مراقبت لازم بعد از کاشت ریش برای جلوگیری از تورم، عفونت و خونریزی

ریش

کاشت ریش فرآیندی است که از آن برای افزایش تراکم ریش یا حفظ موهای صورت استفاده می‌شود. علت استفاده از این روش نازک بودن موها یا ریزش آنها است. کاشت ریش به یکی از روش‌های رایج در میان مردان تبدیل شده است. علاوه بر کاشت ریش، کاشت سیبل، خط ریش، ابرو، و موهای چانه نیز بسیار شایع است. نتایج حاصل از این روش‌ها به مهارت جراح برای انجام آن بستگی دارد. این نوع کاشت تنها راه حل دائمی برای افرادی است که از کم بودن موهای صورت، بافت اسکار روی پوست، یا جای بخیه‌های روی صورت خود ناراضی هستند. تعداد زیادی از مردان خواستار انجام این روش هستند زیرا در فرهنگ‌های مختلف، رویش موهای صورت نشانه مرد بودن است. کاشت موهای صورت به آنها این اجازه را می‌دهد که هر گاه بخواهند ظاهر خود را تغییر دهند و به ظاهر دلخواه برسند.

فرایند کاشت ریش چگونه انجام می‌شود؟


انجام دادن روش‌های مختلف، مستلزم صرف زمان است و این امر به حجم کار بستگی دارد. انجام این فرایند براساس وسعت موضع تحت درمان و تعداد موهای مورد نیاز، حدود سه تا نه ساعت طول می‌کشد. به عنوان مثال، برای کاشت موهای چانه به ۱۵۰۰ تار مو نیاز است حال آنکه جراح برای کاشت کامل ریش حدود ۴۰۰۰ تار مو نیاز خواهد داشت. کاشت موهای چانه در مقایسه با کاشت کامل ریش در مدت زمان کمتری انجام می‌شود. جراح با استفاده از روش برداشت واحد فولیکولی یک قسمت از سرکه موهای آن وضعیت ثابتی دارند را تعیین می‌کند. ممکن است این قسمت شامل پشت یا دو طرف سر باشد. هنگامی که محل مورد نظر تعیین شد، از آن به عنوان موضع دهنده مو استفاده می‌شود. در مواردی که بیمار در حال تاس شدن است، می‌توان از موهای بدن او مانند موهای قفسه سینه به عنوان دهنده مو استفاده کرد. پس از آنکه موضع مورد نظر تعیین شد، موها به صورت یک به یک از آن قسمت جدا می‌شوند. در این حالت، اندازه ابزاری که مورد استفاده قرار می‌گیرد به اندازه فولیکول‌های مورد نیاز بستگی دارد. معمولا این قسمت از فرایند کاشت به صورت مجزا انجام می‌شود و تغییرات ایجاد شده چندان قابل مشاهده نیستند. پس از آنکه فرایند خارج کردن موها از موضع دهنده مو انجام شد، محل دریافت کننده مو توسط بی‌حسی موضعی بی‌حس می‌شود. سپس موهای مورد نظر در محل تعیین شده کاشته می‌شوند تا تراکم مورد نظر حاصل شود و ظاهری طبیعی را ایجاد نماید. در روش دیگری که پیوند واحد فولیکولی نام دارد، فولیکول‌های مو از محل دهنده جدا می‌شوند و سپس هزاران گرافت کوچک ایجاد می‌گردد که ظاهری طبیعی دارند و آماده کاشت هستند. در هر دو روش، جراح اطمینان حاصل می‌کند که کمترین بافت اسکار ایجاد می‌شود. از آنجایی که موها درون بافت اسکار شروع به رشد می‌کنند، فرایند ریزش مو در آن موضع رخ نخواهد داد.

مراقبت‌های بعد از کاشت ریش


فرایند بهبود، فورا پس از کاشت مو آغاز می‌شود و طی مدت ۵ تا ۷ روز بهبودی نسبی ایجاد می‌شود. اگر چه ممکن است بهبودی کامل حدود دو ماه طول بکشد، اکثر علائم حاصل از جراحی طی مدت دو هفته پس از کاشت ریش از بین می‌روند. در بخش زیر به نکات مهم و قابل توجه در خصوص فرایند بهبود کاشت ریش اشاره می‌کنیم.

یک روز پس از جراحی

 • موضع گیرنده مو: به آرامی این ناحیه را بشوئید و اطمینان حاصل کنید که هیچ گونه خونی روی این ناحیه باقی نمانده است.
 • موضع دهنده مو: احتمال درد، خارش، سوزش، یا حتی بی‌حسی در این ناحیه وجود دارد.

روز دوم و سوم پس از جراحی

 • موضع گیرنده مو: بیمار شاهد نسبی و پوسته شدن این موضع خواهد بود. ممکن است روی موضع تحت درمان یا اطراف آن اندکی تورم ایجاد شود.
 • موضع دهنده مو: درد و ناراحتی در این موضع به تدریج از بین می‌رود، اما بیمار اندکی بیحسی این ناحیه را احساس خواهد کرد.

روز چهارم تا ششم پس از جراحی

 • موضع گیرنده مو: تورم این ناحیه به تدریج کاهش می‌یابد و این قسمت به سرعت رو به بهبودی می‌رود.
 • موضع دهنده مو: پوسته‌های ایجاد شده در این ناحیه به تدریج از بین می‌رود. بیمار می‌تواند با استفاده از شامپو و ماساژ ملایم این ناحیه به رفع پوسته‌های باقی مانده کمک کند. شستشوی مستقیم این موضع می‌تواند به رفع پوسته‌های باقی مانده کمک نماید.

پایان هفته اول

 • موضع گیرنده مو: پس از یک هفته باید تورم این ناحیه به طور کامل از بین برود. در پایان هفته اول، قرمزی و سایر علائم باقی مانده به طور کامل از بین می‌روند.
 • موضع دهنده مو: بیمار باید برای اطمینان از بهبود کامل این ناحیه، استفاده از داروهای تجویز شده را ادامه دهد.

پایان روز دهم

 • موضع گیرنده: گرافت‌های کاشته شده به صورت دائمی در این موضع قرار می‌گیرند و ثابت می‌شوند. در پایان روز دهم بیمار می‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را از سر بگیرد.
 • موضع دهنده: در صورتی که بیمار از این ناحیه به طور صحیح مراقبت نماید و از دستورات جراح پیروی کند، در پایان روز دهم می‌تواند شاهد بیش از ۷۰ درصد بهبودی این موضع باشد. با این حال باید از هرگونه ضربه یا آسیب دیدگی این ناحیه اجتناب نماید.

خطرات مرتبط با کاشت ریش

در صورتی که فرایند کاشت ریش توسط یک جراح با تجربه به انجام شود و بیمار همه نکات فوق را رعایت کند، کاشت ریش یک روش ایمن و بی خطر خواهد بود که هیچ گونه ریسک بالقوه‌ای ندارد. برخی از عوارض جانبی شایعی که ممکن است بیمار پس از جراحی تجربه کننده عبارتند از:

 • تورم: ممکن است بیمار در موضع گیرنده شاهد تورم باشد، این مساله موقت است و باید طی ۳۶ تا ۴۸ ساعت از بین برود. در صورتی که تورم تا ۷۲ ساعت از بین نرفت، باید با پزشک خود مشورت نماید زیرا می‌تواند نشانه عفونت موضع باشد.
 • خونریزی: احتمال بروز خونریزی خفیف تا متوسط در موضع دهنده و گیرنده وجود دارد. می‌توان با فشار دادن آرام این نقاط به رفع خونریزی کمک کرد. استفاده از کمپرس سرد می‎تواند به تسکین برخی از علائم مانند خونریزی و تورم کمک کند.
 • تشکیل بافت اسکار: در همه جراحی‌ها دیده می‌شود و کاشت ریش نیز از این قاعده مستثنی نیست. اندازه بافت اسکار به روش برداشت گرافت بستگی دارد. روش پیوند واحد فولیکولی ( FUT )، روش قدیمی کاشت نواری، باعث ایجاد بافت اسکار در محل دهنده می‌شود. از سوی دیگر برداشت واحد فولیکولی ( FUE ) باعث ایجاد صدها بافت اسکار کوچک می‌شود که به سختی قابل مشاهده هستند.
 • عفونت: احتمال بروز عفونت وجود دارد، اما در صورتی که از محل گیرنده مو به اندازه کافی مراقبت شود شانس ایجاد آن کاهش خواهد یافت. دنبال کردن دستورات جراح پس از کاشت مو و تمیز نگه داشتن این نقاط می‌تواند احتمال بروز عفونت را کاهش دهد.

نوشته مراقبت لازم بعد از کاشت ریش برای جلوگیری از تورم، عفونت و خونریزی اولین بار در متخصص پوست و مو پدیدار شد.


Source: drmahdavinia

  درمان گودی زیر چشم با تزریق چربی
wpadmin

Comments are closed