ریزش مو بعد از بارداری: با ریزش مو در شیردهی چه کنیم؟

موهای پر پشت و براق یکی از علامت‌های بارداری است که بسیاری از خانم‌ها دوست دارند از آن برخوردار باشند. بنابراین از ظاهر جدید موهای خود لذت ببرید زیرا در ماه‌های بعد از زایمان ممکن است ریزش موی پس از زایمان را تجربه کنید. وحشت نکنید ریزش مو پس از زایمان طبیعی است. در این متن درباره اینکه چه چیزی باعث ریزش مو پس از زایمان می‌شود، مدت زمان ماندگاری آن و برخی از داروهای ریزش مو برای کمک به درمان آن بیشتر آشنا خواهید شد.

ریزش موی بعد از زایمان می‌تواند یک کشف هشدار دهنده باشد. شما در حال انجام امور معمولی مراقبت از مو هستید. اما ناگهان به برس خود نگاه می‌کنید و توده‌‌های بزرگی از موهای خود را که در هم پیچیده است را پیدا می‌کنید!
متخصصین کلینیک زیبایی رازی با کمک جدیدترین و موثرترین روش ها به درمان ریزش موی شما کمک خواهند کرد.

چه عواملی باعث ریزش مو بعد از زایمان می‌شود؟

تمام موهای بدن ما در چرخه‌ای رشد می‌کنند که می‌تواند از دو تا هفت سال به طول انجامد. مرحله فعال یا رشد مو آناژن نامیده می‌شود و طول موهای ما را تعیین می‌کند. پس از گذشت مدت زمانی، فولیکول مو قبل از ورود به مرحله استراحت (تلوژن) وارد مرحله انتقال (موسوم به کاتاژن) می‌شود. در مرحله آخر (اگزوژن) ریختن رخ می‌دهد و روند کار دوباره شروع می‌شود.
تغییرات مربوط به میزان هورمون‌های شما قبل، حین و بعد از بارداری می‌تواند بر رشد مو تأثیر بگذارد. عدم تعادل هورمونی پس از زایمان کاملاً طبیعی است و یکی از علائم عدم تعادل هورمونی ریزش مو پس از زایمان است.
اصطلاح پزشکی ریزش مو پس از زایمان، تلوژن افولیوم است. این بیماری که به آن آلوپسی بعد از زایمان نیز گفته می‌شود، نسبتاً شایع است و بر روی بین 40 تا 50 درصد زنان در ماه‌های بعد از زایمان تأثیر می‌گذارد.
ریزش مو پس از زایمان به دلیل تغییر ناگهانی هورمون‌ها در بدن شما، به ویژه تغییر بین پروژسترون و استروژن رخ می‌دهد.
چگونه هورمون‌ها روی رشد مو تأثیر می‌گذارند؟

در دوره بارداری زنان و پس از زایمان و یائسگی، استروژن هورمون اصلی است که بر رشد مو شما تأثیر می‌گذارد.
در دوران بارداری بدن شما میزان استروژن تولید شده را افزایش می‌دهد که به فولیکول‌های بیشتری علامت می‌دهد تا از مرحله استراحت چرخه رشد مو وارد مرحله رشد شوند. در این مدت، شما ممکن است موهای پرپشت و ضخیم تری را تجربه کنید. همچنین ممکن است متوجه شوید که موهای شما در طول بارداری نسبت به موهای قبل از بارداری خود کمتر رشد می‌کند.
پس از زایمان، سطح استروژن کاهش می‌یابد (بازگشت به میزان قبل از بارداری آنها) و باعث می‌شود که فولیکول‌های مو وارد مرحله استراحت شوند و موهای کمتری رشد پیدا کنند. بعد از گذشت حدود 100 روز در مرحله استراحت، مو شروع به ریختن می‌کند.
علاوه بر تغییرات استروژن و پروژسترون در دوره پس از زایمان، تأثیر میزان هورمون، استرس و تغذیه می‌تواند بر رشد مو نیز تأثیر بگذارد.
تیروئیدیت ناشی از التهاب غده تیروئید باعث عدم تعادل هورمون‌های تیروئید می‌شود که می‌تواند بر رشد موهای شما نیز تأثیر بگذارد.
چه موقع ریزش موی پس از زایمان شروع می‌شود؟

  علت انواع ریزش مو در زنان و مردان و راه های درمان آن ها

ممکن است زنان دو تا چهار ماه پس از زایمان ریزش موی پس از زایمان را تجربه کنند. میزان ریزش مویی که شما تجربه می‌کنید برای هر خانمی متفاوت خواهد بود و همیشه به کیفیت یا کمیت موهای شما در دوران بارداری وابسته نیست. با این وجود، اگر موهای بلندتری دارید، یا رشد موهای زیادی را در دوران بارداری تجربه کرده‌اید، ریزش موی شما شدیدتر به نظر خواهد رسید.
ریزش موی پس از زایمان چه مدت طول می‌کشد؟

اکنون که می‌دانید ریزش مو چه زمانی و چرا شروع می‌شود، ممکن است از خود بپرسید “ریزش موی پس از زایمان چه موقعی متوقف می‌شود؟”
مهم است که به یاد داشته باشید که ریزش مو پس از زایمان موقتی است. برای بسیاری از خانم‌ها، ریزش مو در ماه 4 پس از زایمان بسیار متداول است و ریزش مو پس از زایمان ممکن است برای چند ماه ادامه یابد. الگوهای طبیعی رشد مو معمولاً پس از 6 ماه پس از زایمان برمی‌گردد، اما برخی از خانم‌ها تا یک سال پس از زایمان ممکن است ریزش مو را بعد از زایمان تجربه کنند.
اگر فکر می‌کنید ریزش مو شدیدی را بعد از زایمان تجربه کرده‌اید یا علائم آن بیش از یک سال ادامه دارد با پزشک خود صحبت کنید.
چگونه از ریزش موی پس از زایمان جلوگیری کنیم؟

“چگونه می‌توان از ریزش مو پس از زایمان جلوگیری کرد؟” یکی از رایج ترین سؤالاتی که خانم‌ها در ماه‌های پس از زایمان می‌پرسند. خوشبختانه برخی از پاسخ‌ها مشابه هستند!
شما می‌توانید با حفظ سلامت بدن و سبک زندگی در هفته‌ها و ماه‌های بعد از زایمان از ریزش مو جلوگیری کنید:

از داشتن ورزش منظم و ملایم تا متوسط ​​اطمینان حاصل کنید.
از رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی برای حمایت از تغییر بدن و کمک به بهبودی پس از زایمان استفاده کنید.
در صورت توصیه پزشک از مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی پس از زایمان استفاده کنید.

چگونه ریزش مو پس از زایمان را متوقف کنیم؟

از آنجا که ریزش مو پس از زایمان یک نتیجه طبیعی از تغییر هورمون‌های شماست، چیزی نیست که بتوانید بلافاصله متوقف کنید. با این حال، مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای به حداقل رساندن اثرات ریزش موی پس از زایمان استفاده کنید و به رشد سالم موهای خود کمک کنید.
در اینجا شش مورد وجود دارد که می‌توانید برای درمان ریزش مو پس از زایمان امتحان کنید:
حفظ یک رژیم غذایی سالم
همه ما می‌دانیم که حفظ رژیم غذایی سالم عامل مهمی برای بهینه سازی است.
سلامتی و تندرستی. به ویژه برای زنان بعد از زایمان، یک رژیم غذایی سالم می‌تواند به بهبود کلی شما کمک کند و از پیشرفت و رشد موهای شما حمایت کند.
اطمینان حاصل کنید که رژیم غذایی شما تعادل لازم ویتامینی و مواد مغذی موجود در سبزیجات، غلات کامل و میوه‌های تازه را شامل می‌شود. به یاد داشته باشید که در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید تا بدن خود را در حالت آبرسانی نگه دارید.
مکمل‌های غذایی مصرف کنید
اگر نگران ریزش مو پس از زایمان هستید، در مورد مصرف مکمل‌های ویتامینی یا مواد معدنی با پزشک خود صحبت کنید تا به شما در جلوگیری از ریزش مو و تقویت روند رشد مو کمک کند.
پزشکان موارد زیر را توصیه می‌کنند:

  علت ریزش ابرو: بیماری و وراثت مهمترین دلایل ریزش ابروها

ویتامین ب کمپلکس و یا بیوتین (B7)
آهن
ویتامین c
ویتامین E
عنصر روی

این مواد مغذی ممکن است در برنامه بهبودی پس از زایمان وجود داشته باشند، بنابراین حتما قبل از مصرف هرگونه مکملی با پزشک خود صحبت کنید.
کاهش استرس
انجام کارهایی برای کاهش سطح استرس شما برای تنظیم عدم تعادل هورمونی سودمندتر است.
تکنیک‌های مختلفی برای تمدد اعصاب مانند ذهن آگاهی، مدیتیشن یا ورزش های تنفسی را تمرین کنید. برای ورزش آرام و متوسط ​​به طور منظم وقت بگذارید، که این هم می‌تواند به کاهش استرس کمک کند. اگر احساس ناراحتی دارید، از دوستان و عزیزان خود بخواهید که نگهداری از کودک شما یا حتی در انجام کارهای خانه به شما کمک کنند.
ریزش مو، هر چند که استرس زا باشد، یک علامت کاملاً طبیعی از هورمون‌های در حال تغییر شما بعد از زایمان است. یکی از علائم پس از زایمان که نباید از آن غافل باشید، افسردگی است. اگر در هفته‌ها و ماه‌های بعد از زایمان بسیار احساس اضطراب، عصبانیت و ناراحتی می‌کنید با عزیزان یا پزشک خود صحبت کنید.
مدل موهای خود را تغییر دهید

شاید شما نام “مدل موی مادر” را شنیده باشید. مدل موهای کوتاه تری که بسیاری از مادران بعد از به دنیا آمدن نوزادشان به سراغ آن می‌روند. در حالی که بسیاری از خانم‌ها به دلایل کاربردی به این مدل مراجعه می‌کنند، انجام این کار یعنی مدل کوتاه مو ممکن است به کاهش نشان دادن ریزش موی پس از زایمان نیز کمک کند.
صرف نظر از طول موهای خود، ظاهر خود را طوری طراحی کنید تا از میزان “استرس” ای که صرف تمرکز بر ریختن مو می کنید، بکاهید. برای جلوگیری از ریختن موها، شانه زدن را محدود کنید و سعی کنید موها را با سبک‌هایی مانند کش مو، یا بافتن تزئین نکنید.
روال مراقبت از موی خود را اصلاح کنید
ممکن است متوجه شوید که اصلاح روزمره موی شما می‌تواند به جلوگیری از ریزش بیشتر مو کمک کند. سعی کنید پس از زایمان از شامپوی ضد ریزش مو که با بیوتین و سیلیس و یک مرطوب کننده قوی ساخته شده است، استفاده کنید.
وقتی مو خیس است مو شکننده تر است بنابراین بعد از شستن موها به آرامی مسواک بزنید یا صبر کنید تا خشک شود. سشوار خود را بر روی یک حالت خنک تنظیم کنید و از استفاده از غلطک‌های داغ یا صاف کردن آهنین جلوگیری کنید تا از آسیب بیشتر ناشی از گرمای بیش از حد جلوگیری کنید.
ممکن است موهای شما از سایر محصولات خاص دیگر نیز که متخصص پوست می‌تواند برایتان تجویز کند، مانند اسپری‌های پوست سر و ماسک‌های مو، بهره مند شوید.
طبیعی باش
در حین ریزش موی پس از زایمان، سعی کنید به جای اینکه موهای خود را رنگ کنید یا از ژل‌های خشن و اسپری‌هایی برای تغییر ظاهر مو استفاده کنید، اجازه دهید تا موهایتان ساده باشند.
شما ممکن است بخواهید از روغن‌های طبیعی که گفته می‌شود به تقویت رشد مو و کاهش یا قطع ریزش مو کمک می‌کند، بهره مند شوید:

  چگونه موهای سالم داشته باشیم؟ تغذیه و نحوه شستشو و مراقبت مو

می‌توانید چند قطره روغن نعناع به شامپوی خود اضافه کنید که می‌تواند به مرطوب شدن مو و بهبود درخشش آن کمک کند.
ماهی یا روغن بذر کتان مصرف کنید. این ممکن است به ترمیم مطلوب اسیدهای چرب ضروری مانند امگا 3، امگا 6 و امگا 9 که موهای سالم را تقویت می‌کنند، کمک کند.
سعی کنید روغن بادام یا روغن کرچک را به آرامی روی سر ماساژ دهید زیرا این کار می‌تواند رشد مو را تحریک کند.

صبور باشید
ریزش مو می‌تواند یک مشکل خسته کننده و ناراحت کننده پس از زایمان برای بسیاری از زنان باشد، اما باید به این ضرب المثل توجه کنید که می‌گوید: این نیز بگذرد!

The post ریزش مو بعد از بارداری: با ریزش مو در شیردهی چه کنیم؟ appeared first on کلینیک زیبایی رازی کاشت مو کاشت ابرو تزریق ژل و بوتاکس.
Source: cosmeticclinic.ir

wpadmin

Comments are closed