سردرد سینوزیت، علت و درمان آن

سینوس‌ها حفره‌های کوچک و پر از هوایی هستند که در پشت استخوان گونه و پیشانی ما قرار دارند. سینوزیت یک بیماری شایع است که در آن پوشش سینوس‌ها ملتهب می‌گردد. این بیماری معمولاً در اثر عفونت‌های ویروسی ایجاد می‌شود و اغلب ظرف دو یا سه هفته بهبود می‌یابد. سردرد از علامت شایع این بیماری محسوب می‌شود. سردردهای سینوسی، نوعی از سردردها طبقه‌بندی می‌شوند که در اثر التهاب سینوس‌ها (سینوزیت) به وجود می‌آید. آن‌ها به‌صورت دردهای مبهم و ضربان دار در قسمت بالایی صورت ایجاد می‌شوند. بسیاری از افراد تصور می‌کنند سردرد آن‌ها یک سردرد سینوسی است،ولی درواقع به‌ احتمال‌ زیاد سردرد آن‌ها می‌تواند ناشی از میگرن  و یا سردردهای تنشی باشد.
علت سینوزیت

احتباس ترشحات سینوس، تنها و مهمترین حادثه ایست که منجر به ایجاد سینوزیت می شود. احتباس ترشحات سینوس باعث ایجاد محیط ایده آلی برای رشد عوامل عفونی (اغلب باکتری ها) می شود. عوامل زیر باعث احتباس ترشحات سینوس می شوند:
– انسداد یا برایک شدن منافذ سینوس.
– اختلال عملکرد مژک های مخاطی.
– تغییر در ترکیب مخاطی.
به طور کلی 90 درصد عفونت های سینوس مربوط به سینوس فکی است. استخوان باریک این سینوس و ارتباط او با سینوس های پیشانی باعث سهولت انسداد و پخش عفونت به سینوس فکی می شود. از طرفی دهانه سینوس های فکی تقریباً در قسمت فوقانی سینوس ها قرار دارند و تخلیه ترشحات بر خلاف نیروی جاذبه صورت می گیرد و این مسأله علت اصلی عفونت بیشتر این سینوس نسبت به عفونت سایر سینوس هاست.
علائم سینوزیت

علائم سردردهای سینوزیتی و عفونت سینوس ها عبارت است از:
-درد صورت، فشار، گرفتگی بینی، اسنداد یا ترشح مخاط غلیظ، تب ونقص در احساس بویایی و استشمام.
-سردرد به عنوان علامت ثانویه همراه با سایر علائم مانند تنفس سخت، خستگی، سرفه، درد گوش و فشار در نظر گرفته می شود.
– دردهای سینوسی در محل سینوس یعنی دور چشمها، گونه ها و پیشانی رخ می دهد.
– دردهای سینوسی با تنگی نفس، کاهش حس بویایی، گرفتگی بینی و غلظت و تیره شدن مخاط بینی همراه است.
– دردهای سینوسی با عفونت مجاری فوقانی تنفسی و عود کردن آلرژی همراه است.
– در اول صبح این دردها شدید تر است، هنگامی که سر رو به پایین ، خم شده است و حتی در هوای مرطوب، دردناک تر می شود.
– دردهای سینوسی ممکن است با تب، گلو درد و آبریزش بینی همراه باشد.
آیا سینوزیت عامل سردردهای شما می باشد یا خیر؟

  جراحی پولیپ بینی چیست؟

نزدیک به 30 میلیون نفر در آمریکا به سینوزیت مبتلا هستند. یعنی التهابات حفره های هوای اطراف بینی و برای اکثر مبتلایان این شرایط اذیت کننده با گرفتگی مخاط بینی و  سنگین شدن سرهمراه است. ولی آیا  واقعاً سردردهای سینوسی وجود دارد؟
سردردهای سینوسی یکی از علائم بیماری سینوس است، اما در واقع یکی از موارد نادر سردردهای راجعه است. تحقیقات نشان داده است که اکثر افرادی که فکر می کنند دچار سردردهای سینوسی می شوند، در حقیقت مبتلا به میگرن هستند.
مدت زمان بیماری سینوزیت

طول مدت نشانه های بیماری در سینوزیت حاد کمتر از 4 هفته، در سینوزیت تحت حاد بین یک تا 3 ماه و در سینوزیت مزمن بیشتر از 3 ماه طول می کشد. علت سردرد 5 درصد کل سردردها، سردردهای ناشی از سینوزیت است. درد بینی، دردصورت، انسداد بینی، ترشحات چرکی بینی، افزایش تعداد نبض، ناراحتی و خواب آلودگی و تب در سینوزیت حاد رایج هستند. در سینوس پیشانی احساس فشار در ناحیه ی پیشانی (بالای ابروها) وجود دارد. در سینوزیت فکی و پیشانی معمولاً درد 2-1 ساعت بعد از بیدار شدن از خواب شروع شده و طی 4-3 ساعت افزایش یافته و به تدریج در اواخر بعد از ظهر کاهش می یابد. سینوزیت حاد معمولاً علت عفونی دارد و معمولاً با یک سرماخوردگی ویروسی شروع می شود.

  کنترل گرفتگی بینی پس ازعمل جراحی بینی

درمان سردردهای سینوسی

در درمان سردرد سینوسی در واقع باید عفونت درمان شود در درمان این نوع سردرد از آنتی بیوتیک ها و آنتی هیستامین یا ضد احتقان ها برای بهبود علائم استفاده می شود.
اسپری های ضد احتقان می تواند به مدت سه روز مورد استفاده قرار گیرند، اما استفاده ی طولانی مدت از آنها بر بهبود علائم تاثیر گذاشته و ممکن است بیماری شما را بدتر کند.
توصیه می کنیم قبل از استفاده از هر دارویی با پزشک مشورت کنید، چرا که استفاده از برخی داروها ممکن است بیماری شما را بدتر کند.
گفتنی است ضداحتقان ها می توانند فشار خون را افزایش دهند. اگر فشار خونتان بالا است قبل از استفاده از این داروها با پزشک خود مشورت کنید.
اقدامات ساده ای مانند استفاده بیشتر از نوشیدنی ها یا شستن بینی با آب نمک می تواند برای بهبود سردرد مفید واقع شود
این تصور که آلرژی ها مسبب سردردهای سینوسی هستند، غلط است. اگرچه آلرژی ها می توانند موجب التهاب سینوس ها شوند و این امر منجر به سردرد می شود.
اگر آلرژی داشته باشید، درمان آلرژی شما سردرد شما را بهبود نخواهد بخشید. دو درمان جدا برای آن ها لازم است. برای اینکه از درمان درست بهره مند شوید باید به پزشک مراجعه کنید.
از یک دستگاه بخور یا یک اسپری بینی محلول نمکی مطابقه دستور پزشک استفاده کنید، تا به کاهش علائم سینوزیت کمک شود.
اگر مبتلا به آلرژی و آسم هستید، از پزشک بخواهید آنها را تحت کنترل در آورد.
جلوگیری از سردردهای ویروسی

  خروپف (خر خر)؛ راه درمان و علت

بهترین راه برای جلوگیری از این دسته سردردها، کنترل علائم آلرژی زا و جلوگیری از انواع عفونت هاست.
برای پاک و تمیز نگه داشتن مجاری تنفسی باید متناوباً دستها و صورت را شست، از واکسنهای ضد آنفولانزا استفاده کرد و مایعات به مقدار زیاد نوشید تا غشای مخاطی را کاملاً مرطوب نگه داشته و مانع ورود باکتری ها گردد. علائم آلرژی زا نیز به خوبی به کمک اسپریهای بینی، آنتی هیستامین ها و آمپولهای ضد آلرژی قابل کنترل هستند. البته باید توجه داشت که مصرف زیاد اسپری های تنفسی ( بیش از دو یا سه روز) می توانند باعث آسیب به سینوس ها و گرفتگی مجدد آنها شود.
Source: irannosesurgery

wpadmin

Comments are closed