سندرم خشکی بینی چیست؟

خشکی بینی یکی از رایج ترین علائم ناسازگاری های محیطی است ومی تواند یکی ازعلائم عوارض جانبی ناشی از مصرف داروها باشد.
بینی برای اینکه یک عملکرد طبیعی داشته باشد باید مرطوب باشد وخشکی وگرم شدن محیط می تواندباعث خشکی بینی شود.
آب وهوای گرم وخشک با رطوبت کم وشرایط آب وهوایی همه ازعواملی هستند که برروی خشکی بینی تاثیرگذارهستند.
خشک شدن بینی یکی از رایج ترین تاثیرات مصرف داروهای خاصی مانند آنتی هسیتامین و داروهایی برای رفع گرفتگی بینی است.
بسیاری از افراد با استفاده بیش ازحد ازداروهای آنتی هیستامین واسپری برای بینی دچار خشکی بینی می شوند. سندروم شوگرن (S j o g r e n) یک بیماری خود ایمن است که باعلائمی مانند خشکی چشم، دهان و درنهایت خشکی بینی همراه است.
علت‌ها و عوامل

عوامل متعددی وجود دارد که می‌تواند باعث خشکی حفره بینی گردد، این عوامل می‌تواند شامل محیط زیست، آنفولانزا، عوارض جانبی داروهای خاص و یک بیماری به نام سندرم خشکی بینی باشد. به طور کلی آب و هوای گرم و مرطوب می‌تواند منجر به خشکی بیش از حد در چندین منطقه شود، مانند خشکی چشم، خشکی بینی و خشکی گلو. برخی از افراد نیز از اسپری‌های بینی و ضد احتقان و گرفتگی استفاده می‌کنند که برای تمیز کردن بینی گرفته و خشک بسیار مؤثر است. اگر چه اسپری‌های ضد احتقان ممکن است برای تمیز کردن بینی مفید باشند، اما ممکن است بینی را کمی بیش از حد خشک کرده و منجر به این مشکل گردد. یک عارضه‌ی دیگر موسوم به سندرم شوگرن نیز می‌تواند باعث خشکی بینی و گلو و همچنین از دست دادن رطوبت در چشم شود.
مشکل بینی خشک همچنین در زنانی مشاهده می‌شود که یائسه هستند و کاهش سطح کلاژن در بدن آن‌ها مخاط مجرای بینی، چشم و گلو را کاهش می‌دهد. در واقع، دیده شده است افرادی که به دلایل مختلف، مستعد خونریزی بینی هستند نیز اغلب از مشکل خشکی بینی رنج می‌برند؛ علت خون دماغ شدن می تواند به خشکی بینی مربوط باشد.
به غیر از عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی، دو بیماری‌ دیگر نیز می‌تواند به خشکی بینی منجر شود که عبارتند از رینیت و فشار خون بالا. بنابراین، از آنجا این مشکل می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل سلامتی باشد، بهتر است توسط یک پزشک مورد بررسی قرار گیرد، حتی اگر یک بیماری جزئی به نظر برسد.
علائم و نشانه‌ها

  خروپف و خرخر شبانه

چندین علامت ناخوشایند وجود دارد که می‌تواند با خشکی بینی همراه باشد. برخی از شایع‌ترین علائم نشان دهنده‌ی این مشکل عبارتند از:

ترک‌ها و ضایعات در پوشش داخلی بینی
تحریک بینی
خارش شدید در سوراخ‌های بینی
تورم و خونریزی (در موارد نادر)
خشکی دهان و گلو
مشکلات بینایی، ناشی از خشکی در چشم
انقباض در مجرای بینی (در برخی موارد)
خونریزی
تغییر درحس چشایی
گرفتگی بینی
قرمزی ،حرارت وتورم

در مواردی که فرد دچار علایم شدیدی مانند مشکلات در بلع یا تنفس ناشی از خشکی شدید در بینی و گلو باشد، بهترین کار این است که بلافاصله به یک پزشک مراجعه کنید.
درمان

اگر چه خشکی بینی به خودی خود یک مشکل بسیار جدی نیست، اما بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند برای از بین بردن علائم متعددی که دارد، آن را درمان کنند. با این حال، به منظور افزایش سطح مخاط بینی خشک، شناسایی علت دقیق این مشکل و سپس درمان بیماری بر این اساس، کاملاً ضروری است. هر چند ممکن است با درمان بینی خشک، این بیماری و علائم آن برطرف شود، اما بسیار مهم است که اول با یک پزشک مشورت کنید.

درمان های بدون انجام جراحی یعنی حفظ و نگهداری و بهبود مخاط بینی در سندروم خشکی بینی است.
این درمان ها به منظور نگهداری مخاط و جلوگیری ازآسیب دیدگی وعفونت بینی انجام میشود. درمان یعنی تلاش برای بهبود علائم بیماری.
پزشک می تواند برای شما بهترین روش جراحی و بدون جراحی درمان سندرم خشکی بینی را برای شما تجویز نماید.
درمان بدون جراحی خشکی بینی
درمان های غیر جراحی بیشتر در مورد علت های معمول خشکی بینی که در بالا آمده می تواند موثر باشد اما در مورد سندرم خشکی بینی نمی تواند یک درمان قطعی محسوب شود.
موارد درمان بدون جراحی نمیتواند باعث درمان خشکی بینی شود به دلیل اینکه این درمان ها نمی تواند غضروف های سوراخ بینی از دست رفته را بازگرداند، اما می تواند به کنترل علائم وایجاد تحمل بیشتر در فرد
کمک کند که شامل موارد زیراست :

  رینوپلاستی: فرق روش باز و بسته جراحی بینی

شست وشو بوسیله سرم های نمکی به صورت منظم و روزانه، بسیاری ازبیماران ترجیح میدهند به جای سرم های نمکی از محلول رینگرلاکتات استفاده کنند به دلیل اینکه استفاده از این نوع محلول آسان تر از شست و شو ی روزانه بوسیله سرم های نمکی است مطالعات تجربی روی این روش انجام شده است تامیزان شکایات افراد را کاهش دهند
روغن کنجد هم می تواند باعث درمان خشکی بینی شود.
سوپ ها ونوشیدنی های داغ بنوشید و از مصرف کافئین جلوگیری کنید.
هنگام خوابیدن ازیک دستگاه بخور در اتاق استفاده کنید.
ازدستگاه بخور استفاده کنید وفضای خانه را مرطوب کنید.
درمان طب سوزنی و روش شیاتسو برای بهبود جریان خون در بینی وعملکرد عصب مناسب است.
پوشیدن لباس های گرم وخواب درمحیط گرم هم موثراست.
انجام فعالیت های منظم فیزیکی ویک زندگی سالم برای شما بسیار مهم است.

عمل جراحي
عمل جراحی برای درمان سندرم خشکی بینی معمولاً شامل استفاده از پروتز یا مواد حجم دهنده برای افزایش اندازه بافت باقی مانده‌ی شاخک بینی است و یا برای افزایش مقاومت در برابر مواد پروتز استفاده شده در مکان‌های دیگر (مانند سپتوم بینی) به منظور بازسازی شاخک بینی می‌باشد. این پروتز در کاهش تلاطم جریان هوای بینی، تا حدی موفق بوده است. با این حال، این پروتزها قادر به تولید رطوبت و یا جنبه‌های حفاظتی و ایمنی مخاط اصلی شاخک نیستند. انتخاب پروتز برای جراح نیز دشوار است. در ابتدا جراحان استفاده از مواد قابل جذب مانند اسید هیالورونیک را ترجیح می‌دهند، تا ببینند آیا پروتز برای بیماران قابل استفاده است. پس از آن، پروتز دائمی مانند گورتکس یا درم بدون سلول را امتحان می‌کنند. بسیاری از بیماران، فایده‌ی اندکی از گزینه‌های پروتز را گزارش می‌کنند. به تازگی، چندین مرکز پزشکی، اِعمال پلاسمای غنی از پلاکت در ترکیب با پروتز بدون سلول ماتریکس خارج سلولی را برای درمان سندرم خشکی بینی شروع کرده‌اند.
Source: irannosesurgery

wpadmin

Comments are closed