رژیم غذایی برای کاهش ورم بینی : قبل و بعد از جراحی

پس از تصمیم‌گیری برای انجام عمل رینوپلاستی ممکن است جراح توصیه کند که تا حد ممکن است غذاهای سالم مصرف کنید تا خطر بروز عوارض کاهش یابد و به بدن برای بهبود سریع‌تر پس از جراحی کمک شود. با اینکه نیازی به ایجاد تغییرات اساسی در رژیم غذایی پس از رینوپلاستی نیست، اما محتاط بودن و پرهیز از برخی مواد غذایی یا اطمینان از مصرف مواد مغذی در رژیم غذایی می‌تواند در روند بهبودی موثر باشد.
رژیم غذایی نقش کلیدی در جراحی بینی ایفا می‌کند. قبل و بعد از عمل بینی برخی غذاها را باید مصرف کرد و از مصرف برخی غذاها نیز باید اجتناب کرد. در ادامه یک دستورالعمل مشخص از غذاهایی که می‌توان جهت تسریع بهبودی و کاهش کبودی و ورم پس از رینوپلاستی استفاده کرد، ارائه شده است.
رژیم غذایی قبل از جراحی بینی

مصرف آسپرین و ASA را حداقل دو هفته قبل از عمل جراحی خود قطع کنید (داروهایی مثل آسپرین- بروفن- ایندومتاسین و….) می توانند خونریزی حین عمل شما را افزایش دهند.
شما قبل وبعد از عمل در صورت نیاز به ضد درد تنها می توانید از مسکن هایی نظیر سلکسیب و یا استامینوفن استفاده نمایید.
مکمل هایی همانند ویتامین E، روغن ماهی، امگا3، مکمل های گیاهی ( مثل جینکو، جنزینگ، سیر و…) می تواند خونریزی حین عمل شما را افزایش دهد. از مصرف آن ها از دو هفته قبل از عمل بپرهیزید.
نیکوتین موجب تنگ شدن رگ های خونی می شود و می تواند موجب اختلال در گردش خون بافت بعد از جراحی شود. بنابراین باید قبل از جراحی و حداقل ٢ هفته بعد از آن از مصرف دخانیات اجتناب نمایید.
در صورتی که داروهایی مثل( کومادین، وارفارین،  پراداکس ) مصرف می کنید جهت قطع آن به مدت کافی قبل و بعد از عمل جراحی(حدود 4-5 روز قبل و تا 2 هفته پس از عمل جراحی) با پزشک خود مشورت نمایید.
حداقل 3 روز قبل از عمل از کشیدن سیگار و نوشیدن الکل ویا نوشیدنی های حاوی کافئین بپرهیزید و از غذاهای کم نمک استفاده کنید.
از عصر روز قبل از عمل و روزهای پس از عملتان به منظور جلوگیری از دهیدراتاسیون (کم آبی) به مقدار فراوان مایعات بنوشید.
از نیمه شب قبل از عمل به بعد غذا و مایعات میل نکنید (ناشتا باشید) و در صورتی که وقت عمل شما بعدازظهر میباشد 6-8 ساعت قبل از آن ناشتا باشید (از جویدن ادامس نیز خودداری کنید زیرا باعث افزایش ترشح اسید در معده شده ومیتواند با بیهوشی شما تداخل داشته باشد).
از ٨ ساعت قبل از عمل، از خوردن و آشامیدن پرهیز نمایید.این باعث می شود که در زمان جراحی معده شما کاملا”خالی باشد و بیهوشی بی خطری داشته باشید.
قبل از عمل زیبایی بینی حداقل ۶ ساعت چیزی نخورید (شکم خالی باشد) .

  خروپف (خر خر)؛ راه درمان و علت

 رژیم غذایی بعد از جراحی بینی

یکی از مواردی که بعد از جراحی بینی باید رعایت شود رژیم غذایی است . رعایت رژیم غذایی سالم و مفید به روند بهبودی پس از جراحی بینی تسریع می بخشد و عوارض احتمالی ناشی از جراحی را کاهش می دهد. تغذیه مناسب بعد از جراحی بینی علاوه بر اینکه به شما قوای حرکت می دهد در کاهش کبودی و تورم ناشی از جراحی نقش بسیار مهمی دارد. (استفاده از کمپرس یخ به مدت ۳ روز بعد از جراحی بینی برای کاهش تورم و کبودی بسیار توصیه می شود.) بسیاری از افراد پس از جراحی بینی از جراح خود می پرسند که آیا رژیم غذایی خاصی باید رعایت شود؟ که در این مقاله به بررسی رژیم غذایی مناسب بعد از جراحی بینی می پردازیم تا پس از جراحی بینی با رعایت این رژیم بهترین نتیجه را دریافت نمایید.

به مدت ۴ ساعت بعد از جراحی بینی توصیه می شود که چیزی خورده نشود زیرا ممکن است در اثر بی هوشی تهوع و استفراغ داشته باشید که مصرف نکردن مواد غذایی در این مدت مانع از بروز تهوع و استفراغ می شود. بعد از سپری شدن این مدت آب میوه ای سبک بنوشید دقت داشته باشید از نی به هیچ عنوان استفاده نکنید زیرا باعث وارد کردن فشار به بینی می شود.
آب کرفس بهترین گزینه در این حین است تا ۷۲ ساعت آب خوردن آب کرفس را ادامه دهید بعد از آب کرفس آب هویج، آب خیار، آب گرمک، آب آناناس بهترین گزینه ها هستند و حتی خوردن همه ی این ها توصیه می شود. مصرف  آب آناناس و آب کرفس تازه  بعد از جراحی بینی بسیار توصیه می شود زیرا باعث کاهش کبودی و تورم می شود. (ترجیحا آب هندوانه نخورید چون میتواند وری بویایی تاثیر منفی بگذارد)
در شب بعد از عمل فقط از مایعات استفاده کنید.روز بعد می توانید غذای معمولی نرم میل نمایید ولی برای مدت ٢ هفته از خوردن غذاهایی که نیازمند حرکت زیاد لب هستند مثل سیب ، بلال، و غیره خودداری نمایید.

  رینو پلاستی

پرهیز از مصرف غذاهای جویدنی
تاچندروزاز غذاهای سفت و خشک و ادویه دار استفاده نکنید دقت کنید از هر فشاری روی صورت بپرهیزید. روزهای بعد می توانید غذاهای معمولی و نرم تر مصرف نمایید مثل سوپ، انواع سبزیجات (شلغم، کدو، جعفری، قارچ، کلم پیچ). غذای سالم،گوشت و آبمیوه تازه ،بیشتر، استفاده کنید. آدامس نجوید.
عدم مصرف الکل و کافئین
بعد از جراحی بینی به مدت یک هفته مصرف الکل و مواد کافئین دارد ممنوع می باشد زیرا الکل، رقیق کننده خون می باشد و احتمال خون ریزی، لخته شدن خون، تجمع خون در زیر پوست و تورم بعد از جراحی بینی  را افزایش می دهد. مصرف الکل می تواند احتمال خون ریزی پس از جراحی بینی را افزایش دهد و مصرف کافئین موجب افزایش فشار خون می شود.
مصرف فیبر
علاوه بر مصرف مواد غذایی نرم که در الویت هستند، مصرف مواد غذایی فیبردار را فراموش نکنید. در برخی افراد، بعد از جراحی بینی، به علت کاهش تحرک، و یا اثرات داروها، علائمی از یبوست در افراد دیده می شود، پس، مصرف مواد فیبری این عارضه را کم خواهد کرد. میوه هایی مانند هلو و توت، سبزیجاتی مانند هویج، منابع غنی از فیبرهستند.
عدم مصرف نمک
پس از جراحی بینی مصرف نمک خود را کاهش دهید زیرا مصرف نمک منجر به نگه داری آب و تورم بیش تر بینی می شود. مطمئن شوید که تغذیه خوبی دارید.
مصرف پروتئین
پروتئین موجب تامین آمینو اسیدهای مورد نیاز برای ترمیم زخم‌ها و بازیابی بافت‌ها می‌گردد. بهترین منابع پروتئین در گوشت بدون چربی، مرغ، تخم مرغ، ماهی، محصولات لبنی، لوبیا، عدس، آجیل و محصولات سویا می‌باشد.
و در آخر باید گفت شما باید انرژی و پروتئین کافی جهت بهبود کامل پس از عمل را دریافت کنید. (اکنون زمان رژیم نیست). در رژیمتان حتما عسل، ماهی، بوقلمون و قرص امگا ۳ را بگنجانید که باعث کاهش تورم خواهد شد. بستنی نخورید. برنج،نمک،نشاسته ،ادویه های بودار تا یکی دو هفته بعد از عمل نخورید و در نهایت از فلفل تا ۱ ماه استفاده نکنید.
منابع:
بیتوته، زیباشو، دکتربرزنجی، دکترطاهریان،دکترنوری، دکتر حدادی

Source: irannosesurgery

wpadmin

Comments are closed