چندین درمان خانگی برای خار پاشنه

اغلب افراد جهت تسکین درد ناشی از التهاب نیام کف پا نیازی به انجام جراحی ندارند. مواردی همچون فیزیوتراپی، درمان های خانگی و درمان های پزشکی می توانند در بهبود بیماری موثر باشند. با این حال، بهبود علائم چندین ماه تا 2 سال پس از درمان اتفاق می افتد. کاهش درد، تحریک پذیری یا التهاب در نیام کف پا بخش مهمی از درمان است اما آسیب زمینه ای رباط پا را بهبود نمی بخشد.

درمان خانگی خار پاشنه

درمان خانگی اولیه شامل عدم تحمل وزن با پای مبتلا و سه تا چهار مرتبه اعمال یخ به مدت 15 تا 20 دقیقه می شود. همچنین، افراد می توانند با کاهش یا تغییر فعالیت های ورزشی خود به بهبود هر چه بیشتر پای خود کمک کنند.

استفاده از کف های حمایتی درون کفش ها، تعویض کفش های کهنه و انجام تمرینات کششی می تواند در تسکین درد مفید باشند. مصرف دارو های ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) همچون ایبوپروفن و ناپروکسن می تواند به تسکین درد نیام کف پا کمک کند. ایبوپروفن و ناپروکسن به ترتیب با نام های موترین (آدویل) و آلیو نیز شناخته می شوند.

قالب های شبانه از دیگر وسایل درمانی هستند که می توانند به کشیدگی عضله پشت ساق و قوس پا کمک کنند. این قالب ها پا را در حالت خم نگه داشته و سبب کشیده شدن نیام کف پا و تاندون آشیل می شوند. این قالب ها از درد و سفتی پا در هنگام صبح پیشگیری می کنند.

کف ها و دیگر سازه های حمایتی کفش ها می توانند با توزیع فشار مقداری از درد را تسکین داده و از رسیدن آسیب بیشتر به نیام کف پا جلوگیری کنند. برخی کفش های مخصوص نیز پا را ثابت نگه داشته و با کاهش فشار به التیام نیام یاد شده کمک می کنند. بیماران می توانند این کفش ها را در هنگام رفتن به حمام از پای خود بیرون آورند.

درمان خانگی خار پاشنه

روغن برای درمان خار پاشنه

روغن های ضروری را باید قبل از استفاده برای ماساژ با یک روغن حامل همچون نارگیل ترکیب کرد. همچنین، افراد می توانند بخار روغن های ضروری را در ترکیب با بخار آب تنفس کنند. از آن جایی که ارتباط التهاب یا تحریک پذیری با التهاب نیام کف پا مشخص نیست امکان دارد استفاده از روغن های ضروری چندان مفید نباشد. با این حال، در صورت استفاده مناسب از روغن های ضروری، امتحان این روش درمانی ضرری به همراه نخواهد داشت.

درمان خار پاشنه با یخ

درمان های خانگی در غلب موارد ظرف چند ماه سبب بهبودی التهاب نیام کف پا می شوند. این درمان ها شامل استراحت، اعمال یخ و تمرینات کششی می شوند. علاوه بر این موارد، ثابت نگه داشتن پا با پیچاندن باند به دور آن نیز روشی مفید خواهد بود. یک مطالعه مروری از چندین مقاله در سال 2015 بیان داشت که بستن پا سبب تسکین موقت درد می شود.

پیشگیری از خار پاشنه

ایجاد برخی تغییرات در سبک زندگی می تواند از بروز این مشکل پیشگیری کند. رعایت توصیه های زیر مفید خواهد بود:

 • از تحت فشار قرار دادن نیام کف پا با دویدن بیش از حد خودداری کنید.
 • قبل از تمرین کردن از گرم شدن و کشیدگی عضله پشت ساق پا، تاندون آشیل و نیام کف پا اطمینان یابید.
 • جهت داشتن وزنی مناسب تلاش کنید.
 • از کفش های حمایتی و دارای قوس مناسب استفاده کرده و کفش های ورزشی خود را به طور متداول عوض کنید.
 • در صورتی که یک دونده هستید بهتر است پس از 600 تا 800 کیلومتر دویدن کفش های خود را نو کنید.
 • ورزش های کم آسیب همچون شنا کردن و دوچرخه سواری را در برنامه ورزشی خود جای دهید.
 • در صورت داشتن اضافه وزن، با کاهش آن فشار وارد شده بر نیام کف پا را کمتر کنید.

روغن برای درمان خار پاشنه

درمان خار پاشنه

خار پاشنه یک زائده استخوانی است که بر روی پاشنه پا ایجاد می شود. التهاب نیام کف پا در اثر وارد شدن فشاری طولانی مدت بر پا ایجاد می شود. جراح ارتوپد یا پا از طریق تصویر برداری اشعه ایکس می تواند خار پاشنه را تشخیص دهد.

افراد اغلب به اشتباه تصور می کنند که درد پا ناشی از خار پاشنه است. خار های پاشنه اغلب با علائم همراه نیستند. از سوی دیگر، برخی مطالعات بیان دارند که 50 درصد افرادی که به خار پاشنه مبتلا هستند احساس درد را تجربه می کنند. خار پاشنه و التهاب نیام کف پا از عوامل مشابهی به وجود می آیند. برخی از این عوامل به شرح زیر هستند:

در نتیجه، معمولا نیازی به انجام جراحی نیست. خار های پاشنه را می توان تقریبا به همان روش التهاب نیام کف پا درمان کرد. استراحت و اعمال یخ، دارو های مسکن و قطعات کمکی برای کفش ها می توانند علائم خار پاشنه را کاهش دهند.

درد کف پا در کودکان

کودکان نیز همچون افراد بالغ در اثر استفاده بیش از حد از یک پا یا پوشیدن کفش های کهنه و نامناسب به این مشکل دچار می شوند. از آن جایی که این وضعیت با گذشت زمان بدتر می شود، باید جهت دریافت تشخیص و درمان مناسب به پزشک مراجعه شود. ماساژ دادن ناحیه مبتلا می تواند به التیام یافتن آن کمک کند. والدین بهتر است موارد زیر برای فرزند خود انجام دهند:

اطمینان یابید که کودک استراحت کرده و تا هنگام التیام پا از دویدن، پریدن یا ایستادن به مدت طولانی اجتناب می کند.

هنگامی که کودک به فعالیت های طبیعی خود باز می گردد، گرم کردن و انجام تمرینات کششی را به آن ها یاد آور شوید.

کفش های کودک باید از نظر اندازه مناسب بوده و از پای او حمایت کنند.

درد پاشنه پای کودک می تواند ناشی از مشکل دیگری همچون التهاب تاندون آشیل یا یک شکستگی باشد.

درد کف پا در کودکان

قرص درمان خار پاشنه

در زمینه مواد غذایی مفید و مضر در زمینه این بیماری به تحقیقات بیشتری نیاز است. با این حال، مصرف مکمل های زیر می تواند سبب ترمیم و التیام بافت شود:

 • ویتامین C
 • روی
 • گلوکوزامین
 • بروملاین
 • روغن ماهی

بهتر است به جای مصرف مکمل ها، مواد مغذی را از طریق مصرف یک رژیم غذایی متعادل به دست آورد. در صورت تمایل به مصرف مکمل، قبل از آن باید با پزشک مشورت کرد. در صورتی که افزایش وزن سبب بروز این مشکل شود، مصرف یک رژیم غذایی مناسب در کاهش وزن و تسکین درد پاشنه پا موثر خواهد بود.

عوارض خار پاشنه

در صورت نادیده گرفتن این بیماری، احتمال ابتلا به درد مزمن پاشنه پا وجود دارد. این درد سبب تغییر نحوه گام برداشتن شده و به نواحی زیر آسیب می رساند:

تزریق استروئید و یا مصرف برخی دارو های دیگر می تواند این نیام را ضعیف کرده و احتمال پارگی آن را افزایش دهد. جراحی ها با خطر خونریزی، ابتلا به عفونت و واکنش به ماده بی حسی یا بیهوشی همراه هستند.

دکتر انتظاری متخصص طب پیشگیری در شمال تهران

The post چندین درمان خانگی برای خار پاشنه appeared first on دکتر عباس انتظاری.


Source: drentezari

wpadmin

Comments are closed