سؤالات متداول تزریق بوتاکس: آشنایی با مکانیزم تأثیر بوتاکس بر پوست

در حالی که نمی‌توان چین و چروک‌های پوستی را با اقدامات خانگی از بین برد اما روش‌های بسیار ساده‌ای برای این کار وجود دارد. تزریق بوتاکس یک روش محبوب و غیر تهاجمی است که برای کاهش و حتی رفع این چین و چروک‌های پویا ناشی از حرکات مکرر به کار برده می‌شود. این چروک‌ها به دلیل شل شدن عضلات ایجاد می‌شوند. با تزریق بوتاکس می‌توان خط اخم، خطوط دور چشم و خطوط پیشانی را هموار کرده و حتی ظاهر را چند سال جوان‌تر کرد.

زمانی که سم بوتالینیوم (بوتاکس) در عضلات تزریق می‌شود باعث می‌شود که عضلات به طور موقتی شل شده و پالس‌های عصبی مسدود شوند. با مسدود شدن پالس‌های عصبی، عضلات به طور موقتی نمی‌توانند منقبض شوند و بنابراین چین و چروک‌ها دینامیکی روی پوست شکل نمی‌گیرند. این باعث می‌شد که ظاهر پوست نرم‌تر، هموارتر و جوان‌تر به نظر برسد.

کلینیک سیب سرخ با بهره‌گیری از کادر مجرب و پزشکان متخصص به شما در رفع چین و چروک صورت با بوتاکس کمک می‌کنند.

سؤالات رایج در مورد تزریق بوتاکس


بوتاکس چگونه کار می‌کند؟

بوتاکس چگونه کار می‌کند؟

بوتاکس از سم بوتالینیوم ساخته می‌شود و یک عامل فلج‌کننده عضلات است که اگر خورده شود بسیار خطرناک است اما برای استفاده در مقاصد زیبایی کاملاً بی‌خطر است. بوتاکس با مسدود کردن سیگنال‌های عصبی که دستور انقباض به عضلات می‌دهند کار کرده و باعث شل شدن آنها و هموار شدن ظاهر صورت می‌شود. عصب‌های حرکتی با ترشح انتقال دهنده‌های عصبی یا مواد شیمیایی که به عضلات می‌رسند و باعث انقباضان می‌شوند و به عضلات دستور حرکت می‌دهند. بوتاکس زیبایی از ترشح انتقال دهنده‌های عصبی جلوگیری کرده و باعث فلج شدن عضلات می‌شود.

آیا تزریق بوتاکس بی‌خطر است؟

آیا تزریق بوتاکس بی‌خطر است؟

سم بوتالینیوم یک شل کننده عضلات است که کاملاً بی‌خطر است و مدت‌های زیادی است که در پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ۲۰ سال گذشته از این ماده به طور موفقیت‌آمیزی برای درمان بسیاری از بیماری‌ها در بزرگسالان و کودکان استفاده شده است. مدت ۱۵ سال است که از بوتاکس زیبایی برای رفع چین و چروک‌های صورت استفاده می‌شود و به یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین درمان‌های زیبایی تبدیل شده است.

چه کسانی می‌توانند تحت تزریق بوتاکس قرار گیرند؟

تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک‌های پوست در مردان و زنان به کار برده می‌شود، به هر حال، مردان معمولاً نسبت به زنان به مقادیر بیشتری از بوتاکس نیاز دارند.

 در چه قسمت‌هایی از صورت می‌توان بوتاکس تزریق کرد؟

بیشترین قسمت‌های صورت که تحت تزریق بوتاکس قرار می‌گیرند عبارتند از پیشانی، خط اخم (بین ابروها) و خطوط اطراف چسم ها اما بوتاکس ممکن آیت برای هموار کردن چین و چروک‌های گردن و زاویه صورت نیز به کار برده شود.

در چه قسمت‌هایی نباید بوتاکس تزریق شود؟

در چه قسمت‌هایی نباید بوتاکس تزریق شود؟

 • افراد مبتلا به عفونت در ناحیه مورد نظر برای تزریق
 • افرادی که در گذشته نسبت به سمت بوتالینیوم نوع A واکنش‌های آلرژیک نشان داده‌اند.
 • افراد مبتلا به مشکلات عضلانی و بیماری‌های مزمنی که بر عضلات تأثیر می‌گذارند مانند ضعف و سستی عضلانی، گراویس و سندرم ایتون لامبرت
 • کودکان زیر ۱۸ سال
 • زنان باردار یا زنانی که به نوازد شیر می‌دهند.

 در چه قسمت‌هایی بوتاکس باید با دقت تزریق شود؟

(لطفاً در صورتی که هر یک از موارد زیر شامل حال شما می‌شود به پزشک اطلاع دهید)

 • افرادی که احتمال خونریزی و کبودی پس از انجام فرایند در آنها زیاد است. این افراد عبارتند از افرادی که به اختلالات انعقاد خون مانند هموفیلی مبتلا هستند، افرادی که تحت درمان با داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین، آسپیرین، هپارین و داروهای ضد التهابی هستند، برخی درمان‌های گیاهی مانند جینگی کوبیبوآ، ورت جان و ویتامین E
 • افراد مبتلا به ضعف شدید یا نداشتن عضله برای تزریق مانند بیمارانی که سابقه سکته مغزی یا فلج بل داشته‌اند
 • افراد مبتلا به ناهنجاری‌ها و اختلالات مزمن تنفسی
  عمل جراحی پلاستیک بینی

 آیا تزریق بوتاکس آسیب‌زا است؟

تزریق بوتاکس نسبتاً بدون درد انجام می‌شود زیرا برای انجام این کار از سوزن‌های بسیار ریز استفاده شده و به همین دلیل نیازی به بیحسی و بیهوشی برای انجام تزریق وجود ندارد. درمان ظرف مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به طور کامل انجام می‌شود و شما قادر به رانندگی کردن و پرداختن به امور روزمره خود بلافاصله پس از تزریق خواهید بود.

 اثر تزریق چه مدت باقی می‌ماند؟

۲ تا ۱۴ روز طول می‌کشد تا پس از اولین جلسه درمانی، شما نتایج را مشاهده کنید. اثرات زیبایی حداکثر تا ۶ ماه روی پوست باقی می‌ماند اما معمولاً طیف آن از ۳ تا ۴ ماه است. در نهایت بیشتر افراد باید درمان را تجدید کنند زیرا چین و چروک‌ها دوباره ظاهر می‌شوند. به هر حال، در برخی قسمت‌های درمان شده (مانند چین و چروک‌های خط اخم) این چین و چروک‌ها با شدت کمتری پس از چندین مرتبه درمان دوباره ظاهر می‌شوند زیرا انقباض عضلات به طور ناخودآگاه کاهش می‌یابد. ما به همه بیماران پیشنهاد می‌کنیم که دو هفته پس از درمان استراحت داشته باشند تا اثرات تزریق را ارزیابی کرده و در صورت لزوم درمان را دوباره تجدید کنیم.

آیا تزریق بوتاکس عوارض جانبی دارد؟

آیا تزریق بوتاکس عوارض جانبی دارد؟

بیشتر افراد دریافته‌اند که تزریق فقط کمی درد دارد. بلافاصله پس از انجام تزریق، تورم خفیفی در ناحیه تزریق دیده می‌شود که معمولاً ظرف مدت ۴۸ ساعت از بین می‌رود. ممکن است کبودی جزئی هم ایجاد شود. عوارض جانبی این درمان‌ها بسیار به ندرت اتفاق می‌افتند. معمولاً ممکن است افتادگی موقتی پلک‌ها یا ابروها به دلیل شل شدن گروه‌های عضلانی مجاور اتفاق بیفتد. این ممکن است چند هفته وجود داشته باشد اما به مرور زمان برطرف می‌شود. همانند هر داروی دیگر، واکنش‌های آلرژیک نیز ممکن است بروز کند که کاملاً نادر است. برعکس ممکن است این درمان مزایای ناخواسته‌ای به دنبال داشته باشد مانند کاهش سر دردهای تنشی زیرا عضلات پیشانی شل می‌شوند. بوتاکس برای افراد بالای ۲۰ سال به کار برده می‌شود و به نظر نمی‌رسد باعث بروز عوارض جانبی بلند مدت شود. زمانی که تزریق انجام شد، معمولاً بوتاکس پس از ۳ تا ۴ روز از بدن خارج می‌شود با این حال، همانند هر عمل دیگری، باید به دستورات و توصیه‌های پزشک توجه داشته باشید.

 درمان هر چند مدت یک بار باید تجدید شود؟

درمان هر چند مدت یک بار باید تجدید شود؟

زمانی که اثر تزریق بوتاکس از بین می‌رود همیشه حالت پیش از درمان دوباره بازمی‌گردد. درمان ممکن است حداقل با فواصل سه ماهه تجدید شود اما اثرات آن برای برخی افراد طولانی مدت تر است به خصوص اگر قبلاً این درمان را برای همان قسمت نیز انجام داده باشند.

آیا من هنوز می‌توانم احساساتم را حالات صورت نشان دهم؟

تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک‌های دینامیکی در پیشانی و اطراف چشم طراحی شده است و بر بیان احساسات با صورت اثری ندارد. نتایج نهایی برای هر بیمار متفاوت بوده و می‌تواند در جلسه مشاوره اولیه مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

 تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟

همیشه پزشک در مورد اهداف فردی درمان قبل از آنالیز صورت با شما صحبت می‌کند تا روش‌های درمانی مناسب شما را تعیین کند. فرایند واقعی تزریق در مدت زمانی حدود ۱۰ دقیقه انجام می‌شود.

  بوتاکس ازاطراف لب: زیبایی لب ها

 هر فردی در چه سنی می‌تواند تحت تزریق بوتاکس قرار گیرد؟

بزرگسالان در هر سنی که نگران چین و چروک‌ها خطوط عمیق روی پوست خود هستند می‌توانند از بوتاکس زیبایی استفاده کنند. سازمان غذا و داروی آمریکا عمل تزریق را برای افرادی که بین ۱۸ تا ۶۵ سال دارند مورد تأیید قرار داده است.

 چه انتظاری از تزریق بوتاکس باید داشت؟

پس از بررسی سوابق پزشکی و به منظور تعیین شرایط شما برای قرار گرفتن تحت این فرایند، ما در مورد قسمت‌هایی از صورت که باید تحت درمان قرار گیرند با مشاء صحبت می‌کنیم. بیشتر این کارها در مطب و ظرف مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه انجم مشود. شما بلافاصله پس از انجام فرایند می‌توانید برخیزید ولی باید از مالیدن ناحیه تزریق به مدت ۳ تا ۴ ساعت اجتناب کنید تا از حرکت بوتاکس به سمت عضلات دیگر صورت شما پیشگیری شود. ممکن است در هنگام تزریق بوتاکس ناراحتی‌های جزئی داشته باشید که مانند احساس گزش پشه توصیف می‌شود. معمولاً برای انجام این فرایند نیازی به بیحسی نیست. برخی افراد ممکن است در ناحیه تزریق کمی کبودی داشته باشند که به راحتی با آرایش قابل استتار است. استفاده از بسته‌های یخ در کاهش کبودی‌ها مؤثر است. برخی افراد ممکن است کمی دچار سر درد شوند که به راحتی با مصرف تایلنول درمان می‌شود. در موارد نادر ممکن است بوتاکس تزریق شده به قسمت‌های دیگر گسترش یابد. شما می‌توانید پس از درمان به فعالین‌های روزمره خود ادامه دهید. میزان بهبودی در هر فرد متفاوت است و حداکثر نتایج را می‌توان ۳ تا ۵ روز پس از درمان مشاهده کرد. نتایج حاصل از تزریق معمولاً حدود ۳ ماه پس از تزریق باقی می‌ماند. با درمان‌های بعدی، اثر نتایج پردوام‌تر خواهد شد. برای حفظ نتایج باید درمان تجدید شود.

مراقبت‌های پس از تزریق

مراقبت‌های پس از تزریق

 • سعی کنید عضلات قسمت‌های درمان شده را تا ۴ ساعت پس از درمان با اخم کردن و بالا دادن ابروها منقبض کنید تا سم به همه عضلات تحت درمان برسد.
 • از مالیدن و لمس کردن ناحیه تزریق شده اجتناب کنید و صورت خود را تا ۴۸ ساعت پس از درمان ماساژ ندهید تا مواد تزریق شده در ناحیه تزریق باقی مانده و به قسمت‌های دیگر صورت گسترش نیابند.
 • از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کرده و از محصولات حاوی الکل روی قسمت‌های درمان شده تا ۴۸ ساعت پس از درمان استفاده نکنید.
 • در صورت بروز کبودی از کرم ارنیکا استفاده کنید.
 • برای درمان دردهای خفیف پس از تزریق می‌توانید از پاراسپتامول استفاده کنید.

آیا بوتاکس می‌تواند از ایجاد چین و چروک‌های پوستی جلوگیری کند؟

آیا بوتاکس می‌تواند از ایجاد چین و چروک‌های پوستی جلوگیری کند؟

بوتاکس باعث می‌شود که نتوان از عضلات دینامیک که باعث بورز خطوط و چین و چروک‌ها روی پوست می‌شوند استفاده کرد. اگر درمان به موقع شروع شود می‌تواند از ایجاد خطوط نیز جلوگیری کند. با این که تزریق بوتاکس نمی‌تواند چین و چروک‌هایی که تا حالا شکل گرفته‌اند را از بین ببرد اما می‌تواند از تشدید شدن آنها جلوگیری کند.

 تفاوت بین بوتاکس و ژل‌های پوستی چیست؟

بوتاکس عضلات صورت را شل کرده تا از انقباض و ایجاد چین و چروک‌ها جلوگیری شود؛ به عبارت دیگر، ژل‌های پوستی، چین و چروک‌های موجود را پر کرده و حجم از دست رفته را بازیابی کرده و منجر به لطیف‌تر شدن پوست می‌شوند. هر دو روش به خوبی مکمل یکدیگر بوده و باعث لیفت صورت می‌شوند.

  درمان قطعی چروک دور چشم با بوتاکس، لیزر و میکرونیدلینگ

 آیا می‌توان بلافاصله پس از انجام فرایند به محل کار رفت؟

آیا می‌توان بلافاصله پس از انجام فرایند به مخل کار رفت؟

قطعاً بله. از انجام که این درمان ساده و مختصر است می‌توان بلافاصله پس از انجام آن به کارهای روزمره پرداخت.

 چه مدت باید صبر کنم تا نتایج را ببینم؟

نتایج ۲ تا ۳ هفته پس از تزریق به طور کامل قابل مشاهده هستند زیرا در این مدت زمان سم به طور کامل باعث شل شدن عضلات شده و چین و چروک‌ها را برطرف می‌کند اما برخی از بیماران نیز می‌توانند نتایج را پس از گذشت چند روز از تزریق مشاهده کنند.

 آیا نتایج حاصل از تزریق بوتاکس دائمی هستند؟

متأسفانه خیر. اثر حاصل از تزریق بوتاکس پس از ۳ تا ۴ ماه از بین می‌رود. بیشتر بیماران باید برای حفظ نتایج به طور منظم درمان را تجدید کنند.

 آیا بوتاکس مزیتی غیر از رفع چین و چروک‌های پوست هم دارد؟

بوتاکس با فلج کردن غدد تعریق به رفع تعریق مفرط نیز کمک می‌کند. نتایج حاصل از تزریق بوتاکس با این کاربرد دوام بیشتری داشته و تا ۹ ماه باقی می‌ماند. همچنین از بوتاکس می‌توان برای تنظیم محل ابروها و کاهش میگرن نیز استفاده کرد.

 اگر من بوتاکس را در یک قسمت از بدن برای درمان تعریق مفرط تزریق کنم آیا تعریق در قسمت‌های دیگر بدن من افزایش می‌یابد؟

روش‌های ترمیمی جراحی برای درمان تعریق مفرط به طور تاریخی با مشکل تعریق جبرانی مواجه بوده است که در آن قسمت‌های دیگر بدن بیمار برای جبران بیشتر عرق می‌کردند. خوشبختانه، این مشکلات با استفاده از تزریق بوتاکس حل شده و تعریق مفرط درمان می‌شود.

 بوتاکس برای میگرن چه تأثیری دارد؟

پزشک بوتاکس را در ۷ نقطه‌ای سر و گردن با سوزن‌های بسیار ریز تزریق می‌کند. یک دوره تزریق کامل شامل ۳۱ تزریق می‌شود.

آیا مردان نیز می‌توانند تحت تزریق بوتاکس قرار گیرند؟

همه می‌توانند تحت تزریق بوتاکس قرار گیرند. تزریق بوتاکس برای مردان دیگر یک تابو نیست. از سال ۲۰۰۰ درصدی از مردان که تحت تزریق بوتاکس قرار می‌گیرند به ۳۷ درصد افزایش یافته است. بسیاری از مردان بوتاکس را به دلایل مختلفی از جمله جوان‌تر به نظر رسیدن تزریق می‌کنند.

هزینه متوسط درمان چقدر است؟

هزینه شما شامل هزینه محصولات و هزینه تخصص و مهارت پزشکی که درمان را انجام می‌دهد می‌شود. شما می‌توانید قبل از تصمیم‌گیری در مورد تزریق بوتاکس در این مورد با پزشک صحبت کنید. همیشه هزینه دریافتی برای تزریق بوتاکس توسط پزشکان با هم متفاوت است.

Source: سیب سرخ

wpadmin

Comments are closed