علت انواع ریزش مو در زنان و مردان و راه های درمان آن ها

ریزش مو که آلوپسی نیز نامیده می‌شود نوعی اختلال است که ناشی از قطع چرخه تولید مو در بدن است. ریزش مو می‌تواند در هر نقطه‌ای از بدن اتفاق بیفتد، اما بیشتر روی پوست سر تأثیر می‌گذارد. به طور متوسط​​، پوست سر دارای 100000 تار  مو است که در دوره‌هایی از رشد، استراحت، ریزش و بازسازی قرار می‌گیرند.
چرخه رشد مو از سه مرحله تشکیل شده است. در طول مرحله آناژن، مو به طور فعال رشد می‌کند. این مرحله ممکن است سالها ادامه داشته باشد. در طول مرحله کاتاژن، رشد موها متوقف می‌شود و از فولیکول جدا می‌شود. فولیکول همان ساختاری است که زیر پوست قرار دارد و موها را در جای خود نگه می‌دارد. مرحله کاتاژن حدود 10 روز طول می‌کشد. در طی مرحله تلوژن، فولیکول دو یا سه ماه استراحت می‌کند و سپس موها می‌ریزند. مرحله آناژن بعدی با رشد موهای جدید در همان فولیکول آغاز می‌شود. بیشتر افراد به عنوان بخشی از این چرخه طبیعی روزانه 50 تا 100 تار مو را از دست می‌دهند.
اگر این چرخه مختل شود، یا اگر یک فولیکول مو آسیب دیده باشد، ممکن است موها سریعتر از سرعت بازسازی خود شروع به ریزش کنند، که منجر به علائمی مانند پسروی خط موها، ریزش مو بصورت تکه‌ای یا کم پشت شدن کلی آن می‌شود.

انواع مختلفی از ریزش مو وجود دارد. درمان آن نیز بستگی به علت و علائم شما دارد. متخصصین کلینیک زیبایی رازی با سالها تجربه در درمان افراد مبتلا به ریزش مو، می‌توانند انواع روش‌های درمانی را برای کمک به شما پیشنهاد دهند.

انواع ریزش مو و دلیل آنها

ریزش مو ممکن است با ژنتیک فرد مرتبط باشد، اگرچه بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات رفتاری ممکن است این چرخه رشد را مختل کرده و باعث ریزش مو شود. متخصصان پوست در زمینه اختلالات پوست و موی سر تخصص دارند و می‌توانند نوع ریزش مو و همچنین علت آن را تشخیص دهند.
آلوپسی آندروژنتیک

آلوپسی آندروژنتیک رایج‌ترین نوع ریزش مو است. معمولاً به عنوان ریزش مو با الگوی مردانه یا ریزش مو با الگوی زنانه شناخته می‌شود، آلوپسی آندروژنتیک ارثی است اما با دارو یا جراحی قابل درمان است.
ریزش مو با الگوی مردانه
در مردان، ریزش مو می‌تواند هر زمانی پس از بلوغ شروع شود و در طی سال‌ها یا دهه‌های بعدی پیشرفت کند. این نوع ریزش مو از خط پیشانی شروع می‌شود و تا اطراف و قسمت بالای سر ادامه می‌یابد و در نهایت تنها یک حلقه مو را در امتداد قسمت پایینی پوست سر باقی می‌گذارد. بسیاری از مردان با این الگوی ریزش مو در نهایتا طاس می‌شوند.
ریزش مو با الگوی زنانه
در خانم‌ها، موها به آرامی در سراسر پوست سر کم پشت می‌شوند، اما موهای زائد معمولاً کم نمی‌شوند. بسیاری از خانم‌ها این نوع ریزش مو را به عنوان بخشی از فرایند طبیعی پیری تجربه می‌کنند، اگرچه ریزش مو ممکن است هر زمان بعد از بلوغ شروع شود. ریزش مو با الگوی زنانه می‌تواند باعث کم شدن موها شود، اما به ندرت منجر به طاسی می‌شود.
تلوژن افلوویوم
تلوژن افلوویوم، نوعی ریزش مو است و هنگامی اتفاق می‌افتد که تعداد زیادی از فولیکول‌های روی پوست سر وارد مرحله استراحت چرخه رشد مو، به نام تلوژن شوند اما مرحله رشد بعدی آغاز نمی‌شود. این امر باعث ریزش موهای سر پوست می‌شود بدون اینکه موهای جدیدی رشد کنند.
تلوژن افلوویوم عموماً منجر به طاسی کامل نمی‌شود، اگرچه ممکن است شما روزانه 300 تا 500 تار مو از دست بدهید و ممکن است مو بخصوص در تاج و اطراف سر کم پشت شود.
یک بیماری یا عارضه، مانند عدم تعادل هورمون‌های تیروئید، زایمان، جراحی یا تب، به طور معمول باعث این نوع ریزش مو می‌شود. تلوژن افلوویوم همچنین ممکن است در اثر کمبود ویتامین یا مواد معدنی رخ دهد- کمبود آهن یکی از دلایل اصلی ریزش مو در زنان است یا استفاده از برخی از داروهای خاص، مانند ایزوترتینوئین، تجویز شده برای آکنه یا وارفارین که رقیق کننده خون است می‌تواند به کم پشتی و ریزش مو منجر شود. شروع یا متوقف کردن داروهای ضد بارداری خوراکی (قرص‌های ضد بارداری) نیز ممکن است باعث این نوع ریزش مو شود.
تلوژن افلوویوم معمولاً سه ماه پس از یک بیماری شروع می‌شود. اگر رویداد به شکل یک تحریک موقت باشد، به عنوان مثال، اگر بیماری بهبود یابد یا مصرف داروهایی را که باعث ریزش مو می‌شود متوقف کنید، ممکن است موهای شما پس از شش ماه دو مرتبه رشد کند. اگر ریزش مو بیش از شش ماه طول بکشد، تلوژن افلوویوم، مزمن تلقی می‌شود.
به دلایلی که برای پزشکان مشخص نیست، ممکن است این نوع ریزش مو در بعضی از افراد تا سالها ادامه داشته باشد. اگر مو به خودی خود رشد نكرد، متخصصین پوست ما می‌توانند دارویی را ارائه دهند كه بتواند به شما كمك كند.
آناژن افلوویوم
آناژن افلوویوم ریزش سریع مو است که ناشی از درمان‌های پزشکی مانند شیمی درمانی است. این داروهای پرقدرت سلول‌های سرطانی را از بین می‌برند، اما ممکن است تولید فولیکول مو را در پوست سر و سایر نقاط بدن نیز متوقف کنند. بعد از اتمام شیمی درمانی، موها به طور خود بخود رشد می‌کنند. متخصصان پوست می‌توانند دارویی را برای کمک به رشد سریع‌تر مو به شما ارائه دهند.
آلوپسی آرئاتا

  ریزش مو بعد از بارداری: با ریزش مو در شیردهی چه کنیم؟

آلوپسی آرئاتا یک بیماری خود ایمنی است، به این معنی که سیستم ایمنی بدن به بافت‌های سالم از جمله فولیکول‌های مو حمله می‌کند. این باعث ریزش موها می‌شود و از رشد موهای جدید جلوگیری می‌کند.
این عارضه می‌تواند هم بر بزرگسالان و هم کودکان تأثیر می‌گذارد و ریزش مو می‌تواند به طور ناگهانی و بدون هشدار آغاز شود. موهای پوست سر به طور معمول در اندازه‌های کوچکی ریخته می‌شوند و دردناک نیستند. موهای دیگر قسمت‌های بدن از جمله ابروها و مژه‌ها نیز ممکن است بریزد. با گذشت زمان، این بیماری ممکن است منجر به آلوپسی توتالیس یا ریزش کامل مو شود.
متخصصین پوست، آلوپسی آرئاتا را با داروهایی درمان می‌کنند که ممکن است به رشد مجدد مو کمک کند.
کرم حلقوی پوست سر
کرم حلقوی پوست سر، نام یک عفونت قارچی پوست سر است که یکی از دلایل اصلی ریزش مو در کودکان است. این حالت باعث ریزش موی سکه‌ای شده که گاهی اوقات مدور می‌شود و منجر به لکه‌های طاسی شده که با گذشت زمان بزرگتر می‌شوند.
نواحی آسیب دیده اغلب قرمز یا پوسته پوسته به نظر می‌رسند و پوست سر ممکن است خارش داشته باشد. زخم‌ها یا تاول‌هایی که چرک می‌کنند نیز می‌توانند در پوست سر ایجاد شوند. در کودک مبتلا به این بیماری ممکن است به دلیل این که سیستم ایمنی بدن وی با عفونت مقابله می‌کند، غدد متورم در قسمت پشت گردن ایجاد شود یا دچار تب درجه پایین شود.
متخصصان پوست می‌توانند داروهای ضد قارچی را که از طریق دهان استفاده می‌شود برای از بین بردن قارچ تجویز کند. در صورت تشخیص زودرس و درمان زودهنگام این بیماری، اکثر کودکان دارای رشد مجدد موی قابل قبولی می‌شوند.
آلوپسی سیکاتریکال
آلوپسی سیکاتریکال، همچنین به عنوان آلوپسی زخم شناخته می‌شود، یک نوع نادر ریزش مو است که در آن التهاب، فولیکول‌های مو را از بین می‌برد و باعث می‌شود بافت زخم در جای آن ایجاد شود. پس از ایجاد این زخم، مو دوباره رشد نمی‌کند.
ریزش مو ممکن است آنقدر آهسته شروع شود که علائم قابل توجهی نداشته باشند، یا ممکن است مو به یکباره ریزش پیدا کند. علائم دیگر شامل خارش شدید، تورم و ایجاد ضایعات قرمز یا سفید در پوست سر است که ممکن است شبیه بثورات باشد. این نوع ریزش مو در هر سنی ممکن است رخ دهد و زنان و مردان را تحت تأثیر قرار دهد.
درمان آن بستگی به نوع آلوپسی سیکاتریکال دارد که باعث ایجاد علائم ریزش موی شما شده است. پزشکان ما با سالها تجربه در مورد افراد مبتلا به آلوپسی سیکاتریکال، می‌توانند انواع درمان‌ها را برای کمک به شما پیشنهاد دهند. انواع آلوپسی سیکاتریکال شامل موارد زیر است:
لیکن پلانوپیلاریس
لیکن پلانوپیلاریس، نوعی آلوپسی است و هنگامی اتفاق می‌افتد که یک بیماری پوستی شایع به نام لیکن پلانوس روی پوست سر تأثیر می‌گذارد. لیکن پلانوپیلاریس ممکن است باعث ایجاد بثورات پوستی و پوسته پوسته شدن روی پوست شود که باعث ریزش موهای سر به شکل توده‌ای می‌شود. پوست سر ممکن است قرمز شده و جوش‌های کوچک سفید یا قرمزی بوجود آید که  دردناک بوده یا خارش و سوزش دارند.
لیکن پلانپیلاریس چندان رایج نیست و مردان را بیشتر از زنان درگیر می‌کند. پزشک ممکن است برای جلوگیری از این نوع ریزش مو، دارویی را تجویز کند.
دیسکوئید لوپوس اریتماتوس
دیسکوئید لوپوس اریتماتوس نوعی از لوپوس کوتانئوس می‌باشد که یک بیماری خود ایمنی است که بر روی پوست تأثیر می‌گذارد. این بیماری می‌تواند منجر به زخم‌های ملتهب در گوش، صورت و پوست سر شود. ریزش مو یکی از علائم این بیماری است. هنگامی که بافت زخم روی پوست سر شکل می‌گیرد، مو دیگر نمی‌تواند در آن ناحیه رشد کند.
فولیکولیت دکالوانس
ریزش مو ناشی از فولیکولیت دکالوانس، نوعی اختلال التهابی است که منجر به از بین رفتن فولیکول‌های مو می‌شود. این عارضه غالباً با قرمزی، تورم و ضایعات روی پوست سر همراه است که ممکن است خارش داشته یا حاوی چرک باشد که به نام پاستول شناخته می‌شوند. این نوع ریزش مو قابل برگشت نیست، اما متخصصان پوست می‌توانند برای کنترل علائم آن داروهایی را تجویز کنند و در برخی موارد پیشرفت ریزش مو را متوقف کنند.
عدم وجود سلولیت پوست سر
عدم وجود سلولیت پوست سر، یک بیماری نادر است و باعث می‌شود که پوسته یا برآمدگی روی پوست سر ایجاد شود. این وضعیت همچنین ممکن است باعث ایجاد بافت اسکار و از بین رفتن فولیکول‌های مو و ریزش مو شود. برخی داروها ممکن است به کنترل علائم این بیماری کمک کنند.
آلوپسی فیبروز پیشانی
آلوپسی فیبروز پیشانی بطور معمول سبب پسروی الگوی مو در بخش پیشانی می‌شود و همچنین ممکن است منجر به ریزش مو در ابرو و زیر بغل شود. آلوپسی فیبروز پیشانی بیشتر در زنان یائسه تأثیر می‌گذارد. برخی از داروهای خاص می‌توانند علائم آن را مدیریت کرده و پیشرفت بیماری را متوقف کنند. علت آن هنوز مشخص نیست.
آلوپسی سیکاتریکال مرکزی
آلوپسی سیکاتریکال مرکزی ممکن است در نتیجه استفاده از محصولات بی کیفیت برای مو یا مدل‌های موی آسیب زننده باشد که باعث آسیب به فولیکول‌های مو می‌شود. استفاده از نرم کننده‌های مو، سشوارها، فر مو و … می‌تواند باعث ایجاد آلوپسی سیکاتریکال مرکزی شود، که می‌تواند سبب ریزش دائمی یا موقت مو شود.
استفاده مکرر از روغن، ژل یا پودر نیز می‌تواند باعث این بیماری شود که در صورت متوقف کردن استفاده از این محصولات، رشد مجدد مو ممکن است برگردد. متخصصین پوست ما ممکن است برای کمک به رشد موها، مصرف دارو را برای شما تجویز کنند.
ناهنجاری‌های شافت مو
چندین نوع ناهنجاری در ساقه مو می‌تواند بوجود بیاید و منجر به ریزش مو شود. این شرایط باعث می‌شود رشته‌های مو نازک و ضعیف شده و به آسانی بریزند. ریزش مو از فولیکول رخ نمی‌دهد بلکه در جایی در امتداد ساقه مو که قسمت قابل مشاهده یک رشته مو است، اتفاق می‌افتد. این می‌تواند به کم پشت شدن کلی و همچنین افزایش موهای کوچک و شکننده منجر شود.
ایجاد تغییرات ساده در نحوه استایل مو و محصولات بهداشتی مو شما می‌تواند ناهنجاری‌های ساقه مو را رفع کند. سایر شرایط ممکن است نیاز به مداخله پزشکی داشته باشد. انواع ناهنجاری‌های ساقه مو شامل موارد زیر است:
سندرم آناژن سست
سندرم آناژن سست، که بیشتر در کودکان خردسال وجود دارد، هنگامی رخ می‌دهد که موهایی که به طور محکم ریشه در فولیکول ندارند، به راحتی می‌توانند بیرون کشیده شوند. در بیشتر مواقع، موها بعد از رشد کردن، مجدد ریزش پیدا می‌کنند و كودكان مبتلا به سندرم آناژن سست اغلب نمی‌توانند موهایشان را به طول نسبتاً زیادی رشد دهند. این بیماری بیشتر در دختران با موهای بلوند یا قهوه‌ای مشاهده می‌شود.
در افرادی که سندرم آناژن سست دارند، موها می‌توانند حتی در صورت رشد به راحتی از بین بروند. به عنوان مثال ریزش مو به دلیل اصطکاک با یک بالش ممکن است یک شبه افزایش یابد. علت سندروم آناژن سست ناشناخته است، هرچند ممکن است مربوط به اختلال در چرخه رشد مو باشد که مانع از ماندن مو در فولیکول می‌شود.
درمان‌های موثر زیادی برای این عارضه وجود ندارد، اما این بیماری با بلوغ بهبود زیادی پیدا می‌کند و برخی از داروها ممکن است منجر به رشد کامل تر موها شوند.
تریکوتیلومانیا
افراد مبتلا به تریکوتیلومانیا موهای خود را می‌کنند و متوقف کردن آنها دشوار است. این رفتار منجر به ریزش مو در پوست سر یا جاهای دیگر بدن می‌شود. اگر کندن موها متوقف شود، موها اغلب دوباره رشد می‌کنند، اما اگر کندن موها برای سال‌ها ادامه یابد، ریزش مو می‌تواند دائمی شود.
بهترین درمان برای این بیماری ممکن است روان درمانی باشد که شامل صحبت کردن با یک مشاور در مورد دلایل استرس و اینکه چرا شما نیاز به کندن موهای خود دارید، باشد.
آلوپسی کششی
برخی از مدل‌های مو، از جمله استفاده از کش و گیره‌های سفت، موها را از روی پوست سر با چنان نیرویی می‌کشد که ممکن است رشته‌های مو آسیب دیده و از بین بروند. آلوپسی کششی ممکن است منجر به کم پشت شدن مو یا لکه‌های طاسی شود، مگر اینکه مدل مو تغییر یابد. بیشتر اوقات موهای شما بعد از تغییر مدل، دوباره رشد می‌کنند.
هیپوتریکوزیس
هیپوتریکوزیس یک بیماری ژنتیکی نادر است که در آن موهای بسیار کمی روی پوست سر و بدن رشد می‌کند. در نوزادان متولد شده با این بیماری در ابتدا ممکن است رشد مو معمولی باشد. با این حال، موهای آنها چند ماه بعد از تولد می‌ریزد و موهای پراکنده جایگزین آن می‌شود.
بسیاری از مبتلایان به هیپوتریکوزیس در سن 25 سالگی طاس هستند. گزینه‌های درمانی کمی برای این بیماری وجود دارد، اما برخی از داروها ممکن است به ضخیم شدن و یا رشد مجدد مو کمک کنند.

  ریزش موی سکه ای (آلوپسی آره آتا): درمان طاسی منطقه ای

The post علت انواع ریزش مو در زنان و مردان و راه های درمان آن ها appeared first on کلینیک زیبایی رازی کاشت مو کاشت ابرو تزریق ژل و بوتاکس.
Source: cosmeticclinic.ir

wpadmin

Comments are closed