زگیل مقعدی (شکل ظاهری، علت، علائم و درمان زگیل مقعدی)

زگیل‌های مقعدی (که به آن‌ها کندیلوما آکومیناتا نیز گفته می‌شود) نوعی بیماری نادر هستند که ناحیه اطراف و داخل مقعد را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این بیماری همچنین می‌تواند پوست ناحیه تناسلی را نیز تحت تاثیر قرار دهد. زگیل‌های مقعدی ابتدا به صورت لکه‌ها یا زائده‌های ریز، شاید به اندازه سر سوزن ظاهر می‌شوند و ممکن است به تدریج بسیار بزرگ‌تر شوند و ناحیه مقعد را به طور کامل بپوشانند. این زگیل‌ها معمولاً به صورت زائده‌های گوشتی یا قهوه‌ای رنگ دیده می‌شوند و معمولاً باعث درد و ناراحتی نمی‌شوند و ممکن است بیمار از وجود آن‌ها هیچ اطلاعی نداشته باشد.
البته برخی بیماران علائمی مانند خارش، خونریزی، ترشح مخاط و یا احساس وجود یک توده یا توده‌هایی در ناحیه مقعد را تجربه می‌کنند.
برای کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی روش‌های درمان زگیل مقعدی و یا برای رزرو نوبت در کلینیک رازی با شماره تلفن 09024248783 تماس حاصل فرمایید.
دلایل

زگیل‌های مقعدی توسط ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می‌شوند. HPV یک ویروس شایع است که معمولاً از طریق فعالیت جنسی (تماس پوست ناحیه تناسلی یک فرد با فرد دیگر) از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. بیشتر بزرگسالان در یک دوره از زندگی خود، آلوده به یک یا چند نوع از ویروس پاپیلومای انسانی شده‌اند. طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی، بیش از ۱۰۰ گونه از ویروس HPV وجود داشته و شناسایی شده‌اند که ۱۴ نوع آن با سرطان در ارتباط هستند (که به این موارد نوع پرخطر گفته می‌شود).
واکسنی وجود دارد که در مقابل دو نوع از ویروس HPV از افراد محافظت می‌کند (که این دو نوع ۱۶ و ۱۸ نامیده می‌شوند). با این حال واکسن‌ها توانایی درمان عفونت‌های موجود ناشی از ویروس را ندارند و در مقابل تمام انواع احتمالی ویروس از فرد محافظت نمی‌کنند. در حال حاضر توصیه می‌شود نوجوانان واکسن HPV را قبل از آغاز روابط جنسی خود دریافت کنند؛ زیرا این دوره بهترین فرصت برای جلوگیری از بروز عفونت است.
در بیشتر مواقع (در حدود ۹۰ درصد از موارد) نوع ۶ و ۱۱ ویروس HPV با ایجاد زگیل مقعدی همراه است. مهم است که به خاطر داشته باشید، این نوع از ویروس‌ها باعث ایجاد سرطان می‌شوند. انواع دیگر ویروس HPV که شامل نوع ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳ و ۳۵ هستند می‌توانند باعث ایجاد زگیل مقعدی شوند. در حالی که انواع ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV با سرطان همراه هستند. داشتن زگیل مقعدی به این معنا نیست که فرد مبتلا به سرطان مقعد است.
علائم

  انواع روش های جراحی بینی

زگیل مقعدی در بسیاری از موارد، هیچ گونه علائمی ایجاد نمی‌کند. اگر زگیل کوچک باشد و باعث ایجاد علائم نشود، ممکن است تا زمانی که بیمار به دلیل دیگری به پزشک مراجعه نکرده است، وجود آن‌ها تشخیص داده نشود. اگر زگیل مقعدی باعث خونریزی شود، ممکن است با  بواسیر اشتباه گرفته شود. با این حال زگیل‌های مقعدی و بواسیر هر کدام به شکل متفاوتی درمان می‌شوند و ناشی از دلایل مختلفی هستند. خونریزی از ناحیه مقعد (حتی اگر به قدری کم باشد که فقط روی دستمال توالت دیده شود) همیشه باید توسط پزشک بررسی شود تا علت آن تشخیص داده شده و به درستی درمان شود. در صورتی که زگیل مقعدی باعث بروز علائم شود، ممکن است علائم آن شامل موارد زیر باشند:

احساس وجود یک برآمدگی یا برجستگی در ناحیه مقعد
خونریزی
خارش
ترشح مخاط

علائم زگیل مقعدی ممکن است تا چندین سال بعد از بروز عفونت، مشاهده نشوند و این امر باعث می‌شود تشخیص اینکه شما در معرض ویروس قرار گرفته‌اید، دشوار شود.
چگونه می‌توان زگیل تناسلی را تشخیص داد؟

اگرچه صحبت کردن در این باره به صورت بالقوه دشوار و حساسیت برانگیز است، اما ممکن است پزشک درباره احتمال وجود عوامل خطرساز از جمله سابقه مقاربت مقعدی، نتیجه مثبت آزمایش HIV یا ضعف مزمن سیستم ایمنی (در بیمارانی که سابقه پیوند عضو یا بیماری التهابی روده یا آرتریت روماتوئید و غیره دارند) از شما سوال بپرسد.
معاینه جسمانی باید در درجه اول روی معاینه آنورکتال و ارزیابی پرینه (ناحیه لگن) متمرکز باشد که شامل بررسی آلت تناسلی یا واژن برای یافتن زگیل تناسلی است. همچنین باید بررسی رکتال دیجیتال انجام شود تا احتمال وجود هرگونه توده‌ای رد شود.
معمولاً برای بررسی زگیل‌های دیگری که ممکن است در کانال مقعدی وجود داشته باشند، آنوسکوپی انجام می‌شود. این آزمایش شامل قرار دادن یک ابزار کوچک به اندازه انگشت در مقعد شما است که به بررسی ناحیه درون مقعد کمک می‌کند. ممکن است برای تکمیل اطلاعات حاصل از معاینه واژن در زنان، از معاینه اسپکولوم نیز استفاده شود.
آیا همیشه لازم است زگیل‌های مقعدی برداشته شوند؟

بله. اگر زگیل‌های مقعدی برداشته نشوند می‌توانند بزرگتر شده و بیشتر شوند. عدم درمان زگیل‌های مقعدی می‌تواند منجر به افزایش خطر سرطان مقعد در ناحیه دچار عفونت شود. خوشبختانه خطر سرطان مقعد هنوز هم بسیار اندک است.
درمان زگیل مقعد

  لیزر لیپولیز برای لاغری ران,شکم و بازو

چندین راه مختلف برای درمان زگیل‌های مقعدی وجود دارد که با از بین بردن آن‌ها انجام می‌شوند. ممکن است زگیل‌های مقعدی به وسیله یکی از چندین روشی که در ادامه ذکر خواهند شد و روی پوست انجام می‌شوند، برداشته شوند؛ یا اینکه برای برداشتن آن‌ها به مداخله جراحی احتیاج باشد. مواد دارویی از بین برنده زگیل مقعد که به صورت بدون نسخه در دسترس هستند، برای استفاده روی زگیل‌های مقعدی مناسب هستند.
درمان‌های عمده

برای زگیل‌های کوچکتری که در سطح پوست اطراف ناحیه مقعد وجود دارند و در واقع داخل مقعد نیستند، چند نوع درمان موضعی وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا دیگر برای برداشتن زگیل‌ها، نیازی به عمل جراحی نداشته باشید. در برخی موارد، درمان‌های موضعی توسط پزشک تجویز می‌شوند و شما می‌توانید در خانه از آن روی زگیل‌های خود استفاده کنید. در موارد دیگر که ممکن است زگیل‌ها بزرگتر بوده یا تعداد آن‌ها بیشتر باشد، درمان آن‌ها در خانه امکان پذیر نیست. از این رو ممکن است یک درمان موضعی توسط پزشک در مطب، یا در یک مکان پزشکی دیگر انجام شود.
درمان‌های موضعی که برای از بین بردن زگیل‌های مقعدی استفاده می‌شوند عبارتند از:

کندیلوکس (پودوفیلوکس). ژل کندیلوکس نوعی ژل است که به عنوان یک درمان خانگی برای زگیل‌های مقعدی استفاده می‌شود. پزشک برای مصرف این دارو، دستورالعمل‌های خاصی می‌دهد؛ اما ممکن است این درمان به مدت ۳ روز استفاده شود و سپس در صورت نیاز مجدد، طی یک هفته تکرار گردد. استفاده از این ژل می‌تواند باعث ایجاد ناراحتی، التهاب و سوزش در ناحیه تحت درمان شود.
اسید بی کلرواستیک (BCA) یا اسید تری کلرواستیک (TCA). این روش درمانی در هنگام استفاده، با از بین بردن پروتئین موجود در سلول‌های زگیل عمل می‌کند. پزشک از این اسیدها در مطب خود استفاده می‌کند. استفاده از آن‌ها می‌تواند باعث احساس سوزش یا مقداری ناراحتی شود اما اکثر افراد می‌توانند پس از درمان، به فعالیت‌های عادی خود بازگردند.
پودوکان (پودوفیلین). پودوکان یک روش درمانی است که در مطب پزشک انجام می‌شود. این ماده مستقیماً روی زگیل‌ها زده می‌شود. عوارض جانبی آن می‌توانند شامل سوزش و ناراحتی باشند. پزشک درباره اینکه چه موقع می‌توانید محلول را از روی پوست خود بشویید/ پاک کنید، به شما اطلاع خواهد داد؛ که این مدت می‌‌تواند از یک تا چهار ساعت متفاوت باشد.
 سرما درمانی. سرما درمانی نوع دیگری از درمان موضعی است که برای از بین بردن زگیل مقعدی استفاده می‌شود و در آن از نیتروژن مایع استفاده می‌گردد. وقتی نیتروژن مایع روی زگیل‌ها زده می‌شود، باعث منجمد شدن پوست می‌شود. ممکن است لازم باشد برای زگیل‌های بزرگتر یا ضخیم‌تر، فرایند انجماد/ ذوب در طول یک جلسه درمانی چندین بار تکرار شود. عوارض جانبی می‌توانند شامل ناراحتی، تورم و تحریک پوست باشند. ممکن است پوست مرده زگیل، پس از فرآیند درمان از بین برود.

  قرص سیالیس یا تادالافیل : درمان اختلال نعوظ

عمل جراحی

ممکن است برای برداشتن زگیل‌هایی که بزرگتر هستند یا در داخل کانال مقعدی قرار دارند، به عمل جراحی احتیاج باشد. عمل جراحی بسته به شدت مشکل، می‌تواند با استفاده از بی‌حسی موضعی، بیهوشی عمومی یا بی‌حسی از طریق نخاع، در دفتر پزشکی یا در اتاق عمل انجام شود. نوع داروی بیهوشی مورد استفاده، به تعداد زگیل‌ها، اندازه آن‌ها و همچنین سایر عواملی که پزشک تعیین می‌کند بستگی دارد. ممکن است برای از بین بردن زگیل‌ها به یک یا چند جلسه درمانی احتیاج باشد؛ به خصوص اگر تعداد زگیل‌ها بزرگ بوده یا تعداد آن‌ها زیاد باشد. جراح توصیه می‌کند بر اساس تعداد زگیل‌ها و محل قرارگیری آن‌ها، از درمان جراحی به تنهایی، یا ترکیبی از جراحی و درمان‌های موضعی استفاده شود. مطمئناً جراح در داخل کانال مقعدی نیز به دنبال زگیل‌ها می‌گردد و می‌تواند این زگیل‌ها را نیز از بین ببرد.

The post زگیل مقعدی (شکل ظاهری، علت، علائم و درمان زگیل مقعدی) appeared first on کلینیک زیبایی رازی کاشت مو کاشت ابرو تزریق ژل و بوتاکس.
Source: cosmeticclinic.ir

wpadmin

Comments are closed