ریزش موی سکه ای (آلوپسی آره آتا): درمان طاسی منطقه ای

آلوپسی آره آتا یا ریزش موی سکه‌ای عارضه‌ای است که در طی آن تکه‌هایی از پوست معمولاً بر روی سر دچار ریزش مو می‌شوند. معمولاً پس از چند ماه مو دوباره رشد خواهد کرد ولی در برخی از موارد ممکن است این عارضه دائمی باشد. روش‌های درمانی برای تسریع رشد مجدد موها در برخی از موارد مؤثر بوده ولی معمولاً موها به خودی خود و با همان سرعت قبلی رشد می‌کنند.

زمانی که فردی به آلوپسی آره آتا مبتلاست، اگر بدن سیگنال‌های مناسب را دریافت کند موها دوباره رشد خواهند کرد. همه چیز به چگونگی پاسخ دستگاه ایمنی بستگی خواهد داشت. موها معمولاً به صورت خود به خودی رشد می‌کنند. روش‌های درمانی می‌توانند به تسریع رشد مجدد موها کمک کنند.
در کلینیک زیبایی رازی روش‌های مختلفی برای درمان انواع ریزش موی زنان و مردان توسط متخصصین مجرب پیشنهاد می‌شود.

آلوپسی آره آتا چیست و چه کسانی را درگیر می‌کند؟

آلوپسی به معنی ریزش مو و طاسی است. این عارضه ممکن است به شکل‌های مختلفی افراد را درگیر کند ولی شایع‌ترین نوع آن، ریزش موی سکه‌ای به صورت تکه تکه بر روی پوست سر است که به آن آلوپسی آره آتا گفته می‌شود. این عارضه انواع دیگری نیز دارد مثل آلوپسی توتالیس که در آن کل موهای روی سر فرد می‌ریزند. نوع دیگری از این عارضه نیز به نام آلوپسی یونیورسالیس وجود دارد که در طی آن کل موهای بدن فرد (ازجمله ابروها، ران‌ها و زیربغل) می‌ریزند ولی این عارضه‌ها نادرند.
ریزش موی سکه‌ای ممکن است در هر سنی بروز پیدا کند ولی حدود نیمی از موارد آن در کودکی و 80 درصد از موارد قبل از سن 40 سالگی دیده می‌شوند. مردان و زنان به طور برابر درگیر این عارضه می‌شوند. در صورت بروز این عارضه در سنین بالاتر، شدت آن کمتر خواهد بود.
بستگان، دوستان و یا آرایشگر شما ممکن است اولین کسی باشد که متوجه این طاسی‌ها بر روی سر شما می‌شود. جدا از تکه‌ی طاس، پوست سر شما سالم به نظر رسیده و نشانه‌ای از زخم بر روی آن وجود نخواهد داشت. بعضاً ممکن است مقداری قرمزی خفیف، پوسته پوسته شدن، سوزش خفیف و یا خارش خفیف در این نواحی احساس شود ولی معمولاً فرد چیزی احساس نمی‌کند.
چه چیزی باعث آلوپسی آره آتا می‌شود؟

آلوپسی آره آتا یا ریزش موی سکه‌ای یک عارضه‌ی “خود ایمنی” است. در این گونه عارضه‌ها، سیستم ایمنی بدن که معمولاً با میکروب‌ها و عوامل بیگانه مبارزه می‌کند، به بافت‌های خود بدن حمله خواهد کرد.
در این عارضه سلول‌های کوچکی در سیستم ایمنی به نام سلول‌های T در اطراف قاعده‌ی فولیکول مو جمع شده و سعی می‌کنند آن را بکشند. این امر سبب ریزش مو خواهد شد. ولی در نهایت حمله‌ی سیستم ایمنی به پایان رسیده و مو دوباره رشد خواهد کرد.
ریزش موی سکه‌ای ممکن است در اثر یک بیماری مثل یک عفونت ویروسی و یا در اثر مصرف برخی از داروها برای درمان عارضه‌های دیگر تحریک شود. برخی از افراد بروز آلوپسی آره آتا را یا یک واقعه‌ی استرس آور مربوط می‌دانند ولی در برخی دیگر این ارتباط دیده نمی‌شود. در برخی از موارد به نظر می‌رسد که این عارضه به صورت فامیلی بروز پیدا می‌کند و دیده شده که آلوپسی آره آتا در دوقلوها به طور همزمان بروز پیدا می‌کند ولی در اکثر موارد علتی برای این عارضه پیدا نشده است.
در صورت ابتلا به آلوپسی آره آتا، شما در خطر بیشتری برای ابتلا به دیگر انواع بیماری‌های خود ایمنی مثل اختلالات تیروئیدی، آنمی پرنشیوز و ویتیلیگو (پیسی) قرار خواهید داشت. در صورت مشاهده‌ی علائم این عارضه‌ها به همراه ریزش مو، ممکن است پزشک وجود این عارضه‌ها را نیز مورد بررسی قرار دهد.
آلوپسی آره آتا به چه شکل است؟

  چگونه موهای سالم داشته باشیم؟ تغذیه و نحوه شستشو و مراقبت مو

الگوی معمول این عارضه، شکل گیری یک یا چند تکه‌ی طاس بر روی پوست سر است. این تکه‌ها معمولاً گرد بوده و به اندازه‌ی یک سکه‌ی بزرگ هستند. ریزش مو معمولاً سریع اتفاق می افتد. فرد مبتلا نیز معمولاً متوجه این عارضه نمی‌شود به خصوص زمانی که فرد موهای بلند داشته باشد که روی تکه‌های طاس را بپوشانند.
زمانی که ریزش مو اتفاق می افتد، پیش بینی چیزی که اتفاق خواهد افتاد دشوار است. در زیر به اتفاقاتی که معمولاً پس از شروع عارضه می افتند اشاره می‌کنیم:

در اکثر موارد، در عرض چند ماه مو در جاهای که ریخته شده است دوباره رشد خواهد کرد. در صورت رشد مجدد مو ممکن است در ابتدا رنگ مو غیر طبیعی بوده و طوسی یا سفید به نظر برسد. معمولاً پس از چند ماه رنگ مو به حالت طبیعی خود باز می‌گردد.
بعضاً ممکن است چند هفته بعد از تشکیل اولین تکه‌ی طاسی، تکه‌های دیگری نیز ایجاد شوند. در برخی از موارد ممکن است زمانی که موهای تکه‌ی اول در حال رشد مجدد هستند، تکه‌های جدیدی ایجاد شوند. این چنین به نظر خواهد رسید که تکه‌های طاسی کوچکی در طول زمان بر روی سر در حال حرکت هستند.
بعضاً ممکن است چندین تکه‌ی کوچک دچار ریزش مو شده و پس از پیوستن به یکدیگر، یک تکه‌ی طاس بزرگ را تشکیل دهند.
ممکن است موی بدن، ریش، ابروها و مژه‌ها نیز درگیر این عارضه شوند که معمول نیست.
ممکن است در برخی از افراد تکه‌های طاس بزرگی تشکیل شوند. برخی از افراد نیز کل موهای سر خود را از دست می‌دهند که به آن آلوپسی توتالیس گفته می‌شود و عارضه‌ای بسیار نادر است.
در تعداد کمی از موارد، کل موهای سر، بدن، ریش، ابرو و مژه‌ها می‌ریزد. به این عارضه آلوپسی یونیورسالیس گفته می‌شود که این عارضه نیز بسیار نادر است.
در حدود 10 درصد از موارد، ناخن‌های فرد نیز درگیر شده و فررفته یا فرسوده می‌شوند.

آیا نیازی به انجام آزمایش دارم؟

معمولاً نه. تشخیص این عارضه معمولاً بر اساس شکل ظاهری تکه‌های ریزش مو انجام می‌شود. در صورت وجود شک در مورد علت بروز ریزش مو، ممکن است آزمایش خون و یا گرفتن نمونه از پوست محل طاسی به منظور رد احتمال عارضه‌های دیگر انجام شود. بعضاً ممکن است نمونه‌ی کوچکی از پوست برداشته شده (بیوپسی پوست) و زیر میکروسکوپ تحت بررسی قرار بگیرد.
در برخی از موارد ممکن است فرد برای بررسی بیماری‌های خود ایمنی به انجام آزمایشات دیگری نیاز داشته باشد. برای مثال در صورت مشاهده‌ی علائم دیگر ممکن است آزمایش خون برای شمارش تعداد گلبول‌های خونی و عملکرد تیروئید انجام شود. معمولاً نتایج آزمایش خون در موارد ابتلا به آلوپسی آره آتا کاملاً طبیعی هستند.
گزینه‌های درمانی برای ریزش موی سکه‌ای چیست؟

واضح است که ریزش مو می‌تواند ناراحت کننده باشد به خصوص در زنان جوان. کلینیک‌های زیادی وجود دارند که به شما تضمین “رشد مجدد سریع مو” را می‌دهند. مراقب باشید چراکه بسیاری از روش‌های درمانی برای آلوپسی اثبات نشده و معمولاً کارایی ندارند. همچنین این روش‌ها ممکن است بسیار پرهزینه باشند. قبل از رفتن به سراغ این روش‌های درمانی بهتر است با یک پزشک مشورت کنید.
عدم درمان یکی از گزینه‌های رایج است
در بسیاری از موارد، موهای ریخته شده به خودی خود رشد می‌کنند. مخصوصاً در صورتی که تنها یک یا دو ناحیه‌ی کوچک بر روی سر شما دچار ریزش مو شده باشند، پزشک به شما توصیه خواهد کرد که تا مدتی آن را رها کنید.
در صورتی که ریزش مو شدید نباشد، احتمال بالایی وجود دارد که موهای شما پس از چند ماه دوباره رشد کنند. صبور باشید: رشد مجدد موها معمولاً به چند ماه زمان نیاز خواهد داشت.
تغییر در مدل مو می‌تواند یک یا دو تکه از پوست که دچار طاسی شده است را بپوشاند. در صورت پیشرفت ریزش مو می‌توان در مورد درمان کردن آن تصمیم گیری کرد. ولی حتی در صورت ریزش شدید موها، همچنان احتمال رشد مجدد بدون نیاز به درمان وجود خواهد داشت.
توجه: آلوپسی آره آتا به خودی خود تهدیدی برای سلامت عمومی شما نبوده و عدم درمان آن مشکلی ایجاد نخواهد کرد. زمانی که می‌خواهید به دنبال درمان بروید، باید عوارض جانبی احتمالی که در اثر برخی از این روش‌های درمانی ایجاد می‌شوند را نیز در نظر بگیرید. همچنین در نظر داشته باشید که روش‌های درمانی موجود تنها باعث رشد مجدد مو شده و نمی‌توانند عارضه‌ی اصلی را درمان کنند.
تزریق استروئید
تزریق استروئید به درون تکه‌های طاس پوست سر از نظر تئوری می‌تواند پاسخ‌های موضعی دستگاه ایمنی که باعث آلوپسی آره آتا می‌شوند را سرکوب کند. این امر سبب عملکرد طبیعی فولیکول‌های مو و رشد مجدد موها خواهد شد. این روش درمانی می‌تواند گزینه‌ای برای درمان تکه‌های طاس کوچک تا متوسط باشد. به نظر می‌رسد که تزریق استروئید کارآمد ترین روش برای درمان آلوپسی آره آتا در صورت بزرگ نبودن تکه‌های ریزش مو باشد. البته این روش در همه‌ی افراد کارایی نخواهد داشت.
این روش درمانی معمولاً تنها توسط متخصص پوست انجام شده و ارجاع بیمار به بیمارستان ضروری خواهد بود. معمولاً در هر جلسه‌ی درمانی چندین تزریق (با حدود 1 سانتیمتر فاصله) انجام خواهند شد که درد تعداد این تزریقات را محدود می‌کند. درنتیجه این روش درمانی برای تکه‌های طاس بزرگ مناسب نخواهد بود. رشد مجدد موها بین 1 تا 2 ماه زمان خواهد برد. تزریقات نیز باید هر 4 تا 6 هفته تکرار شوند.
توجه: هیچ تضمینی مبنی بر باقی ماندن موهایی که در طول درمان رشد کرده‌اند پس از پایان درمان وجود نخواهد داشت.
استروئیدهای موضعی
ژل‌ها یا کرم‌های استروئید موضعی می‌توانند به رشد مجدد موها کمک کنند ولی تأثیر تزریق استروئید را نخواهند داشت. این روش می‌تواند برای تکه‌های طاسی که برای تزریق استروئید مناسب نیستند و یا زمانی که فرد منتظر نوبت تزریق استروئید است مفید باشد. رشد مجدد موها با این روش در صورت بروز به 3 تا 6 ماه زمان نیاز خواهد داشت. در صورت عدم رشد موها پس از 3 تا 6 ماه استفاده از این روش، ادامه‌ی آن فایده‌ای نخواهد داشت.
محلول ماینوکسیدیل موضعی
این محلول بر روی نواحی طاس مالیده شده و نشان داده شده است که می‌تواند در برخی از موارد رشد مجدد موها را تحریک کند. این روش درمانی برای ریزش موی ارثی با الگوی مردانه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. چگونگی کارکرد این روش مشخص نیست. نرخ موفقیت این روش بالا نبوده ولی ارزش امتحان کردن را خواهد داشت مخصوصاً اگر تکه‌های ریزش مو روی پوست سر شما بزرگ بوده و برای تزریق استروئید مناسب نیستند.
این روش در صورت مؤثر بودن برای پاسخ اولیه به 2 تا 3 ماه و برای نتایج نهایی به یک سال زمان نیاز خواهد داشت. در صورتی که پس از یک سال استفاده از این روش بهبودی مشاهده نشد، ادامه دادن آن فایده‌ای نخواهد داشت.
ایمنی درمانی موضعی
به نظر می‌رسد که ایمنی درمانی موضعی کارآمد ترین روش برای افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا شدید باشد. این یک روش درمانی بسیار تخصصی است که تنها در تعداد کمی از بیمارستان‌ها وجود دارد.
ماده‌ای بر روی پوست قرار داده می‌شود تا پوست پاسخی همانند پاسخ آلرژی ایجاد کند. یکی از ماده‌های پرکاربرد برای این کار دیفن سیپرون (DPCP) است. این ماده به صورت هفتگی و هر بار با دوز بالاتری بر روی پوست قرار داده می‌شود تا زمانی که به نظر برسد پوست به درماتیت (اگزما) دچار شده است. به نظر می‌رسد که این پاسخ پوست در روند بروز آلوپسی آره آتا مؤثر بوده و باعث رشد مجدد مو می‌شود. عوارض جانبی این روش می‌توانند مشکل ساز باشند. برای مثال ممکن است برخی از افراد به واکنش‌های شدید پوستی مبتلا شوند. درمان کودکان با روش ایمنی درمانی موضعی موضوعی مورد بحث است.
زمانی که موها مجدداً رشد کردند می‌توان درمان را متوقف کرد ولی در بسیاری از موارد فرد دوباره دچار ریزش مو می‌شود. درنتیجه تکرار درمان برای جلوگیری از بروز مجدد ریزش مو لازم خواهد بود.
دیگر روش‌های درمانی
روش‌های درمانی متعددی وجود دارند که ممکن است به شما توصیه شوند. این روش‌ها عبارت‌اند از:

  علت ریزش ابرو: بیماری و وراثت مهمترین دلایل ریزش ابروها

نور درمانی پسورالن با ماورابنفش((A (PUVA) با نرخ موفقیت محدودی مورد استفاده قرار گرفته است. این روش نیازمند جلسات درمانی متعدد به صورت سرپایی در بیمارستان است.
می‌توان برای پوشاندن بخشی از ابرو که دچار ریزش مو شده است از تاتو استفاده کرد.
مشاوره برای افرادی که نمی‌توانند ریزش موی خود را تحمل کنند مفید خواهد بود.
درمان‌های مکمل. مدارک کافی دال بر مؤثر بودن روش‌های درمانی مکمل برای آلوپسی آره آتا وجود ندارند (برای مثال طب سوزنی، آروماتراپی و غیره).

همیشه به یاد داشته باشید که از تکه‌های طاس سر خود با استفاده از کلاه یا کرم ضد آفتاب در برابر اشعه‌ی خورشید محافظت کنید.
سیر بیماری و پیش آگهی افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا چگونه است؟

  ریزش مو در بارداری :درمان ریزش مو از هفته اول تا آخر حاملگی

خوشبختانه موارد خفیف این عارضه معمولاً بدون نیاز به درمان و در عرض چند ماه تا یک سال به صورت خود به خودی درمان می‌شوند.
در برخی از موارد ممکن است ریزش موی سکه‌ای در عرض ماه‌ها یا سال‌ها به صورت متناوب بروز کند. اندازه‌ی تکه‌های طاس و مدت زمان ماندگاری آن‌ها بسیار متفاوت خواهد بود.
در صورتی که کمتر از نیمی از پوست سر درگیر این عارضه بوده و هیچ روش درمانی مورد استفاده قرار نگیرد، حدود 80 درصد احتمال رشد مجدد موها به طور کامل در عرض یک سال وجود خواهد داشت.
در مورد ریزش موی شدیدتر، خطر رشد مجدد موها کمتر خواهد بود.

با این حال حتی در صورتی که موهای شما مجدداً به طور کامل رشد کنند، احتمالاً در طول زندگی خود یک بار دیگر به این عارضه مبتلا خواهید شد. تعداد کمی از افراد مبتلا به آلوپسی آره آتا به طرف طاسی کامل سر (آلوپسی توتالیس) حرکت می‌کنند و تعداد حتی کمتری نیز به ریزش کل موهای بدن (آلوپسی یونیورسالیس) دچار خواهند شد. پیشرفت به سمت این دو نوع ریزش موی شدید، در موارد زیر احتمال بیشتری خواهد داشت:

ایجاد تکه‌های طاسی در دوران کودکی.
بروز اولیه‌ی ریزش مو بیش از نیمی از پوست سر را درگیر کند.
ابتلا به اگزمای آتوپیک.
ابتلا به ریزش موی مژه یا ابروها.
وجود سابقه‌ی خانوادگی آلوپسی آره آتا.
وجود ریزش مو در حواشی پوست سر.
ابتلا به تغییرات ناخن.
ابتلا به دیگر بیماری‌های خود ایمنی.

درمان می‌تواند در برخی از موارد باعث بهبود رشد مجدد موها شود.

The post ریزش موی سکه ای (آلوپسی آره آتا): درمان طاسی منطقه ای appeared first on کلینیک زیبایی رازی کاشت مو کاشت ابرو تزریق ژل و بوتاکس.
Source: cosmeticclinic.ir

wpadmin

Comments are closed