درمان فاشیای کف پا و عوارض عمل جراحی خار پاشنه

التهاب نیام کف پا موجب درد در کف پاشنه می شود. نیام کف پا یک رباط تار مانند ضخیم است که پاشنه پای شما را به جلوی پا متصل می کند. این رباط مانند یک کمک فنر عمل می کند و از قوس پای شما پشتیبانی می کند و به شما کمک می کند راه بروید.

التهاب نیام کف پا یکی از شایعترین مشکلات ارتوپدی می باشد. رباط های نیام کف پا در زندگی روزمره شما فرسودگی زیادی را تجربه می کنند. فشار زیاد بر روی پا می تواند موجب آسیب یا پارگی رباط ها شود. نیام کف پا ملتهب می شود و التهاب موجب درد و سفتی پا می شود.

علائم خار پاشنه

بیشترین ناراحتی در التهاب نیام کف پا، درد کف پاشنه یا گاهی اوقات درد در ناحیه وسط کف پا می باشد. این درد معمولاً فقط یک پا را تحت تأثیر قرار می دهد اما می تواند هر دو پا را نیز دچار کند.

درد ناشی از التهاب نیام کف پا با گذر زمان به تدریج بیشتر می شود. درد می تواند آهسته یا تیز باشد. برخی از افراد در کف پای خود احساس سوزش و یا تیر کشیدن می کنند که از پاشنه پا به بیرون کشیده می شود.

درد معمولاً در صبح، زمانی که از تخت خارج می شوید و اولین قدمها را برمی دارید، یا برای مدتی نشسته اید یا دراز کشیده اید، بدتر است. بالا رفتن از پله نیز می تواند به دلیل سفتی پاشنه بسیار دشوار باشد.

علائم خار پاشنه

دلیل خار پاشنه چیست؟

زنان و مردان فعال، بین سنین 40 و 70 سالگی در بالاترین احتمال خطر ابتلا به التهاب نیام کف پا قرار دارند. این بیماری در زنان نسبت به مردان شایع تر است. زنانی که باردار هستند، اغلب چندین دوره التهاب نیام کف پا را به ویژه در بارداری دیر هنگام تجربه می کنند.

اگر دچار اضافه وزن یا چاقی هستید، بیشتر در معرض احتمال ابتلا به التهاب نیام کف پا قرار دارید. این بعلت افزایش فشار روی رباط های نیام کف پا، به ویژه به هنگام افزایش وزن ناگهانی می باشد.

  قرص جوشان منیزیم چه موقع مصرف شود؟

اگر شما یک دونده مسافت طولانی هستید، احتمال دارد که بیشتر در معرض ابتلا به مشکل التهاب نیام کف پا قرار داشته باشید.

همچنین اگر شما یک شغل فعال دارید مانند کار در کارخانه یا پیشخدمت یک رستوران هستید ممکن است در معرض ابتلا به خار پاشنه باشید.

اگر شما دچار مشکلات ساختاری پا باشید، مانند قوس کف پا یا کف پای صاف، ممکن است دچار خار پاشنه شوید.

تاندون های آشیل تنگ (که تاندون های متصل کننده ی عضلات ساق پا به پاشنه پا هستند)، ممکن است منجر به درد التهاب نیام کف پا شوند. پوشیدن کفشهایی با کفی نرم و پشتیبانی قوس ضعیف می تواند به سادگی منجر به التهاب نیام کف پا شود.

التهاب نیام کف پا معمولاً نتیجه ی خار پاشنه نیست. برخی از پزشکان بر این باورند که خار پاشنه موجب درد در افراد مبتلا به التهاب نیام کف پا می شود. اما اینطور نیست.

از کجا بفهمیم خار پاشنه داریم؟

از کجا بفهمیم خار پاشنه داریم؟

پزشک شما یک آزمایش تشخیصی برای بررسی حساسیت در کف پای شما و مکان یابی دقیق درد انجام خواهد داد. این آزمایشات تشخیصی به این دلیل می باشد که درد ناشی از مشکلی دیگر در پا نباشد.

در طول ارزیابی پزشک ممکن است در حالی که به نیام کف پای شما فشار وارد می کند، از شما بخواهد پای خود را خم کنید تا ببیند آیا درحین خم شدن درد شما بدتر می شود. همچنین در صورتی که شما التهاب یا قرمزی خفیف داشته باشید، پزشک متوجه آن خواهد شد.

پزشک، قدرت عضلات و سلامت عصب های شما را با بررسی مسائل زیر ارزیابی می کند:

اسکن  MRI و یا اشعه ایکس برای بررسی این موضوع که درد پاشنه شما علت دیگری مانند شکستگی استخوان نداشته باشد، ضروری است.در مورد درمان زگیل کف پا چه میدانید؟

درمان خار پاشنه

درمان های خانگی مانند استراحت، یخ گذاشتن و استفاده از اُرتز (بریس) و داروهای ضدالتهاب، اغلب اولین  راه های التهاب نیام کف پا هستند. اگر این روش ها درد را تسکین ندهند، تزریق مستقیم کورتیکوستروئید به بخش آسیب دیده ی رباط پا، می تواند به شما کمک کند. پزشک شما می تواند این کار را در مطب خود انجام دهد.


چندین درمان خانگی برای خار پاشنه


روغن برای درمان خار پاشنه

پزشک شما ممکن است از یک دستگاه سونوگرافی برای کمک به تعیین بهترین مکان برای تزریق استفاده کند. آنها همچنین می توانند کورتیکوستروئید را روی پوست پاشنه یا قوس کف پای شما استعمال کنند و سپس از یک جریان الکتریکی بدون درد برای عبور استروئید از پوست به درون عضله استفاده کنند.

فیزیوتراپی بخش کلیدی درمان التهاب نیام کف پا می باشد. این درمان می تواند به کشش نیام کف پا و تاندون های آشیل کمک کند. یک فیزیوتراپیست می تواند ورزش هایی را برای قویتر کردن عضلات پایین پا به شما آموزش دهد، به تثبیت راه رفتن شما کمک کند و بار کاری روی نیام کف پای شما را کاهش دهد.

اگر درد ادامه پیدا کرد و دیگر روش ها عمل نکردند، پزشک شما ممکن است Shock wave therapy یا درمان با استفاده از ضربه های موج خارج از بدن را توصیه کند. در این درمان، امواج صوتی پاشنه پای شما را بمباران می کنند تا موجب کاهش احساس درد و ترمیم و بازسازی بافت های آسیب دیده در رباط شوند. عوارض جانبی این روش شامل موارد زیر می شوند:

  • کبودی ها
  • التهاب
  • درد
  • بی حسی

هنوز ثابت نشده است که شوک موج درمانی بتواند در تسکین کامل علائم مؤثر باشد. اگر درمان های خانگی و درمان های پزشکی نتوانند التهاب نیام کف پا را درمان کنند، گزینه ی بعدی جراحی می باشد.

جراحی خار پاشنه

جراحی فقط در مواردی انجام می شود که درد شدید است و یا بیشتر از 6 تا 12 ماه طول می کشد.

جراح شما در عمل آزادسازی نیام (غلاف) کف پا، نیام کف پا را تا حدودی از استخوان پاشنه جدا می کند.

 این کار فشار را کاهش می دهد، اما قوس کف پا را ضعیف می کند و عملکرد کامل آن ممکن است از بین رود.

اگر شما پس از کشش مداوم باز هم به سختی می توانید پای خود را خم کنید، پزشک ممکن است عمل آزادسازی عضلات دوقلوی ساق پا gastrocnemius recession را توصیه کند. این عمل شامل بلند کردن عضله ساق پا برای افزایش حرکت مچ پا و آزادسازی فشار بر نیام کف پا می باشد.

جراحی می تواند منجر به درد مزمن و آسیب به عصب شود، بنابراین جراحی را فقط پس از امتحان کردن دیگر گزینه های درمانی باید انجام داد.

جراحی خار پاشنه

ورزش خار پاشنه چیست

کشش های آرام می توانند به تسکین و حتی پیشگیری از التهاب نیام کف پا کمک کنند. کشش ساق پا و خود نیام کف پا به شل شدن عضلات شما و کاهش درد پاشنه کمک می کند.

برای مدتی از انجام بعضی از ورزش های خاص مانند دویدن خودداری کنید تا به نیام کف پا فرصت بهبودی دهید. شنا و دیگر فعالیت های کم فشار را می توان انجام داد، چرا که درد پاشنه را تشدید نمی کنند. زمانی که شما دوباره دویدن را آغاز می کنید، حتماً باید آن را به آرامی انجام دهید.

در حین ورزش کردن، برای جلوگیری از بازگشت درد، متوقف شوید و عضلات خود را کشش دهید. به یاد داشته باشید پیش از شروع ورزش نیز، تمرینات کششی انجام دهید.

تمرینات کششی برای تکسین التهاب نیام کف پا، آسان هستند. شما ممکن است فقط به چند وسیله ساده مانند یک صندلی، یک غلتک فومی و یا حتی یک بطری آب یخ زده نیاز داشته باشید.

دکتر عباس انتظاری بهترین متخصص طب پیشگیری

The post درمان فاشیای کف پا و عوارض عمل جراحی خار پاشنه appeared first on دکتر عباس انتظاری.


Source: drentezari

wpadmin

Comments are closed