مزایای جراحی زیبایی گوش کودک: سن مناسب اتوپلاستی در کودکان

داشتن گوش‌های بزرگ و بیرون‌زده برای یک کودک مساله ناخوشایندی می‌باشد و باعث ایجاد نگرانی برای او می‌شود. در مدرسه نیز همکلاسی‌ها چنین کودکانی را به طور مداوم با اسم‌های نامناسب صدا می‌زنند و کودک در معرض آزار و اذیت دیگران قرار دارد.
بسیاری از والدین برای رفع این مساله گزینه جراحی را برای کودک خود انتخاب می‌کنند. اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش برای اصلاح اندازه، شکل و بیرون‌زدگی گوش‌ها استفاده می‌شود.

جراحی گوش یا اتوپلاستی معمولاً برای نزدیک‌تر کردن گوش‌های برجسته به طرف سر یا کاهش اندازه‌ی گوش‌های بزرگ استفاده می‌شود.
بیشتر جراحان توصیه می‌کنند که والدین در ارتباط با مساله بیرون‌زدگی گوش‌ها احساسات کودک خود را در نظر بگیرند و وقتی که کودک تمایل به تغییر اندازه گوش خود نداشته باشد، برای انجام جراحی اصرار نداشته باشند. معمولاً کودکانی که در ارتباط با گوش‌های خود نگران هستند و تمایل به انجام جراحی دارند، بیشتر با والدین خود همکاری کرده و در طول روند درمان رضایت بیشتری دارند.
چنانچه روش اتوپلاستی را برای کودک خود انتخاب می‌کنید، متخصصین کلینیک رازی در ارتباط با چگونگی انجام این روش و نتایج درمان اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار خواهند داد.

کاندیدای مناسب برای جراحی گوش چه کسانی هستند؟ 

امکان دارد والدین در ارتباط با جراحی گوش برای کودکان خود تردید داشته باشند.
کاندیدای مناسب برای انجام جراحی گوش کودکانی هستند که:

تمایل به تغییر شکل گوش‌های بدشکل یا رفع بیرون‌زدگی گوش دارند
دارای گوش‌های بزرگ باشند
مبتلا به عارضه جدی نباشند
در ارتباط با نتیجه درمان انتظارات معقولی داشته باشند.

اهمیت سن در انجام جراحی گوش

اگرچه 6 سالگی برای انجام جراحی کمی زود به نظر می‌رسد،کودکان حتی در سن پایین‌تر نیز می‌توانند از این روش درمانی استفاده کنند.
در واقع امروزه والدین به گوش‌های نوزادان خود و اندازه آن‌ها توجه ویژه‌ای دارند. در طول چند هفته اول از زندگی نوزاد، غضروف گوش انعطاف‌پذیری بیشتری دارد و پزشکان بدون جراحی می‌توانند حالت گوش را تغییر دهند.
اگرچه زمان مناسب برای استفاده از گزینه غیر جراحی محدود می‌باشد. چند هفته پس از تولد نوزاد، غضروف گوش دیگر مانند قبل انعطاف‌پذیر نیست. در این حالت گوش برای جراحی به اندازه کافی محکم نمی‌باشد. به همین دلیل والدین بایستی حداقل تا وقتی که کودک به سن 5 سالگی برسد منتظر بمانند تا جراحی انجام شود. البته به تعویق انداختن جراحی همیشه گزینه مناسبی محسوب نمی‌شود.
معمولاً اتوپلاستی در کودکان بین سن 4 و 14 سالگی انجام می‌شود.
آماده کردن کودک برای جراحی 

  ترمیم پارگی پرده گوش

ابتدا بایستی در مورد جراحی با کودک خود به طور کامل صحبت کنید. با کودک به جراح مراجعه کرده و در تمام مدت معاینه، در کنار او باشید. در هنگام مشاوره همراه با کودک به صحبت‌های پزشک با دقت توجه کنید. اطمینان حاصل کنید که کودک نسبت به مزایا، عوارض جانبی و خطرات جراحی به اندازه کافی مطلع شود. چنانچه کودک نگران انجام جراحی است، می‌توانید تا زمانی که او از لحاظ ذهنی آمادگی داشته باشد، جراحی را به تعویق بیاندازید.
به گونه‌ای برای درمان برنامه‌ریزی کنید که جراحی در زمان تعطیلات مدرسه انجام شود. کودک بایستی در زمان بهبودی از آرامش کامل برخوردار باشد. معمولاً یک هفته طول می‌کشد تا بیمار بتواند به انجام فعالیت‌های روزانه باز گردد.
پیش از جراحی داروهای مورد نیاز را فراهم کنید و یک پیراهن دکمه‌دار نیز برای زمان پس از جراحی برای کودک آماده کنید. از قرار دادن هر گونه وسیله‌ای روی گوش‌های کودک خودداری کنید. هرگونه لمس یا فشار روی گوش می‌تواند بر بهبودی اثر گذاشته یا باعث دردناک شدن زخم ناشی از جراحی شود.
مواردی که باید پیش از اتوپلاستی با جراح در میان گذاشته شوند 
پیش از جراحی، بایستی مسائل زیر را با جراح مطرح کنید:

سلامتی جسمانی – معاینه بدنی در تصمیم‌گیری برای انجام جراحی به پزشک یا جراح کمک می‌کند.
سلامتی روانی – در صورت ابتلای کودک به هرگونه مشکل روانی، با جراح مشورت کنید.
سابقه پزشکی – بعضی از عارضه‌ها و جراحی‌هایی که در گذشته انجام شده‌اند می‌توانند بر تصمیم‌گیری در مورد انجام اتوپلاستی و انتخاب نوع ماده بی‌هوشی مورد استفاده تأثیر بگذارند.
خطرات و عوارض جانبی – اطلاع از عوارض ناشی از اتوپلاستی به شما کمک می‌کند تا در مورد انجام این جراحی برای کودک خود تصمیم‌گیری کنید.
مصرف مکمل‌های غذایی – در مورد مصرف مکمل‌های غذایی مانند روغن ماهی یا مکمل‌های ویتامینی که کودک شما مصرف کرده است با پزشک مشورت نمایید.
واکنش به دارو – چنانچه کودک در گذشته نسبت به هر گونه دارو (شامل داروی بیهوشی) دچار واکنش منفی یا عوارض جانبی شده است، به جراح اطلاع دهید.
آماده‌سازی برای جراحی – جراح اطلاعات کاملی در ارتباط با امور مورد نیاز پیش از جراحی در اختیار شما قرار خواهد داد. برای مثال امکان دارد جراح مصرف داروی خاص یا تغییر مقدار داروی مصرفی را به کودک شما توصیه کند.

  ترمیم پارگی پرده گوش

انواع بیهوشی

جراح برای انجام اتوپلاستی از بیهوشی عمومی استفاده می‌کند، در نتیجه کودک در طول مدت جراحی بیهوشی می‌باشد.
انواع ناهنجاری‌های گوش 

علاوه بر بیرون‌زدگی گوش، ناهنـجاری‌های دیگر مرتـبط با گوش نیز با جراحی قابـل رفع شدن هسـتند. یکی از این ناهـنجاری‌ها گوش آویخته یا جمع‌شده می‌باشد که در این حالت قسمت فوقانی گوش جمع شده و به سمت جلو بر می‌گردد. گوش فنجانی یکی دیگر از این ناهنجاری‌ها می‌باشد. در این نوع ناهنجاری افراد دارای گوش‌های بسیار کوچک می‌باشند. گوش صدفی حالتی است که در آن گوش دارای خمیدگی لبه خارجی و همچنین چین و چروک‌های طبیعی نمی‌باشد. علاوه بر این جراحان قادر هستند که برای افرادی که بدون گوش به دنیا آمده‌اند و یا گوش خود را در آسیب‌دیدگی از دست داده‌اند، گوش با ظاهر طبیعی بسازند.
البته در برخی از موارد، ترمیم مشکلات گوش می‌تواند جای زخم‌هایی به جا بگذارد که از ناهنجاری اصلی وخیم‌تر باشند. در ارتباط با اثربخشی و تأثیر جراحی برای ناهنجاری مرتبط با گوش‌های کودک خود با جراح مشورت نمایید.
نحوه انجام جراحی گوش 

جراحی گوش معمولاً بین یک تا یک ساعت و نیم زمان می‌برد. البته جراحی‌های پیچیده‌تر زمان بیشتری می‌برند. شیوه انجام جراحی به نوع ناهنجاری بستگی دارد.
جراح در پشت گوش یک برش ایجاد می‌کند تا غضروف گوش قابل مشاهده شود. سپس غضروف را به سمت سر خم می‌کند. برای حفظ گوش در حالت جدید امکان دارد از نخ بخیه دائمی استفاده شود. در بعضی از مواقع جراح قسمت بزرگتری از غضروف را برداشته تا گوش‌ها پس از جراحی ظاهر طبیعی‌تری داشته باشند.
در روش دیگر جراحی، پشت گوش یک برش ایجاد می‌شود. سپس پوست این قسمت جدا شده و بدون برداشتن غضروف، از نخ بخیه برای شکل دادن به گوش استفاده می‌شود. در بیشتر موارد پس از جراحی گوش، جای زخم خفیفی در پشت گوش به جا می‌ماند که به مرور زمان از بین می‌رود. حتی در مواقعی که یکی از گوش‌ها بیرون زده یا بزرگ باشد، جراحی روی هر دو گوش انجام می‌شود تا تناسب چهره حفظ شود.
نتیجه جراحی و مراقبت بعد از اتوپلاستی

  ترمیم پارگی پرده گوش

پس از اتوپلاستی گوش‌های کودک پانسمان خواهند شد. از کمپرس سرد برای کاهش هر گونه ورم یا درد استفاده می‌شود. بایستی از انجام فعالیت‌های سنگین برای مدت حداقل دو هفته اجتناب شود. پس از چند هفته با کاهش کبودی و بهبود زخم‌های جراحی، نتایج قابل مشاهده می‌باشند.
بیشتر کودکان از نتیجه اتوپلاستی رضایت دارند. گوش‌های کوچک‌تر و متقارن باعث می‌شوند که تناسب در کل صورت حفظ شود.
نتیجه جراحی معمولاً دائمی می‌باشد و گوش‌ها با گذشت زمان به رشد طبیعی خود ادامه می‌دهند. به طور کلی جراحی اتوپلاستی باعث افزایش اعتماد به نفس در کودکان خواهد شد.
نتیجه طبیعی جراحی زیبایی گوش 

 بیشتر متقاضیان جراحی زیبایی گوش در ارتباط با نتیجه درمان هیجان‌زده می‌باشند. ولی بایستی توجه شود که هدف درمان بهبود ظاهری گوش می‌باشد و بی‌عیب و نقص بودن نتیجه جراحی امکان‌پذیر نمی‌باشد. بیمار نباید انتظار داشته باشد که گوش‌ها به طور کامل متقارن باشند؛ چرا که تقارن کامل گوش‌ها غیر طبیعی و ناممکن می‌باشد. بیمار بایستی پیش از جراحی در مورد انتظارات خود با جراح مشورت کند و در مورد نتیجه درمان انتظارات معقول و واقع‌بینانه داشته باشد.
عوارض ناشی از جراحی گوش 

در صورتی که جراحی توسط جراح ماهر و باتجربه انجام شود، عوارض به ندرت ایجاد شده و خفیف می‌باشند. با این وجود مانند هر گونه جراحی، عوارضی در ارتباط با جراحی گوش وجود دارند. امکان دارد در درصد کمی از بیماران، لخته خون روی گوش ایجاد شود. ممکن است لخته خون به طور طبیعی بهبود پیدا کند و یا می‌توان بوسیله یک سوزن آن را بیرون کشید.
در برخی از موارد در غضروف عفونت ایجاد می‌شود که می‌تواند باعث ایجاد بافت زخم شود. چنین عفونت‌هایی معمولاً بوسیله آنتی‌بیوتیک درمان می‌شوند. در بعضی از مواقع نیاز به تخلیه عفونت می‌باشد. به ندرت امکان دارد که ناهنجاری گوش دوباره ایجاد شود و شکل گوش مجدداً تغییر کند.

The post مزایای جراحی زیبایی گوش کودک: سن مناسب اتوپلاستی در کودکان appeared first on کلینیک زیبایی رازی کاشت مو کاشت ابرو تزریق ژل و بوتاکس.
Source: cosmeticclinic.ir

wpadmin

Comments are closed