

  موها چگونه رشد می کنند؟

تفاوت ساختار بین موی سر و موی بدن.
روند برداشتن موهای بدن.
ناسازگاری بین موی سر و موی بدن.
مرگ مو در دو یا سه سال پس از عمل.

ضعف این نوع عمل‌ها معمولا در این است که موهای بدن دارای کیفیت پایین‌تری نسبت به موهای پوست سر هستند؛ این به خاطر این واقعیت است که ساختار موهای موجود در پوست سر دارای سازگاری بیشتری نسبت به موهای سایر نواحی بدن است. به منظور کسب نتایج موفقیت آمیز پیوند مو با استفاده از موهای بدن، شما نیاز به موی بیشتری خواهید داشت. درجه سازگاری نیز بسیار مهم است تا بهترین نتیجه ممکن را به ارمغان بیاورد. همچنین باید به یاد داشته باشید که میزان موفقیت در پیوند مو با استفاده از موهای بدن کمتر از روش‌هایی است که از مناطق اهدا کننده مو در پوست سر استفاده می‌کنند. دلیل اصلی نیز به این خاطر است که موهای بدن مانند موهای پوست سر محدود نیستند. برای مثال پزشک 2000 پیوند را از موهای بدن برداشت کرده و تنها 1000 پیوند سالم از آنها به دست می‌آید. به طور معمول در روش‌های پیوند مو که اهدا کننده آن ناحیه داخلی سر بیمار است، 2000 پیوند سالم از 2000 پیوند مورد نیاز از ناحیه سر دریافت می‌شود، به همین دلیل پزشکان اغلب روش‌هایی را پیشنهاد می‌کنند که در آن، موهای سر به عنوان اهدا کننده استفاده می‌شوند.
تفاوت بین FUE بی اچ تی و FUE معمولی

همانطور که در بالا ذکر شد، تکنیک مورد استفاده برای استخراج موی قابل کاشت مو از بدن در روش FUE معمولی و بی اچ تی یکسان است، بنابراین تفاوتی از این نظر بین بی اچ تی  FUEو FUE معمولی وجود ندارد. با این حال، بیماران برای پیوند مو از بدن باید قبل از اینکه فولیکول‌ها را از مناطق مختلف بدن استخراج کنند معیارهای خاص و برخی پیش نیازهای فیزیکی را داشته باشند. این الزامات در توضیحات شاخص اهدا کننده تورسو (TDI) آمده است. بافت موی بدن باید شبیه موی سر باشد. همچنین موهای بدن به لحاظ آناتومیکی از موی سر متفاوت است. واحدهای فولیکولی موهای سر به طور کلی شامل دو یا سه مو در هر پایه هستند، در حالی که واحدهای فولیکولی بدن اغلب فقط یک مو دارند.
تفاوت‌های دیگر بین موهای بدن و موهای سر که قبل از پیوند مو با روش FUE در نظر گرفته می‌شود عبارتند از:

جهت رشد فولیکول های مو
ضخامت و ساختار و همچنین رنگ مو
نوع و بافت پوستی که در آنجا موها رشد می‌کنند
عمق فولیکول‌های مو در زیر پوست

مراقبت‌های بعد از عمل انتقال مو از بدن و ریش به سر برای رسیدن به بهبودی سریع‌تر

مراقبت بهینه از پوست سر بسیار مهم است. اگر شما مایل هستید که نتایج بهتر و بیشتری را از این جراحی خود کسب کنید. چند نکته کلیدی در اینجا وجود دارد:

داروهای تجویزی را طبق نظر جراح توصیه کنید. حتی یک نوبت از مصرف آن را فراموش نکنید.
پوست سر خود را تا یک یا دو روز بعد از جراحی شستشو ندهید. این باعث می‌شود که فولیکول‌ها به طور قطعی در جایی که پیوند زده شده‌اند، تثبیت شوند.
در زمان شامپو کردن سر خود، از چنگ زدن و ماساژ دادن خشن پوست سر خود اجتناب کنید.
خاراندن پوست سر یا ناخن زدن به زخم‌ها و پوسته ناشی از کاشت گرافت‌های مو به شدت ممنوع است.

  کاشت مو در مردان:باز گرداندن موهای از دست رفته سر با روش های نوین

چه عواملی موجب موفقیت کاشت موی بدن روی سر می‌شود؟

سه عامل کلیدی وجود دارد که نقش مهمی در تعیین نتیجه پیوند مو دارند و آنها عبارتند از:

نحوه استخراج فولیکول‌های مو
چرخه رشد موهای بدن
سازگاری موهای سر و بدن

پزشکان روش‌های پیوند مو از بدن را تا زمانی که ضروری نباشد، توصیه نمی‌کنند. اولویت پزشکان در پیوند مو استفاده از روش‌هایی است که از موهای ناحیه سر به عنوان اهدا کننده استفاده می‌شود که معمولا شامل موهای پشت و در دو طرف سر می‌باشد.
محدودیت‌های استفاده از کاشت مو به روش بی اچ تی 

در حالیکه کاشت موی بدن روی سر یک جایگزین کاملا موفق برای کسانی است که موهای کافی در سر آنها بعنوان اهدا کننده وجود ندارد، تنها محدودیت آن در این است که این تکنیک هنوز خیلی رایج نیست، بنابراین یافتن جراح BHT با تجربه و ماهر کار سختی است. ضروری است که جراح پیوند موی شما آگاهی و تجربه کافی برای استخراج موهای بدن را داشته باشد. او همچنین باید قادر به تهیه واحدهای فولیکولی باشد و آنها را به طور صحیح خارج از بدن ذخیره کند.
عوارض جانبی

نگرانی اصلی بسیاری از بیمارانی که می‌خواهند از روش کاشت موی بدن روی سر استفاده کنند این است که آیا پس از انجام این عمل، در منطقه اهدا کننده بدن زخم‌های قابل رویت خواهند داشت یا خیر. در پاسخ به این نگرانی باید گفت که در حقیقت، در ناحیه اهدا کننده مقداری بخیه و زخم ایجاد خواهد شد، اما با گذشت چند هفته بهبود می‌یابد.
علت ریزش ابرو: بیماری و وراثت مهمترین دلایل ریزش ابروها
The post کاشت موی بدن روی سر(BHT): انتقال مو از بدن و ریش به سر appeared first on کلینیک زیبایی رازی کاشت مو کاشت ابرو تزریق ژل و بوتاکس.
Source: cosmeticclinic.ir

wpadmin

Comments are closed