تزریق چربی : روش،هزینه، فواید و عوارض

تزریق چربی با انتقال چربی از نواحی خاص بدن که دارای چربی اضافه هستند (مثل بخش خارجی ران ها) و تزریق آن در نواحی مشخص که با کمبود چربی روبرو می باشند انجام می شود، برای مثال از این نواحی می توان به تزریق چربی در صورت، دست ها، یا فرم دادن به باسن و تزریق چربی سینه  را نام برد. این روش درمانی یک راهکار بی خطر، دارای نتایج با دوام، و به نسبت ساده است که می تواند نتایج طبیعی برای ظاهر فرد ایجاد نماید. هر سال، هزاران نفر از این روش درمانی به صورت موفقیت آمیز برای بزرگ شدن باسن و دیگر اعضا بدن استفاده کرده و به نتایج مورد نظر خود دست پیدا می کنند.

افراد مناسب برای تزریق چربی

تمرین های حرکتی و حفظ وزن بدن در سطح مناسب بهترین روش ها برای بهبود وضعیت ظاهری افراد هستند، اما بالا رفتن سن و عوامل ژنتیک می توانند تاثیرات منفی بر بافت های سالم بدن داشته باشند. برای مثال، مسائل ژنتیک می تواند باعث پخش شدن غیر متقارن چربی در زیر پوست فرد شود. گاهی اوقات، با رسیدن فرد به میانه دهه 30 سالگی، بعضی از نواحی خاص بدن چربی خود را به تدریج از دست می دهند که برای مثال از این نواحی می توان صورت و دست ها را نام برد. به هر حال، روش درمانی تزریق چربی می تواند در بهبود این فرآیند مفید و سودمند باشد.

افراد متقاضی استفاده از روش تزریق چربی می بایست سطح سلامت مناسب از نظر هر دو شرایط فیزیکی و احساسی را داشته و نیز انتظارات واقع بینانه از نتایج این روش درمانی داشته باشند. اگر بیمار سیگاری است، لازم است سیگار کشیدن برای چند هفته قبل از انجام عمل جراحی متوقف شود، زیرا این شرایط می تواند فرآیند بهبود فرد را آهسته کرده، ریسک مشاهده عوارض جانبی و تاثیرگذاری منفی بر نتایج نهایی زیبایی را افزایش دهد. علاوه بر این لازم است بیمار دارای سطح تجمع چربی مناسب برای استفاده در این درمان باشد. در این رابطه لازم است با جراح پلاستیک دارای بورد تخصصی درباره نتایج این روش درمانی، مزایا و معایب آن قبل از شروع درمان صحبت شود. در ادامه برخی اطلاعات لازم در این رابطه ارائه شده است.

موارد استفاده از تزریق چربی

در شرایط زیر شما می توانید لزوم استفاده از روش درمانی تزریق چربی به صورت را مورد توجه قرار دهید:

در صورتی که نواحی خاص صورت شما چین خورده و جمع شده باشد مانند رفع چروک دور چشم.
در صورتی که به دنبال اصلاح وضعیت ظاهری خود به صورت دائمی تر در مقایسه با زمانی باشید که از تزریق ژل برای درمان استفاده شود.
در صورتی که بخواهید ظاهر بدن خود را بهبود بخشیده، جای زخم روی بدن خود را اصلاح کرده، فرو رفتگی های روی پوست خود را پر کنید و به این ترتیب ظاهر صورت و بدن خود را جوان نمایید ( تزریق چربی به سینه  ).

روش انجام تزریق چربی

برای این درمان، چربی پوست از یک بخش از بدن برداشته شده و سپس شستشو داده و تصفیه می شود. سپس این چربی به دقت به نواحی خاص بدن که نیازمند حجیم کردن است، با سوزن های مخصوص تزریق می شود. ممکن است تکمیل این روش درمانی به تکرار دفعات تزریق چربی به منظور دستیابی به نتایج مورد نظر نیاز داشته باشد. به هر حال، تزریق چربی را می توان به صورت یک فرآیند سه مرحله ای به شرح زیر تشریح کرد:

برداشت یا استخراج چربی

در این مرحله جراح با کمک شما محل برداشت چربی را مشخص کرده و آن را بی حس می نماید. در ادامه جراح یک شکاف کوچک در ناحیه مورد نظر برای خارج کردن چربی ایجاد کرده و با استفاده از یک تکنیک استریل، یک لوله متصل به سرنگ را به دقت در محل مورد نظر برای خارج کردن چربی وارد می کند (لیپوساکشن).

تصفیه و انتقال چربی

هنگامی که چربی مورد نیاز از ناحیه اهدا کننده چربی جمع آوری شد، جراح این چربی را تصفیه کرده و آن را برای انتقال به سرنگ های کوچک مورد استفاده برای تزریق چربی آماده می کند. تصفیه چربی و خالص سازی آن نیازمند استفاده از ماشین سانتریفیوژ برای چرخش چربی یا یک فرآیند فیلتر کردن برای جدا سازی ناخالصی ها است.

تزریق چربی در محل جدید

در این مرحله نواحی مورد نظر برای انتقال چربی آماده می شوند. در ادامه جراح یک سوزن یا لوله به شکاف ایجاد شده بر روی محلی که نیازمند حجیم کردن است، وارد می کند. این سوزن معمولاً چند بار به محل وارد و خارج می شود تا به این ترتیب حجم کافی در ناحیه مورد نظر ایجاد شود. هر بار که سوزن یا لوله از محل خارج می شود، یک خط بافت چربی به دقت در بافت طبیعی بدن قرار داده می شود. این فرآیند تا زمانی ادامه پیدا می کند که اصلاح لازم در ظاهر فرد ایجاد شده و یک شبکه از سلول های چربی در محل تزریق ایجاد شود. بعضی جراحان در این مرحله از تکنیک های ماساژ برای ایجاد ظاهر مطلوب بیمار استفاده می کنند. به هر حال، سایر جراحان ترجیح می دهند به تکنیک انتقال چربی اعتماد کرده و صبر کنند تا چربی تزریق شده ظاهر ناحیه مورد نظر را اصلاح نماید. پس از کامل شدن تزریق ها، جراح احتمالاً یک پوشش یا بانداژ بر روی محل تزریق قرار می دهد.

  کاشت و بازسازی سینه بعد از جراحی های مختلف برداشتن (بریدن)سینه

هدف از جراح پلاستیک و پرسنل وی، زیبایی شما و کمک به ایجاد زیباترین و طبیعی ترین ظاهر برای بیمار و نیز ساده سازی و راحت کردن این عمل جراحی تا حد ممکن برای بیمار است.

شکاف های ایجاد شده برای انتقال چربی

ممکن است تنها جراحت هایی بر روی پوست بیمار باقی بماند که در نتیجه لیپوساکشن ایجاد شده و برای خارج کردن چربی از ناحیه اهدا کننده مورد استفاده قرار گرفته اند. در رابطه با این جراحت ها می توان به نکات زیر توجه کرد:

  • به خاطر اینکه شکاف های ایجاد شده برای لیپوساکشن کوچک هستند، جای زخم باقیمانده از آنها نیز کوچک است و در نواحی پنهان بدن معمولاً ایجاد می شود. گاهی اوقات، با توجه به محل انتقال چربی در بدن، امکان پنهان کردن این جای زخم ها برای جراح وجود ندارد.
  • مقدار یا میزان جای زخم ایجاد شده در این حالت بستگی به تکنیک مورد استفاده توسط جراح و ویژگی های ژنتیک فرد دارد.
  • اکثر موارد جای زخم باقیمانده پس از لیپوساکشن با گذشت زمان محو شده و به ندرت قابل مشاهده هستند. جای زخم آشکار در اکثر مواقع زمانی ایجاد می شود که لوله های لیپوساکشن بزرگ برای خارج کردن چربی استفاده شده یا بیمار دارای رنگ دانه های پوستی تیره باشد.
  • پس از عمل جراحی لیپوساکشن، دو نوع جای زخم ممکن است بر روی بدن بیمار باقی بماند. مورد اول جای زخم واقعی و مورد دوم جای زخمی است که در اصطلاح به آن دیس کرومی (اختلال رنگ) گفته می شود. در این حالت لکه های تیره یا روشن بر روی پوست بیمار ایجاد می گردد.

اقدامات قبل از تزریق چربی

جراح در این رابطه دستورات لازم را به شما ارائه کرده و سوالات احتمالی شما را پاسخ می گوید. در این زمان پزشک سابقه درمانی بیمار را بررسی کرده و از معاینات فیزیکی برای تعیین مناسب بودن این روش درمانی برای شما استفاده می کند. اقدامات زیر ممکن است قبل از شروع درمان انجام شود:

جراح ممکن است از وضعیت فعلی بدن بیمار عکس تهیه کند.
صرف نظر از نوع عمل جراحی انجام شده، هیدراسیون از اهمیت زیاد قبل و بعد از عمل جراحی به منظور ریکاوری بی خطر و دستیابی به بهترین نتایج ممکن دارد.

قبل از شروع درمان، جراح ممکن است از بیمار بخواهد که:

سیگار کشیدن را حداقل شش هفته قبل از عمل جراحی متوقف کند تا به این ترتیب از فرآیند ترمیم ضعیف زخم و باقی ماندن جراحت بر روی پوست پس از عمل جراحی اجتناب شود.
از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهاب غیر استروئید (NSAIDs) همچون آدویل، موترین، و آلیو و نیز رژیم های غذایی حاوی ویتامین و داروهای هومئوپاتی که احتمال خون ریزی بدن پس از عمل جراحی را افزایش می دهند، خودداری گردد.
صرف نظر از نوع روش درمان، هیدراسیون نقش بسیار با اهمیت قبل و بعد از عمل جراحی برای برخورداری از یک دوره ریکاوری بی خطر دارد.
لازم است با یک فرد دیگر به منظور رساندن فرد بیمار به خانه پس از عمل جراحی و نیز باقی ماندن با وی برای حداقل بیست و چهار ساعت اول هماهنگ گردد، مگر اینکه با مشورت با جراح یک روش دیگر برای گذراندن دوره ریکاوری پس از عمل جراحی برای بیمار در نظر گرفته شده باشد.

اقدامات پس از انجام تزریق چربی

جراح پلاستیک آموزش های لازم را درباره نحوه مراقبت از محل های استخراج چربی در بدن به بیمار ارائه خواهد کرد. دوره ریکاوری پس از تزریق چربی صورت و بدن در بین افراد متفاوت می باشد و درک بیمار از این دوره حتی می تواند تفاوت بیشتری نیز داشته باشد. در ادامه برخی نکات عمومی در ارتباط با دوره ریکاوری پس از تزریق چربی به بافت صورت، ارائه شده است:

ورم و کبودی در طول هفته اول پس از درمان زیاد است و به همین خاطر احتمالاً بیمار نمی تواند در این زمان با سایر افراد در جامعه یا حرفه ملاقات داشته باشد.
در طول هفته دوم پس از عمل جراحی، کبودی صورت از بین می رود، اما هنوز ورم صورت از بین نرفته است.
بیمار می تواند بهبود زیادی را در وضعیت خود بین روزهای هفتم تا دهم پس از درمان مشاهده نماید، اما ممکن است با گذشت این دوره زمانی نیز بیمار هنوز آمادگی لازم برای خارج شدن از خانه و انجام فعالیت های اجتماعی را نداشته باشد. اکثر افرادی که امکان مرخصی گرفتن کافی از محل کار خود را ندارند، می توانند برای یک هفته مرخصی گرفته و دوره ریکاوری خود را به نحوی تنظیم کنند که از دو آخر هفته نیز در این رابطه استفاده نمایند. اما کسانی که می توانند به مدت دو هفته یا بیشتر مرخصی بگیرند، امکان برخورداری از دوره ریکاوری مناسب تر قبل از بازگشت به محیط کار خود را خواهند داشت.
با رسیدن به هفته سوم، طبیعی شدن ظاهر فرد به تدریج آغاز می شود. در این زمان استفاده مناسب از لوازم آرایشی می تواند در پنهان کردن علائم ورم یا کبودی باقی مانده پس از درمان موثر باشد.
هنگامی که ورم صورت از بین رفت، بیمار می تواند به تدریج تغییرات ایجاد شده در ظاهر خود را مشاهده نماید. به هر حال مقدار کمی ورم ممکن است برای چند هفته دوام و ماندگاری داشته باشد.

  خواص پودر ویتامین ث c برای پوست صورت

نتایج و مدت ماندگار

افراد بیمار می تواند انتظار داشته باشد که نواحی بدن که چربی به آنها تزریق شده صاف تر و حجیم تر شود مانند جوان سازی پوست دست ، و به این ترتیب یک ظاهر جوان تر و شاداب تر برای آنها ایجاد نماید. علاوه بر این بیمار ممکن است حتی بهبود در ظاهر پوست خود را نیز پس از درمان مشاهده کند. در این رابطه می توان به نکات زیر توجه کرد:

نجات یافتن سلول های چربی و دوام نتایج این روش درمانی به تجربه جراح، چگونگی استخراج چربی و تصفیه آن، و نحوه تزریق چربی در نواحی هدف در بدن بیمار، بستگی دارد. به منظور انجام موفقیت آمیز این روش درمانی، تزریق چربی نیازمند انتخاب یک جراح با سطح تخصص بالا دارد تا به این ترتیب بتوان به روش درمانی بر اساس تجربه و دانش جراح در انتخاب تکنیک درمانی اعتماد کرد.
یک فرآیند به نام تزریق میکرو چربی با وجودی که به کار بیشتری در مقایسه با روش عادی تزریق چربی نیاز دارد، بهترین روش برای اطمینان از این موضوع است که بالاترین درصد چربی تزریق شده پس از تکمیل درمان در محل تزریق باقی می ماند.
هنگامی که این روش به صورت موفقیت آمیز انجام شود، چربی تزریق شده می تواند جریان خونی جدید برای خود از بدن فرد ایجاد کرده و مواد غذایی مورد نیاز برای زنده ماندن خود را تامین نماید. هنگامی که این شرایط تامین شود، نتایج ایجاد شده در ظاهر فرد می تواند دائمی باشد. به هر حال، همواره مقداری از چربی ممکن است پس از تکمیل درمان از بین برود و در این شرایط نیاز به تکرار این روش درمانی وجود خواهد داشت.

مهمترین تفاوت بین تزریق چربی و سایر انواع پر کننده های صورت مانند ژل در این است که چربی تزریق شده در این حالت یک ماده خارجی نیست. این ویژگی بطور خاص برای افرادی مفید است که به ژل های پر کننده پوست همچون کلاژن آلرژی داشته یا حساس می باشند.

فاکتور دیگر تاثیرگذار در این رابطه که می تواند بین این روش و روش های دیگر تفاوت ایجاد کند، طول مدت دوام و ماندگاری این روش درمانی است. معمولاً، تاثیرات ناشی از تزریق چربی می تواند از چند ماه تا دو سال یا بیشتر دوام و ماندگاری داشته باشد. در برخی موارد، این تاثیر برای همیشه باقی خواهد ماند. در مقابل، تزریق ژل های پر کننده حاوی اسید هیالورونیک همچون رستیلان، به مرور تجزیه می شوند و تاثیر ناشی از آنها با گذشت چند ماه از بین می رود. به این ترتیب، تکرار این درمان تزریق ژل صورت و بدن برای بیمار لازم و ضروری خواهد بود.

عوارض

این روش مشابه سایر روش های درمانی دارای برخی عوارض بالقوه می باشد، اما عوارض تزریق چربی در موارد نادر مشاهده می شود. رایج ترین عوارض ناشی از این روش شامل کبودی، ورم، قرمزی، برآمدگی چربی زیر پوست، ایجاد ساختار پوست نا متقارن و نا مطلوب، عفونت، آبسه، خون ریزی، و باقی ماندن جای زخم است. در صورتی که چربی به دو یا چند ناحیه از صورت تزریق شود،  ممکن است عوارض تزریق چربی شامل عدم تقارن در این ناحیه باشد. مهمترین عارضه این روش درمانی این است که صورت یا لب ها می توانند به تدریج بخش عمده چربی تزریق شده را جذب نمایند. توجه داشته باشید که پیش بینی مقدار چربی جذب شده با گذشت زمان برای هر فرد بیمار، امکان پذیر نیست.

تزریق چربی یک روش درمانی زیبایی طبیعی، راحت، با دوام و بی خطر است. انتقال چربی یک روش مناسب جهت افزایش حجم صورت برای بیمارانی است که به ژل های پر کننده پوست همچون کلاژن آلرژی یا حساسیت دارند. یکی از مهم ترین مزایای این روش در عدم امکان مشاهده واکنش آلرژیک نسبت به آن در بدن بیمار می باشد.

تزریق کلاژن بطور سنتی با استفاده از کلاژن بدست آمده از بدن گاو انجام می شود و به همین خاطر بیمار می بایست قبل از شروع درمان تست آلرژی انجام داده و منتظر جواب این تست باشد. حتی محصولات جوان کردن دست و صورت پیشرفته تر همچون ژل های تهیه شده از اسید هیالورونیک، می توانند با مقدار کمی خطر واکنش آلرژیک در افراد بیمار همراه باشد. به این ترتیب، اکثر بیماران احساس امنیت بیشتر در هنگام استفاده از چربی بدن خود برای این روش درمانی دارند و در نتیجه نیازی به نگرانی درباره واکنش احتمالی بدن به چربی تزریق شده نیست.

هزینه تزریق چربی

این روش درمانی سه هزینه اصلی به شرح زیر دارد: حق العمل جراح، هزینه مواد بی حسی، و هزینه تجهیزات مورد استفاده برای درمان. محاسبه هزینه تزریق چربی به خاطر شرایط منحصر به فرد آن برای هر بیمار دشوار است. کل هزینه این روش بستگی خاص به تعداد نواحی تحت درمان و مقدار چربی استخراج و تزریق شده دارد. به هر حال، جراح می تواند یک مشاوره کامل در این رابطه با بیمار انجام داد و قیمت تزریق چربی را برای وی مشخص نماید.

  تامپون بینی چیست؟ آیا درد دارد؟

پرسش های متداول

تزریق چربی در کدام نواحی بدن امکان پذیر است؟

انجام این کار در تمام نواحی بدن که چربی در زیر پوست آنها وجود دارد، امکان پذیر است.

از چه نقاطی از بدن می تواند چربی مورد نیاز را استخراج کرد؟

استخراج چربی از نواحی خاص بدن که دارای چربی اضافی است، امکان پذیر می باشد. علاوه بر این، در این نقاط خاص، می بایست مقدار قابل قبول چربی برای استخراج وجود داشته باشد و برای مثال برای این کار نمی توان از زانوها یا بازوها استفاده کرد.

آیا تمام نواحی بدن بطور یکسان منابع مناسب برای انتقال چربی هستند؟

چربی نرم و غیر فیبروتیک بهترین نوع چربی برای انجام این کار است که معمولاً از ناحیه مرکز شکم گرفته می شود. به هر حال، نواحی خاص بدن که قبلاً بر روی آنها عمل لیپوساکشن انجام شده و جای زخم بر روی آنها باقی مانده، برای انجام این کار مناسب نیستند.

چه تعداد جلسه درمانی برای انتقال چربی مورد نیاز است؟

تعداد این جلسات بستگی به نتایج مورد نظر بیمار دارد. این درمان در ناحیه لب ها و خط لبخند گاهی اوقات به سه جلسه درمان نیاز دارد، اما انجام این کار با یک جلسه کاری نیز امکان پذیر است. درمان موفقیت آمیز تمامی نواحی دیگر بدن نیز معمولاً به یک جلسه درمان نیاز دارد.

چه مقدار چربی معمولاً برای انتقال چربی در دسترس است؟

این موضوع بستگی به شرایط بدن بیمار دارد. در صورتی که شما مقدار زیادی چربی در بدن خود دارید، جمع آوری چربی مورد نیاز معمولاً به سادگی از محل ران ها و یا شکم امکان پذیر می باشد. در صورتی که بدن شما چربی زیادی ندارد، احتمالاً نیاز به استخراج چربی در نقاط متعدد بدن وجود دارد و بهتر است برای این درمان وزن اضافه کنید.

شکاف های مورد نیاز برای انتقال چربی در چه محل هایی از بدن ایجاد می شود؟

شکاف های مورد نیاز برای استخراج چربی (با استفاده از تکنیک لیپوساکشن) شامل شکاف های باریک در اطراف ناحیه شکم (ناف)، ران ها، باسن، یا لگن می باشد. چربی جمع آوری شده در این حالت حتی با ایجاد شکاف های کوچک تر در محل خطوط و چین های طبیعی صورت تزریق می گردند.

تزریق چربی به چه مدت زمان نیاز دارد؟

این موضوع بستگی به نواحی خاص جمع آوری چربی و تزریق آن دارد. تزریق چربی می تواند در نواحی کوچک بدن همچون لب ها در طول مدت تقریبی یک ساعت انجام شود. اما در صورتی که نیاز به تزریق چربی باسن وجود داشته باشد، این روش درمانی معمولاً به سه ساعت زمان نیاز دارد.

آیا تزریق چربی دردناک است؟

هر گونه درد یا ناراحتی در ارتباط با تزریق چربی معمولاً در سطح حداقل می باشد.

چه زمان می توان پس از درمان به محل کار بازگشت؟

افراد بیمار معمولاً می توانند فعالیت کاری خود را با گذشت سه تا پنج روز پس از انتقال چربی یا حتی زودتر از آن شروع نمایند.

چه زمان پس از تکمیل درمان می توان فعالیت های ورزشی را شروع کرد؟

امکان شروع اکثر فعالیت های ورزشی با گذشت هفت تا ده روز پس از درمان وجود خواهد داشت.

چه مدت زمان جهت تشکیل فرآیند خون رسانی برای چربی تزریق شده نیاز است؟

خون رسانی جدید به سلول های چربی تزریق شده به چند ماه زمان نیاز دارد. در حدود 6 ماه پس از جراحی، معمولاً این شبکه خون رسانی به تدریج ایجاد شده و به این ترتیب پر شدن ناحیه مورد نظر امکان پذیر می شود. این فرآیند تا حدود 12 تا 18 ماه پس از تکمیل درمان ادامه پیدا خواهد کرد.

 


نوشته تزریق چربی : روش،هزینه، فواید و عوارض اولین بار در جراح بینی اصفهان دکتر سهرابی پدیدار شد.


Source: drsohrabi

wpadmin

Comments are closed