ریزش مو در بارداری :درمان ریزش مو از هفته اول تا آخر حاملگی

تمام تغییرات بدنی که زنان در دوران بارداری با آن مواجه می‌شوند بس نبود، ریزش مو را نیز به آنها اضافه کنید. علائم کشش ، پا درد ، بی اختیاری ادرار و تورم پاها مطمئناً درد کافی برای یک نفر ایجاد می‌کنند، اما وقتی احساس می کنید که موی بیشتری از گربه خانواده در زمان زمستان از دست می‌دهید، ناراحتی این موضوع واقعا غیر قابل تصور می‌باشد. اما اخم نکنید. مهم نیست چقدر احساس ناامیدی می‎کنید، تنها کافیست تا به مطالب ما توجه کنید تا مشکل بزرگ شما را حل نماییم.
بیایید ابتدا به حقایق نگاه کنیم و ببینیم چه عواملی باعث ریزش مو در دوران بارداری می‌شوند و شما  چه کارهایی در مورد آن‌ها می‌توانید انجام دهید.

مکمل ها و فرآورده های مویی نیز نقش مهمی در کنترل ریزش مو دارند. شما ممکن است از برخی از آنها را به صورت خانگی امتحان کرده باشید. این فرآورده ها و مکمل ها می‌توانند نقش شگفت آوری در حل مشکل شما داشته باشند، اما باید آنها را قبل از استفاده با پزشک خود در میان بگذارید.
متخصصین کلینیک زیبایی رازی بهترین و موثرترین درمان را برای ریزش مو به شما پیشنهاد خواهند کرد.

آیا رشد موهای من متوقف شده است؟ 

به طور کامل نه، اما این امر تقریباً در حال اتفاق افتادن است. در هر زمانی، 85٪ موهای ما در حال رشد است. این موضوع همچنین به عنوان موی آناژن شناخته می‌شود و 15٪ دیگر که به عنوان موهای تلوژن شناخته می‌شوند، در حال استراحت می‌باشند. هر فولیکول مو معمولاً حدود چهار سال به عنوان موهای آناژن رشد می‌کند و سپس حدود چهار ماه استراحت می‌کند. حدود هر 2-3 ماه موهایی که استراحت می‌کنند می‌ریزند تا موهای جدید به جای آن‌ها رشد کند. با ظهور موهای جدید آناژن، به موهای تلوژن فشار وارد می‌کنند تا جای خود را برای رشد بیشتر باز کنند.
ما به طور کلی همه موهای خود را با سرعت ثابت و مداوم از دست می‌دهیم. بیشتر ما با بیرون کشیدن مو از روی شانه ها و برس های خود، بخصوص بعد از شستشوی خوب موها ، آشنا هستیم. به طور متوسط ، روزانه حدود 100 تار مو از دست می‌دهیم ، اما این حالت در زمان ریختن بیش از حد و یا زمان ابقا، تغییر می‌کند.
آنچه در دوران بارداری اتفاق می‌افتد این است که مو دوست دارد بیشتر در مرحله استراحت و آرامش باشد و ما بیشتر از آن مویی که به طور طبیعی و منظم از دست می‌دادیم، از دست می‌دهیم. به همین دلیل است که بسیاری از خانم‌ها در دوران بارداری ریزش موی بسیار شدیدی را در آن دوران تجربه می‌کنند. در واقع بسیاری از افراد بر این عقیده هستند که موهای آن‌ها نسبت به دوران قبل بارداری از ضخامت کمتری برخوردار بوده و رنگ موهایشان کم رنگ تر به نظر می‌رسد.
برخی از خانم‌ها در واقع تغییر در ساختار موهای خود را تجربه می‌کنند. موهای آن‌ها روشن تر ، صاف تر ، یا تیره تر و حتی سایه دار یا دو رنگی می‌شود. حتی اگر ترجیح می‌دهید هیچ کدام از این‌ها را نداشته باشید، برای وقوع برخی از این اتفاقات در دوران بارداری خود آماده باشید.
تغییرات مو فقط به آنچه روی سر شما اتفاق می‌افتد، محدود نمی‌شود. بسیاری از زنان افزایش مو در نواحی مختلف بدنشان را نیز مشاهده می‌کنند. افزایش رشد مو در پاها ، قفسه سینه ، در زیر بغل ، ناحیه عانه و حتی اطراف نوک سینه نیز می‌تواند در دوران بارداری ایجاد شود. ممکن است متوجه شوید که هنگام بارداری نیاز به وکس ، موچین ، نخ و یا تراشیدن بیشتری نسبت به دوران قبل بارداری پیدا می‌کنید. اگر دچار چنین مشکلاتی شده اید ممکن است بخواهید در مورد گزینه های درمانی با یک متخصص پوست صحبت کنید.
چه چیز دیگری می‌تواند باعث تغییر در روند رشد موها شود؟ 

  چگونه موهای سالم داشته باشیم؟ تغذیه و نحوه شستشو و مراقبت مو

وقتی فرد دچار شوک یا تغییراتی شده است که می‌تواند باعث شود بدن آنها تعادل معمول خود را از دست بدهد، رشد موها نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. این موضوع تعجب آور نیست زیرا که اکثر سیستم‌های بدن در صورت بروز شوک، تحت تأثیر آن قرار می‌گیرند. بنابراین به جای نسبت رشد معمول 85٪ در حال رشد و 15٪  ریزش مو و استراحت (موهای معمول) ، این نسبت معکوس می‌شود. اکثر موها می‌توانند به مرحله تلوژن (استراحت) بروند و فقط 15-20٪ موهای دیگر همه کارهای فعال را از جوان سازی و حجم دهی گرفته تا تعویض مو انجام می‌دهند.
علل شایع ریزش مو:

بارداری
زایمان
شیردهی
یک عمل جراحی
بیماری ، به ویژه اگر درجه حرارت بدن بالا باشد
تصادف
تأثیرات هورمونی ، به ویژه کاهش یا افزایش مقدار استروژن تولیدی

قرص‌های ضد بارداری یا سایر داروهای ضد بارداری مبتنی بر هورمون

برخی از داروها
کاهش وزن ناگهانی
شوک عاطفی ناگهانی
نارسایی های رژیم غذایی ، به ویژه پروتئین و ویتامین B6

حدود دو ماه بین شوک عمده به سیستم بدن و زمانی که ریزش مو قابل تشخیص می‌شود، زمان لازم است. موهای کلوپ توسط موهای جدیدی که از طریق پوست سر بیرون می آیند ، تحت فشار قرار می‌گیرند. این موضوع آن قدر ها هم بد نیست زیرا در واقع ، چون موهای قدیمی می‎‌ریزند، موهای جدید نزدیک به هم هستند. مشابه آنچه که هنگام خردسالی برای یک کودک اتفاق می‌افتد و دندان‌های جدید برای رشد و افزایش فضای دندانی، برای خود فضا ایجاد می‌کنند.
ریزش مو به حدی می‌تواند زیاد شود که فرد ممکن است تعجب کند که آیا ممکن است مویی برایش باقی بماند یا خیر. ایجاد لکه های طاسی مخصوصاً در بالای گوش و روی تاج سر امری غیر معمول به حساب نمی‌آید. در برخی از خانم‌ها ریزش مو در یک طرف سر نسبت به طرف دیگر بیشتر است آنها و ممکن است احساس کنند که باید مدل موهای خود را تغییر دهند تا ریزش موی آنها کمتر دیده شود. معمولاً ریزش مو در دوران بارداری موقتی است. اگر چه در برخی از زنان بعد از به دنیا آمدن نوزادشان موهای بیشتری ریخته می‌شود، و این موضوع به خصوص در شش ماهه اول بعد از زایمان بیشتر دیده می‌‍شود. برای بسیاری از خانم ها گرچه ریزش مو بعد از تولد نوزاد تقریباً در عرض چهار ماه به اوج می‌رسد و از آن زمان ، فولیکول های مو تمایل به جوان سازی دارند.
به طور کلی بین 6 تا 12 ماه پس از زایمان میزان رشد مو به حالت عادی باز می‌گردد.
سایر دلایل ممکن برای ریزش مو عبارتند از:

عدم تعادل تیروئید
کمبود آهن و کم خونی
کمبود ویتامین B12
مصرف و جذب ناکافی اسید فولیک
سقط جنین یا مردن آن
شیمی درمانی
شوک ناگهانی که ممکن است جسمی یا عاطفی باشد

چه زنانی ریسک ریزش موی بیشتری در بارداری دارند؟

زنانی که به موهای ضخیم ، بلند ، موج دار و تیره عادت دارند بیشتر از خانم‌هایی که موهای ظریف تر و نرم تری دارند ریسک ریزش موی بیشتری در بارداری دارند. موهای تیره همانطور که ریخته می‌شود ، بطور واضح تری مورد توجه قرار می‌گیرد و غالباً در کف حمام و پس از دوش گرفتن قابل رویت هستند. اما خانم‌هایی که دارای موهای ریز هستند، می‌گویند که موی کمتری را از دست می‌دهند و وقتی می‌بینند موهایشان حتی بیشتر نازک شده، بسیار نگران می‌شوند.
چه زمانی نیاز به درمان است؟

خیلی اوقات ، چرخه آناژن رشد مو مجدداً تنظیم می‌شود تا مرحله رشد بسیار کوتاه تر از حالت طبیعی خود باشد. و این در شرایطی است که ممکن است پزشک مشکل فرد را جریان تلوژن (Telogen Effluvium) تشخیص دهد. همین ریزش بیش از حد مو است که می‌تواند یک تا پنج ماه بعد از بارداری رخ دهد. این یک امر غیر معمول نیست و در 40 تا 50 درصد از زنان به وقوع می‌پیوندد. اما مانند بیشتر تغییرات دوران بارداری ، یک امر موقتی است.
در موارد مزمن جریان تلوژن ، ارزیابی حرفه ای توسط متخصص پوست توصیه می‌شود. درمان برای تشخیص جریان تلوژن بسیار مفید نیست. اما این موضوع باعث نمی‌شود برخی از شرکت ها از بازار هدف خود دست کشیده و از تبلیغ کردن به منظور متقاعد کردن مشتریان بالقوه خود برای خرید محصولاتشان استفاده نکنند.
به طور کلی جریان تلوژن به خودی خود اصلاح می‌شود، به این معنی که با گذشت زمان و بدون نیاز به درمان خاص ،به  خودی خود رفع می‌شود.
ریزش عمومی مو در دوران بارداری 

  علت ریزش ابرو: بیماری و وراثت مهمترین دلایل ریزش ابروها

برخی از خانم ها متوجه می‌شوند که در دوران بارداری هیچ تغییر مویی را تجربه نمی‌کنند و برخی نیز تغییرات زیادی در میزان ریزش موی خود دارند.
هر بارداری منحصر به فرد است. تجربیات شما در مورد تغییر مو در طی یک بارداری بیانگر وقوع همان اتفاقات در بارداری‌های بعدی نیست.
فولیکول‌های مو به ترکیبات مختلف موجود در شامپوها و نرم کننده های مختلف، واکنش‌های متفاوتی را نشان می‌دهند. در دوران بارداری ، موها می‌توانند خشک تر شده و دارای رطوب معمول خود نیستند. ممکن است با استفاده از نرم کننده های اضافی یا طولانی تر ماندن آن‌ها بر روی موهایتان، آنها را بتوانید احیا کنید.
برخی از خانم ها می‌دانند که استفاده از شامپو و نرم کننده های بیوتین و سیلیکا به حفظ بدنه و ضخامت مو کمک می‌کند.
بسیاری از خانم‌ها می‌دانند که تا سه ماهه سوم بارداری ، موهای آنها ضخیم تر از دو سه ماهه قبلی است. اما پس از آن دوباره ، برخی از خانم‌ها متوجه تفاوت چندانی نمی‌شوند.
در دوران بارداری سرکوب هورمون‌های مردانه موسوم به آندروژن ها وجود دارد و این‌ هورمون‌ها بر حجم مو نیز تأثیر می‌گذارند. روغن کمتری (سبوم) تولید می‌شود تا مو به جای اینکه صاف و کشیده باشد ، بیشتر به صورت حالت دار و فر در سر ظاهر می‌شود. این امر همراه با استروژن گردشی بالاتر به داشتن ظاهری با موهای پر پشت بیشتر کمک می‌کند.
ریزش مو ممکن است نشانه کمبود ویتامین و مواد معدنی باشد. همچنین می‌تواند نشانه عدم فعالیت غده تیروئید نیز باشد.
زنانی که پسوریازیس را در پوست سر خود تجربه می‌کنند می‌توانند دریابند که در دوران بارداری کاهش عمومی علائم وجود دارد. و به همین ترتیب ، برای زنانی که از شوره سر رنج می‌برند ، بارداری به معنای بهبود عمومی علائم است.

کارهایی که در مورد ریزش مو در دوران بارداری می‌توانید انجام دهید 

اولین کاری که باید انجام شود این است که درک کنیم اکثر خانم‌ها پس از دوران بارداری نسبت به موهایی که از دست داده اند، موهای بیشتری را در می‌آورند. این امر به این دلیل است که مرحله ریختن معمولا برای دوره بارداری است و پس از آن، کم و بیش مهار می‌شود. برخی از زنانی که در دوران بارداری ریزش موی زیاد و غیر طبیعی را تجربه می‌کنند، در واقع دچار کمبود ویتامین یا مواد معدنی هستند و نیاز به ارزیابی دقیق دارند و سپس توسط یک متخصص باید تحت نظارت دقیق و مستمر باشند.
یکی از دلایل عمده ریزش مو در دوران بارداری کم کاری غده تیروئید است که در صورت عدم درمان ممکن است باعث ایجاد مشکلات طولانی مدت در کودک شود. بنابراین اگر در طول بارداری نگران ریزش مو هستید ، با متخصص خود مشورت کنید. آنها ممکن است طیف وسیعی از آزمایشات خون را برای شما درخواست دهند ، اما مهم تر از همه ، آزمایش عملکرد تیروئید است که به طور خاص می تواند سطح هورمون‌های تیروئید شما را بررسی کرده و اطمینان حاصل شود که آنها در محدوده طبیعی هستند. اگر میزان هورمون‌های تیروئیدی شما کم باشد، درمان آن معمولاً ساده و بدون خطر است.

  علت انواع ریزش مو در زنان و مردان و راه های درمان آن ها

با متخصص خود مشورت کنید. برای اطمینان از عملکرد طبیعی تیروئید ، لازم است آزمایش خون انجام شود.
از مدل دادن به موهای خود خودداری کنید تا مانع از کشیدگی و کشش غیر ضروری و زیاد روی پوست سر خود شوید. مدل‌هایی مثل دم اسبی ، بندهای سخت یا محکم ، بافتن مو و استفاده از غلتک‌های محکم مو ، همگی می‌توانند بر روی ساقه مو ایجاد کشیدگی و فشار نمایند.
از شستن بیش از حد مو خودداری کنید و از مدل موهایی استفاده کنید که به نگهداری زیاد نیاز ندارند.
با آرایشگر خود در مورد مدل موهایی که بیشترین استفاده را در موهای شما دارند صحبت کنید. در مورد پیشنهادات آنها در مورد آنچه ممکن است برای شما مناسب باشد فکر کنید، ذهن خود را باز بگذارید، گاهی اوقات دیدگاه شخص دیگر که در اختیار ما می‌گذارد می‌تواند به ما در مورد چیزی که برای ما مفید است، بسیار کمک کننده باشد.
یک رژیم غذایی سالم و مغذی بخورید. اطمینان حاصل کنید که میزان مصرف سبزیجات دارای برگ سبز بسیار زیاد است و همچنین غذاهای حاوی آنتی اکسیدان ها و فلاونوئیدها – این‌ها به حفظ فولیکول‌های مو و قوی تر شدن آنها و همچنین به رشد مداوم مو کمک می‌کنند
هنگامی که موهای شما هنوز مرطوب است و خشک نشده، از شانه کردن موهایتان خودداری کنید.
از یک شانه با دندان باریک روی موهای خود استفاده نکنید. از یک شانه با دندانهای گسترده و یا یک برس پهن یا برس نرم استفاده کنید.در صورت امکان از سشوار کردن موهایتان خودداری کنید ، اما در صورت نیاز ، به جای گرم کردن موها ، آن را روی حالت خنک قرار دهید.
حوله‌ خود را به جای مالش شدید ، به آرامی به موهایتان بزنید و پوست سر خود را خشک کنید.
یاد بگیرید که موهای فر خود را دوست داشته باشید! در صورت تجربه ریزش مو در دوران بارداری، از صاف کننده مو استفاده نکنید. یا صاف کننده مو را برای موارد خیلی خاص استفاده کنید.
از شامپو یا نرم کننده مناسب برای موهای خود استفاده کنید.
در صورت داشتن موهای خشک ، یک شامپو یا نرم کننده مناسب ممکن است به شما کمک کند.

The post ریزش مو در بارداری :درمان ریزش مو از هفته اول تا آخر حاملگی appeared first on کلینیک زیبایی رازی کاشت مو کاشت ابرو تزریق ژل و بوتاکس.
Source: cosmeticclinic.ir

wpadmin

Comments are closed