جراحی پولیپ بینی چیست؟

پولیپ بینی می تواند در طول زندگی به دلایل مختلف ایجاد شده و شما را دچار مشکل کند. این موضوع در حالی است که در بسیاری از مواقع شما اصلاً متوجه مشکل پولیپ بینی خود نمی شوید. این موضوع می تواند بطور مکرر در نتیجه یک واکنش آلرژیک ساده ایجاد شود، اما گاهی اوقات افراد مبتلا به آن ممکن است با مشکلات تنفسی و یا مشکلات جدی در هنگام خواب مواجه شوند، یا این موضوع می تواند باعث کاهش حساسیت آنها به مزه و بو شود. اولین درمان پولیپ بینی معمولاً استفاده از اسپری کورتیکواستروئید است و برای بسیاری از افراد این اسپری می تواند مشکل را تا حدود زیادی برطرف کند. اما زمانی که مشکل برطرف نشود، باید از عمل پولیپ بینی استفاده شود.
پولیپ  بینی چیست ؟

پولیپ بینی یک توده ی نرم ، بدون درد و غیر سرطانی است که در پوشش مسیر های بینی یا سینوس ها قرار گرفته است . پولیپ ها مانند قطره ی اشک یا خوشه ی انگور آویزان می شوند.آنها ناشی از التهاب مزمنِ ناشی از آسم، عفونت های دوره ای، آلرژی، حساسیت به مواد مخدر یا اختلالات ایمنی خاص هستند.
پولیپ های کوچک ممکن است هیچ گونه علائمی نداشته باشند. اما توده های بزرگتر یا گروهی از پولیپ ها با هم می توانند مسیر های بینی شما را مسدود کرده و یا به مشکلات تنفسی، از دست دادن حس بویایی و عفونت های مکرر منجر شوند.
پولیپ بینی می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد اما بیشتر در افراد میانسال شایع است.برای کوچک کردن و یا از بین بردن پولیپ ها می توان از دارو استفاده کرد اما گاهی اوقات برای از بین بردن پولیپ به جراحی هم نیاز داریم.حتی بعد از درمان های موفق و موثر ممکن است پولیپ بینی برگردد.
علل ایجاد

پولیپ بینی ناشی از علل زیادی می باشد و ممکن است در برخی از افراد علت خاصی مشخص نشود به هر حال عامل هایی هستند که می توانند بینی را تحریک کرده و باعث حساسیت هایی شوند که به پولیپ بینی منجر می شود.
بعضی از موارد آلرژیک مانند گرد و غبار،گرد افشانی گل ها باعث می شود غشای مخاطی درون مسیر تنفسی متورم شود که نسج اضافی در می آید .از دیگر علت های عمومی می توان به عفونت های مزمن و تنگی نفس اشاره کرد.در برخی افراد هم غشای بینی به اندازه کافی رشد نکرده و برای فرد مشکلاتی همچون سرد درد،گرفتگی سینوس و پولیپ بینی را ایجاد می کند.در بسیاری از بیمارانی که عفونت سینوس داشته اند پولیپ بینی دیده شده است.
پولیپ بینی ممکن است در هر سنی به سراغ افراد بیاید اما طبق آمار گزارش شده پولیپ بینی بیشتر در افراد جوان و میانسال دیده شده است.
علائم

  مشاوره جراحی بینی

پولیپ بینی نزدیک سینوس ها ایجاد می شود .اگر پولیپ بینی کوچک باشد ممکن است فرد علائمی که باعث ناراحتی وی شود را در خود مشاهده نکند چون بافت پولیپ نرم بوده و حساسیت خاصی را در صورت کوچک بودن نمی تواند ایجاد کند.اما زمانی که پولیپ ها رشد می کنند و یا به تعداد آنها اضافه می شود منجر به گرفتگی مسیر تنفسی بیمار می شود در این صورت شما از وجود پولیپ در بینی مطلع می شوید.برخی از نشانه ها در زیر ذکر شده است:

ایجاد درد سینوس و صورت
سر درد در ناحیه پیشانی
آبریزش بینی
ایجاد درد در فک بالا
خر و پف کردن در خواب
کم شدن حس بویایی و کم شدن حساسیت به مزه

تشخیص

متخصص گوش  و حلق و بینی با توجه به علائمی که در شما دیده می شود ممکن است احتمال دهد که شما مبتلا به پولیپ بینی هستید با یک معاینه ساده و بدون ابزار بخش پایینی سوراخ‌های بینی را معاینه خواهد کرد تا بتواند پولیپ بزرگ احتمالی را ببیند.اما پولیپ های کوچکتر و یا پولیپ های سینوسی که با چشم قابل رویت نیستند  در طی فرایندی به نام آندوسکوپی بینی تشخیص داده می شوند.
1-آندوسکوپی بینی
آندوسکوپی بینی یک ابزار انعطاف پذیر نازک  است که به انتهای آن یک دوربین کوچک و یک چراغ برای دیدن واضح بافت ها  متصل شده است بعد از اینکه لوله ها به آرامی از یکی از سوراخ ها وارد بینی شدند متخصص می تواند نگاه دقیق تری به سوراخ های بینی برای بررسی وضعیت پولیپ ها داشته باشد. علاوه بر این با استفاده از آندوسکوپی بینی می توان وجود التهاب در سینوس ها را بررسی کرد.
2-سی تی اسکن و ام آر آی
شاید متخصص گوش و حلق بینی برای بیمار تصویر برداری های مختلفی را نیز دستور دهد  که:
امکان معاینه نواحی خاص سینوس که شاید با آندوسکوپی سینوس دیده نشوند.
میزان حاد بودن التهاب پولیپ و نیز اندازه عمومی و موقعیت آن در سینوس ها را نشان دهد
سی تی اسکن،استخوان و پولیپ بینی را مشخص می کند و همچنین میزان درگیری سینوس ها در این مسئله چقدر است.
در صورتی که ابهامی در رابطه با پیشرفت پولیپ ها به مغز و یا چشم ها وجود داشته باشد  MRIتصاویر بهتری را ارائه خواهد داد.
چه زمانی نیاز به جراحی است ؟

  جراحی ثانویه بینی

همچنان باید  بدانید که درمان های به غیر از جراحی نمی تواند پولیپ ها را به طور کامل از بین ببرند تنها می توانند علائم را کمتر کرده تا از ناراحتی بیمار کاسته شود.شاید در موارد خیلی خفیف داروها بتوانند علائم به وجود آمده در بیمار مانند گرفتگی بینی را برطرف کنند در صورت بزرگ بودن پولیپ‌ها یا بی‌تأثیر بودن قرص‌ها و قطره‌های استروئیدی انجام عمل جراحی پولیپ بینی  توصیه می‌شود.
جراحی پولیپ بینی

در جراحی پولیپ بینی  نیازی به بی هوشی نبوده  و جراح برای عمل هیچ گونه شکاف و یا برشی را در بینی ایجاد نمی کند. عمل جراحی پولیپ بینی  با وارد کردن آندوسکوپ به سوراخ های بینی آغاز شده و سپس آندوسکوپ به آرامی و به مقدار کم در داخل بینی حرکت داده می شود و در حین جراحی پولیپ بینی متخصص می تواند داخل بینی را در صفحه نمایشگرببیند و برای خارج کردن پولیپ ها و یا هر گونه اقدامی که در جراحی پولیپ بینی نیاز است با استفاده از تصویر های دیده شده در مانیتور بالاترین دقت را داشته باشد.برای بیرون آوردن پولیپ های بینی در عمل پولیپ بینی ابزاری مخصوصی استفاده می شود  و در آخر با سرم های شست و شو درون بینی تمیز می شود تا تمامی مواد اضافه از بینی بیرون بیایند و این امر باعث می شود احتمال ایجاد عفونت بعد از جراحی به حداقل برسد.در نهایت بینی با پارچه های مخصوص بسته می شود و یا اگر شماجراحی پولیپ بینی را برای بار چندم تکرار کرده اید شاید نیاز به اقدامات بیشتر و یا اسپلینت بینی باشد. زمان عمل بستگی به تعداد و اندازه پولیپ های بینی شما دارد و معمولا جراحی در زمان سی دقیقه امکان پذیر است.

  رینوپلاستی: فرق روش باز و بسته جراحی بینی

جراحی پولیپ بینی با رینوپلاستی به صورت همزمان

جراحی پولیپ بینی می تواند به صورت همزمان و با جراحی های زیبایی بینی انجام بگیرد که با این تفاوت دیگر جراح بینی مجبور است با استفاده از یکی از روش های باز و یا جراحی بینی به روش بسته عمل را انجام دهد و در حین اینکه غضروف ها و استخوان های بینی بازسازی می شوند می تواند پولیپ های بینی را نیز خارج کرد.در این جراحی تمامی ایرادات بینی از جمله انحراف تیغه بینی ،برداشت قوز بینی و تقویت غضروف های بینی و … امکان پذیر می باشد.
Source: irannosesurgery

wpadmin

Comments are closed