لیزر موهای زائد در بارداری : آیا لیزر در بارداری عوارض دارد؟

خانم‌ها دوست دارند همیشه زیبا و شاداب به نظر برسند، حتی زمانی که باردار هستند. با این حال در دوران بارداری این امر با ایمنی جنین دچار تداخل خواهد شد به طوری که لیزر کردن موهای زائد در طی دوره بارداری به یک مشکل قابل توجه تبدیل خواهد شد. بسیاری از عمل‌های زیبایی در طی 9 ماه بارداری ممنوع بوده و برای انجام بسیاری از عمل‌های زیبایی و حتی از بین بردن موهای زائد، سلامت مادر و نوزاد در اولویت قرار خواهد گرفت.
بارداری می‌تواند عوارضی را برای مادر به همراه داشته باشد. رشد موهای زائد یکی از آن‌هاست. رشد موهای زائد مشکلی برای سلامت فرد ایجاد  نکرده ولی یک معضل از نظر زیبایی محسوب خواهد شد. می‌تواند برای رهایی از موهای زائد از روش‌های خانگی و غیر شیمیایی استفاده کرد.
از بین بردن موهای زائد با استفاده از لیزر قبل از بارداری مشکلی نداشته ولی بهتر است در طی دوران بارداری از این روش استفاده نکنید.
متخصصین ما در کلینیک رازی به بهترین شکل شما را در مورد روش‌های بی خطر و کم هزینه راهنمایی خواهند کرد.

برای مشاوره جهت لیزر با کلینیک زیبایی رازی کافی است با شماره‌های ۰۲۱۸۸۳۳۴۰۲۹ یا ۰۲۱۸۸۳۵۳۲۵۹ تماس بگیرید. 

چگونه می‌توان با استفاده از لیزر موهای زائد را از بین برد؟

در این روش از اشعه‌ی لیزر یا یک اشعه‌ی نور متمرکز برای از بین بردن موهای زائد در بدن استفاده می‌شود. اشعه‌ی لیزر به طور مستقیم توسط ملانین (رنگدانه های مو) جذب می‌شود. سپس این اشعه تبدیل به حرارت شده و لوله‌های مسئول رشد مو در داخل فولیکول‌ها را از بین می‌برند. این آسیب باعث تأخیر قابل توجهی در رشد مجدد مو خواهد شد.
لیزر می‌تواند رشد مجدد موهای زائد را تا مدت زمان زیادی به تأخیر بیندازد ولی نمی‌تواند به طور کامل مانع رشد آن‌ها شود. همچنین به منظور از بین بردن موها برای بار اول، به بیش از یک جلسه درمانی نیاز خواهید داشت.
در این روش پزشک به آرامی یک دستگاه لیزر دستی را بر روی پوست شما می‌کشد. همزمان یک دستگاه خنک کننده نیز در کنار لیزر استفاده می‌شود تا از آسیب دیدن پوست و عوارض جانبی جلوگیری کند.
زمانی که لیزر فعال می‌شود اشعه‌ی آن از طریق پوست وارد فولیکول مو خواهد شد. این اشعه گرمای زیادی در داخل فولیکول ایجاد کرده و با آسیب رساندن به آن از رشد مو جلوگیری می‌کند. طبیعی است که به هنگام درمان احساس ناراحتی خفیفی خواهید داشت که توسط دستگاه خنک کننده برطرف می‌شود. مدت زمان درمان تا حد زیادی به اندازه‌ی ناحیه‌ی تحت درمان بستگی خواهد داشت. در حالی که از بین بردن موهای پشت لب می‌تواند تنها به چند دقیقه زمان احتیاج داشته باشد، لیزر کردن موهای کمر ممکن است یک ساعت و حتی بیشتر به طول بیانجامد.
حال به سراغ لیزر در دوران بارداری می‌رویم!
بارداری و موهای بدن

  نحوه شیو موها قبل و بعد از لیزر و فاصله بین جلسات لیزر موهای زائد

در صورتی که در دوران بارداری موهای بدن شما بیشتر شده‌اند نگران نباشید چراکه این امری طبیعی است. این عارضه که با نام هیرسوتیسم شناخته می‌شود منجر به رشد مو بر روی شکم و دیگر نقاطی که معمولاً بدون مو هستند خواهد شد. با وجود اینکه این عارضه می‌تواند ظاهری ناخوشایند داشته باشد معمولاً موقتی بوده و پس از زایمان برطرف خواهد شد.
این مشکل اساساً در اثر تغییرات هورمونی در بدن مادر باردار رخ می‌دهد. افزایش سطح استروژن در بدن می‌تواند باعث تحریک رشد موها و همچنین ضخیم‌تر و تیره‌تر شدن آن‌ها شود. همچنین ممکن است بر روی گردن، کمر، باسن، صورت، بازو، سینه و شانه‌های شما نیز مو رشد کند.
این موها در عرض 6 ماه پس از زایمان از بین خواهند رفت ولی در صورت باقی ماندن، وجود عارضه‌های زمینه‌ای مثل آکرومگالی، سندرم کوشینگ یا تومور در نزدیکی غدد فوق کلیه و تخمدان‌ها را در نظر داشته باشید.
در حالی که لیزر کردن موهای زائد قبل از بارداری روشی بی خطر است، توصیه می‌شود تا در دوران بارداری بیشتر از روش‌های خانگی مثل تیغ یا موم استفاده شود. روش‌های حرفه‌ای مثل الکترولیز، لیزر و بلیچ کردن در این دوره توصیه نمی‌شوند. همچنین به یاد داشته باشید که در دوران بارداری پوست شکم شما حساس‌تر از قبل شده و به منظور پیشگیری از بروز ناراحتی‌های پوستی بهتر است از کرم‌های مرطوب کننده بر روی آن استفاده کنید.
آیا لیزر کردن موها در دوران بارداری بی خطر است؟

سوالی که به طور رایج پرسیده می‌شود، تأثیر لیزر موها بر روی بارداری است. بر اساس اطلاعات موجود، بهتر است در دوران بارداری از لیزر کردن موهای خود پرهیز کنید. با وجود اینکه لیزر تراپی به طور عمومی در دوران بارداری بی خطر در نظر گرفته می‌شود، بهتر است صرفاً برای مقاصد زیبایی از این روش در دوران بارداری استفاده نکنید. دلیل واضح برای این توصیه، قرار گرفتن مادر و جنین در معرض اشعه‌ی لیزر و گرمای شدید ناشی از آن است.
علاوه بر این، هیچ مطالعه‌ی علمی بر روی خطرناک بودن یا نبودن لیزر در دوران بارداری انجام نشده است. پس بهتر است در دوران بارداری از این روش استفاده نکنید.
یکی دیگر از دلایل عدم استفاده از لیزر در دوران بارداری، هیپرپیگمنتاسیون یا تیره شدن پوست است. برخی از متخصصین عقیده دارند که لیزر زمانی بیشترین تأثیر را دارد که اختلاف رنگ بین پوست و موهای شما زیاد باشد. بدین صورت می‌توان گفت که با تیره شدن پوست اثرگذاری لیزر نیز کاهش خواهد یافت.
علاوه بر این بارداری باعث اختلال در چرخه رشد مو شده و این روش باید زمانی انجام شود که موها در فاز فعال رشد قرار دارند. بهتر است از لیزر موهای زائد در دوران بارداری پرهیز کنید مگر اینکه نتایج عمل برای شما اهمیت زیادی نداشته باشند.
آیا لیزر موهای زائد می‌تواند منجر به ناباروری شود؟

  دمی سکشوال و نیمه جنس گرایی چیست؟

همیشه توصیه می‌شود که قبل از انجام درمان از چگونگی آن به طور کامل اطلاع داشته باشید. هدف از این توصیه رد کردن خرافات و باورهای غلط در مورد روش‌های درمانی است.
بروز ناباروری در اثر لیزر موهای زائد یک باور غلط است. اشعه‌ی لیزر مورد استفاده در این روش تنها بر روی لایه‌ی سطحی پوست مؤثر بوده و نه تنها به ارگان‌های داخلی بدن وارد نمی‌شود بلکه توان آسیب به آن‌ها را نیز ندارد. این روش تنها فولیکول‌های مو را هدف قرار داده و منجر به ناباروری یا هرگونه تأثیر بر روی تخمدان‌ها نخواهد شد.
آیا لیزر موهای زائد در دوران شیردهی بی خطر است؟

پزشکان معمولاً عقیده دارند که لیزر موهای زائد در دوران شیردهی خطری به همراه ندارد ولی برخی از متخصصین توصیه می‌کنند که از این روش در ناحیه‌ی سینه‌ی خود استفاده نکنید. قبل از لیزر کردن در دوران شیردهی، با پزشک خود مشورت کنید.
اکثر توصیه‌های انجام شده در دوران بارداری برای دوران شیردهی نیز صدق می‌کنند. برای انجام لیزر معمولاً از داروهای بی حسی استفاده می‌شود که از طریق پوست جذب شده و با انتقال از طریق خون می‌توانند وارد شیر مادر شوند. بنابراین بهتر است که انجام لیزر را تا زمانی که شیردهی را متوقف می‌کنید به تعویق بیندازید. همچنین به دلیل ورم و تغییرات پوستی که در دوران بارداری رخ می‌دهند، بهتر است به منظور گرفتن نتیجه‌ی بهتر لیزر کردن موهای زائد خود را تا پس از پایان شیردهی متوقف کنید.
برای احتیاط توصیه می‌شود که در دوران بارداری از انجام لیزر درمانی خودداری کنید.
برای اثبات بی خطر بودن لیزر در طی دوران بارداری، به تحقیقات بیشتری نیاز خواهیم داشت.
روش‌های جایگزین

  بیماری پوستی صدف (پسوریازیس): علت و درمان

بهتر است در طی دوران بارداری از لیزر موهای زائد خود پرهیز کنید. برای از بین بردن موها در طی این دوره توصیه می‌شود تا از روش‌های خانگی مثل بند انداختن، تیغ، موچین و موم استفاده کنید. در این روش‌ها از مواد شیمیایی استفاده نشده و خطری برای شما نخواهند داشت. با این حال مهم است که این روش‌ها نیز در محل بهداشتی انجام شوند. کرم‌های موبر نیز به طور رایج در دوران بارداری مورد استفاده قرار می‌گیرند ولی شواهد محکمی مبنی بر بی خطر بودن باریم سولفید و تیوگلیکولیک اسید موجود در آن‌ها برای مادر و نوزاد وجود نداشته و بهتر است از مصرف آن‌ها خودداری کنید. همچنین توصیه می‌شود تا مدتی پس از زایمان از تیغ زدن موهای خود نیز پرهیز کنید. تیغ می‌تواند خراش‌های کوچکی را بر روی پوست ایجاد کرده و منجر به عفونت شود. می‌توانید از کرم‌ها و لوسیون های مخصوص به منظور پیشگیری از عوارض جانبی استفاده کنید.

The post لیزر موهای زائد در بارداری : آیا لیزر در بارداری عوارض دارد؟ appeared first on کلینیک زیبایی رازی کاشت مو کاشت ابرو تزریق ژل و بوتاکس.
Source: cosmeticclinic.ir

wpadmin

Comments are closed