درمان شکستگی بینی چیست؟

با توجه به قرارگیری بینی در وسط صورت، تعجب برانگیز نیست که استخوان بینی با بیشترین احتمال شکستن در بین استخوان های موجود در ناحیه سر مواجه است.
وارد شدن ضربه به بینی، توسط شخص دیگر، در اثر برخوردبه در یا به زمین افتادن، تجربهای ناخوشایند و بسیار دردناک است. احتمالاً پس از ضربه خون دماغ خواهید شد و به سختی از راه بینی نفس خواهید کشید. داخل و خارج بینی شروع به ورم کردن میکند و کبودیهای تیره رنگی اطراف چشمها (کبودی اطراف چشم) به وجود میآید. شکستگیهای بینی هم بر استخوان و هم بر غضروف تأثیر میگذارند. گاهی اوقات تجمع خون روی تیغه بینی، دیواره غضروفی و استخوانی درون بینی و جداکننده دو سمت بینی از یکدیگر، جمع میشود (هماتوم تیغهای یا سپتال).
طبقه بندی

شکستگی های بینی به ۲ دسته تقسیم می شوند :
۱) انواع کناری ؛ که در اثر نیروی وارد به کنار بینی ، باعث فرورفتگی یک سمت و برآمدگی سمت دیگر بینی می شود . این نوع شکستگی شایع تر است .
۲) انواع قدامی یا روبرو ؛ در این حالت آسیب از بالا به صورت و بینی وارد می آید . این نوع شکستگی ناشایع تر است و معمولاً نیاز به نیرویی با انرژی بالایی دارد . در این حالت پُل بینی فرو رفته می شود و تغییر شکل ظاهری مشخصی را ایجاد می کند .
علل شکستگی بینی

چون بینی برجسته ترین جزء صورت می باشد که حفاظت نشده و برآمده، است بیش از دیگر اجزاء صورت در معرض خطر شکستگی است. بینی شکسته تقریباً 40% از کل موارد شکستگی های اجزاء صورت را به خود اختصاص میدهند. بینی در جلو توسط غضروف و در عقب و روی پل توسط استخوان حمایت میشود، زمانی که ضربه شدیدی به این ساختمان استخوانی و غضروفی وارد شود، استخوانها ترک برمیدارند و میشکنند و در نتیجه مورد شکستگی بینی پیش میآید.
از رایج ترین علتهای شکستگی بینی میتوان به موارد زیر اشاره کرد: صدمه دیدن در ورزشهای پربرخوردی مانند فوتبال، بسکتبال و راگبی دعوا کردنی که همراه با مشت زدن باشد تصادف وسایل نقلیه موتوری سقوط و زمین خوردن برخورد به شیء ثابتی مانند در یا دیوار هنگام راه رفتن یا بازی خشن مانند کشتی
نشانه‌ها و علایم

  آبریزش بینی بعد از عمل بینی

نشانه‌ها و علایم شکستگی بینی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

درد یا حساسیت به لمس، به‌ویژه هنگام لمس بینی
تورم بینی و مناطق اطراف آن
خون‌ریزی
کبودی در اطراف بینی یا چشم
کج و یا بدشکل شدن بینی
اختلال در تنفس از بینی
تخلیه مخاط از بینی یا آب‌ریزش (رینوره)
احساس مسدود شدن بینی

راه های تشخیص شکستگی بینی

معاینه بینی
فرد آسیب دیده مورد معاینه پزشک متخصص گوش و حلق و بینی قرار می گیرد. پزشک متخصص با استفاده از ابزارهایی، سوراخ بینی را باز می کند تا قسمت های داخلی بینی را جهت تشخیص شکستگی بینی بررسی کند. معمولا این معاینه دردناک می باشد.
 عکسبرداری با اشعه ایکس
پزشک متخصص ممکن است برای درمان شکستگی بینی و بررسی دقیق تر، عکسبرداری با اشعه x را تجویز کند.
 سی تی اسکن
بسته به شرایط بیمار، آزمون سی تی اسکن نیز برای تشخیص شکستگی بینی انجام می گیرد تا بررسی دقیق تری از سر و صورت و بینی فرد آسیب دیده انجام گیرد.
پیشگیری

از ماسک محافظ برای پوشاندن صورت خود در زمان شرکت در مسابقات استفاده کنید.
از انجام ورزش های پربرخورد مانند مشت زنی یا بوکس خودداری کنید.

زمان مراجعه به پزشک

اگر بینی شما ضربه خورد، مهم است که با یک دکتر برای معاینه بینی خود ملاقات کنید. در این رابطه شما می توانید با دکتر خود یا با دکتر اورژانس ملاقات کنید تا به این ترتیب ایجاد مشکل در بینی شما بررسی شود. اگر تیغه بینی با مشکل مواجه شده باشد، لازم است برای جلوگیری از بدتر شدن مشکل و پخش شدن آن در سایر نقاط بینی بلافاصله اقدامات درمانی لازم انجام شود.
اگر شک دارید بینی شما دچار شکستگی شده است، با یک جراح متخصص سر و گردن در طول یک هفته پس از ایجاد آسیب ملاقات کنید.اگر این ملاقات در طول هفته اول تا دوم انجام شود، ممکن است امکان درمان فوری شما وجود داشته باشد. اما اگر شما بعد از دو هفته (یا بعد از یک هفته برای کودکان) با پزشک ملاقات کنید، احتمالاً نیاز به منتظر ماندن به مدت چند ماه برای درمان شکستگی بینی قبل از انجام عمل جراحی بینی برای اصلاح و ترمیم بینی خواهید داشت.
اگر بینی دچار مشکل خود را درمان نشده رها کنید، ممکن است با ظاهر نامطلوب در صورت خود و نیز مشکلات جدی در ارتباط با تنفس مواجه شوید.
درمان

  سینوزیت و آلرژی چیست؟

درمان بدون جراحی
اگر بینی شما دچار شکستگی خفیف شده اما از محل صحیح خود خارج نشده است، شما نیاز به هیچ درمانی به غیر از استراحت و مراقبت از ضربه خوردن بینی خود ندارید. اما اگر بینی شما دچار شکستگی جدی شده است و نیاز به جا انداختن دارد، شما انتخاب های متعدد برای حل مشکل خود دارید. شما می توانید بینی خود را در مطب دکتر درمان کنید. در این حالت دکتر معمولاً از مقداری مواد بی حسی استفاده کرده و استخوان بینی شما را در موقعیت صحیح آن جا می اندازد.
در ادامه دکتر با استفاده از قالب پلاستیکی، گچی، یا فلزی بینی شما را در محل صحیح آن ثابت می کند. این قالب ممکن است برای یک هفته بر روی بینی شما باقی بماند. در طول دو هفته اول پس از ایجاد آسیب، دکتر ممکن است به شما استفاده از این روش درمانی یا روش های درمانی مشابه را با استفاده از بی هوشی موضعی در اطاق عمل توصیه کند.
درمان با عمل جراحی
اگر بیش از دو هفته از زمان ایجاد آسیب برای بینی گذشته باشد، شما ممکن است دچار شکستگی بینی شدید شده باشید و نیاز به انجام عمل جراحی برای اصلاح وضعیت بینی خود داشته باشید. برای انجام این عمل احتمالاً نیاز به منتظر ماندن برای دو تا سه ماه وجود دارد تا پس از این دوره بتوان به نحو مناسب وضعیت بینی را اصلاح کرد.
سپری شدن این مدت امکان کاهش ورم بینی شما را فراهم می کند و درمان بینی شما پس از این دوره شروع می شود. کاهش ورم به جراح شما امکان می دهد تصویر دقیق تری از ظاهر اولیه بینی شما داشته باشد. این نوع از عمل جراحی به عنوان عمل جراحی پلاستیک تجدید ساختار شناخته می شود و هدف آن بازیابی ظاهر فرد به حالت قبل از ایجاد آسیب می باشد. اگر اقدامات درمانی در طول دو هفته پس از ایجاد آسیب انجام شود، تنها هدف احتمالی آنها بازیابی ظاهر قبلی فرد است. اگر شما مجبور شوید چند ماه برای انجام اقدامات درمانی منتظر بمانید،
در اغلب مواقع این امکان وجود دارد که ظاهر بینی نیز به دلخواه شما تغییر داده شود. احتمالاً شما علاقه مند به این نوع عمل جراحی هستید که در آن بطور همزمان هنگام اصلاح ساختار بینی، ظاهر آن نیز اصلاح می شود.
جراحی تجدید ساختار بینی
همه افرادی که با مشکلات تنفسی به خاطر شکستگی بینی مواجه هستند یا از ایجاد تغییر در ظاهر خود به خاطر آن رنج می برند، می توانند یک نامزد مناسب برای انجام عمل جراحی تجدید ساختار بینی باشند. اشخاصی که با جراحت های ناشی از آسیب بینی مواجه شده اند، باید بطور اورژانسی در بیمارستان یا در مطب دکتر در طول ۷ روز بعد از آسیب دیدگی معاینه شوند.
در این حالت اگر به بیمار مشاوره به موقع پس از آسیب دیدگی ارائه شود، احتمالاً در نتیجه جراحی بهبود بهتری در وضعیت آنها ایجاد می شود. مزایای حاصل از جراحی تجدید ساختار بینی شامل موارد زیر است:

  درمان فرورفتگی پره های بینی طی جراحی ثانویه

بازیابی یا حفظ اندازه، ظاهر، و زاویه مناسب بینی
اصلاح جراحت های ناشی از آسیب وارده شده یا عمل های جراحی قبلی انجام شده بر روی بینی
بازیابی سیستم تنفسی عادی و حساسیت بینی به بو
کاهش مشکل خرناس کشیدن
بهبود ظاهر کلی فرد و عملکرد بینی

Source: irannosesurgery

wpadmin

Comments are closed