روش‌ها و نکات مراقبت از پوست چرب برای جلوگیری از عوارض چربی پوست

آیا پوست شما چرب است؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت است باید بدانید که مراقبت روزانه از پوست یک نکته بسیار مهم برای حفظ لطافت و شادابی آن است. البته مراقبت از پوست چرب راحت تر از پوست خشک است. با این حال مراقبت از پوست نیز با دردسرهای خاص خود همراه است چرا که باید بدانید چگونه می‌توانید چربی پوست خود را در سطح طبیعی حفظ کنید آیا پوست شما به مرطوب کننده نیاز دارد یا خیر. با ما همراه باشید تا در خصوص مراقبت از پوست چرب شما را راهنمایی کنیم.
 چه عواملی باعث چرب شدن پوست می‌شود؟ 

 در واقع پوست چرب یک پدیده ارثی است اما این احتمال وجود دارد که همه افراد در طول دوران بلوغ و زمانی که هورمون‌های بدن باعث افزایش سطح تولید چربی پوست می‌‌شوند چرب شدن پوست را تجربه کنند. زنان به علت تغییر در سطح هورمون‌های بدن خود ناشی از تاثیر داروها،  بارداری و سپس یائسگی بیشتر دچار اختلال در تولید چربی پوست می‌شوند. ورزش کردن می‌تواند سطح تولید آندروژن را افزایش دهد و باعث تولید بیشتر چربی پوست و چرب شدن آن شود.
 چگونه می‌توان به درمان پوست چرب پرداخت؟

 برای بهبود مشکل چرب بودن پوست باید از شستشوی بیش از حد صورت خودداری کنید. شستن صورت دو بار در روز کافی است. گاهی اوقات ممکن است شما وسوسه شوید از تونرهایی که بر پایه الکل قرار دارند استفاده کنید تا از چربی پوست شما کاسته شود، اگرچه ممکن است این محصولات به طور موقت باعث خشک شدن پوست و کاهش چربی آن شوند و بخش زیادی از چربی پوست را از بین ببرند، پوست برای جبران این وضعیت به تولید چربی بیشتری خواهد پرداخت. پوست چرب به علت خوردن غذاهای چرب به وجود نمی‌آید ولی می‌توان از آن به عنوان یک عامل هشدار دهنده برای تغییر در رژیم غذایی و افزایش میزان مصرف سبزیجات و انواع میوه و ایجاد تعادل در مصرف پروتئین و کربوهیدرات یاد کرد و به جای روغن‌های حیوانی و جامد از روغن‌های خوب و سبک از قبیل روغن نارگیل و روغن زیتون و روغن کنجد برای پخت و پز استفاده کرد.
 آیا ممکن است پوست چرب خشک شود؟

 این احتمال وجود دارد که پوست چرب در برخی از نقاط صورت، خشک و پوسته پوسته شود. این مسئله در مواردی که پوست چرب بیش از حد تمیز می‌شود یا آنکه پوست شما مختلط است به وجود می‌آید. اگرچه افرادی که پوست چرب دارند نیازی به مرطوب کننده‌های قوی نخواهد استفاده از سرم و کرم یا لوسیون مرطوب کننده در نقاط خشک صورت توصیه می‌شود. در برخی از افراد، پوست چرب با حساسیت نیز همراه است که در این حالت استفاده از پاک کننده و مرطوب کننده‌های مخصوص پوست حساس که حاوی عسل، شیر بادام، آلوئه ورا و بابونه است توصیه می‌شود. از پاک کننده‌هایی که تاثیر گذاری بالایی دارند و همچنین مرطوب کننده‌هایی که سبک هستند برای آب رسانی به پوست و پاک کردن آن استفاده کنید.
 نکاتی برای درمان پوست چرب

 از محصولات مخصوص شرایط پوست خود استفاده کنید 

 شاید تصور کنید که تکرار کردن این جمله بی فایده است اما اهمیت این جمله آنقدر زیاد است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. هنگامی که شما متوجه می‌شوید پوست چربی دارید باید به دنبال محصولاتی باشید که متناسب با شرایط پوست شما طراحی شده است. این است که برای رفع خشکی پوست استفاده از برخی محصولات برای این افراد مفید باشد اما قطعاً هیچ تاثیری برای پوست چرب نخواهد داشت. دانلود مثال هنگامی که به مبحث استفاده از مرطوب کننده می‌‌پردازیم ممکن است لوسیون سبک پاسخ گوی همه نیاز های پوست شما باشد تا رطوبت پوست شما حفظ شود اما افرادی که پوست آنها خشک است به کرم سنگین ‌تری نیاز داشته باشند. سعی کنید تمامی‌ دلایل افزایش چربی پوست خود را بشناسید و سعی کنید ریسک چرب شدن پوست خود را کاهش دهید.
 در هنگام استفاده از محصولات مراقبت از پوست باید دست شما تمیز باشد
 آیا می‌دانید که باید قبل از غذا خوردن چگونه دست‌های خود را تمیز بشویید؟ خب شما باید دقیقاً به همان شیوه دست‌های خود را بشویید و سپس از کرم مخصوص مراقبت از پوست استفاده کنید. اگر شما فقط از محصولات معمولی مراقبت از پوست استفاده می‌کنید یا از لوازم آرایشی باید قبل از دست زدن به صورت خود، دست‌های خود را با آب و صابون به خوبی تمیز کنید. با این روش می‌توانید از منتقل شدن آلودگی، مواد زائد یا چربی که روی دست یا انگشتان شما وجود دارد به صورت خود جلوگیری کنید.
 روزی دو بار صورت خود را تمیز کنید 

  کاشت ریش و سبیل به روش FUE: پروسه و کاندیدای مناسب

 یکی از رمزهای موفقیت پوست این است که شستشوی بیشتر صورت در افرادی که پوست چربی دارند در مقایسه با افرادی که پوست آنها خشک یا معمولی است کاملاً ضروری خواهد بود. واقعیت این است که شما باید صرف نظر از نوع پوستی که دارید روزی دو بار صبح و شب صورت خود را بشویید. شست و شوی بیش از حد پوست باعث می‌شود که چربی‌های ضروری از روی پوست شما برداشته شود و پوست برای جبران خشک ایجاد شده به تولید چربی بیشتری بپردازد و در این شرایط پوست شما چرب تر خواهد شد. این دقیقاً برعکس آن چیزی است که شما می‌خواهید، درست است؟ شما باید از یک پاک کننده مخصوص پوست چرب استفاده کنید تا آلودگی از روی سطح پوست شما پاک شود.
 هر هفته پوست خود را لایه برداری کنید 
 لایه برداری برای انواع پوست‌ها حتی پوست چرب بسیار مفید است. سلول‌های مرده پوست روی سطح پوست شما به وجود می‌‌آیند و سلامت پوست شما را به خطر می‌‌اندازد به همین دلیل استفاده از اسکراب لایه بردار صورت در برنامه مراقبت از پوست می‌‌تواند به پاکسازی سطح پوست و رفع سلول‌های مرده کمک کند. سعی کنید در این خصوص با پزشک خود مشورت کنید تا در رابطه با میزان مصرف و تعداد دفعات استفاده از این محصولات شما را راهنمایی کند. این افراد هر روز از این محصولات استفاده می‌کنند این در حالی است که برخی دیگر فقط یک یا دو بار در هفته به لایه برداری پوست خود می‌پردازند. باید به نحوه پاسخ دهی و واکنش پوست خود به این محصولات توجه کنید تا بتوانید بهترین محصولات متناسب با پوست خود انتخاب کنید.
 از استفاده از کرم مرطوب کننده غافل نشوید
 چرب بودن پوست به این معنا نیست که شما به هیچ عنوان نیازی به استفاده از مرطوب کننده ندارید در حقیقت استفاده از مرطوب کننده نقش مهمی را در برنامه مراقبت از پوست همه افراد ایفا می‌کند حتی افرادی که پوست آنها چرب است. کافی است کرمی را پیدا کنید که با نوع پوست شما تناسب دارد. پوست‌های چرب و معمولی و برخی از فاکتورهای خارجی از قبیل آلودگی هوا، اشعه فرابنفش خورشید و تمیز کردن بیش از حد پوست باعث آسیب دیدگی لایه محافظ رطوبت پوست می‌شود و منجر به از بین رفتن آن و افزایش تولید چربی توسط پوست خواهد شد. در نتیجه پوست تعادل خود را از دست می‌دهد و چربی آن افزایش پیدا می‌کند. به خاطر داشته باشید که پس از شستشوی صورت حتماً از کرم مرطوب کننده برای صورت و گردن خود استفاده کنید.
 از قرار گرفتن در مقابل نور مستقیم آفتاب خودداری کنید

 همان طور که استفاده از کرم مرطوب کننده اهمیت دارد شما باید صرف نظر از نوع پوست خود از قرار گرفتن در مقابل نور آفتاب نیز به شدت اجتناب کنید به همین دلیل اگر پوست شما چرب است باید در خصوص محافظت از پوست خود در برابر نور آفتاب تمهیدات هوشمندانه را به کار ببرید. قبل از آن که از منزل خارج شوید حتماً از کرم ضد آفتاب و عیار حفاظتی ۱۵ یا بالاتر استفاده کنید و حتما کرم ضد آفتاب را در کیف خود قرار دهید تا حداقل هر دو ساعت یک بار دوباره ضد آفتاب خود را تجدید کنید. پس از شنا یا عرق کردن نیز استفاده از این محصول کاملا ضروری خواهد بود. اگر پوست شما چرب است به دنبال یک کرم ضد آفتاب بدون چربی باشید اما استفاده از کرم ضد آفتاب با عیار حفاظتی بالا تنها معیاری نیست که شما باید برای محافظت از پوست خود به آن توجه کنید. طبق گزارشات سازمان غذا و دارو شما باید علاوه بر استفاده از کرم ضد آفتاب مدت زمان قرار گرفتن در مقابل نور خورشید را نیز محدود کنید به ویژه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر که نور آفتاب شدید تر است. حتماً از کلاه برای محافظت از صورت خود استفاده کنید و از پیراهن آستین بلند و شلوار برای پوشاندن دست و پای خود بهره بگیرید استفاده از دستکش را نیز فراموش نکنید.
 همیشه دستمال مخصوص را در دسترس خود قرار دهید
 همه افرادی که پوست چرب دارند همیشه به دنبال راهی هستند که بتواند چربی اضافی پوست خود را از بین ببرند. اگر پوست شما در اواسط روز بیش از حد چرب شده است و براق به نظر می‌‌رسد از دستمال مخصوص استفاده کنید. این دستمال‌های نازک به جذب چربی اضافه پوست کمک می‌کند و حالت براق آن را از بین می‌‌برند. همیشه یک بسته دستمال را در کیف خود بگذارید تا بتوانید در مواقع لزوم از آن استفاده کنید.
 با استفاده از پرایمر آرایش کنید 
 همه افرادی که پوست آنها چرب است معمولاً در اواسط روز شاهد خراب شدن آرایش خود هستند. برای اینکه لوازم آرایش به خوبی روی پوست شما بخوابد می‌توانید قبل از شروع کار از پرایمر استفاده کنید. پرایمر باعث می‌شود که یک سطح لطیف روی پوست به وجود بیاید و به این ترتیب از خراب شدن آرایش روی پوست شما جلوگیری خواهد شد و شما می‌توانید با خیال راحت آرایش کنید.
 وسایل و براش‌های خود را بشویید 

  تفاوت بین دانه‌های فوردایس با زگیل‌ تناسلی چیست؟

 شما باید برخی از قوانین خاص در ارتباط با مراقبت از پوست را رعایت کنید و گاهی اوقات لازم است برخی از وسایل خود را عوض کنید. یک قانون دیگر این است که اگر پوست شما چرب است باید توجه خاصی به وسایل خود داشته باشید و به صورت متناوب وسایل و براش‌های خود را بشویید. گاهی اوقات تمیز کردن آنها کار دشواری است اما باید آنها را تمیز کنید. تمیز کردن براش‌ها یک معضل بزرگ است اما نباید از این کار امتناع کنید. هنگامی که چربی و آلودگی و لوازم آرایش روی وسایل شما جمع می‌شود با استفاده از آنها روی پوست خود، این آلودگی‌ها را به صورت خود منتقل خواهید کرد. خبر خوب این است که معمولاً تمیز کردن این وسایل کار سختی نیست و شما می‌توانید به راحتی به انجام این کار بپردازید.
 از لوازم آرایش بدون چربی استفاده کنید
 تهیه لوازم آرایش بدون چربی یک اقدام مهم برای جلوگیری از چرب شدن پوست و رفع براقی آن است.
 از محصولاتی که باعث براق شدن پوست می‌شوند دوری کنید 
 همه ما آرایش کردن را دوست داریم اما استفاده از آن دسته از لوازم آرایشی که باعث براق شدن پوست می‌شوند و برای افرادی که پوست آنها چرب است توصیه نخواهد شد. این محصولات باعث براق شدن بیش از حد پوست می‌شوند و این یک مشکل برای افرادی است که پوست آنها چرب است. شما می‌توانید از کرم یا پودرهایی که برای پوست شما طراحی شده استفاده کنید تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.
 ماسک خاک رس را امتحان کنید 

 استفاده از ماسک خاک رس صورت یک روش عالی برای آرامش دادن به پوست در پایان یک روز سخت است. استفاده از این نوع ماسک می‌تواند به کنترل مقدار چربی پوست نیز کمک کند. روز به روز بر مقدار آلودگی و چربی اضافی و ناپاکی روی سطح پوست افزوده می‌شود و به این ترتیب پوست شما کاملاً چرب خواهد شد. استفاده از یک لایه ماسک خاک رس به تمیز کردن پوست کمک می‌کند. برای استفاده از این ماسک باید صورت خود را بشویید و خشک کنید سپس ماسک را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی صورت خود بمالید و در مرحله بعدی با آب ولرم آن را بشویید. شما می‌توانید برای کسب نتایج دلخواه سه بار در هفته از این ماسک استفاده کنید.
 از شیر استفاده کنید 
 شاید حق با مادرهای ما باشد چرا که استفاده نکردن از شیر هنوز هم یک ایده بسیار نامناسب است. معمولاً استفاده از شیر به خاطر خواصی که در مراقبت از پوست دارد برای افرادی که پوست آنها چرب است توصیه می‌شود. برای این کار مقدار شیر خام را روی صورت خود بمالید و پس از آن که خشک شد صورت خود را بشویید. استفاده از شیر یک کار بسیار ساده و موثر و راحت است، مگر نه؟
 هر روز از سیب استفاده کنید 
 هر روز یک عدد سیب را له کنید و آن را روی صورت خود بگذارید و اجازه دهید به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی صورت شما بماند سپس صورت خود را بشویید. شما می‌‌توانید به نوبت عسل را نیز به آن اضافه کنید و این کار را تا جایی انجام دهید که پوست شما نرم تر و لطیف تر و تمیزتر شود.
 از برش‌های خیار استفاده کنید 

  زگیل تناسلی زنان (تشخیص و درمان)

 از استفاده از خیار غافل نشوید. بله درست شنیدید خیار تأثیرات مراقبتی بسیار خوبی را برای محافظت از پوست به دنبال دارد به ویژه برای افرادی که پوست آنها چرب است. شما می‌توانید چند تکه خیار را آماده کنید شب آن را روی صورت خود بمالید و سپس بخوابید یا اینکه می‌توانید یک عدد خیار را رنده کنید و آب آن را بگیرید سپس روی صورت و گردن خود بمالید و اجازه دهید خشک شود سپس صورت خود را بشویید. هر روز از این محصول استفاده کنید تا نتایج خوبی را به دست بیاورید.
 ماسک سفیده تخم مرغ و راه حلی برای درمان پوست چرب 
 استفاده از ماسک سفیده تخم مرغ و یک راه حل بسیار ساده برای مبارزه با منافذ بزرگ پوست و چربی پوست است زیرا باعث سفت شدن پوست و کوچک شدن منافذ آن می‌شود. برای این کار یک عدد تخم مرغ تهیه کنید که ترجیحا تخم مرغ بزرگ باشد. سپس سفیده را از زرده آن جدا کنید. ۳ تا ۴ قطره آب لیمو را به سفیده اضافه کنید و سپس شروع به هم زدن آن نمایید تا هر دو محصول به طور کامل ترکیب شوند. این ماسک را روی صورت خود بمالید و اجازه دهید تا خشک شود. پس از آن که کاملا سفت و خشک شد وقت شستشوی صورت فرا رسیده است و شما می‌توانید پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صورت خود را با آب گرم بشویید.
 از آب لیمو ترش استفاده کنید 
 آب یک عدد لیمو ترش را تهیه کنید و از آن به عنوان ماسک برای پوست چرب استفاده نمایید. کافی است دو واحد آب و یک واحد آب لیمو را با هم ترکیب کنید و سپس به صورت خود بمالید. حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید. شما همچنین می‌‌توانید با شیر، عسل و آب لیمو یک عدد ماسک صورت بسازید. آنها را با هم ترکیب کنید و روی صورت خود بمالید و پس از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه صورت خود را بشویید تا شاهد درخشان شدن صورت خود باشید.

The post روش‌ها و نکات مراقبت از پوست چرب برای جلوگیری از عوارض چربی پوست appeared first on کلینیک زیبایی رازی کاشت مو کاشت ابرو تزریق ژل و بوتاکس.
Source: cosmeticclinic.ir

wpadmin

Comments are closed