درمان و بستن منافذ باز پوست صورت

3ff6ca82-470b-4e73-899a-2d675cb93fa2

منافذ باز پوست یکی از مشکلات پوست است که به خصوص در مواردی که این منافذ برای دیگران قابل مشاهده باشد، بیماران را بیشتر نگران می کند. این منافذ در اکثر مواقع بر روی بینی مشاهده می شود. منافذ باز پوست معمولاً زمانی قابل مشاهده هستند چربی اضافی افزایش پیدا می کند. اگر این منافذ برای مدت طولانی به حال خود رها شوند و برای بستن منافذ باز پوست اقدامی انجام نشود، امکان تبدیل آنها به لکه ها و جوش های سر سیاه وجود دارد. در این مقاله راه حل هایی برای بستن منافذ پوست ارائه می شود.

متخصصان کلینیک دکتر مهدوی نیا پس از معاینه کامل پوست صورت شما و با توجه به نوع و رنگ آن، برای بستن منافذ باز پوست از لیزر فراکشنال CO2 یا RF و نیز میکرودرم و لایه برداری استفاده می کنند. استفاده از لیزر در سریع ترین زمان ممکن و بدون هیچگونه درد و آسیب، پوستی صاف و شفاف را برای شما به ارمغان می آورد.

علت ها و دلایل

شما ممکن است با منافذ ریز بر روی تمام سطح پوست خود مواجه شوید که در اصطلاح به آنها منافذ باز پوست گفته می شود و دلیل ایجاد آنها به خاطر پیازهای بسیار ریز مو است که ریشه های مو را در پوست نگه می دارند. در کنار هر یک از این پیازهای مو یک غده تولید چربی وجود دارد که باعث چرب شدن پوست می شود. به هر حال ایجاد منافذ بزرگ و باز بر روی پوست بستگی به عرض رشته مو و میزان رعایت پاکیزگی و بهداشت دارد. سایر عوامل اصلی تاثیر گذار عبارتند از:

 • ژنتیک نقشی با اهمیت در این مسئله دارد. در صورتی که والدین شما منافذ بزرگ بر روی صورت خود داشته اند، احتمال اینکه شما نیز به صورت ارثی به این مشکل دچار شوید، بیشتر است.
 • عرق کردن زیاد باعث باز شدن منافذ پوست و بزرگتر به نظر رسیدن آنها می شود.
 • ترشح چربی اضافی از غدد چربی ساز و انباشته شدن کثیفی و مواد پوستی مرده می تواند باعث ورم کردن منافذ باز پوست صورت شود که در نهایت لکه و جوش سر سیاه را به همراه دارد.که در صورت چنین اتافی باید به درمان جای جوش بپردازید.
 • عدم شستشوی کافی یا تمیز کردن نامناسب صورت.
 • بالا رفتن سن می تواند باعث از بین رفتن قابلیت ارتجاع و سفتی پوست شود. این شرایط باعث بزرگتر به نظر رسیدن منافذ صورت می شود.
 • وارد شدن آسیب به خاطر قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید.
 • استفاده از بعضی روش های زیبایی و سایش پوست برای از بین بردن لکه های سر سیاه می تواند باعث باز شدن منافذ موجود بر روی پوست صورت شود.
 • تغییرات هورمونی.
 • دی هیدراته شدن یا از بین رفتن رطوبت پوست.
 • سیگار کشیدن.
 • تغذیه نامناسب.

آیا لیزر می تواند مشکل منافذ باز پوست را درمان کند؟

g

بعضی از متخصصان پوست از لیزرهای مختلف برای بستن منافذ پوست و جای باقیمانده از زخم های پوستی استفاده می کنند. نوع لیزر انتخاب شده برای درمان بیمار در این حالت بستگی به فاکتورهای متعدد و با اهمیت شامل موارد زیر دارد:

 • رنگ پوست
 • عمق منافذ باز و میزان بزرگ شدن آنها
 • مدت زمان در اختیار برای استراحت بیمار

هنگامی که وضعیت این ۳ فاکتور بررسی شد، می توان یک برنامه مناسب برای لیزر درمانی بیمار تعیین کرد. معمول ترین لیزرهای مورد استفاده برای درمان بیماران در این حالت به شرح زیر هستند:

لیزر اربیوم یا لیزر CO2: این نوع لیزر لایه های بالای پوست را تجدید ساختار می کند و یک روش ایده آل برای بستن منافذ پوست صورت است که اندازه و عمق آنها در سطح متوسط قرار دارد. علاوه بر این لیزر اربیوم برای بیماران دارای پوست تیره تر بطور خاص استفاده می شود.

لیزر فراکشنال یا لیزر CO2RE: این نوع لیزر بخش های ترک خورده پوست را درمان می کند و دوره ریکاوری آن سریع تر از سایر انواع لیزرها است. این نوع لیزر برای درمان منافذ عمیق پوست بسیار مناسب است. برای دستیابی به نتایج بهینه در این روش نیاز به ۳ تا ۵ جلسه درمان وجود دارد.

درمان فراکشنال رادیو فرکانسی: این روش درمانی یک روش غیر لیزر است که برای درمان منافذ بزرگ و برجسته ایجاد شده بر روی پوست استفاده می شود. در این روش از گرما برای فعال کردن کلاژن و کوچک کردن منافذ پوستی استفاده می شود. در اکثر مواقع این روش درمانی برای دستیابی به نتایج بهینه به همراه روش لیزر درمانی استفاده می شود.

آیا روش فراکشنال می تواند اندازه منافذ پوست را کاهش دهد؟

r

فراکشنال دارای حداقل تاثیر بر منافذ باز پوست است. همچنین ۳ تا ۵ جلسه درمان با روش فراکشنال، ممکن است اندازه منافذ باز شده پوست را فقط ۱۰ تا ۲۰ درصد کاهش دهد. امروزه این روش با روش های درمانی موثرتر همچون لیزر درمانی جایگزین شده است. امروزه استفاده از لیزرهای فراکشنال همچون فراکسل، پرل، پرو فراکشنال، و ردهات می توانند اندازه منافذ باز شده پوست را ۲۰ تا ۴۰ درصد پس از ۴ تا ۵ جلسه درمان کاهش دهند.

امروزه متخصصان ترجیح می دهند از مواد لایه بردار شیمیایی به همراه لیزر درمانی استفاده کنند، زیرا به این ترتیب می تواند به نسبت موفقیت بالاتر در کاهش اندازه منافذ پوست در مقایسه با سایر روش های درمانی دست پیدا کرد. به هر حال به خاطر داشته باشید فراکشنال به عنوان یک روش درمانی به تنهایی تاثیر مناسب بر کاهش اندازه منافذ پوست ندارد.

روش های درمانی از بین بردن منافذ پوست تا چه حد موثر است؟

w

امروزه با استفاده از روش های درمانی زیبایی، کاهش و درمان منافذ باز پوست امکان پذیر می باشد. به هر حال، اندازه منافذ پوست یک مسئله ژنتیک است و درمان منافذ باز پوست صورت دائم این مشکل بسیار سخت و دشوار است. با این وجود بسیاری از روش های مختلف وجود دارد که با استفاده از آنها می تواند به نتایج موفقیت آمیز در ارتباط با کاهش اندازه منافذ پوست دست پیدا کرد.

حالت های ملایم این مشکل به خوبی به لایه بردار های شیمیایی و کرم های حاوی ویتامین A واکنش نشان می دهند، به هر حال، اکثر بیماران نیاز به یک برنامه مراقبتی منظم برای حل مشکل خود در این حالت دارند. حالت های جدی تا شدید این مشکل به استفاده از لایه بردار های شیمیایی به همراه لیزر درمانی واکنش مناسب نشان می دهند و با استفاده هم زمان این روش ها می توان به بهترین نتایج برای بیمار دست پیدا کرد. در این حالت هر چه منافذ پوست بزرگتر و عمیق تر باشند، نتایج درمان بهتر خواهد بود!

در مواردی که منافذ بزرگ پوست با لکه و جوش های سر سیاه مشاهده می شوند، لایه بردار های شیمیایی ملایم یک روش عالی برای درمان هر دو مشکل محسوب می شوند. در این حالت با توجه به حجم لکه های سیاه ایجاد شده، پزشک متخصص ممکن است برای شما استفاده از یک بتا هیدروکسی اسید یا یک لایه بردار آلفا هیدروکسی اسید را تجویز نماید. در این حالت یک مرحله لایه برداری می تواند تا ۸۰ درصد لکه های سر سیاه ایجاد شده بر روی پوست را درمان کند.

چگونه روش هیدرودرم ابریژن منافذ باز پوست را کاهش می دهد؟

منافذ باز پوست یک مشکل جدی برای فرد محسوب نمی شود و الزامی برای استفاده از روش های تهاجمی همچون لیزر یا لایه برداری برای درمان آن وجود ندارد (مگر این که بیمار دارای شرایط خاص باشد و استفاده از این روش ها بتواند از فرآیند رشد و گسترش این منافذ جلوگیری کند). در این رابطه باید گفت تاثیرات جانبی و خطرات این روش های درمانی گاهی اوقات بیشتر از حد تصور است و در بسیاری از مواقع برای اجتناب از این مشکلات بهتر است از روش میکرودرم ابریژن استفاده شود. مناسب تر بودن روش هیدرودرم به خاطر اینست که میکرو درم آبریژن در بین تمام روش های غیر جراحی جوان سازی پوست، کمترین آسیب را برای بیمار به همراه دارد (به همراه لایه بردار های شیمیایی ملایم).

در این روش درمانی لایه های خارجی پوست ساییده شده و به این ترتیب لکه و جوش های سر سیاه (یا حداقل سر آنها) از روی پوست پاک می شوند. در ادامه فرآیند مکش بطور موثر مواد باقیمانده و چربی های سفت شده را از منافذ پوست خارج می کند. این روش درمانی همچنین می تواند باعث تحریک تولید کلاژن شود که در ادامه تولید کولاژن می تواند قابلیت ارتجاع پوست را افزایش دهد (مشخص است که برخورداری از پوست سالم و قابل ارتجاع برای محکم نگه داشتن منافذ پوست لازم و ضروری است). هنگامی که روغن طبیعی به سطح پوست می رسد، به خاطر اینکه دیگر چیزی داخل منافذ پوست گیر نیفتاده یا باقی نمی ماند، منافذ پوست می توانند به ظاهر و اندازه عادی خود باز می گردند.

نوشته درمان و بستن منافذ باز پوست صورت اولین بار در متخصص پوست و مو پدیدار شد.

  راههای روشن کردن پوست صورت با مواد کاملاً طبیعی در خانه


Source: drmahdavinia

wpadmin

Comments are closed