علت ریزش ابرو: بیماری و وراثت مهمترین دلایل ریزش ابروها

علت ریزش ابرو: بیماری و وراثت مهمترین دلایل ریزش ابروها

ابروها به صورت فرم می‌دهند به طوریکه اگر فردی ابروهای خود را از دست بدهد ظاهری کاملا متفاوت پیدا می‌کند. آیا تا به حال به شما گفته شده که به این دلیل ابروهایتان ریخته که بیش از حد آنها را برداشته‌اید؟ درست است که برداشتن بیش از حد قطعا باعث کاهش رشد ابروها می‌شود اما عوامل دیگری نیز وجود دارند که ممکن است باعث ریزش موقت یا دائم ابروها شوند.
دلایل مختلفی برای ریزش مو وجود دارد. فرد ممکن است دارویی مصرف کند که باعث توقف رشد مو می‌شود مانند آنچه در شیمی‌درمانی اتفاق می‌افتد. یا ممکن است دچار نوعی بیماری پوستی باشد که منجر به التهاب عمده در پوست شود که نتیجه آن ریزش موها است. پیشرفت التهاب که ممکن است به دلیل ورود بافت یا سلول‌های خارجی به ناحیه ایجاد شود نیز می‌تواند منجر به ریزش موها شود. برخی بیماری‌های هورمونی و اندوکرین خاص هم می‌توانند فولیکول‌های مو در این ناحیه را از بین ببرند. بیماری‌های خودایمنی که در آن بدن علیه خود وارد عمل می‌شود و همچنین برخی عفونت‌ها نیز ممکن است باعث ریزش مو شوند.
در اینجا فهرست و توضیح بیماری‌های شناخته‌شده‌ای که ممکن است منجر به ریزش ابرو شوند آورده شده است: ممکن است شما نیز با این مشکل مواجه باشید پس مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید.
نداشتن ابرو تاثیر زیادی روی زیبایی و ظاهر فرد دارد چرا که یکی از مهمترین المان‌های زیبایی در انسان به شمار می‌رود. افراد ممکن است بنابه دلایل زیادی ابروهای خود را از دست بدهند و چشم‌ها نیز بدون وجود ابروها زیبایی خود را تا حد زیادی از دست می‌دهند. توسعه روش کاشت مو و ریش به دلیل علاقه‌مندی پزشکان به رفع این مشکل، با توسعه کاشت ابرو همراه بود. با توسعه تکنیک‌های کاشت مو، کاشت دائمی ابرو با ظاهری کاملا طبیعی تبدیل به راه‌حلی برای مقابله با مشکل ریزش ابرو شده‌است.
در کلینیک زیبایی رازی کاشت ابرو با جدیدترین متدها و تحت نظر متخصصین با تجربه انجام می شود.
علل ریزش ابرو

کم‌پشت شدن یک یا هر دو ابرو می‌تواند دلایلی متعددی همچون عفونت، بیماری‌های پوستی، تغییرات هورمونی یا سیستم ایمنی بیش از حد فعال داشته باشد. سوء تغذیه، ضربه فیزیکی یا استرس روانی نیز ممکن است باعث ریزش و کم‌پشت شدن ابروها  شود.
با پیدا کردن دلیل اصلی فرد و پزشک وی می‌توانند درمان صحیحی برای جلوگیری از ریزش ابرو، افزایش رشد ابرو و به حداقل رساندن ریزش آن در پیش بگیرند.
 آلوپسیا آره‌اتا (alopecia areata)
آلوپسیا آره‌اتا نوعی بیماری خودایمنی است. در این بیماری، سیستم ایمنی اشتباها بخشی از خود بدن را به عنوان دشمن تلقی کرده و به آن حمله می‌کند. آلوپسیا آره‌اتا فولیکول‌های مویی را هدف می‌گیرد و باعث کاهش یا توقف تولید مو می‌شود.
چند نوع آلوپسیا وجود دارد:

آلوپسیا آره‌اتا باعث ایجاد نقاط تصادفی ریزش مو می‌شود.
درAlopecia universalis همه موها می‌ریزند.
Frontal fibrosing alopecia باعث ایجاد اسکار در پوست سر همراه با کچلی و ریزش ابرو می‌شود.

پزشکان مطمئن نیستند چه چیزی باعث ایجاد این اتفاق می‌شود اما زمانی که بیماری غیرفعال باشد موها مجددا رشد خود را از سر می‌گیرند. آلوپسیا ناخن‌های دست و پا را نیز درگیر می‌کند.
سوء تغذیه
بدن انسان نیاز به مواد مغذی مانند منابع تامین انرژی (کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها)، آمینواسیدها و اسیدهای چرب، ویتامین‌ها و مواد معدنی دارد. برخی از این مواد در رشد موها نقش دارند بنابراین کاهش مصرف مواد غذایی حاوی این مواد می‌تواند منجر به ریزش مو شود.
کمبود ویتامین A یا روی رشد سلولی را کند کرده و مانع تولید منبع مورد اطمینان سبوم مرطوب‌کننده(چربی) می‌شود. کمبود موارد زیر نیز ممکن است منجر به ریزش مو شود:

منبع مطمئن بیوتین (ویتامین B-7)
ویتامین C (تولید کلاژن)
آهن
ویتامین‌های E ، B-12 و D
سیستئین
اسیدهای چرب امگا-3

اگزما (درماتیت آتوپیک)
اگزما نوعی التهاب پوستی است که باعث خارش، قرمزی، تراوش و سوزش می‌شود. سیستم ایمنی بسیار حساس باعث بروز این بیماری شده و می‌تواند به صورت مداوم وجود داشته یا پس از یک دوره نهفتگی مجددا فعال شود.
از آنجا که فولیکول‌ها درون پوست قرار دارند ممکن است اگزما مانع رشد موها شود.
پسوریازیس
پسوریازیس نوعی اختلال خودایمنی است که باعث می‌شود سلول‌های پوستی با سرعت بالا تکثیر شده و نواحی قرمز، ضخیم، فلس‌مانند و دردناک ایجاد می‌کنند. این نواحی فولیکول‌های مو را مسدود کرده و رشد آنها را متوقف می‌کنند.
درماتیت تماسی
درماتیت تماسی به دلیل تماس یک ماده آلرژی‌زا یا محرک سمی ایجاد می‌شود. فرد ممکن است احساس خارش یا سوزش در ناحیه داشته باشد. چنانچه ناحیه نزدیک ابرو درگیر شده باشد التهاب ممکن است مانع رشد مو شود.
درماتیت سبوره‌ای (Seborrhoeic dermatitis)
درماتیت سبوره‌ای معمولا یک وضعیت پایدار است. دانشمندان معتقدند که بوسیله یک قارچ یا تولید بیش از حد چربی در پوست ایجاد می‌شود. درماتیت سبوره‌ای باعث ایجاد شوره حتی در ابروها می‌شود.
Tinea capitis (کرم حلقوی)
Tinea capitis یا همان کرم حلقوی نیز قارچی است. این قارچ قسمت‌های قرمز، برآمده و حلقه‌مانند و همراه با خارش و تراوش و تاول ایجاد می‌کند. زمانی که این علائم در ابروها مشاهده شوند معمولا موهای آنها می‌ریزند و یک ناحیه بدون مو به جا می‌ماند.
مشکلات غده تیروئید
بیماری تیروئید علت رایج ریزش مو در قسمت ابروها است. غده تیروئید هورمون‌هایی تولید می‌کند که در تنظیم متابولیسم نقش دارند. زمانی که این غده مقدار بیش از حد یا کمتر از میزان لازم هورمون تولید کند بدن از حالت تعادل خارج شده و فرآیندهای طبیعی بدن از جمله رشد موها دچار مشکل می‌شوند.
هیپرتیروئیدیسم نیز می‌تواند منجر به خستگی، افزایش وزن و مه مغزی شود در حالیکه افراد مبتلا به هیپرتیروئیدیسم اغلب تپش قلب، چشمان برآمده و کاهش وزن دارند.
بیماری هانسن
عامل بیماری هانسن  (لپروسی) باکتریایی است و به صورت زخم‌هایی در سراسر پوست بدن ظاهر می‌شود. در تعداد زیادی از کشورها رایج است. در لپروسی لپروماتوز ضایعات و ریزش موهای سراسر بدن، کرختی و ضعف اندام‌های حرکتی مشاهده می‌شود.
استرس و اضطراب
استرس و اضطراب بیش از حد می‌تواند منجر به تغییرات فیزیولوژیک از جمله کاهش اکسیژن‌رسانی به فولیکول‌های مو و تغییرات هورمونی شود که هر دوی این موارد در ریزش موهای ابرو نقش دارند.
حاملگی و زایمان
حاملگی و زایمان نیز می‌تواند با تغییر سطح هورمون‌های بدن و همچنین بیوشیمی آن روی چرخه‌های رشد مو تاثیر منفی گذاشته و منجر به از دست رفتن موها شوند.
تلوژن ایفلوویم (زش موی موقتی یا واکنشی)
تلوژن ایفلوویم ( TE) به ریزش غیرطبیعی مو گفته می‌شود که در آن چرخه طبیعی مو به دلیل تغییرات هورمونی با سایر تغییرات در بدن به هم می‌خورد.
بالا رفتن سن
هر دو جنس زن و مرد در دهه پنجم زندگی خود و با کاهش استروژن در زنان و تستوسترون در مردان دچار کم‌پشتی موها می‌شوند.
برداشتن مداوم یا استفاده بیش از حد لوازم آرایشی
برداشتن بیش از حد ابروها ترومای خفیف ایجاد کرده و در نهایت رشد مو در آن نقطه متوقف می‌شود. آرایش بیش از حد نیز ممکن است در طولانی مدت آسیب مشابهی ایجاد کند.
شیمی‌درمانی
در درمان سرطان، شیمی‌درمانی سلول‌های تکثیرشونده با سرعت بالا را نابود می‌کند که از جمله این سلول‌ها فولیکول‌های مویی هستند. به همین خاطر است که در افراد تحت شیمی‌درمانی موها به سرعت می‌ریزند.
سرطان ارتشاح‌یافته
سرطان چه موضعی باشد و چه به پوست منتشر شده باشد می‌تواند باعث ریزش مو در نواحی درگیر شود. گاهی اوقات، این اتفاق به صورت رشد سطحی مشخص ظاهر می‌شود (بخصوص در سرطان پوست) و در سایر موارد ممکن است یک ناحیه به صورت ناهموار ضخیم شود مانند زمانی که سلول‌های لوسمی یا لنفوم به بافت عمیق‌تر نفوذ می‌کنند.

  ریزش مو در بارداری :درمان ریزش مو از هفته اول تا آخر حاملگی

مایکوزیس فونگوئید (Mycosis fungoides) لنفوم سلول‌های T در پوست
لوسمي پوستي (Leukemia Cutis)، وضعیتی که در آن لوسمی از جریان خون به پوست منتشر می‌شود.
سرطان پوست موضعی، شامل کارسینومای سلول بازال و کارسینومای سلول سنگفرشی
سارکومای کاپوزی

عفونت‌ها
بیماری‎های عفونی می‌توانند به صورت مستقیم فولیکول مویی یا ساقه مو را تحت تاثیر قرار داده یا چنان التهابی در منطقه ایجاد کنند که فرد با خاراندن پوست همه موها را از جا بکند. ریزش مو به صورت تکه‌ای نشانه مشکلاتی مانند سیفلیس است. ارتشاح عفونت به اعماق پوست مانند آنچه در بیماری هانسن اتفاق می‌افتد می‌تواند باعث بیرون رانده شده فولیکول‎ها از داخل پوست شود.

  چگونه موهای سالم داشته باشیم؟ تغذیه و نحوه شستشو و مراقبت مو

عفونت‌های قارچی، عفونت‌های قارچی ممکن است روی پوست سر و همچنین صورت ایجاد شده باعث ریزش موقت مو در آن قسمت شوند.
شپش: چرخه خارش و خاراندن به دلیل شپش در ابروها و مژه‌ها می‌تواند باعث کنده‌شدن آنها شود.
سیفلیس: تصور اینکه یک بیماری مقاربتی باعث ریزش موها شود دشوار است. اگرچه، سیفلیس می‌تواند در مراحل پیشرفته‌تر باعث ریزش موی حالت بیدخورده شود.

اختلالات خودایمنی
یک اختلال خودایمنی نوعی بیماری است که در آن بدن علیه خود فعال شده و اشتباها بافت‌های متعلق به خود را تخریب می‌کند. به عبارت دیگر، بدن فکر می‌کند که یک ماده خارجی در داخل بدن است و سعی می‌کند از شر آن خلاص شود. بیماری‌های خودایمنی دسته گسترده‌ای از بیماری‌ها هستند که در اینجا به برخی مواردی که منتهی به ریزش مو می‌شود اشاره می‌شود:

لوپوس اریتماتوز: همه بیماری‌های خودایمنی می‌توانند موها را در معرض خطر قرار دهند. التهاب پوست به دلیل انواعی از وضعیت‌های شبه لوپوسی ممکن است باعث ریزش مو به صورت تکه‌ای شود.
ویتیلیگو (برص): این بیماری در جایی که سلول‌های ایجادکننده رنگ پوست تخریب می‌شوند ممکن است التهاب ایجاد شود که یکی از اثرات این التهاب ممکن است ریزش مو باشد.

رشد پوست
اگر چیزی رو سطح پوست شروع به رشد کند احتمال دارد موها قادر به رشد و عبور از سد ضخیم فلس‌مانند نباشند. برای رشد مجدد مو ناحیه رشد کرده باید برداشته شود. با این حال در نظر داشته باشید که چنانچه این برداشتن باعث ایجاد اسکار گسترده شود ممکن است مو قادر به رشد مجدد نباشد.

سبورئیک کراتوزیس: بارناکل‌های زندگی (barnacles of life) مرتبط با سن
خال‌های گوشتی (مول‌ها)
هیپرپلازی سباسه
زگیل‌ها
همانژیوما: رشد عروق خونی

اختلالات ارتشاحی
این اختلالات همگی در یک چیز مشترک هستند. همگی محیطی در درم (بخش پایینی پوست) ایجاد می‌کند که  باعث با فشار بیرون رانده‌شدن فولیکول‌های مو می‌شود.

Alopecia Mucinosis : اختلالی که در آن یک ماده ویسکوز به نام موسین به بافت‌های عمیق‌تر پوست نفوذ کرده و باعث ریزش مو می‌شود.
اختلالات اسکلروزی: اسكلرودرما ، مورفه‌آ و اریتروماتوز دیسکوئید لوپوس
اسکارها: به خصوص کلوئیدهای بزرگ (اسکار های گوشتی و بزرگ قرمز رنگ که به مرور زمان افزایش اندازه می دهند. )

داروها
همه در اطراف خود کسانی را داریم که ممکن است واکنش غیرمعمولی به یک دارو نشان دهند. چنانچه مصرف یک دارو باعث ریزش مو شود ابروها نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند. در اینجا به چند دسته دارویی و بازیگران اصلی آنها در این فرآیند اشاره می‌کنیم.

داروهای ضد فشار خون: پروپرانولول، آتنولول، کاپتوپریل،کلونیدین
داروهای ضد افسردگی/سایکوتیک‌ها/پایدارکننده‌های روانی : پروزاک، لیتیوم، هالدول، آمی‌تریپتیلین، دوکسپين، ایمی‌پرامین
داروهای صرع: فنی‌توئین (دیلانتین)، فنوباربیتال، واﻟﭙﺮوﺋﯿﮏ اﺳﯿـــــﺪ

داروهای ضد التهابی (NSAIDS)

ناپروکسن: مانند ناپروسین، Alleve و غیره
ایبوپروفن: مانند موترین، آدویل و غیره
استامینوفن: مانند تایلنول

مسمومیت با فلزات یا عناصر سنگین
در این عصر دشوار است باور اینکه محیط فردی را آلوده کرده دشوار است اما هر چند وقت یکبار خبری از این دست منتشر می‌شود. در اینجا به برخی ترکیباتی که باعث بروز چنین مشکلاتی می‌شوند اشاره می‌شود:

جیوه
آرسنیک
تالیوم
ید
طلا: این نوع عارضه جانبی زمانی بروز می‌کند که از این عنصر برای کنترل بیماری‌هایی مانند روماتوئید آرتریت استفاده شود.

مصرف بیش از اندازه ویتامین/مواد معدنی
مصرف مقدار زیاد مواد مفید نیز ممکن است باعث بروز مشکلات شود. مصرف بیش از حد ویتامین‌ها به صورت خوراکی می‌تواند برای پوست مشکل‌آفرین باشد.

  ریزش مو بعد از بارداری: با ریزش مو در شیردهی چه کنیم؟

اسید نیکوتینیک: ویتامین B
ویتامین A : مشتقات این ویتامین مانند آکوتان، آسیترتین و سوریاتین نیز اثرات مشابهی دارند.

موارد متفرقه

هالوتان: برای بیهوشی عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
Hypertriglyceridemia : وجود میزان زیادی از نوعی چربی در خون به نام تری‌گلیسرید
مسدودکننده‌های بتای موضعی چشم: قطره‌های چشمی (مانند تیمولول)  ممکن است باعث ریزش موی برگشت‌پذیر در قسمت ابروها و مژه‌ها شوند.
تریکوتیلومانیا (وسواس کندن مو)، نوعی عادت که در آن فرد موهای خود را می‌کند. کندن مداوم موها می‌تواند باعث از بین رفتن فولیکول‌های مو و از دست رفتن دائمی موها می‌شود.

کاشت ابرو چیست؟

کاشت ابرو یک عمل زیبایی است که برای برگرداندن رشد موهای ابرو انجام می‌شود. در این حوزه چندین تکنیک مورد استفاده قرار می‌گیرد که با توجه به وضعیت فرد از هر یک از آنها استفاده می‌شود. در این عمل، گرافت از یک ناحیه دهنده گرفته شده و به نواحی بدون موی ابرو انتقال داده می‌شود.
عمل کاشت ابرو چطور انجام می‌شود؟
کاشت ابرو مشابه کاشت مو است. برای پوشش فاصله بین موها و شکل‌دهی مجدد ابرو مو از پشت سر جدا شده و به نواحی مورد نظر در ابرو منتقل می‌شود. تکنیک FUE  در کاشت ابرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش فولیکول‌ها از پشت سر یکی یکی و بدون جراحی خارج می‌شود. پس از خارج کردن گرافت‌ها، پزشک شکل مورد نظر ابرو را ترسیم کرده و برش‌هایی را در پوست به منظور کاشت فولیکول‌ها ایجاد می‌کند. این روش تحت بیحسی موضعی انجام شده و سه ساعت طول می‌کشد و پس از انجام نیاز به بستری ندارد.
چقدر طول می‌کشد تا کاشت ابرو جواب دهد؟

رشد دائمی مو در ابروها پس از کاشت کمی طول می‌کشد و چند مرحله باید طی شود تا نتیجه نهایی حاصل شود. موها یک هفته پس از کاشت شروع به رشد می‌کنند اما تا ماه دوم ریزش تدریجی دارند. از ماه سوم تا ماه ششم ، مو مجددا شروع به رشد می‌کند. معمولا 6 ماه طول می‌کشد تا نتیجه نهایی ظاهر شود.
آیا کاشت ابرو عوارض جانبی خاصی به دنبال دارد؟
کاشت ابرو عوارض جانبی خاصی در پی ندارد.
آیا کاشت ابرو درد دارد؟
به لطف وجود تکنیک‌های مدرن FUE که در کاشت ابرو مورد استفاده قرار می‌گیرند کاشت مو ساده و آسان است. روش‌های مدرن بیحسی که در کاشت ابرو مورد استفاده قرار می‌گیرنددر مقایسه با تزریقات معمول درد را تا حد زیادی کاهش می‌دهند به طوریکه بیماری هیچ دردی را حس نمی‌کند.
چه افرادی کاندیداهای مناسب کاشت ابرو هستند؟
منطقه دهنده (پشت‌سر) نقش مهمی را در کاشت ابرو ایفا می‌کند. افرادی که موی مطلوبی در این منطقه داشته باشند می‌توانند از این روش استفاده کنند. اگر موی این منطقه واجد شرایط لازم نباشد عمل کاشت ابرو قابل انجام نیست. پس از اینکه پزشک منطقه دهنده را بررسی کرد تعیین می‌کند که آیا می‌توان از موی آن برای کاشت استفاده کرد یا خیر.
نحوه لیفت ابرو با بوتاکس: تأثیر بوتاکس در بالا بردن ابرو
 
 
The post علت ریزش ابرو: بیماری و وراثت مهمترین دلایل ریزش ابروها appeared first on کلینیک زیبایی رازی کاشت مو کاشت ابرو تزریق ژل و بوتاکس.
Source: cosmeticclinic.ir

wpadmin

Comments are closed