چگونه از شر خطوط و ترک های بارداری رها شویم؟

khotot-bardari1

خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری رگه‌های کوچک و فرو رفته‌ای در پوست هستند که اغلب روی شکم در مراحل نهایی بارداری ظاهر می‌شوند، زمانی که شکم به سرعت در حال بزرگ شدن است تا بتواند یک کودک در حال رشد را در خود جای دهد. در برخی بانوان نیز در باسن، ران، کمر و سینه خطوط و ترک‌های پوست ظاهر می‌شوند. خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری به دلیل تغییر در بافت حمایتی الاستیکی است که دقیقاً در زیر پوست قرار دارد. این خطوط و ترک‌ها بسته به رنگ پوست شما در رنگ‌های صورتی، قرمز قهوه‌ای، بنفش یا قهوه‌ای تیره ظاهر می‌شوند. اگرچه خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری هرگز کاملاً ناپدید نمی‌شوند اما به مرور زمان محو می‌شوند.

چرا در دوران بارداری بدن ترک می‌خورد؟


khotot-bardari2

انعطاف پذیری نقش مهمی در شکل گیری خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری دارد و همچنین عامل مهمی در از بین رفتن آن‌ها نیز محسوب می‌گردد. خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری به دلیل فعال شدن بیش از حد هورمونی به نام گلوکوکورتیکوئید در طول بارداری است. گلوکوکورتیکوئید موجب توقف تولید الیاف کلاژن و الاستین که مسئول سفت نگه داشتن پوست در حال رشد سریع است، می‌شود. به عبارت دیگر، پوست بدون حمایت الاستیکی در ضخیم‌ترین لایه آن رشد می‌کند و با علائم پارگی که خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری نامیده می‌شود، باقی می‌ماند.

چگونه می‌توان با استفاده از میکرودرم ابریژن علائم خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری را از بین برد؟


بر خلاف سایر نقایص پوست، خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری روی سطح پوست (که اپیدرم نامیده می‌شود) ظاهر نمی‌شوند، حتی اگر سطح پوست جایی است که شما آنها را می‌بینید. خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری در لایه پوستی که به طور مستقیم در زیر قرار دارد (به نام درم) ایجاد می‌شوند. این یک نکته مهم است که باید به یاد داشته باشید، زیرا زمانی که میکرودرم ابریژن قادر به رسیدن به عمق بافت نیست، دانستن این نکته به شما کمک می‌کند. میکرودرم برای درمان خطوط و ترک پوست ناشی از بارداری با استفاده از یک جریان کریستال موجب لایه برداری پوست و رسیدن به محل خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری می‌شود. پس از بیش از ۱۰ تا ۱۲ جلسه درمان ترک‌های ناشی از بارداری با میکرودرم ابریژن، به محلی از پوست که منشأ اصلی خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری است، نزدیک می‌شوید. در واقع، خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری هنوز در عمق پوست وجود دارند، اما کمتر قابل مشاهده هستند. علاوه بر اثر لایه برداری، میکرودرم ابریژن، همچنین باعث تولید کلاژن در پوست می‌شود که انعطاف پذیری آن را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود تا خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری به صورت جای زخم‌های نازک‌تری به نظر برسند.

  درمان زخم های عمیق پوستی و زخم بستر

آیا می‌توان درمان میکرودرم ابریژن را در زمانی که باردار هستید انجام داد؟


انجام میکرودرم ابریژن در دوران بارداری توصیه نمی‌شود. اگر چه بسیاری از بانوان احساس می‌کنند که این درمان بیشتر از همیشه در حین بارداری مورد نیاز است (این حس نیز اغلب به دلیل بروز ملاسما است، روندی از تغییر رنگ در پوست که معمولاً از آن به عنوان ماسک بارداری یاد می‌کنند)، اما بدن زنان در دوران بارداری بسیار حساس است و پیش بینی واکنش بدن نسبت به درمان ترک‌های ناشی از بارداری با میکرودرم در طول این زمان دشوار می‌باشد. همچنین، درگیر شدن بدن در یک فرآیند که نیاز به بهبود دارد، به طور معمول مشکل ساز است. در حالی که بدن یک زن سالم معمولاً قادر به بهبودی بسیار سریع است، بدن یک زن باردار اغلب قادر به مقابله با آن نیست. علاوه بر کند شدن زمان بهبودی، افزایش هورمون‌ها و حساسیت‌ها در دوران بارداری نتایج این روش را غیر قابل پیش بینی می‌سازد. اگرچه ممکن است میکرودرم ابریژن قبل از بارداری یک درمان فوق العاده محسوب گردد، اما انجام آن در دوران بارداری ممکن است باعث تحریک شدید و حتی ایجاد جای زخم در در بانوان شود. علاوه بر این، ملاسما به احتمال زیاد عود می‌کند و موجب بروز مجدد این مشکل در طی دوران بارداری می‌شود. به همین دلیل، اکثر متخصصین پوست و زیبایی، زنان را تشویق می‌کنند تا منتظر بمانند که درمان میکرودرم ابریژن را پس از زایمان انجام دهند.

  تاثیر سیگار در جراحی بینی

جایگزینی برای میکرودرم ابریژن برای از بین بردن خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری


برخلاف باور عموم (و نام فریب دهنده) خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری ناشی از کشش پوست نیستند. این خطوط و ترک‌ها می‌توانند به علت عوامل بسیاری (بارداری، کاهش یا افزایش سریع وزن بدن، فعالیت شدید جسمی یا دارو) ایجاد شوند، بنابراین مطمئن‌ترین راه در مورد گزینه‌های درمانی، مشاوره با متخصص پوست است. در ادامه لیستی از گزینه‌های درمانی خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری را ذکر می‌کنیم:

  •  کرم‌های موضعی
  •  درم ابریژن
  • میکرودرم ابریژن
  •  لایه برداری عمیق شیمیایی پوست
  •  لیزر (تنها زمانی مؤثر است که خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری هنوز قرمز باشند، قبل از اینکه به رنگ نقره‌ای درآیند).
  •  رادیوفرکانسی همراه با پالس لیزر
  •  از بین بردن خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری با استفاده از عمل جراحی
  زگیل تناسلی در بارداری و عوارض آن برای مادر و جنین

روش‌های جلوگیری از ظاهر شدن خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری


خطوط و ترک‌های پوست ناشی از بارداری کاملاً قابل پیشگیری هستند. برای جلوگیری از ظاهر شدن خطوط و ترک‌های پوست در دوران بارداری باید موارد زیر را انجام دهید:

  •  سلامت پوست خود را حفظ کنید. نوشیدن مقدار زیادی آب به میزان حداقل ۲ لیتر در هر روز (نه نوشابه یا آب میوه) با حفظ الاستیسیته پوست به سلامت آن کمک می‌کند. اگر مقدار زیادی قهوه یا چای سیاه یا سبز می‌نوشید، مقدار مصرف روزانه آب را به ۳ لیتر افزایش دهید.
  •  از مواد غذایی مانند آجیل، ماهی، هویج، شیر، تخم مرغ، پنیر کم چرب و گوشت بدون چربی که حاوی مواد مغذی لازم برای پوست شما هستند، استفاده نمایید.

نوشته چگونه از شر خطوط و ترک های بارداری رها شویم؟ اولین بار در متخصص پوست و مو پدیدار شد.


Source: drmahdavinia

wpadmin

Comments are closed