مدت ماندگاری کاشت مو: کاشت موی سر چقدر دوام دارد؟

یکی از سؤالاتی که ذهن داوطلبان احتمالی عمل کاشت مو را درگیر خود می‌کند این است که نتایج عمل کاشت مو تا چه مدت دوام خواهند داشت؟ پاسخ این سوال کسانی که به دنبال راه حلی برای رفع مشکل کم‌مویی خود هستند را خوشحال خواهد کرد. در واقع دوام نتایج عمل کاشت مو معمولا طولانی مدت است ، با این وجود ، موارد مختلفی در این میان دخیل‌اند که ممکن است پیش‌بینی دوام نتایج را سخت کند.
 اگرچه عمل کاشت مو به دقت طوری طراحی شده که نتایج آن دائمی باشند ، اما برخی عوامل ممکن است در این امر تأثیر بگذارند.

متخصصین کلینیک زیبایی رازی  تجربه زیادی در عمل کاشت مو و مراقبت‌های بعد از آن دارند و شرایط هر فرد را به صورت موردی مد نظر قرار می‌دهند. در جلسات معاینه‌ای که در فواصل یک ، سه ، شش ، نه و دوازده  ماه پس از عمل انجام می‌شوند نیز پزشکان می‌توانند توصیه‌ها و راهکارهایی برای اطمینان از پیشرفت درست و سالم روند کاشت مو و حفظ نتایج به بیماران ارائه نمایند.

کاشت مو چگونه انجام می‌شود؟

در عمل کاشت مو تعدادی از فولیکول‌های مو را یا به صورت تک تک از ناحیه اهدا کننده (به روش استخراج واحد فولیکولی (FUE))و یا به صورت یک نوار پوست از ناحیه‌ای از پوست سر که موهای سالمی دارد (روش پیوند واحد فولیکولی (FUT)) برداشت می‌کنند. در هر دو حالت ، فولیکول‌ها در ناحیه کم موی پوست سر مجددا به آن منتقل می‌شوند. با بهبود یافتن پوست سر ، فولیکول‌ها همچنان به رشد موهای سالم ادامه داده و موها تراکم بیشتری در نواحی که پوست سر طاس شده یا موها کم پشت شده بودند ایجاد می‌کنند.
آیا نتایج عمل کاشت مو تا پایان عمر دوام دارند؟ 

اگرچه نگرانی در مورد دوام نتایج کاشت مو قابل درک است ، اما خوشبختانه در اکثر موارد ، نتایج این عمل تا پایان عمر افراد دوام دارد. فولیکول‌هایی که قرار است به ناحیه کم مو منتقل شوند، از ناحیه اهدا کننده‌ای از پوست سر برداشت می‌شوند، که نه تنها پوست ناحیه گیرنده پیوند آن‌ها را بپذیرد بلکه در عرض چند ماه بعد از پیوند موهای جدید به خوبی با بقیه موها ترکیب می‌شوند. هر فولیکول مویی تولید می‌کند که به طور طبیعی در کنار موهای اطراف خود رشد کرده و درست شبیه بقیه موها به نظر خواهد رسید.
اگرچه این خطر وجود دارد که مبتلایان به طاسی با الگوی مردانه یا زنانه ، در آینده بازهم دچار ریزش موی شوند ، اما این مساله اغلب با یک کاشت موی مجدد برای کاشت موهای سالم در مناطقی که جدیدا دچار ریزش مو شده‌اند قابل حل است. با این حال ، در صورتی که به خوبی از موهای کاشته شده مراقبت شود، قوی و سالم باقی مانده و تا پایان عمر فرد دوام پیدا می‌کنند.
جراحان متخصص کاشت مو کلیه سوابق خانوادگی فرد در رابطه با ریزش مو و دلایل ضعف و ریزش موی فردی هر بیمار را به شکل موردی در نظر می‌گیرند و به این شکل بهتر می‌توانند تشخیص دهند احتمال این که فرد در آینده مجددا دچار ریزش مو شود وجود دارد یا نه. به این ترتیب ، می‌توانند پیش‌بینی کنند ایا ممکن است فرد در اینده مجددا نیاز به کاشت مو داشته باشد یا خیر و بر این اساس خط رویش و تراکم مویی که در اینده به خوبی با موهای موجود ترکیب شود را طراحی می‌کنند.
شوک ریزش مو چیست؟ 

  سوالات متداول کاشت ابرو

در چند هفته‌ بعد از عمل بیمار ممکن است دچار ریزش مو شود این مساله به شوک ریزش مو معروف است. پوست سر طی عمل دچار صدمه و آسیب شده و گرچه تمام مراقبت‌های احتیاطی لازم برای این که این صدمات را حداقل براسنند انجام می‌شوند ، اما همچنان ممکن است که پوست سر در واکنش به آن صدمات شروع به ریزش موهای خود کند.
شوک ریزش مو معمولاً موقتی است و با شروع مجدد چرخه رشد و بازگشت دوباره موها به الگوی رشد طبیعی خود برطرف می‌شود. صرف نظر از علت شوک ریزش مو و اینکه چه مقدار مو ریخته باشد ، پیوندها به چرخه رشد خود باز می‌گردند و بیماران می‌توانند در عرض چند ماه نتایج عمل خود را مشاهده کنند.
به ندرت ممکن است شوک ریزش موی دائمی باشد و معمولاً فقط در مواردی رخ می‌دهد که احتمالا فولیکول‌ها از قبل درگیر روند ریزش مو شده باشند. اگر کسی دچار طاسی با الگوی موی زنانه یا مردانه باشد، ممکن است این مشکل برایش ایجاد شود، اما جراح قبل از عمل این موضوع را بررسی کرده و در این خصوص با بیمار صحبت خواهد کرد. همچنین در معاینات اولیه و معاینات بعد از عمل که برای بررسی مراحل رشد مو و ارائه راه حل‌های مورد نیاز تا بیش از 12 ماه پس از عمل ادامه دارند نیز می‌توانید درباره هر نوع نگرانی خود با جراحتان صحبت کنید.
اگر موها شروع به ریزش کنند چه باید کرد ؟ 

ممکن است افراد بعد از کاشت مو دچار ریزش مو شوند. جراح کاشت مو روند بهبود و پیشرفت کاشت مو را به دقت تحت نظر می‌گیرد تا بفهمد آیا میزان ریزش مو طبیعی است یا خیر. از آنجا که فولیکول‌های مو و پوست سر  طی عمل کاشت مو دچار تروما و اسیب شده‌اند ، شوک ریزش مو در کنار روند طبیعی ریزش مو ممکن است سرعت ریزش موها را افزایش دهند.
در مواردی که موهای بیمار شروع به ریزش می‌کنند و یا برای افرادی که احتمالا مستعد ریزش مو بعد از عمل هستند ، ممکن است جراح داروها یا مکمل‌هایی تجویز کند که باعث تقویت رشد مو می‌شوند.
اگر زمانی که می‌خواهید عمل کاشت مو انجام دهید دچار ریزش مو باشید ، بسته به نوع ریزش مو، ممکن است پزشکتان از شما بخواهد برای انجام عمل مدتی صبر کنید. به عنوان مثال ، اگر بیماری داشته باشید که باعث ریزش مو می‌شود ، یا به نوعی آلوپسی مبتلا باشید که همچنان فعال است یا دچار بیماری یا مشکلی در پوست سر خود باشید، ممکن است پزشکتان پیشنهاد کند، عمل کاشت موی خود را به تعویق بیاندازید تا امکان ایجاد نتایج بهتر بیشتر شده و احتمال بروز ریزش مو بعد از عمل کاهش پیدا کند.
روند زمانی رشد مو پس از عمل کاشت مو 

  کاشت موی بدن روی سر(BHT): انتقال مو از بدن و ریش به سر

صبر یکی از ویژگی‌های اخلاقی بسیار خوب است ، به خصوص پس از کاشت مو. منتظر ماندن برای این که بالاخره نتایج کار مشخص شوند ممکن است بسیار سخت باشد. این که فرد نمی‌داند چه تغییراتی در ظاهرش رخ خواهد داد و چه موقع باید انتظار بروز این تغییرات را داشته باشد  هم اوضاع را بدتر کرده و اضطراب او را افزایش می‌دهد. با این حال ، اجازه ندهید استرس بر شما غلبه پیدا کند ، روند کاشت مو کاملا ساده و مشخص است. در زیر درباره روند زمانی رشد مو پس از عمل کاشت مو صحبت می‌کنیم.
بلافاصله بعد از عمل
تنها تغییر قابل توجه بلافاصله بعد از عمل ، خط رویش مو است. بعد از عمل شکل خط رویش مو مشخص شده  و بیماران می‌توانند تا حدودی الگوی رشد موی خود را پیش بینی کنند. البته پیش بینی‌ها لزوماً دقیق نیست. با این حال ، بیماران بر اساس خط رویش مو تصور مبهمی از نتیجه نهایی کار پیدا می‌کنند.
از طرف دیگر ظاهر بقیه پوست سر ممکن است خیلی خوشایند به نظر نرسد. دلمه‌ها و لخته‌های خون روی پوست سر وجود خواهند داشت که موقتی هستند. اکثر کلینیک‌های کاشت مو یک روز بعد از عمل پوست سر بیماران را  شستشو می‌دهند. در طول این جلسه از شامپوها و سرم‌های ضد لخته استفاده می‌شود تا لخته‌های خون به آرامی و بدون آسیب رساندن به موهای تازه کاشته شده از پوست سر جدا شوند. از این زمان به بعد تا حدود دو هفته بعد از عمل ، بیماران متوجه تغییر دیگری نخواهند شد.
دو هفته اول بعد از عمل
در این دوره ، بیماران دچار ریزش مو خواهند شد. در بعضی مواقع ، بیماران به شدت می‌ترسند و فکر می‌کنند که به نحوی عملشان بی‌نتیجه بوده و یا نتایج عمل خود را خراب کرده‌اند. در حقیقت ، این یکی از مراحل طبیعی کاشت مو است و در واقع برای پیشرفت موفقیت‌آمیز کار ضروری است. در واقع آنچه که می‌ریزد ، فقط مو است و نه ریشه آن. واحدهای فولیکولی همچنان سر جای خود باقی مانده‌اند و قادر به تولید و رشد مو هستند. در نتیجه ، موهای جدید قوی‌تر و سالمتر خواهند بود. در فاصله دو هفته تا یک ماه بعد از عمل هیچ تغییر شدید دیگری رخ نخواهد داد.
چهار ماه بعد از عمل 
در این مدت ، عارضه خاصی بروز می‌کند که اغلب باعث نگرانی بیماران می‌شود: آکنه. این که پوست سر دچار آکنه شود امر شایعی است زیرا موهای تازه شروع به رشد کرده‌اند. موهایی که در این زمان رشد می‌کنند همان موهایی هستند قبل از این، در مرحله ریزش، ریخته بودند. از آنجا که واحدهای فولیکولی مو، تازه کاشته شده‌ و پیوند خورده‌اند ، تا حدودی ضعیفند و نمی‌توانند موهایی قوی تولید کنند. این موها به خاطر ساختار ضعیفی که دارند ، اغلب نمی‌توانند از پوست سر بیرون بزنند و این باعث آکنه می‌شود. اگر بخواهیم اصطلاح درست پزشکی آن را به کار ببریم، باید از عنوان فولیکولیت به جای آکنه برای آن‌ استفاده کنیم.
فولیکولیت از این جهت باعث نگرانی می‌شود که افراد غالباً آن را با عفونت اشتباه می‌گیرند و البته در ظاهر هم واقعا شبیه هم هستند. اگر علائم به تدریج بدتر شده و دردناک باشند ، ممکن است شخص دچار عفونت شده باشد. در غير اين صورت ، این علائم صرفا فوليكوليت هستند كه تقريباً ظرف ده روز برطرف خواهند شد.
هشت ماه بعد از عمل 
در فاصله بین 4 تا 8 ماه بعد از عمل ، موها دوباره رشد می‌کنند. با این حال ، این موها به احتمال زیاد نازک ، شکننده و فاقد  رنگدانه‌ هستند. طی این دوره است که بیماران کم کم می‌توانند تصور واضحی از الگوی رشد موی خود پیدا کنند.
یک سال بعد از عمل 
پس از گذشت هشت ماه ، موهای تازه رشد کرده بیشتر خود را نشان داده و سرعت رشد آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. پس از یک سال ، هیچ تغییر شدید دیگری رخ نخواهد داد و نتیجه نهایی کاشت موی بیمار مشخص خواهد شد. البته ممکن است تا چند ماه بعد تغییرات جزئی ادامه داشته باشد.

  علل ریزش مو در زنان و راه های جلوگیری از آن

The post مدت ماندگاری کاشت مو: کاشت موی سر چقدر دوام دارد؟ appeared first on کلینیک زیبایی رازی کاشت مو کاشت ابرو تزریق ژل و بوتاکس.
Source: cosmeticclinic.ir

wpadmin

Comments are closed