چگونه موهای سالم داشته باشیم؟ تغذیه و نحوه شستشو و مراقبت مو

 
اطمینان حاصل کردن از سلامت کامل موها چیزی بیشتر از انتخاب یک نوع شامپو است. انبوهی از عوامل مختلف بر میزان شفافیت، درخشندگی و قدرت موهای شما تأثیرگذار هستند. البته، برخی از این عوامل از جمله عوامل طبیعی هستند – به این معنا که مجبورید باید با موهایی که از پدر و مادرتان به ارث برده‌اید کنار بیایید  ولی بخش زیادی از این عوامل کاملاً به نحوه مراقبت از موهایتان بستگی دارد. از تعویض گهگاه شامپو تا برنامه‌ریزی برای مراجعه منظم به آرایشگاه، در ادامه به برخی از بزرگترین اشتباهات در مراقبت از موها که باید از آنها اجتناب کنید می‌پردازیم و همچنین درباره افسانه‌هایی که باید دور بریزید و عادات سالمی که باید برای داشتن موهایی سالم از همین امروز شروع کنید مطالبی را تهیه کرده‌ایم.

موها همیشه یکی از مهم ترین عناصر زیبایی ظاهر محسوب می شود و همه تمایل دارند موهایی زیبا، پرپشت و براق داشته باشند. متخصصین کلینیک زیبایی رازی بهترین راه ها را برای داشتن موهایی سالم و زیبا به شما پیشنهاد خواهند کرد. اگر دچار ریزش موی شدید نیز شده باشید با جدیدترین روش های کاشت و شما را برای داشتن موهای ایده آل کمک خواهند کرد.

روش هایی برای داشتن موهای سالم

برس و شانه مناسب
آشنایی با نوع برس و شانه‌ای که برای حالت دادن به موهایتان از آنها استفاده می‌کنید مهم است. توصیه می‌کنیم به جای محصولات بی‌کیفیت از شانه‌ها و برس‌های با کیفیت استفاده کنید، زیرا این محصولات با ماساژ دادن پوست کف سر به ریلکس شدن آن کمک می‌کند.
بیشتر توصیه می‌شود تا از شانه به جای برس استفاده شود. هرچند برس‌های پارویی که در بازار هم موجود است بهتر از سایر برس‌ها هستند.
مطمئن شوید که شانه یا برسی که از آن استفاده می‌کنید تمیز باشد. از استفاده مشترک شانه و برس خودداری کنید زیرا این کار احتمال انتقال شور سر و سایر عفونت‌های پوستی را افزایش می‌دهد.
انتخاب محصول با در نظر گرفتن آب و هوا 
اگرچه این تفکر که مو می‌تواند نسبت به برخی محصولات “مقاوم” شود شایعه‌ای بیش نیست، ولی این حرف که برخی محصولات مو برای فصل بخصوصی بهتر است حرف کاملاً صحیحی ست. در زمستان، محصولات مو باید مرطوب کننده و آبرسان باشند، ولی در تابستان، می‌توان از محصولات نسبتاً سبک‌تر استفاده کرد که با سنگین کردن موها باعث حبس حرارت و رطوبت در موها نشوند.
عدم برس زدن بیش از اندازه 
شانه کردن موها یک عادت سالم است (و البته نمی‌توان با موی شانه نکرده از منزل خارج شد) ولی شانه کردن موها برای بیش از یکبار در روز نوعی کشیدن موها از ریشه است که پزشکان آن را توصیه نمی‌کنند. در حقیقت، شانه زدن بیش از حد موها باعث کش آمدن مو شده و ریشه‌های ضعیف را از جا درمی‌آورد. توصیه می‌کنیم یکبار در روز موهای خود را شانه کنید و از برس پلاستیکی استفاده کنید. برس‌های فلزی فشار زیادی را به موها می‌آورد.
 لمس نکردن دائمی موها 
باید “کشیدن موها از ریشه” را به حداقل ممکن برسانید، به همین خاطر باید هرگونه کشش یا فشار روی ساقه موها را کم کنید. یکی از بزرگترین علل کشیدن غیرضروری موها، بستن موها با مدل دم اسبی است. “کشش خفیف و دائمی فولیکول مو باعث آسیب رسیدن تدریجی به مو می‌شود.” چند سال بعد، حتی ممکن است باعث عقب نشینی خط رشد مو در ناحیه پیشانی شود. چرخاندن موها یا کندن موها از ناحیه‌ای که دچار موخوره شده‌اند نیز فکر خوبی نیست سالم‌ترین روش برای مراقبت از این نوع موها، رها کردن به حال خودشان آنهاست.
دوش آب داغ ممنوع 
بله، پس از یک روز طولانی گرفتن دوش آب گرم احساس خارق‌العاده‌ای دارد (مخصوصاً در زمستان)، ولی دوش آب داغ برای سلامت موهایتان خوب نیست. در واقع دوش آب گرم باعث خشک شدن موها شده و برای کسانی که موهای خود را رنگ کرده‌اند، آب گرم سریع‌تر از آب سرد رنگ مو را شسته و از بین می‌برد. اگرچه شاید دوش آب سرد به نظر ایده‌آل نباشد ولی علاوه بر موها، برای پوستتان هم خوب است.
استفاده از کلاه 
“خورشید باعث اکسید شدن موها شده و آنها را خشک می‌کند.” به همین خاطر استفاده کردن از کلاه نه تنها از صورت شما در برابر نور خورشید مراقبت می‌کند، بلکه از سوختن کف سر و خشک شدن موهای شما نیز محافظت خواهد کرد. همین امر به تنهایی بهانه خوبی است که امروز خود را به خریدن یک کلاه زیبا مهمان کنید.
گذاشتن ماسک مو بصورت هفتگی 
این مورد یکی از عادات سالم مراقبتی است که هم متخصصین پوست و هم آرایشگران بر آن توافق دارند: استفاده از یک ماسک موی مرطوب کننده را در برنامه مراقبت هفتگی خود از موهای خود بگنجانید تا رطوبت موهایتان را حفظ کنید.
 عدم استفاده از حرارت برای حالت دادن موها (یا حداقل محافظت کردن از موها در برابر حرارت) 
اگر حتماً اصرار دارید که هر روز موهایتان را با سشوار خشک کنید، این راه حل هوشمندانه را در نظر داشته باشید: برای مدت طولانی از گرم‌ترین درجه آن روی موهای سر استفاده نکنید. “سشوار را با گرمای کمتر روی موهای خود حرکت دهید و سرعت باد آن را نیز کمتر کنید.” “سشوار کردن موها با این شیوه اندکی بیشتر طول می‌کشد ولی در عین حال با این کار می‌توانید بهتر از موها مراقبت کنید و این زمان برایتان مفید خواهد بود.” اگر می‌خواهید با اتو مو موهای را صاف یا فر کنید، پیش از استفاده از اتو مو روی موهایتان یک اسپری محافظ بزنید.

  ریزش موی سکه ای (آلوپسی آره آتا): درمان طاسی منطقه ای

حفظ رژیم غذایی سالم 

شاید به نظر برسد که این عادت مراقبتی سالم ارتباطی با موهایتان نداشته باشد: داشتن یک رژیم غذایی متعادل. پروتئین بلوک مو را تشکیل می‌دهد، در واقع مو پروتئین کراتینه شده است.” از نظر بدن مو یک بافت غیر ضروری است، به همین خاطر بدن در ابتدا پروتئینی به مو نمی‌فرستد  تمرکز بدن بر ارگان ضروری بدن همچون قلب و کبد است ولی اگر به اندازه کافی مواد مغذی مصرف کنید، بدن می‌تواند پروتئین را به نواحی مورد نیاز آن برساند. یکی دیگر از مواد مغذی اصلی برای مو آهن است. “آهن منبع انرژی برای موهاست. “آهن آن ماده معدنی است که مو به آن احتیاج دارد.” در حقیقت، پژوهش‌های متعددی نشان داده‌اند که فقر آهن ارتباط مستقیمی با ریزش موی زنان را دارد.ولی حتی اگر رژیم غذایی گیاهخواری دارید نیاز به نگرانی نیست باز هم می‌توانید پروتئین را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانید.
نادیده نگرفتن پوست کف سر 
اگر بخاطر خشکی و خارش دائماً در حال خاراندن کف سر خود هستید و شامپوهای داروخانه‌ها کمکی به شما نکرده‌‌‌اند، با یک پزشک مشورت کنید. “پوست کف سر را نادیده نگیرید.” خارش مزمن باعث آسیب دیدن پوست کف سر می‌شود. در صورتی که به سختی بتوان خارش را تحمل کرد یا اگر نواحی دارای خارش باعث احساس درد در کف سر شوند، می‌توانند برای سلامتی موها مشکل آفرین باشند.

  ریزش مو بعد از بارداری: با ریزش مو در شیردهی چه کنیم؟

عدم استفاده از مواد مصنوعی تا جای امکان 
موها از تمام چیزهایی که در طول هفته تحمل می‌کنند نیاز به استراحت دارند. پزشکان توصیه می‌کنند که آخر هفته به موهای خود اجازه بدهید تا سر حال بیایند. در صورت امکان، بگذارید موهایتان با هوا خشک شود، از محصولات حالت دهنده مو با حرارت خودداری کنید و از حالت دادن موها به شکل دم اسبی یا بستن هدبند اجتناب نمایید تا هرگونه کشش غیرضروری ساقه مو از بین برود. به عبارت دیگر، نیاز است که هر از چند گاهی به موهای خود فرصت دهید تا استراحت کنند.
کوتاه کردن منظم مو 
تمام متخصصین عقیده دارند که: عدم مراجعه منظم به آرایشگاه برای رشد موها مناسب نیست. انتهای موها خشک شده و دچار موخوره می‌شوند، به همین خاطر نمی‌توانید موهایتان را تا اندازه دلخواه بلند کنید. کوتاه کردن منظم موها باعث می‌شود تا موخوره به حداقل برسد. پزشکان توصیه می‌کنند که هر شش الی هشت هفته یکبار موهایتان را کوتاه کنید.
 مراقب از موهای چرب 

شامپوی آرد ذرت 
آرد ذرت یک شامپوی خشک عالی برای موهای چرب است. پس این شامپو را روی موهای خود ریخته، بگذارید 10 دقیقه روی موها بماند و سپس آن را شانه کنید.
آبکشی با سرکه 
نصف فنجان سرکه را با نصف سطل آب مخلوط کنید، پس از شامپو کردن موها و استفاده از مرطوب کننده، با این محلول موهایتان را آبکشی کنید تا موهایتان شاداب و سرزنده به نظر برسند.
روغن درخت چای 
مخلوط کردن مقدار کمی روغن درخت چای داخل شامپوی موهای چرب باعث می‌شود تا حد زیادی از شر موهای چرب خلاص شوید.
آبکشی با لیمو 
موهایتان را با مقداری آب لیمو و یک فنجان کوچک آب شستشو دهید و آبکشی نمایید.
مراقب از موهای خشک

زیتون + عسل 
دو قاشق غذاخوری روغن زیتون را با نصف فنجان عسل مخلوط کنید و روی موها قرار دهید، بگذارید این محلول به مدت یک ساعت روی موها بماند و سپس طبق معمول آبکشی کنید.
زرده تخم مرغ + عسل + ماست 
زرده تخم مرغ را زده و آن را با عسل یا ماست مخلوط کنید تا یک محلول غنی از پروتئین برای موهای خشک داشته باشید.
درمان‌های خانگی برای خلاص شدن از شوره سر و تجمع پسماند

آب لیمو + روغن زیتون 
مخلوط آب لیمو و روغن زیتون شوره را از بین برده و احساس خارش در کف سر را کاهش می‌دهد.
سایر ماسک‌های مو 

شنبلیله + ماست 
یک بسته شنبلیله آبکشی شده را با ماست مخلوط کنید، شب آن را رنده کرده و صبح روز بعد مخلوط را روی سر خود بگذارید. سپس با یک شامپوی ملایم موها را شسته و فراموش نکنید که از یک مرطوب کننده استفاده کنید.
عسل + موز 
خمیر عسل و موز رسیده نیز باعث نرم شدن موها شده و موهایتان را شبیه به موهای کودکان خواهد کرد.
ماست ساده 
ماست ساده موها را نرم کرده و درخشندگی را به موها هدیه می‌کند.
حنا
حنا مرطوب کننده خوبی برای مو است ولی نتیجه استفاده از حنا به بافت مو بستگی دارد.
شامپوها، مرطوب کننده‌های و شستشو دهنده‌های خانگی 

ولی ماسک مو تنها محصول مراقبتی نیست که می‌توانید در خانه آن را تهیه کنید! می‌توان شامپوها، مرطوب کننده‌ها و در نهایت شستشو دهنده‌ها را نیز به سادگی در منزل تهیه کرد!
شامپوی 1: برطرف کردن شوره 
در اینجا دستور ساخت یک شامپوی خانگی را به شما آموزش خواهیم داد.
مواد مورد نیاز 

  علت ریزش ابرو: بیماری و وراثت مهمترین دلایل ریزش ابروها

یک چهارم فنجان آب مقطر
یک چهارم فنجان صابون کاستیل مایع
یک دوم قاشق چای خوری روغن سبزیجات سبک یا روغن جوجوبا
یک قاشق چای خوری سرکه سیب
سه قاشق غذا خوری آب سیب
6 عدد میخک کوبیده شده
ظرف

نحوه درست کردن 
تمام مواد اولیه را در یک مخلوط کن ریخته و همچون یک شامپوی معمولی از این مخلوط استفاده کنید. باقیمانده مخلوط را در یخچال بگذارید و هرگز آن را بیش از 3 روز نگهداری نکنید.
شامپوی 2: درخشندگی مو 
مواد مورد نیاز 

یک چهارم فنجان آب مقطر
یک چهارم فنجان صابون کاستیل مایع
دو قاشق غذا خوری رزماری خشک شده
دو قاشق غذا خوری روغن بادام شیرین
یک چهارم روغن اساسی لیمو
ظرف

نحوه درست کردن (H4)
ابتدا، رزماری و آب مقطر را بجوشانید تا وقتی که عطر رزماری را استشمام نمایید. سپس محلول را از صافی رد کنید. به این محلول باقی مواد اولیه را اضافه کنید. و آن را در یخچال نگهداری کنید.
مرطوب کننده 1: تقویت مو 
مواد مورد نیاز 

چهار قاشق غذا خوری روغن نارگیل
دو قاشق غذا خوری عسل

نحوه درست کردن 
هر دو ماده اولیه را با قرار دادن یک فنجان از مواد اولیه درآب جوش بجوشانید. مخلوط را روی موی شسته شده ریخته و موها را برای 20 دقیقه در یک حوله بپیچید. 80 الی 90 درصد مرطوب کننده را بشویید.
مرطوب کننده 2: مرطوب کننده و حالت دهنده
مواد مورد نیاز 

یک قاشق چای خوری ژلاتین
آب

نحوه درست کردن 
ژلاتین را به آب اضافه کرده و موها را با آن بشویید.
شستشو دهنده 1: درخشندگی مو 
حال برای شستشو دهنده‌های خانگی!
مواد مورد نیاز 

چهار قاشق چای خوری آب
دو قاشق چای خوری سرکه سیب
سه قطره روغن اساسی لیمو

نحوه مصرف 
این محلول را به محلول شستشو دهنده نهایی اضافه کرده و موهایتان را به خوبی آب بکشید.
شستشو دهنده 2: پاک کردن محصولات حالت دهنده مو 
مواد مورد نیاز 

یک قاشق غذا خوری بکینگ پودر
یک فنجان آب

نحوه مصرف 
به خوبی موها را ماساژ داده تا ترکیب روی کف سر قرار بگیرد. ابتدا با آب گرم و سپس با آب سرد شستشو شود.
 
The post چگونه موهای سالم داشته باشیم؟ تغذیه و نحوه شستشو و مراقبت مو appeared first on کلینیک زیبایی رازی کاشت مو کاشت ابرو تزریق ژل و بوتاکس.
Source: cosmeticclinic.ir

wpadmin

Comments are closed