سوالات متداول کاشت مو پیرامون کاشت موی طبیعی و قابل رشد

کاشت مو(که همچنین بازسازی یا پیوند مو نامیده می‌شود) یک روش جراحی جرئی است که از  ناحیه پشت سر یا یک اهدا کننده، مو گرفته ‌شده و به ناحیه‌ای که دچار ریزش مو است انتقال داده می‌شود. این روش بازسازی دائمی مو است که با پیوند فولیکول‌های جدید به نواحی طاس سر یا نواحی که موهای نازک دارند انجام می‌شود. فولیکول های سالم مو از نواحی دیگر بدن گرفته می‌شود، که عمدتاً از پشت یا  اطراف سر است. این  کار را می‌توان با گرفتن تنها یک تار مو یا برداشتن فولیکول‌های مو انجام داد. تعداد پیوندهای مورد نیاز،  به بیمار و اندازه نواحی تحت درمان بستگی دارد. نتایج دائمی کاشت مو شگفت‌انگیز است و می‌تواند بر ظاهر و احساس یک فرد تاثیر بسیاری بگذارد.

جراحی کاشت مو یک روش سرپایی یک روزه است که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. بیماران در طول جراحی و پس از آن درد و ناراحتی کم و خفیفی را تجربه می‌کنند. دو سیستم / روش کاشت مو وجود دارد که انجام شده و نتایج بسیار خوبی را ارائه می‌دهند

سوالات متداول کاشت مو


چرا دچار ریزش مو می‌شویم؟

سوالات متداول کاشت مو

عوامل زیادی وجود دارد که باعث ریزش مو می‌شود. طاسی با الگوی مردانه (آلوپسی آندروژنیک) شایع‌ترین علت ریزش مو در زنان و مردان است. این یک مشکل ژنتیکی است و می‌تواند از مادر یا پدر به ارث برسد. در آلوپسی آندروژنیک (AA)، DHT  (مشتق تستسترون) به فولیکول مو حمله کرده و منجر به کوچک شدن آن و طاسی می‌شود. ریزش مو در طول زندگی حالت پیش‌رونده دارد. در نواحی خاصی از سر ، سلول‌های اطراف شفت مو، ۵ آلفا ردوکتاز (آنزیمی که DHT   تولید می کند )  بیشتری دارند. در نتیجه این نواحی DHT بیشتری داشته و بطور کلی ریزش موی گسترده‌تری را نشان می‌دهد.  کاشت مو ، که گاهی اوقات پیوند مو نیز نامیده می‌شود، می‌تواند ظاهر شما را چند سال جوان‌تر نشان دهد. طاسی مو دیگر نیازی به نگرانی ندارد.

کاندیدای مناسب برای روش کاشت مو چه کسانی هستند؟ 

 کاندیدای مناسب برای روش کاشت مو

چون عوامل زیادی در ارزیابی کاندیدای کاشت مو تاثیر دارد، پاسخ به این سوال می‌تواند تنها توسط پزشک که به خوبی به روش جراحی کاشت مو آشنا است، مشخص شود. هرکسی که دچار طاسی و ریزش مو است، کاندیدای مناسبی برای پیوند مو نیست، گرچه اکثریت عظیمی از مردان و تعدادی از زنان کاندیدای نسبتاً خوبی برای کاشت مو هستند. پزشکان اینکار را با معاینات برای ارزیابی نوع مو و درجه ریزش مو انجام می‌دهند. در نتیجه‌گیری این مشاوره جالب ، توصیه‌های پزشک گزینه‌های پزشکی و جراحی را مشخص می‌کند.

آیا فرد دیگری می‌تواند برای کاشت، مو اهدا کند؟ 

خیر. بدن شما موهای فرد دیگر را مانند قلب یا کلیه پس می‌زند.

روش پیوند واحد فولیکولی (FUT) چیست؟

روش پیوند واحد فولیکولی (FUT)

روش پیوند واحد فولیکولی (FUT)   یک روش کاشت مو است که مو منحصراً در حالت طبیعی گروهی یک تا چهارتایی پیوند زده می‌شود. این گروه یا واحد فولیکولی از طریق قطع میکروسکوپی بافت پوست که از ناحیه اهدایی سرگرفته شده، بدست می‌آید.  چون روش پیوندی واحد فولیکولی، روش رشد موی طبیعی را دوباره فراهم می‌کند، نتیجه کاملاً طبیعی بوده و موی پیوندی از موهای اصلی قابل تشخیص نیستند.

روش FUT  با روش FUE  چه تفاوتی دارد؟

در روش پیوند واحد فولیکولی مو یا FUT  ، مو برای کاشت دوباره، از یک نوار پوستی که از ناحیه اهداکننده در سر با جراحی برداشته می‌شود، بدست می‌آید. لبه‌های پوست این زخم دوباره به هم بخیه زده و بسته می‌شود و نتیجه آن عمدتاً یک جای زخم خطی باریک و نازک است که در پشت سر بطور افقی قرار دارد. برش واحد فولیکولی یا FUE   ، یک تجدید معاصر از یک تکنیک قدیمی برای بدست آوردن موی اهداشده است که در آن یک ابزار برش گرد کوچک برای برداشتن واحد فولیکولی بطور تک به تک از ناحیه اهداکننده بکار گرفته می‌شود. هر برش یا برداشت یک زخم گرد کوچک ایجاد کرده  و در بخش پیوند، جای زخم تکی و متناوب در مقایسه با جای زخم خطی متوالی روش FUT  ایجاد می‌کند. مدل موی کوتاه به خوبی این جای زخم را در هر دو روش برداشت مو، پوشش می‌دهد.  طول جلسات درمان با بکارگیری  روش FUT  به آسانی کوتاه تر شده و هزینه‌ها در روش FUE  اغلب چهار برابر  هزینه روش FUT  در هر پیوند است.

  کاشت و بازسازی سینه بعد از جراحی های مختلف برداشتن (بریدن)سینه

روند انجام عمل چگونه خواهد بود؟

پس از ورود به مطب پزشک در روز ملاقات، بیمار ابتدا روند اداری و پرداخت را انجام می‌دهد و سپس برای انجام روند قبل از عمل از او عکس گرفته می شود.  پس از آن تکنسین‌ها به اتاقی که پیوند انجام خواهد شد وارد شده و در آنجا بیماران دوباره با پزشک درباره طرح درمانی صحبت می‌کنند.  سپس ناحیه اهداکننده برای برداشت آماده می‌شود. سپس به شما بی‌حسی خوراکی داده شده تا روند درمان و آرامش شما را تسهیل کند. بی‌حسی موضعی به ناحیه اهدا کننده تزریق می‌شود. اکنون بیمار که برای برداشت از ناحیه اهداکننده آماده شده ، در حالت دراز کش روی صندلی جراحی قرار می‌گیرد. پس از آن پزشک نواری برش داده و زخم را بخیه می‌زند. این گام از درمان حدود بیست دقیقه طول می‌کشد. سپس کارکنان روند جدا کردن میکروسکوپی واحد فولیکولی را که آماده برای پیوند است، شروع می‌کنند. در این زمان بیمار ، برای ادامه جلسه درمان در حالت نشسته قرار می‌گیرد. در بالای سر دوباره بی‌حسی انجام می‌شود تا این ناحیه را برای مرحله ایجاد محل درمان و قرار دادن پیوند که پس از آن انجام می‌شود، آماده کنند.  پزشک مراحل حساس مهم را ایجاد ناحیه دریافت برای پیوند را که تعیین محل قرارگیری ، حجم و جهت رشد است، انجام می‌دهد.  هر دو مرحله جداسازی و قرار دادن پیوند که توسط تکنسین انجام می‌شود، توسط پزشک تحت نظارت قرار می‌گیرد. در طول عمل طولانی ، بیماران این امکان را خواهند داشت که فیلم تماشا کرده یا آهنگ گوش دهند یا کاملاً استراحت کنند. در پایان عمل پیوند، یکی از اعضا درمانی دستورالعمل‌های پس از عمل را برای شما توضیح خواهد داد.  بیماران می‌توانند در انتهای درمان برای رفتن به خانه خود رانندگی کنند ، گرچه برخی ترجیح می‌دهند که یک دوست یا یکی از اعضای خانواده آنها را به خانه برساند.

آیا موهای کاشته شده واقعاً طبیعی به نظر می‌رسد؟

بله. استفاده درست از واحد فولیکولی تنها زیر  میکروسکوپ یا توسط متخصص آموزش دیده قابل تشخیص است. تنها افرادی که شما را می‌شناسند، می‌توانند این تفاوت را تشخیص دهند. جراحی برای ریزش مو شبیه به چیزی که در گذشته انجام می‌شد، نیست.

آیا بیمار می‌تواند خط رویش مو را طراحی کند؟

پزشک تمام تلاش خود را بکار می‌گیرد تا نیازهای بیمار برای کاشت مو را برآورده کند. با این وجود، بیمارانی وجود دارند که هدف‌های غیرواقع‌گرایانه داشته یا نمی‌دانند که پس از پیوند مو و رشد آن، چگونه به نظر می‌رسند. جراحان تجربیات زیادی در طراحی خط رویش مو دارند که با توجه به سن، نژاد و جنسیت طراحی می‌شود. مهم‌تر اینکه، آنها می‌دانند که موها پس از رشد چگونه به نظر خواهند رسید. پزشکان از اینکه بتواند با بیمار درباره طرح شخصی ریزش مو همکاری کند لذت می‌برند، اما اگر بیمار با چیزی که جراحان باور دارند که از نظر زیبایی برای بیمار نامناسب است، مخالف باشند، جراح این حق را دارد که عمل را انجام ندهد.

آیا موی کاشته شده فر خواهد بود؟

کاشت مو ، کمی موج‌دار خواهد بود، اما اگر موی اهدا شده  صاف باشد،  موی کاشته شده فر نخواهد بود.

آیا انواع خاصی از مدل مو باعث می‌شود که کاشت مو بهتر به نظر برسد؟

بله. موهای روشن روی پوست روشن تقابل و نتایج کمتری را در ظاهر طبیعی دارد. موهای ضخیم تیره روی پوست روشن چالش‌برانگیزترین جراحی است و هنگام سرو کار  داشتن با ریزش موی زنان یا مردان این موضوع خود را نشان می‌دهد. موهای فر یا مجعد ممکن است ظاهری با حجم موی بیشتر را نشان دهد. هنگامی که مو را حالت می‌دهید، بهتر است که مو را به یک طرف تقسیم کنید. اینکار باعث می‌شود که لایه‌ها روی هم تاثیر گذاشته و ظاهر مو پرپشت‌تر باشد.

  بعد از کاشت مو چه باید کرد ؟

موی کاشت شده تا چه مدت دوام دارد؟

 موی کاشت شده تا چه مدت دوام دارد

موهای کاشته شده تا پایان عمر دوام داشته و رشد خواهد کرد. اینکار به دلیل برداشت واحد فولیکولی مو از نواحی دائمی مو در پشت و اطراف سر است. این مو بطور ژنتیکی از موهایی که در بالا و فرق سر رشد می‌کنند، متفاوت است و تحت تاثیر هورمون DHT (عامل اصلی ریزش موی مردانه و مسئول کوچک شدن مو و سرانجام طاسی است) قرار می‌گیرد. هنگامی که این واحد فولیکولی محافظت شده، پیوند زده می‌شود، آنها ایمنی اصلی خود را حفظ کرده و از این رو همچنان که در ناحیه اهداکننده بودند، رشد خواهند کرد.  این پدیده را تسلط اهداکننده می‌نامند، و با این حال بطور کامل از نقطه نظر هیستوشیمی درک نمی‌شود، اصل پابرجا برای پیوند مو است که اکنون با گذشت تقریباً پنجاه سال آزموده شده است.

آیا کاشت مو دردناک است؟ 

 

 

این سوالی است که نه تنها اغلب پرسیده می‌شود، بلکه ترسی شایع از آینده برای بیماران کاشت مو است. پس از اینکه آنها عمل کاشت مو را به پایان رساندند، از اینکه که در طول عمل کاملاً راحت بودند شگفت‌زده می‌شوند.

آیا کاشت مو از ریزش آن جلوگیری می‌کند؟ 

خیر، پیوند مو از ریزش بیشتر مو جلوگیری نمی‌کند. پزشکان هنگام برنامه‌ریزی برای عمل این مسئله را در نظر می‌گیرند. می‌توانید سرعت ریزش مو را با دریافت دارو درمانی اضافی کاهش دهید، که می‌تواند شامل محصولات پیشگیری از ریزش مو باشد. تمامی اطلاعات ریزش مو که شما نیاز دارید، مخصوص الگوی ریزش موی خاص شما است، که می‌تواند با کامل کردن فرم مشاوره خصوصی ما بدست آید.

عمل کاشت مو چه عوارضی می‌تواند به همراه داشته باشد؟ 

 

جراحی پیوند مو که امروزه انجام  می‌شود، یک روش کم خطر و بسیار مطمئن است و هر نوع عوارض آن به ندرت رخ می‌دهد. عملاً در افرادی که دستورالعمل‌های پس از عمل را کاملاً دنبال می‌کنند ، عفونت‌ به هیچ وجه ایجاد نمی‌شود. واکنش منفی یا حساسیت‌زا به بی‌حسی موضعی ممکن است عملاً رخ ندهد. هنگامی که مو ابتدا شروع به خارج شدن از پوست سر می‌کند، ممکن است موها زیر پوست رشد کنند. این مشکل ناراحتی خفیفی ایجاد کرده و سپس بطور کامل برطرف خواهد شد.  تجربیات بیماران پس از عمل، بی‌حسی گذرا در ناحیه اهداکننده است که در طول چند هفته از بین می‌رود. این یک پیامد طبیعی پس از عمل است. پیشانی کمی ورم خواهد داشت و در موارد شدید، تمام صورت ممکن است پس از  کاشت مو دچار ورم شود؛  بخصوص در مواردی که کاشت مو بیشتر روی خط رویش مو و جلوی سر تمرکز دارد. در صورت ایجاد ورم، در روز پس از عمل قابل مشاهده خواهد بود و در طول پنج روز اول پس از عمل در بیشتر موارد برطرف می‌شود.

پس از عمل چگونه به نظر می‌رسید؟

در هفته اول پس از عمل ، ناحیه پیوند زده شده، دچار پوسته هایی خواهد شدکه به دلیل ایجاد برش‌های ناحیه دریافت‌کننده و درجات مختلف اریتم (قرمزی) بسته به نوع پوست شخص بوجود می‌آید. ورم روی پیشانی یک پیامد بالقوه پیوند مو است؛ بخصوص اگر تمرکز کاشت، روی خط رویش مو و بخش‌های جلوی سر باشد. با گذشت یک هفته یا بیشتر، ظاهر بیمار که کاشت مو انجام داده ، به حالت طبیعی تغییر می‌کند. بخیه هاکه در ناحیه اهداکننده بطور ناخوشایندی قرار دارد، در روز ۱۰ پس از پیوند مو، برداشته می‌شوند. موهای کاشته شده، به عمل جایگذاری دوباره با قرار گرفتن در  مرحله خاموش یا استراحت چرخه رشد مو  پاسخ می‌دهند. هنگامی که مو به این مرحله وارد می‌شود، شفت مو شکسته شده و از فولیکول جدا می‌شود و آن را زنده و سالم در زیر پوست باقی می‌گذارد. پس از این مرحله استراحت فولیکول، یک شفت موی جدید در طول ۳ تا ۴ ماه رشد خواهد کرد. سپس مو برای چندین سال در چرخه رشد طبیعی مو قرار گرفته و بطور متناوب به مدت چند ماه در دوره استراحت قرار می‌گیرد.

  کاشت موی بدن روی سر(BHT): انتقال مو از بدن و ریش به سر

چگونه می‌توان خطر شوک مو را ارزیابی کرد؟

بطور کلی درصد بالایی از نازک شدن مو که فرد به آن دچار می‌شود، و سرعت بالای ریزش مو در شخص، خطر بزرگتر  ریزش موی تلوژن افلوویوم ناشی از جراحی است. بیمارانی که الگوی ریزش موی طولانی مدت و ثابت دارند، احتمال اینکه تحت تاثیر شوک مو قرار بگیرند کمتر است.

چه مدت پس از عمل می‌توان مو را شستشو داد؟چه مدت پس از عمل می‌توان مو را شستشو داد

روز بعد از پس از عمل شما به حمام خواهید رفت و می‌توانید موهای خود را بشویید. پزشک دستورالعمل‌های خاصی را در روز عمل درباره چگونگی مراقبت از موها در دوره پس از عمل به شما خواهد داد. بطور خلاصه، ناحیه کاشت با ریختن مقداری مخلوط شامپوی ملایم و آب شسته و با دقت آن را آبکشی کنید و روی ناحیه کاشت مو آب بریزید.  بقیه نواحی سر و بخصوص بخیه ناحیه اهداکننده باید پس از کاشت بطور طبیعی و روزانه شسته شود. مو می‌تواند خود بخود ، یا با یک حوله خشک یا با سشوار با درجه سرد، خشک شود.

چه مدت پس از عمل می‌توان موها را کوتاه کرد؟

می‌توانید یک هفته پس از اینکه بخیه از ناحیه اهداکننده برداشته شد، موهای خود را کوتاه کرده یا حالت دهید.  بخیه‌ها عمدتاً ده روز پس از عمل برداشته می‌شوند.

آیا پس از عمل فعالیت‌های فرد محدود می‌شود؟

پزشک لیست کاملی از فعالیت‌هایی که باید در دوران پس از عمل از انجام آنها خودداری کنید برای شما فراهم می‌کند. فعالیت‌های فیزیکی شدید شامل ورزش‌های ایروبیک  شدید و استفاده از وزنه نباید تا دو هفته پس از عمل انجام شود. پس از اینکه بخیه‌ها پس از ده روز برداشته شدند، ، فرد می‌تواند به آرامی  دوباره ورزش‌های هوازی را شروع کرده و به آرامی ورزشهای با وزنه را اضافه کند. حرکات شدید در  روزهای اول و مراحل بهبودی زخم ناحیه اهداکننده، می‌تواند احتمال افزایش جای زخم را بیشتر کند. بطور ایده‌آل فرد باید فعالیت‌های خود را کاهش داده و استراحت کافی دریافت در طول هفته‌ اول پس از عمل دریافت کند.

چه زمانی پس از عمل بیمار می‌تواند به سرکار  برگردد؟

پزشک پیشنهاد می‌دهد که پس از عمل حداقل سه روز مرخصی بگیرید. پس از آن بستگی به سطح راحتی فرد نسبت به ظاهر خود ، می‌تواند به سرکار خود برگردد. اریتم (قرمزی) باقی‌مانده عمدتاً به مدت پنج یا شش روز پس از عمل طول می‌کشد، بسیاری از افراد یک هفته کامل را مرخصی می‌گیرند. در مواردی که بتوان از کلاه استفاده کرد، فوراً می‌تواند برای پیشگیری از تشخیص از کلاه استفاده کرد.

Source: سیب سرخ

wpadmin

Comments are closed