درمان تعریق زیاد زیر بغل با لیزر

تعریق برای بدن بسیار مهم است و بدن با این کار درجه حرارت خود را تنظیم میکند. وقتی ما درمواجهه با گرما قرار میگیریم، هیپوتالاموس که در مغز واقع شده است دستور افزایش تعریق را میدهد. وقتی عرق از سطح پوست بخار میشود، بدن خنک میشود. تصور و باور عمومی این است که تعریق باعث دفع سموم از بدن میشود در حالیکه وظیفه دفع سموم با کبد و کلیه هاست.
 
هایپرهیدروزیس، اصطلاح پزشکی برای تعریق بیش از حد می‌باشد. از هر 200 نفر، یک نفر مبتلا به هایپرهیدروزیس است. این مشکل معمولاً از سنین نوجوانی و جوانی شروع شده و به دلیل بیش فعالی غدد عرق ایجاد می‌شود. غده‌های عرق با انواع خاصی از اعصاب به نام سیستم اعصاب سمپاتیک تغذیه می‌شوند که یکی از وظایف آن کنترل تعریق است.
 
افزایش فعالیت سیستم اعصاب سمپاتیک می‌تواند منجر به هایپرهیدروزیس اولیه  (Essential/Primary Hyperhidrosis) شود که علت بروز آن هنوز ناشناخته است و ظاهراً بیشتر مربوط به مسائل ژنتیکی است. تعریق بیش از حد می‌تواند از نوع ثانویه  (Secondary) نیز باشد که به دنبال فعالیت غده تیروئید یا آدرنال یا بیماری مرض قند ایجاد می‌شود.
 
تعریق زیاد زیر بغل و کف دست و پا و بوی بد زیر بغل بسیار آزار دهنده می باشد که ممکن است به علت بیماریهای غددی و عصبی خاص باشد در اغلب موارد هیچ مشکل یا بیماری زمینه ای وجود ندارد و به علت استعداد یا زمینه های سرشتی و ژنتیکی خاص در سن نوجوانی و جوانی دچار این مشکل میشود علت ان هم ترشح بیش از حد استیل کولین از پایانه های عصبی است که با غدد عرق در ارتباط هستند.برای حل این معضل بزرگ یعنی تعریق شدید زیر بغل و کف دست درمانهای خوبی ابداع شده است .
معیارهای تشخیص
 
و شامل افزایش تعریق منطقه ای قابل رویت برای مدت 6ماه ،بدون علت واضح است که حداقل یکی از موارد زیر بغل رانیز شامل شود :
تعریق دو طرفه تداخل در فعالیت های روزانه حداقل یکبار در هفته تکرار شود سن شروع کمتر از 25 سال باشد سابقه فامیلی مثبت (65% از بیماران سابقه فامیلی دارند ) توقف تعریق منطقه ای در هنگام خواب
اندازه گیری شدید هیپرهیدروز
 
این اندازه گیری توسط خود بیمار تشخیص داده می شود .میزان شدت هیپرهیدروز(توصیف توسط بیمار )هرگز قابل توجه نیست وهرگز برای فعالیت روزانه درد سر ساز نبوده قابل تحمل است ولی برخی اوقات با فعالیت های روزانه تداخل می کند کمتر قابل تحمل است ومعمولا با فعالیت های روزانه تداخل می کند غیر قابل تحمل است همیشه با فعالیت روزانه تداخل می کند.
فرایند تعرق و لیزردرمانی
 
عرق بدن از غدد برون ریز زیر پوستی حاصل می شود. روش لیزر درمانی غدد برون ریز را از کار انداخته و سپس از بین می برد تا حدی که آسیبی به پوست وارد نگردد. با این روش مشکل تعریق بدن مرتفع می گردد.
 
برای درک این تکنیک  باید با محل غدد برون ریز در زیر پوست و نحوه عملکرد آنها آشنا شویم. بیرونی ترین لایه پوست بدن که ما خود نیز آن را مشاهده می کنیم پوست کراتین(یا پوست سخت) نام دارد که لایه ای از سلول های مرده پوست می باشد(سلولهای  پوششی مرده) که روی لایه بیرونی پوست را پوشانده و از بافت زنده درونی پوست ما محافظت می کند.
 
لایه بعدی و پایینی، بافت پوششی مخاطی (epithelium) نام دارد که شامل سلولهای زنده پوست می باشند.این لایه بالاترین و بیرونی ترین لایه از سلولهای زنده پوست می باشند و خود از چندین لایه از سلول تشکیل شده است .
 
در پایینترین لایه بافت پوششی مخاطی، سلولهای اصلی(بنیانی) پوست قرار دارد که مهمترین و اصلی ترین بخش بافت مخاطی هستند.سلولهای اصلی که سلولهای کاملا زنده هستند از پایین به مروربه سمت بالا هل داده می شوند تا بخشی از پوست مرده بیرونی گردند ( و به عبارتی پوست ما تجدید شود)
 
در زیر لایه پوششی مخاطی  بخشی از پوست موسوم به میان پوست قرار دارد و در واقع یکی از مهمترین بخشهای پوست بدن می باشد که وظیفه تغذیه سلولهای لایه مخاطی پوششی را دارد و همچنین یکی از پایه های اصلی نگهدارنده متعلقات پوست از جمله : موها، غدد تعرقی، غدد چربی و غیره می باشد.
 
در روش لیزر درمانی غدد برون ریز عرق که در انتهاییترین لایه از میان پوست قرار دارند از کار می افتند تا دیگر نتوانند تعریقی برای آن قسمت از پوست بدن ایجاد کنند. توجه شود که غدد چربی پوستی، در زیر میان پوست قرار دارند که لیزر آسیبی به آنها نخواهد رساند.
فرایند لیزر درمانی
 
درمان تعریق زیاد زیر بغل با لیزر روشی بی‌خطر، با حداقل تهاجم و موثر برای از بین بردن دائمی غدد عرق است. این درمان با استفاده از یک لیزر 1064 نانومتری Nd:YAG انجام می‌شود. درمان با لیزر در میان تکنیک‌های جراحی با کمترین میزان تهاجم قرار دارد و زخم و بی‌حرکتی بیمار دیگر دغدغه نمی‌باشد.
 
نور لیزر با حرارت دادن بافت غدد عرق بصورت فتوسلکتیو و بدون آسیب به بافت اطراف برای از بین بردن دائمی غدد عرق در زیر بغل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش تحت بی‌حسی موضعی انجام گرفته و در کمتر از یک ساعت نیز به اتمام می‌رسد.
روش عمل
 
1-      ناحیه بیشترین تعریق پوست به به وسیله آزمایش ید و نشاسته تعیین می شود.
2-      محل تعیین شده توسط بی حسی موضعی بی حس می گردد.
3-      دو شکاف کوچک( به طول تقریبا 5 میلی متر) در محل ایجاد شده و سپس میان پوست از چربی پوست زیرین جدا می گردد
4-      فیبر لیزری، داخل ناحیه فرو داده شده و در بخش زیرین میان پوست لیزر را روشن کرده و غدد تعرقی برون ریز را از بین می برند. ار آنجایی که این غدد در پایین ترین لایه میان پوست قرار دارند، بنابراین از زیر به راحتی  آنها قابل دسترسی خواهند بود
5-      سلولهای مرده توسط لیزر، به وسیله دستگاه مکش از زیر میان پوست به بیرون کشیده می شود. به عبارت دیگر غدد تعریق زیرین میان پوست که توسط لیزر به یک بافت مرده تبدیل شده است، تراشیده شده و با دستگاه مربوطه مکیده می شود.
6-      یک بی حسی موضعی طولانی تر در محل ایجاد می شود و یک پانسمان سفت تا فشار را روی پوست به میزان لازم برای اتصال دوباره میان پوست به لایه چربی فراهم کند. این پانسمان معمولا برای 2 تا 3 روز بعد از عمل باقی می ماند.
Source: iranlaserclinics.ir

wpadmin

Comments are closed