ریزش مو چه تاثیرات منفی بر روحیه و اعتماد بنفس افراد می گذارد؟

ریزش-مو-اعتماد-ب-نفس

ریزش مو دلایل مختلفی دارد که عبارتند از ژنتیک، کم کاری تیروئید، درمان سرطان، و مصرف برخی داروها برای درمان بیماری­های مختلف در برخی از بیماران، ریزش مو ( آلوپسی ) و کم پشت شدن مو باعث می­شود که فرد اعتماد به نفس خود را از دست دهد و دچار افسردگی، عصبانیت و مشکلات عاطفی و احساسی شود.

تاثیراتی که ریزش مو و طاسی بر روحیه افراد می­گذارد


پایان دوره جوانی: نگرانی درباره پیر شدن و بالا رفتن سن

ریزش موی سر باعث می­شود زنان و مردان مسن به نظر برسند. در نتیجه، در تعداد زیادی از افراد شروع ریزش مو به معنای پایان جوانی، آرزوهای تحقق نیافته، و سر زندگی است.

بیمار نمی­تواند به موهایش مدل بدهد

تعداد زیادی از افرادی که دچار ریزش مو می­شوند، نا امید و دلزده خواهند شد و نمی­توانند طبق خواسته خود به موهایشان مدل بدهند.

فرد از ظاهر بدن خود ناراضی خواهد بود

ریزش مو باعث می­شود که ظاهر فرد به طرز قابل توجهی تغییر کند. ریزش مو باعث تغییر صورت فرد می­شود و تعادل صورت و پیشانی را برهم می­زند، در نتیجه باعث می­شود فرد مسن دیده شود. تحقیقات نشان داده است افرادی که دچار ریزش شدید مو هستند از ظاهر خود ناراحتی بوده و نسبت به افرادی که دچار ریزش شدید مو هستند از ظاهر خود ناراحتی بوده و نسبت به افرادی که ریزش موی خفیف داشته اند، مسن تر به نظر می­رسند. این مساله در میان همه افراد عمومیت دارد اما در میان افراد جوان بسیار شایع است.

فرد اعتماد به نفس خود را از دست می­دهد

زیبایی ظاهری یکی از اصول مهم در حفظ اعتماد به نفس است که جایگاه ویژه­ای دارد. هنگامی که فرد دچار ریزش مو و طاسی می­شود، اعتماد به نفس خود را از دست می­دهد.

فرد زیبایی فردی خود را از دست می­دهد و از جذاب نبودن برای دیگران واهمه دارد

مو یکی از موارد بسیار مهم در زیبایی ظاهری است، بنابراین ریزش مو باعث می­شود که از زیبایی فرد کاست شود. زنانی که دچار طاسی می­شوند نمی­توانند به راحتی در جامعه­ای زندگی کنند که اهمیت بسیار زیادی به زیبایی ظاهری و جذابیت می­دهند، زیرا زنان به صرف زمان و هزینه بسیار زیاد برای رنگ کردن، فر کردن، کوتاه کردن، و مدل دادن مو شهرت دارند. بنابراین هنگامی که دچار ریزش مو می­شوند به یک مشکل بسیار حاد بر می­خورند. این عارضه زمانی به یک مساله بسیار حساس تبدیل می­شود که فرایند ریزش مو به صورت ناگهانی شروع شود و فرد را شوکه کند. به این ترتیب فرد به لحاظ پذیرش این حقیقت و رفع مشکل ریزش مو به مشکل بر می­خورد.

فرد احساس شرمندگی و خجالت می­کند و اعتماد به نفس خود را از دست می­دهد

اگرچه پر پشت بودن موها نمی­تواند تضمین کننده اعتماد به نفس باشد، تحقیقات نشان داده است که حدود ۷۵ درصد از مردانی که اعتماد به نفس خود را از دست داده­اند، دچار ریزش مو هستند. این مساله در دورانی که مورد توجه جنس مخالف قرار دارند، تشدید می­شود. این موضوع فقط شامل مردان نیست. داده­های آماری نشان داده است زنانی که دچار ریزش مو می­شوند، اعتماد به نفس خود را از دست می­دهند، معمولا سر خورده می­شوند، و سعی می­کنند مشکل خود را پنهان کنند.

تحقیر و مسخره شدن از طرف جامعه

هنگامی که ریزش مو به مرحله­ای برسد که بخش زیادی از سر خالی می­شود، ممکن است فرد از طرف جامعه تحقیر شود. تحقیقات نشان داده است که ۶۰ درصد از مردانی که دچار ریزش مو هستند، توسط دیگران مسخره می­شوند.

احساس افسردگی و درون گرا شدن

برخی از افراد در شرایط حاد دچار افسردگی شده و از دیدن ظاهر خود غمگین می­شوند. برخی از افراد تصور می­کنند چیزی را از دست داده­اند که زندگی آنها را کنترل می­کند. تحقیقات انجام شده نشان داده است که افراد مبتلا به ریزش مو و طاسی بیشتر در معرض خطر عصبانیت و افسردگی قرار دارند.

حسادت و غبطه خوردن به صورت ناخودآگاه

افرادی که دچار ریزش مو هستند به صورت ناخودآگاه به دیگران حسادت می­کنند و عصبانی می­شوند.

مشکلات مربوط به حوزه کاری

ریزش مو می­تواند بر ظاهر فردی که قرار است مقابل دوربین قرار بگیرد و فردی که به صورت حرفه ای در جامعه ظاهر می­شود، تاثیر بگذارد.

تاثیرات منفی ریزش مو بر زندگی اجتماعی

مو نقش مهمی را در زندگی اجتماعی ایفا می­کند و اولین چیزی است که هنگام مواجه با فرد دیده می­شود. در مراودات اجتماعی، زیبایی ظاهری اهمیت بسیار زیادی دارد و به بی نقص بودن ظاهر فرد کمک می­کند. افرادی که دچار ریزش مو هستند، از اهمیت مو بر زندگی اجتماعی اطلاع دارند. ریزش مو باعث محدود شدن فعالیت­های اجتماعی می­شود. برخی از افراد به جز در موارد ضروری از ملاقات دوستان خود امتناع می­کنند. تحقیقات نشان داده است که حدود ۴۰ درصد از زنانی که دچار ریزش مو هستند، دارای مشکلات زنانه هستند و حدود ۶۳ درصد از این افراد ادعا کرده­اند که در محل کار خود مشکل دارند.

استفاده از کلاه حتی در هوای گرم

تعداد زیادی از افراد به محض مشاهده ریزش مو، از کلاه استفاده می­کنند تا طاسی سر خود را بپوشانند.

شروع تمرینات ورزشی برای بهبود ظاهر

در برخی از افراد، ریزش مو با بهبود ظاهر بدن به عنوان روشی برای جبران طاسی سر همراه است که زیبایی ظاهری باعث افزایش اعتماد به نفس می­شود و فرد کمتر در خصوص ریزش موهای خود احساسی ناراحتی می­کند.

چگونه می­توان با مشکل ریزش مو کنار آمد؟


روش­های مثبتی برای کنار آمدن با عوارض عاطفی ریزش مو وجود دارد:

  • به طور مرتب به خود یادآوری کنید که ریزش مو، زندگی شما را تهدید نمی­کند. کم مویی و ریزش مو می­تواند یک وضعیت ناخوشایند باشد، اما می­توان با این مشکل کنار آمد و به زندگی خود ادامه دار بدون آنکه مشکلی در زندگی فردی و اجتماعی شما ایجاد کند.
  • خانواده و دوستان تان، شما را به خاطر شخصیتی که دارید دوست دارند و ریزش مو تاثیری در این مساله نخواهد داشت. کم مویی موضوعی نیست که بتواند بر روابط زناشویی شما تاثیر بگذارد زیرا شما جذابیت­های دیگری دارید.
  • مراجعه به یک آرایشگر حرفه­­ای می­تواند به شما برای انتخاب یک مدل مناسب کمک کند. بدین منظور می­توانید از کلاه، روسری، و مقنعه استفاده کنید. اگر موهای شما در حال کم پشت شدن است، بهتر است آنها را کوتاه نگه دارید تا نقاط کم پشت سر پوشیده شود.
  • درصدی که عوارض عاطفی ریزش مو بر کیفیت زندگی شما تاثیر گذاشته است و مشکلات متعددی را برای شما به وجود آورده، می­توانید به روان شناس و روان درمان گر مراجعه کنید تا بتوانید به راحتی با مشکل خود کنار بیائید. در مواردی که مشاوره نتواند به شما کمک کند، می­توانید از برخی داروهای خالی، مانند داروی افسردگی استفاده کنید.

نوشته ریزش مو چه تاثیرات منفی بر روحیه و اعتماد بنفس افراد می گذارد؟ اولین بار در متخصص پوست و مو پدیدار شد.


Source: drmahdavinia

wpadmin

Comments are closed