رینوپلاستی: فرق روش باز و بسته جراحی بینی

یکی از شناخته‌ترین و محبوب‌ترین جراحی‌های زیبایی و جوان‌سازی صورت جراحی بینی است به رینوپلاستی هم شناخته می‌شود و بر روی بینی صورت می‌گیرد. بینی می‌تواند در حالت‌ها و اندازه‌های مختلفی باشد و به عقیده بیشتر افراد به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین شاخصه‌های صورت شناخته می‌شود. انتخاب بین جراحی باز و بسته یکی از دشوارترین انتخاب‌هایی است که متقاضیان جراحی بینی با آن روبه‌رو می‌شوند. با انتخاب هر کدام از روش‌ها و داشتن نتیجه طبیعی ظاهر شما و عملکرد بینی شما به‌خوبی بهبود پیدا می‌کند.

بسیاری از افراد در خصوص جراحی بینی و نتیجه‌ی آن تصور غلطی دارند و به همین علت مهم است که در این خصوص با جراح متبحری مشاوره داشته باشند. در اینجا ما در ابتدا در خصوص فرایند جراحی بینی صحبت می‌کنیم و سپس تمرکز خود را بر روی روش‌های انجام آن می‌گذاریم. در حال حاضر دو روش برای جراحی بینی وجود دارد که این دو روش بسیار باهم متفاوت‌ هستند. در طول ملاقات، متخصص جراحی زیبایی سر و گردن؛ شما را برای تشخیص این‌که آیا مناسب جراحی بینی هستید یا نه و کدام روش جراحی برای شما مناسب‌تر است معاینه می‌نماید و در خصوص مزیت‌ها و خطرات جراحی با شما صحبت می‌کند تا انتظارات واقع‌گرایانه‌تری نسبت به نتیجه جراحی داشته باشید.

رینوپلاستی

جراحی بینی به‌ منظور ایجاد تغییر در مشکلات ناشی از ژنتیک، بیماری‌های مادرزادی و بیماری‌های ناشی از آسیب‌دیدگی انجام می‌شود. همچنین این جراحی می‌تواند برای کمک به زیبایی و بهبود شرایط تنفسی صورت گیرد.

تغییراتی که می‌توان از طریق جراحی ایجاد کرد:

  • کوچک کردن بینی‌های بسیار بزرگ
  • رفع قوز بینی
  • کوچک کردن تیغه‌ی بینی
  • سربالا کردن نوک بینی
  • کوچک کردن سوراخ بینی
  • کوتاه کردن طول بینی
  • بهبود فاصله‌ی میان بینی و لب بالایی
  مراحل جراحی بینی

در بیماران جوان‌تر جراحی بینی زمانی انجام می‌شود که استخوان‌های صورت به‌طور کامل رشد کرده باشند. این معمولاً در مردان جوان بعد از 16 سالگی اتفاق می‌افتد. رشد کامل استخوانی در زنان نیز تا سن 15 سالگی کامل می‌شود. در بزرگسالان جراحی می‌تواند در هر سنی انجام شود. انتخاب بین روش‌های جراحی بسیار مهم است؛ پس در اینجا به تفاوت‌های هر دو روش می‌پردازیم.

جراحی باز و بسته بینی

RINOBAZBASTE1

جراحی باز بینی برای ایجاد تغییرات بیشتر و از طریق ایجاد بریدگی‌هایی در درون‌ بینی و بریدگی کوچکی در کلوملا که یک تیغه پوستی کوچک است و از نوک بینی تا لب بالایی کشیده شده و حفره‌های بینی را از هم جدا می‌کند، انجام می‌شود.

در جراحی بسته تمامی تغییرات از طریق بریدگی‌های کوچکی که در داخل بینی ایجاد شده‌اند و قابل ‌مشاهده نیستند انجام می‌شود. در جراحی باز بینی بیماران معمولاً دید بازتری نسبت به بافت‌های زیر پوست خود دارند؛ در حالی‌که جراحی بسته در داخل بینی انجام می‌شود و بیماران نمی‌توانند چیزی ببینند.

مزایا و معایب

بسته به شرایط بیمار هر کدام  از این روش‌های جراحی می‌تواند نتیجه‌ی بهتری نسبت به دیگری داشته باشد. به‌طور کلی از مزایای جراحی بسته می‌توان به کوتاه‌تر بودن مدت جراحی و دوران نقاهت و مشخص نبودن هیچ‌یک از بریدگی‌ها اشاره کرد. مزایای جراحی باز شامل دسترسی کامل و بهتر پزشک به بافت زیرپوست بینی می‌شود.

از معایب جراحی باز بینی می‌توان به مشخص بودن بریدگی‌های ناشی از جراحی اشاره کرد. البته این بریدگی‌ها معمولاً در مدت مشخصی به‌خوبی درمان می‌شوند و اگر به‌خوبی بسته شوند به ‌سختی قابل ‌تشخیص هستند. همچنین از آنجایی‌که بریدگی‌ها در این نوع جراحی بیشتر است و به راهکارهای جراحی بیشتری احتیاج دارد؛ مدت‌زمان جراحی و دوران بهبودی آن طولانی‌تر است و در مقایسه با جراحی بسته، ورم بینی در جراحی باز مدت بیشتری باقی می‌ماند. از معایب جراحی بسته بینی می‌توان به این اشاره کرد که در مقایسه با جراحی باز تغییرات زیادی در بینی صورت نمی‌گیرد.

  کوچک کردن پره های بینی

متقاضیان مناسب برای جراحی

بهترین متقاضیان برای جراحی بسته بینی کسانی هستند که متقاضی تغییر در دیواره‌های کناری بینی، پشت بینی و تغییرات کوچکی در نوک بینی هستند، که این تغییرات کوچک نیاز به پیوند بافت ندارند. همچنین یک متقاضی رینوپلاستی بسته بینی کسی است که خواهان تغییرات کوچک در نوک بینی است و دارای آسیب‌دیدگی‌های شدید بینی نبوده  و جراحی قبلی بینی نداشته است.

متقاضیان مناسب برای جراحی باز بینی کسانی هستند که آناتومی پیچیده‌تری دارند و نیازمند بازسازی‌های پیچیده‌تری مانند پیوند بافت متعدد و پیوند غضروف در نوک بینی هستند. همچنین کسانی از تغییر شکل بافت بینی و غضروف رنج می‌برند گزینه‌های مناسبی برای جراحی باز محسوب می‌شوند.

آماده‌سازی

یکی از اقداماتی که بیماران قبل از جراحی حتماً باید انجام دهند این است که در خصوص آناتومی بینی خود قبل از جراحی و تغییراتی که در طول جراحی بر روی آن انجام می‌شود با پزشک خود صحبت نمایند تا هر دو در خصوص نتیجه  موردنظرشان به توافق رسند.

بهبودی

مدت‌زمان بهبودی بسته به تغییراتی است که بر روی بینی اعمال ‌شده. گاهی در جراحی‌های بسته بینی بیمار به هیچ‌گونه تغییری در نوک بینی احتیاج ندارد بنابراین ورم نوک بینی بسیار کم بوده و احتمالاً بعد از چند هفته از بین می‌رود. در حالی‌که بیمارانی که به پیوند غضروف و یا تغییر نوک بینی و بخیه احتیاج داشته‌اند ماه‌ها زمان لازم دارند تا ورم بینی‌شان از بین رود و به شرایط عادی برسند. میزان ورم در جراحی باز بینی نسبت به رینوپلاستی بسته بیشتر است چرا که بریدگی‌های ایجاد شده در جراحی باز بیشتر می‌باشد. همچنین به علت تغییرات بیشتر در جراحی باز طول مدت بهبودی افزایش پیدا می‌کند.

  سینوزیت و آلرژی چیست؟

کدام روش را باید انتخاب کرد؟

در طول معاینات جراح بهترین روش جراحی را بسته به شرایط شما انتخاب می‌کند. برای جراحی‌های پیچیده‌تر ترمیمی، جراحی باز بهترین گزینه است. باید گفت که پزشکان نهایت تلاش خود را برای کوچک کردن میزان بریدگی‌ها و جلوگیری از ایجاد زخم‌های بعد از جراحی می‌کنند.

نتیجه‌گیری

بسته به آناتومی طبیعی بیمار و خواسته‌اش از جراحی، رینوپلاستی بسته می‌تواند بهترین گزینه باشد. در غیر این صورت با افزایش میزان دقت در جراحی و دسترسی بهتر در جراحی باز؛ این روش با وجود داشتن خطر زخم‌های قابل ‌تشخیص برای بیمار مناسب‌تر است.

Source: drsohrabi

wpadmin

Comments are closed