مراقبت‌های کاشت مو: دستورالعمل‌هایی لازم برای محافظت از موی پیوندی

پیوند مو

هر کسی که پیوند مو در گذشته داشته است می‌تواند به شما بگوید که عمل جراحی آن واقعاً ساده است و مشکلات خاصی در آن وجود ندارند که استرس بیش از حدی را به یک بیمار عادی تحمیل کنند. با این حال بهبود بعد از عمل نیازمند این است که یک برنامه ریزی داشته باشید و اقدامات احتیاطی را انجام دهید تا پوست شما به درستی التیام یابد. اینکه قبل از عمل بدانید بعد از عمل جراحی چه کارهایی باید و نباید انجام دهید، دارای اهمیت زیادی است. متخصص ریزش مو اطلاعات زیادی در مورد اینکه پس از پیوند مو چه انتظاری باید داشته باشید، از جمله درمان برای قسمت پیوند شده، ارائه می‌دهد که به شما در مراقبت از سر و پوست سرتان کمک می‌کند. این دستورالعمل‌ها را به دقت دنبال کنید و هر زمانی که در مورد نحوه مراقبت از پوست سر خود مطمئن نیستید به آنها مراجعه کنید. شما همچنین می‌توانید با یادگیری مطالب بیشتری در مورد پروسه پیوند مو و چگونگی مراقبت از پوست خود در روزهای پس از عمل، به خودتان کمک کنید.

ترمیم مو یک فرآیند ظریف است و شما باید طبیعت، اهداف، عوارض احتمالی و محدودیت‌های این عمل را که در طول مشاوره برای شما توضیح داده می‌شود، به طور کامل بدانید. پیروی از دستورالعمل‌های زیر به شما اطمینان می‌دهد که بهترین نتایج را به دست می‌آورید.

کلینیک سیب سرخ با بهره گیری از کادری مجرب و با استفاده از پزشکان متخصص به شما در انجام پیوند موی طبیعی کمک می‌کند برای اطلاع از جزئیات بیشتر و رزرو وقت مشاوره با شماره‌ ۰۲۱۲۲۷۷۸۰۰۰ تماس حاصل نمایید

مراقبت‌های بعد از جراحی


مراقبت‌های بعد از جراحی

دوره پس از پیوند بسیار حیاتی است. مهم نیست که عمل جراحی چقدر بدون درد است، مهم این است که در مورد مراقبت بعد از جراحی محتاط باشید. در اینجا لیستی از دستورالعمل‌هایی ارائه می‌کنیم که تمام مراقبت‌های جراحی پیوند مو را شامل می‌شود؛ لطفاً برای جلوگیری از هر گونه مشکل در آینده، این مطالب را با دقت بخوانید:

شب بعد از عمل جراحی

شب بعد از عمل بسیار مهم است.

 • به یاد داشته باشید که گرافت‌های پیوندی را لمس نکنید، زیرا خطر ریزش آنها از شکاف‌ها وجود دارد.
 • سعی کنید در یک وضعیت نیمه نشسته با یک جفت بالش برای بالا بردن سر خود، بخوابید.
 • توصیه می‌شود در مدت سه شب اول پس از جراحی، در این وضعیت بخوابید.
 • اگر مشکلی در پشت خود دارید، قبل از جراحی به پزشک خود اطلاع دهید تا به شما در مورد اقدامات مربوطه که ممکن است احتیاج داشته باشید، توضیح دهد.

شستشو

 • ۷۲ ساعت قبل از عمل جراحی موهای خود را شستشو دهید؛
 • ۷۲ ساعت بعد از عمل، یعنی از روز سوم، حداقل به مدت یک هفته، هر روز موهایتان را بشیویید؛
 • بیشتر از شامپوهای معمولی یا شامپو بچه استفاده کنید؛
 • از شامپو به طور مستقیم استفاده نکنید، و برای استفاده آن را با مقداری آب در یک ظرف رقیق کنید؛
 • مقدار کمی از محلول را در کف دست خود بگذارید، موهای خود، یعنی ناحیه پیوند شده و اسکارها را به آرامی با انگشتان دست و انگشت شَست خود ماساژ دهید؛
 • در طول روزهای اول، کف شامپو را با ریختن آب از یک ظرف و به آرامی، از موهایتان بشویید؛
 • پس از روز پنجم، شما می‌توانید به طور معمول دوش بگیرید.

توجه: ممکن است پس از شستن موها، بعضی لکه‌های سفید مشاهده کنید. نگران نباشید، چون این به علت تورم پیوند‌ها در حضور آب است. این لکه‌ها، تا ۳۰-۵۰ دقیقه خود بخود از بین می‌روند. اگر شما متوجه وجود آنها برای مدت طولانی‌تری شدید، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

اقدامات احتیاطی دیگر

اقدامات احتیاطی دیگر

 

 • در طول هفته اول پس از جراحی، از فعالیت‌های فیزیکی خسته کننده یا شدید اجتناب کنید.
 • از خم شدن به جلو و فوت کردن شدید از طریق بینی خودداری کنید.
 • همچنین در طول هفته اول پس از جراحی، از هر گونه فعالیت جنسی اجتناب کنید.
 • برای حداقل دو هفته، از باران و گرد و غبار دور بمانید.
 • حداقل دو هفته پس از جراحی، شنا نکنید.
 • حداقل ۴۸ ساعت پس از جراحی، به هیچ وجه نوشیدنی‌های الکلی یا مسکر مصرف نکنید.
 • برای کسانی که پوستی نسبتاً با حساسیت بیشتری دارند یا تا زمانی که پوست قرمز باشد، به شدت توصیه می‌شود که تحت نور مستقیم خورشید یا تختخواب‌های برنزه قرار نگیرید تا از آسیب‌های پوستی (در ناحیه پیوند) جلوگیری شود.
 • ماینوکسیدیل می‌تواند به دلخواه شخص، یک ماه بعد از جراحی، بعنوان کاتالیزور رشد مورد استفاده قرار گیرد.

عوارض احتمالی


عوارض احتمالی

ممکن است موارد زیادی وجود داشته باشند که شما تغییرات فیزیکی و سوزش احساس کنید. شرایط زیر را بعد از جراحی،  طبیعی در نظر بگیرید – نوع پوست هر فرد متفاوت است، بنابراین ممکن است یکی یا بیشتر از این موارد در افراد مختلف  رخ دهد. فقط آرامش خود را حفظ کنید و به آن زمان بدهید، مگر اینکه بیش از حد درد و سوزش داشته باشد:

 • ممکن است، به خصوص در پیشانی در روز اول، دوم یا سوم پس از عمل، تورم وجود داشته باشد. هرگز بر روی ناحیه پیوند شده به عنوان یک راه حل برای تورم، از یخ استفاده نکنید. حتی اگر تورم خیلی شدید نباشد، اگر دارویی برای شما تجویز شده است، آن را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 • خونریزی کم نیز در ناحیه‌های پیوند شده / اسکار طبیعی است. فقط قسمت خونریزی را با یک پارچه نرم یا پنبه تمیز فشار دهید.
 • شما می‌توانید از بسته‌های یخ در ناحیه اهدا کننده استفاده کنید، اما هرگز در قسمت پیوند شده از یخ استفاده نکنید. خونریزی پس از چند دقیقه، خود به خود متوقف خواهد شد.
 • همچنين، مصرف مسکن‌ها را به تعویق نیاندازید، زيرا بعضي از دردها بعد از جراحي کاملاً طبيعي است. اما درد در ۹۵٪ موارد شدید نیست.

پس از جراحی پیوند مو چه چیزی انتظار می‌رود


پس از جراحی پیوند مو چه چیزی انتظار می‌رود

هفته ۱

۱ هفته پس از پیوند مو، بیماران ممکن است خونریزی، درد در ناحیه اهدا کننده، سفتی پوست سر و بی حسی ناحیه پیوند را تجربه کنند. تورم پیشانی و اطراف چشم در اغلب بیماران در ۵ روز اول رخ می‌دهد. دکتر از محلول‌هایی با کیفیت بالا برای به حداقل رساندن تورم در حدود ۵۰ درصد استفاده می‌کند. در نهایت زخم‌های اطراف پیوندها ایجاد می‌شوند؛ ۷ روز پس از آن زخم‌ها کوچکتر می‌گردند.

هفته ۲-۳

پوست سر پس از کوچکتر شدن کامل زخم‌ها، بهبود می‌یابد. فولیکول‌های پیوندی به طور دائم در محل قرار دارند، اما موهای پیوند خورده شروع به جدا شدن از فولیکول‌ها نموده و دچار ریزش می‌شوند. بیماران ممکن است با بهبود اعصاب این ناحیه، در ناحیه اهدا کننده احساس درد و خارش ناخوشایندی داشته باشند. پزشکتان برای این موضوع، برایتان دارو تجویز خواهد کرد.

ماه  ۱-۲

وقتی که موهای پیوند شده ریختند، شوک به بیماران دست می‌دهد. برخی از بیماران ریزش مو را در ناحیه‌هایی که پیوند ندارند نیز مشاهده می‌کنند. این ممکن است شما را گمراه کند اما طبیعی است. فولیکول‌ها به یک مرحله استراحت وارد می‌شوند بنابراین هیچگونه رشد جدید مو مشاهده نمی‌شود. قرمزی هنوز قابل مشاهده است اما به تدریج محو می‌شود.

ماه  ۲-۳

موهای زیبا شروع به رشد می‌کنند، بیماران به دلیل موهای درونروئیده، در این ناحیه‌ها وجود بعضی جوش‌ها را مشاهده می‌کنند. قرمزی به تدریج محو می‌شود.

ماه  ۴-۶

اکثر بیماران سطح‌های متفاوتی از رشد مو را تجربه می‌کنند. در ماه چهارم، شما می‌توانید بهبود کمی در تراکم موها و رشد موها به صورت تکه ای را مشاهده کنید. بهبود قابل توجهی در ظاهر وجود دارد چرا که خط پیشانی شکل می‌گیرد. بعد از ۶ ماه، ۶۰٪ موهای پیوند شده رشد می‌کنند. بهبود زیادی در پوشش، تراکم، طول و ضخامت موها در این مدت وجود دارد.

ماه ۷-۱۰

در این زمان، بیماران می‌توانند نتایج ۷۰ تا ۹۰ درصدی در پیوند مو را مشاهده نمایند. آنها اکنون می‌توانند موهای خود را به طرق مختلف آرایش کنند. برای بررسی نتیجه قبل و بعد از پیوند مو، توصیه می‌شود بیمار یک جلسه مشاوره در این مرحله داشته باشد. برخی از بیماران در این مرحله ریزش مو مشاهده می‌کنند، زیرا برخی از موهای پیوند شده آنها به مرحله استراحت (telogen) می‌روند. اگر شما نیز چنین چیزی را مشاهده کنید، نگران نباشید، این ریزش مو کاملاً موقت است و موهای پیوندی پس از ۲ ماه دوباره رشد خواهند کرد.

سال اول

بعد از یک سال، نتیجه ۱۰۰٪ حاصل می‌شود. مو به طور کامل رشد کرده است و ضخامت و تراکم بافت آن طبیعی است.

توجه: در تمام این مراحل رشد، به بیمار توصیه می‌شود عکس‌های خود را برای نظارت بر پیشرفت آنها، برای ما ارسال کنند.

سؤالات متداول پس از پیوند مو


چه داروهایی را پس از پیوند واحد فولیکولی مو (FUE) باید مصرف کنم؟

بعد از عمل، دکتر برای شما قرص‌های مسکن تجویز می‌کند تا از اینکه روزهای پس از جراحی راحت هستید، اطمینان حاصل کند. با این حال، بسیاری از بیماران متوجه می‌شوند که روز بعد از جراحی نیازی به مسکن ندارند. دکتر توصیه می‌کند که قرص‌های استروئیدی را به منظور کاهش تورم و آرام کردن هر نوع التهاب، به مدت یک دوره ۳ روزه پس از عمل جراحی خود مصرف کنید. پزشک همچنین ممکن است پیشنهاد کند که بعد از عمل جراحی، یک دوره کامل آنتی بیوتیک مصرف نمائید. جزئیات بیشتر در مورد این داروهای تجویزی را پزشکتان برای شما توضیح خواهد داد.

آیا بعد از جراحی پیوند مو می‌توانم ورزش کنم؟

پزشکتان از شما خواهد خواست که هفته اول پس از عمل جراحی، در حالی که پیوند‌ها در حال بهبود هستند، از ورزش خودداری کنید. بهتر است تا ۳ هفته پس از جراحی، از شنا کردن اجتناب نمائید.

پس از جراحی ترمیم مو چه می‌توانم بخورم و بنوشم؟

برای جلوگیری از خونریزی در طی دو روز اول پس از عمل، پزشک به شما می‌گوید که از خوردن و آشامیدن مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی که می‌تواند چهره را برافروخته یا خون را رقیق کند، اجتناب کنید. بنابراین لطفاً در طول دو روز اول پس از عمل، از مصرف کافئین، الکل، غذاهای تند، سیر و مولتی ویتامین‌ها اجتناب کنید.

آیا بعد از پیوند مو می‌توانم از موهای سنتتیک استفاده کنم؟

در طی ۵ روز اول پس از عمل، در حالی که پیوندها در حال جاگیری در محل هستند، هیچ تلاشی برای مدل دهی به مو نباید انجام شود. دو هفته اول بعد از جراحی، از هر نوع محصول مدل دهی به مو که حاوی الکل است، اجتناب کنید و از استفاده از الیاف پوشش دهنده یا ضخیم کننده خودداری کنید. پزشکتان از شما خواهد خواست قبل از هرگونه فعالیت شدید روی موهایتان مانند صاف کردن مو و یا رنگ آمیزی، تا ۴ هفته صبر کنید.

چه زمانی بعد از یک پیوند مو می‌توانم در هوای آفتابی و در مقابل نور خورشید قرار گیرم؟

لطفاٌ ۳ ماه پس از جراحی، از قرار گرفتن قسمت‌های تحت پیوند خود در معرض خورشید جلوگیری کنید. اگر بیش از ۵ دقیقه در مقابل خورشید قرار دارید، بهتر است از کلاه یا کرم ضد آفتاب با توان محافظت بالا استفاده کنید.

پیوند مو چه مدت باقی می‌ماند؟

پیوند مو یک راه حل طبیعی دائمی برای ریزش مو است. با این حال، مراقبت مناسب برای حصول بهترین نتایج ضروری است.

آیا پیوند مو دردناک است؟

این روش پس از تزریق بیهوشی موضعی روی ناحیه مورد نظر انجام می‌شود. بنابراین بیمار در طول مراحل پیوند هیچ دردی را تجربه نمی‌کند. تورم پوست سر و پیشانی، و خارش ممکن است به عنوان یک اثر جانبی از این روش، به مدت چند روز رخ دهد، اما می‌تواند با دارو و مسکن درمان شود. بیمارانی که تحت پیوندهای متعدد قرار می‌گیرند، احتمال دارد ناراحتی بیشتری را تجربه کنند.

آیا پیوند مو رشد می‌کند؟

پیوند مو، موی طبیعی است که پس از تکمیل مراحل ایمپلنت به طور طبیعی رشد آن ادامه می‌یابد و ایمپلنت به طور کامل جذب می‌شود. بیماران ممکن است برای دیدن نتایج کامل، حدود یک سال منتظر بمانند. هنگامی که پیوندها رشد می‌کنند، از موی طبیعی غیرقابل تشخیص هستند.

آیا پیوند مو واقعی دیده می‌شود؟

پیوند مو، موهایی هستند که زمانی که رشد می‌کنند قابل تشخیص از موی طبیعی نیستند. با این حال، این که طبیعی دیده شوند، به میزان زیادی بر مهارت و تکنیک جراح بستگی دارد. بنابراین، بهتر است بیمار در طول دوره مشاوره در مورد ترجیحات و انتظارات خود با جراح صحبت کند.


Source: سیب سرخ

wpadmin

Comments are closed