چگونه خودارضایی کنیم که ضرر نداشته باشد؟

خودارضایی یک فعالیت جنسی طبیعی و سالم است که عوارض جانبی کمی دارد. بسیاری از ادعاهای عجیب و غریب پیرامون در مورد خودارضایی مانند کور شدن صحیح نمی باشند.

خودارضایی به زمانی که فرد دستگاه تناسلی خود را برای لذت جنسی تحریک می کند گفته می شود، که ممکن است منجر به ارگاسم شود یا نشود. خودارضایی در میان مردان و زنان در هر سنی شایع است و نقش مهمی در رشد جنسی سالم دارد.

تحقیقات نشان داده است که در میان نوجوانان 14 تا 17 ساله در ایالات متحده، حدود 74 درصد از مردان و 48 درصد از زنان، خودارضایی می کنند.

در میان افراد مسن بین 57 تا 64 سال، تقریباً 63 درصد مردان و 32 درصد زنان خودارضایی می کنند.

افراد به دلایل زیادی خودارضایی می کنند. این علل شامل لذت، لذت، سرگرمی و از بین بردن تنش می باشد. برخی افراد به تنهایی خودارضایی می کنند، در حالی که برخی دیگر با یک شریک خودارضایی می کنند.

در ادامه به عوارض جانبی بالقوه خودارضایی می پردازیم و واقعیت ها در مورد افسانه های موجود در مورد آن را عنوان می کنیم. همچنین برخی از فواید خودارضایی برای سلامتی را مشخص می کنیم.

عوارض خودارضایی

برخی از زوج ها نگرانند که اگر یکی از آن ها خودارضایی کند، رابطه آن ها ناخوشایند خواهد بود. این مورد نیز یک افسانه می باشد.

بیشتر زنان و مردان در صورت رابطه یا ازدواج نیز به تنهایی یا با شریک خود دست به خودارضایی می کنند و بسیاری آن را لذت بخش می دانند.

یک مطالعه نشان داده است زنانی که خودارضایی کرده اند، در مقایسه با کسانی که خودارضایی نمی کردند ازدواج شادتری داشتند.

عوارض خودارضایی از نظر علمی

خودارضایی بی ضرر است. برخی افراد ممکن است در صورت خشونت زیاد دچار بریدگی یا حساسیت پوست شوند، اما معمولاً طی چند روز بهبود می یابد.

اگر مردان به طور مکرر در یک مدت زمان کوتاه خودارضایی کنند، ممکن است باعث تورم جزئی آلت تناسلی به نام ادم شوند. این تورم معمولاً طی دو روز از بین می رود.

عوارض خودارضایی از لحاظ روانی

احساس گناه

برخی افرادی که نگرانند خودارضایی با اعتقادات مذهبی، معنوی یا فرهنگی آن ها در تعارض باشد، ممکن است احساس گناه کنند. با این حال، خودارضایی غیراخلاقی یا اشتباه نیست و لذت بردن از آن شرم آور نیست.

بحث در مورد احساس گناه با یک دوست، پزشک، یا درمانگر متخصص در زمینه بهداشت جنسی ممکن است به فرد کمک کند تا احساس گناه یا شرم ناشی از خودارضایی را کنار بگذارد.

کاهش حساسیت جنسی

خودارضایی بیش از حد یا روش های تهاجمی ممکن است منجر به کاهش حساسیت جنسی شود.

اگر مردان خودارضایی تهاجمی انجام دهند که شامل محکم گرفتن بیش از حد آلت تناسلی، مممکن است باعث کاهش احساس شود. این مساله با گذشت زمان و با تغییر تکنیک حل خواهد شد.

تحریک پیشرفته، مانند استفاده از ویبراتور، ممکن است تحریک و عملکرد کلی جنسی در مردان و زنان را افزایش دهد.

استفاده از ویبراتور در زنان، باعث بهبود عملکرد جنسی و در مردان بهبود عملکرد نعوظ می شود.

سرطان پروستات

مطالعات کمی در مورد افزایش یا کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات انجام شده است. برای بررسی این موضوع به مطالعات بیشتری نیاز است.

مطالعه ای در سال 2013 نشان داد مردانی که در طول 20 سالگی بیش از پنج بار در هفته انزال داشتند، احتمال ابتلا به سرطان پروستات تهاجمی در آن ها نسبت به کسانی که دفع انزال کمتر داشتند، یک سوم کمتر بود.

عوارض خودارضایی

انزال مکرر ممکن است از تجمع عوامل ایجاد کننده سرطان در غده پروستات جلوگیری کند و باعث کاهش خطر سرطان پروستات شود.

در یک مطالعه در سال 2016 ارتباط مشابهی بین انزال مکرر و کاهش خطر سرطان پروستات به دست آمد. محققان دریافتند خطر ابتلا به سرطان پروستات در مردانی که 21 بار در ماه یا بیشتر انزال می کنند، کاهش می یابد.

در مقابل، یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که فعالیت جنسی مکرر مردان در طی 20 و 30 سالگی، خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش می دهد، به خصوص اگر بیشتر خودارضایی کند.

خودارضایی میتواند باعث اخلال در زندگی روزمره شود

در موارد نادر، برخی افراد ممکن است بیش از آنچه که تمایل دارند خودارضایی کنند، که ممکن است باعث موارد زیر شود

فواید خودارضایی

خودارضایی فواید زیادی برای سلامت جسمی و روانی دارد.

مطالعات کمی به طور خاص بر روی مزایای خودارضایی انجام شده است، اما تحقیقات نشان می دهد که تحریک جنسی، از جمله تحریک از طریق خودارضایی، می تواند باعث موارد زیر شود:

  • کاهش استرس
  • کاهش تنش
  • بهبود کیفیت خواب
  • تقویت تمرکز
  • بالا بردن روحیه
  • برطرف کردن دردهای قاعدگی
  • تسکین درد
  • بهبود رابطه جنسی

فواید خودارضایی

خودارضایی به عنوان یک استراتژی برای بهبود سلامت جنسی با افزایش لذت شخصی، برطرف کردن خواسته ها و نیازها، کاهش بارداری های ناخواسته و جلوگیری از عفونت های مقاربتی و انتقال ایدز نیز می باشد.

افرادی که ترجیح می دهند از رابطه جنسی خودداری کنند یا در حال حاضر شریک جنسی ندارند،اغلب برای جایگزین دست به خودارضایی می زنند.

همچنین خودارضایی دارای مزایای جنسی به ویژه برای زنان مسن می باشد، مانند کاهش خشکی واژن و کاهش درد در هنگام رابطه جنسی.

زخم و بریدگی واژن از رابطه جنسی


علت شقاق واژن

برخی افراد ممکن است هنگام صحبت در مورد خودارضایی احساس خجالت، گناه یا شرم کنند. اما خودارضایی امری طبیعی و سالم است و موضوعی برای احساس گناه نمی باشد.

خودارضایی منجر به نابینایی و مشکلات جسمی و روانی نخواهد شد. در بسیاری از موارد، خودارضایی دارای مزایای بیشتری نسبت به عوارض می باشد.

معمولا خودارضایی تنها در صورتی مشکل ایجاد می کند که در زندگی روزمره و روابط با دوستان، خانواده، همکاران و شرکای جنسی تداخل ایجاد کند.

در چنین شرایطی، بهتر است با یک متخصص بهداشت جنسی یا درمانگر رابطه جنسی، مشورت کنید.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

The post چگونه خودارضایی کنیم که ضرر نداشته باشد؟ appeared first on دکتر عباس انتظاری.


Source: drentezari

  پاک کردن تاتو و خالکوبی با لیزر Q Switch
wpadmin

Comments are closed