تزریق بوتاکس لبخند لثه‌ای: اصلاح حالت خندیدن با بی حسی ماهیچه‌ی لب

تزریق بوتاکس لبخند لثه ای

لبخند یکی از بارزترین خصوصیات روی چهره هر فرد است، ولی وقتی لبخند ویژگی‌هایی را به نمایش بگذارد که جذاب نیستند، همین لبخند می‌تواند باعث بسیاری از پاگیری‌های اجتماعی شود. نمود بیش از حد لثه یا “لبخند لثه‌ای”، که عامه مردم به این اسم آن را می‌شناسند، یک عارضه زیبایی شناختی است که هنگامی رخ می‌دهد که لثه بالایی نمود زیادی در هنگام لبخند زدن داشته باشد. کسانی که از این عارضه رنج می‌برند ممکن است اعتماد بنفس پایینی در مورد ظاهر لبخند خود داشته باشند و اگرچه بسیاری از دندانپزشکان و متخصصین ارتودنسی درمان‌هایی را برای تسکین لبخند لثه‌ای ارائه می‌دهند، بسیاری از این عمل‌ها باید بصورت جراحی انجام شوند و به همین خاطر بسیار تهاجمی و گران قیمت است.

بوتاکس اثرات کارآمد خود را در درمان ظاهر لبخند لثه‌ای نشان داده و عملی بسیار کنترل پذیرتر از انجام جراحی است. با استفاده از یک یا دو تزریق در هر دو طرف لب، عضلات صورت رها شده و لب‌ها شروع به پوشاندن لثه‌ها می‌کنند، به همین خاطر لبخندی جذاب‌تر از لحاظ زیبایی شناختی ایجاد می‌نمایند.

   پزشکان ما در کلینیک سیب سرخ، درمان با بوتاکس برای بسیاری از منظورهای زیبایی شناختی انجام می‌دهند، از جمله لبخند لثه‌ای، پس اگر بخاطر نمود بیش از حد لثه خود اعتماد بنفس پایینی دارید، بوتاکس شاید بهترین راه‌حل برای شما باشد.

برای تعیین وقت مشاوره و رزرو وقت با کارشناسان ما با شماره ۰۲۱۲۲۷۷۸۰۰۰ تماس بگیرید.

علل لبخند لثه‌ای چیست؟


علل لبخند لثه‌ای

علل لبخند لثه‌ای عبارتند از:

ساده‌ترین علت لبخند لثه‌ای می‌تواند در واقع مشکلی با لثه‌هایتان باشد. داشتن لثه‌های بیش از حد بلند، که به آن هیپرتروفی لثه‌ای نیز می‌گویند، یا دندان‌هایی که کامل درنیامده‌اند علل شایع برای داشتن لبخندی لثه‌ای است. بهترین کار آن است که به مطب ما مراجعه کنید تا ما با معاینه دهان و لثه‌های شما محل به هم رسیدن دندان‌ها و لثه‌هایتان را مشخص کنیم و همچنین معلوم کنیم که آیا بافت لثه بیش از حدی دارید یا خیر.

موقعیت قرار گیری دندان‌ها یا استخوان‌های فک نیز می‌تواند یکی از دلایل شایع برای لبخند لثه‌ای باشد. کشیده بودن استخوان فک بالا، که به آن بزرگی فک عمودی نیز گفته می‌شوند، عارضه‌ای است که در آن استخوان فک نسبت به قاعده جمجمه خیلی کشیده‌تر است. کشیده بودن فک بالا غالباً به ژنتیک فرد مربوط است یا صرفاً رشد غیرطبیعی فک. در این مورد، هدف از درمان تغییر موقعیت دندان‌ها یا فک‌هاست تا از این طریق لبخند لثه‌ای درمان شود.

اگر دندان‌ها، بافت لثه و فک شما همگی نرمال هستند، احتمالاً مشکل لب بالای شماست. لب بالا می‌تواند مسئول لبخند لثه‌ای باشد اگر خیلی کوتاه یا بیش از حد فعال باشد. ناکافی بودن طول لب باعث می‌شود در هنگام لبخند زدن لثه‌های شما خود را نشان دهند زیرا لب به اندازه‌ای که دندان‌ها و لثه‌ها را پوشش دهد نیست. اگر متوجه شده‌اید که لب بالا در حالت استراحت به خوبی لثه‌ها و دندان‌هایتان را می‌پوشاند ولی در هنگام لبخند زدن بیش از اندازه بالا می‌ررود، احتمالاً لب‌های بیش از حد فعال دارید. لب بیش از حد فعال، که به آن لب هیپرتونیک هم گفته می‌شود، را می‌توان معمولاً با درمان‌های که هدف آن کاهش نیروی ارتجاعی عضلات لب است درمان کرد. این کار را می‌توان از درد عمل‌های جراحی دائمی بوتاکس انجام داد که باعث ریلکس شدن عضلات مرتبط می‌شود.

مزایای درمان لبخند لثه‌ای با بوتاکس


مزایای درمان لبخند لثه‌ای با بوتاکس

تزریق بوتاکس برای درمان لبخند لثه ای فواید زیادی دارد از جمله:

 • جلسات درمانی بیشتر از ۳۰ دقیقه طول نمی‌کشد
 • تزریق‌ها معمولاً کم تهاجمی بوده و باعث احساس درد نمی‌شوند
 • نتایج در مقایسه با سایر روش‌ها به سرعت خود را نشان می‌دهند
 • هر یونیت بوتاکس از لحاظ اقتصادی به صرفه‌تر از گزینه‌های جراحی است
 • تزریق‌ها را می‌توان بر اساس اهداف درمان تنظیم کرد
 • نتایج کاملاً طبیعی است و در تناسب با سایر ویژگی‌های چهره است
 • دوران نقاهتی پس از پایان تزریق وجود ندارد

پیش از مراجعه


پیش از مراجعه

اگر هرگونه تزریق سم بوتولینوم را در چهار ماه گذشته دریافت کرده‌اید، این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید. همچنین در صورت استفاده از آرام بخش عضلات، قرص‌های کمکی خواب یا داروهای آلرژی، پزشک خود را در جریان بگذارید. اگر از رقیق کننده‌های خون استفاده می‌کنید، احتمالاً باید چند روز پیش از تزریق مصرف آنها را قطع کنید تا خطر خونریزی یا کبودی کاهش یابد.

موارد عدم استعمال تزریق بوتاکس برای لبخند لثه‌ای، در صورت وجود هر یک از موارد زیر نباید این درمان را انجام دهید:

 • محل تزریق عفونت کرده باشد
 • به هر یک از مواد اولیه مصرفی آلرژی دارید
 • باردار هستید یا در دوران شیردهی به سر می‌برید
 • اختلال عصبی – عضلانی دارید (برای مثال میاستنی گراویس یا ضعف وخیم عضلانی)
 • لیست کاملی از عوارض جانبی، موارد احتیاطی و منع استفاده از تزریق بوتاکس در جلسه مشاوره به شما ارائه می‌شود.

عمل بوتاکس برای لبخند لثه‌ای


عمل بوتاکس برای لبخند لثه‌ای

عمل بوتاکس برای لبخند لثه‌ای نیازمند هیچ بی حس کننده برای آغاز درمان نیست. پزشک در انجام این عمل متخصص است. تزریق بوتاکس برای ریلکس کردن عضله در این درمان به کار می‌رود. بوتاکس با کمک سوزن‌های بسیار ریزی داخل عضلات مرتبط در فک تزریق می‌شود. برای تزریق تنها چند دقیقه کافی و پس از آن تمام فرآیند به پایان می‌رسد. وقتی که فرآیند به پایان رسید، پزشک درمان انجام شده را آنالیز می‌کند و بر پایه آن به شما اجازه ترک مطب داده می‌شود.

مراقبت‌های پس از درمان لبخند لثه‌ای با بوتاکس


 بیماران بوتاکس می‌توانند بلافاصله بعد از جلسه درمانی به فعالیت‌های معمولی خود بازگردند. محدودیت‌ها نسبتاً جزئی بوده و شامل خودداری از خم شدن یا دستکاری کردن ناحیه درمان برای چند ساعت باقیمانده از روز است تا محصول بطور یکنواختی در جای خود قرار بگیرد. همچنین شاید بهتر باشد از خیر ورزش روزانه خود به همین دلیل بگذرید،  ضمناً از مصرف هرگونه محصولات رقیق کننده خون همچون آسپرین یا الکل خودداری کنید، این محدودیت‌ها برای چند روز پیش و پس از درمان است تا بهترین نتایج کسب شود.

سایر روش‌های درمان لبخند لثه‌ای


 • ارتودنسی:این درمان روی دندان‌های درآمده قرار می‌گیرد و آنها را هم سطح کرده و موقعیت قرار گیری آنها را ترمیم می‌نماید تا هرگونه بروز لثه از بین برود.
 • جراحی لثه:افزایش ارتفاع تاج دندان است تا سطح لثه به سطحی بالاتر برود، معمولاً این درمان روی دندان‌های کوتاه انجام می‌شود.
 • جراحی ارتوگانتیک:این جراحی استخوان فک را در جهت رأس دندان جابجا می‌کند و بر استخوان فک تأثیر می‌گذارد.
 • برای مواقعی که این روش‌های سنتی درمان جواب ندهد، برای مثال وقتی بیمار لب بیش فعال دارد، چندین روش غیر سنتی نیز وجود دارد:
 • جراحی جابجا کردن لب:عضلاتی که لب را بالا می‌آورند بریده می‌شود تا دیگر در هنگام لبخند زدن لب را به اندازه سابق بالا نیاورند. این جراحی، راه حلی بدون بازگشت است، تشخیص دقیق کلیدی‌ترین نکته در حصول نتایج موفقیت آمیز است.

سوالات متدوال درباره لبخند لثه‌ای


سوالات متدوال درباره لبخند لثه‌ای

آیا بوتاکس تمام انواع لبخند لثه‌ای را ترمیم می‌کند؟

درمان مناسب برای شما بسته به علت لبخند لثه‌ای در هنگام خندیدن شماست. اگر این عارضه از ناصافی یا جلوزدگی دندان‌ها یا فک شما باشد، یا نتیجه درنیامدن کامل و مناسب دندان باشد، پزشک احتمالاً گزینه‌های دیگر را بجای تزریق بوتاکس یا در کنار تزریق بوتاکس به شما پیشنهاد خواهد کرد.

این عارضه را چه زمانی باید درمان کرد؟

اکثر بیماران برای مشکلات زیبایی شناختی، درمان لبخند لثه‌ای را انتخاب می‌کنند. این درمان‌ها خط لثه را کاهش می‌دهد تا بافت لثه کمتری دیده شود، و همچنین ممکن است مشتمل بر افزایش طول دندان‌ها باشد تا نسبت‌های مطلوب در دهان بیمار به دست آید. اگر لبخند لثه‌ای شما ناشی از مشکلات دهانی و آرواره‌ای باشد همچون درنیامدن کامل دندان‌ها یا مشکلات بایت نامناسب، دندانپزشک به شما پیشنهاد خواهد کرد تا این علل زمینه‌ای را در اولویت اول درمان قرار دهید، زیرا این علل می‌توانند باعث مشکلات بیشتر دهانی در آینده شوند.

تغییرات در لبخند لثه‌ای بیمار چه زمانی دیده می‌شود؟

معمولاً دو هفته طول می‌کشد تا سم بوتولینوم به ثأثیر مطلوب خود برسد، اگرچه ممکن است زودتر از این زمان متوجه تغییرات شوید.

از کجا بدانم که تزریق بوتاکس برای من مناسب است؟

به راحتی با پزشک تماس بگیرید و برای یک جلسه مشاوره رایگان نوبت بگیرید. پزشک لبخند شما را ارزیابی کرده و به شما توصیه می‌کند که آیا تزریق بوتاکس گزینه‌ مناسبی برای شماست یا خیر.

آیا تزریق بوتاکس عوارض جانبی دارد؟

همچون تمام فرآیندهای پزشکی، در تزریق بوتاکس نیز چندین عارضه جانبی گزارش شده است. برخی از شایع‌ترین عوارض جانبی شامل قرمزی یا کبودی در ناحیه تزریق، سردرد و علائم آنفولانزاست. این عوارض جانبی را در جلسه مشاوره شما بررسی خواهیم کرد و تضمین می‌کنیم که از هرگونه خطرات احتمالی و/یا عوارض درمان شما را آگاه سازیم.

چه زمانی بیمار می‌تواند برای تزریق تکمیلی به پزشک مراجعه کند؟

پزشکان توصیه می‌کنند که بیمار می‌تواند بلافاصله بعد از ناپدید شدن اثر تزریق قبلی به پزشک مراجعه کند. نباید پیش از ناپدید شدن اثر تزریق قبلی به سراغ تزریق مجدد رفت. این ممکن است باعث تجمع آنتی بادی‌های بوتاکس شود که می‌تواند باعث رقیق شدن تأثیر درمان‌های بعدی شود.

فرآیند به چه صورت است؟

فرآیند تزریق بوتاکس سریع و ساده است. پزشک چند تزریق مختصر در نواحی مورد نظر انجام خواهد داد و سپس می‌توانید از مطب خارج شوید.

اثرات تزریق بوتاکس چه مدت دوام خواهد یافت؟

علائم شما تدریجاً باز خواهند گشت و خودتان می‌توانید حدس بزنید که چه زمانی مناسب‌ترین موقع برای درمان بعدی است. زیرا “فعالیت” دائمی عضلات صورت در فعالیت‌های روزمره و خوابیدن به آرامی بوتاکس را از بین می‌برد و بیمار بصورت متوسط هر سه ماه به تکرار درمان نیاز خواهد داشت.

آیا درمان لبخند لثه‌ای با درد همراه است؟

ناحیه دو طرف بینی بسیار حساس است پس برای همین منظور ما پیش از تزریق روی این ناحیه یخ می‌گذاریم را پوست را بی حس نماید.

چند “یونیت” برای درمان لبخند لثه‌ای من مورد نیاز خواهد بود؟

ما معمولا از یک الی دو یونیت در هر طرف بینی استفاده می‌کنیم تا لبخند لثه‌ای را درمان نماییم.

اگر مراجعه برای تزریق را متوقف کنم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

لبخند شما به جای سابق خود برخواهد گشت. می‌توانید هر وقت که دلتان بخواهد و برای چندین بار مصرف بوتاکس را قطع و دوباره آغاز نمایید، البته اگر همچنان کاندید مناسبی برای این درمان باشید.

آیا بوتاکس برای درمان لبخند لثه‌ای جای اسکار از خود بجا خواهد گذاشت؟

خیر. بوتاکس تنها یک تزریق است و پس از گذشت چند ساعت محل تزریق به سختی مشخص خواهد بود. همین موضوع برای فیلرهای پوستی یا هر نوع فیلر صورت دیگری نیز صادق است، حتی اگر اندکی تورم نیز در محل تزریق وجود داشته باشد، قرمزی یا تورم به مرور زمان دیگر مشخص نخواهد بود.

هزینه متوسط درمان چقدر خواهد بود؟

هزینه شما شامل هزینه محصول، دستمزد تخصص و مهارت پزشک متخصص یا متخصصینی است که درمان را انجام می‌دهند. می‌توانید در مورد جنبه‌های مختلف بوتاکس زیبایی با پزشک خود صحبت کنید پیش از آنکه تصمیم خود را در مورد انجام دادن یا ندادن درمان بگیرید. هزینه همیشه نسبت به هر متخصص فرق خواهد کرد.

آیا درمان با بوتاکس زیبایی بر رنگ لب‌های من اثر خواهد گذاشت؟

مردان و زنان با قومیت‌های مختلف و انواع پوستی مختلف با موفقیت درمان بوتاکس زیبایی را انجام داده‌اند. زیرا این ماده تنها بر عضلات زیر پوست تأثیر می‌گذارد پس نیازی به نگرانی در مورد پوست یا بافت لب نیست.

آیا پس از تزریق بوتاکس زیبایی نیاز به مرخصی خواهم داشت؟

بیماران معمولاً می‌توانند بلافاصله به سر کار بازگردند و همینطور سایر فعالیت‌های طبیعی خود را پس از درمان از سر بگیرند، هرچند ورزش کردن، خم شدن به مدت طولانی و فعالیت‌های شدید را باید حداقل به مدت یک روز به تعویق انداخت.

چه مدت پس از تزریق بوتاکس می‌توان ورزش را از سر گرفت؟

بهتر است حداقل ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از انجام تمرینات شدید خودداری کنید. تمرینات شدید می‌تواند باعث کبودی شده و در موارد نادر، بوتاکس می‌تواند به سایر نقاط صورت حرکت کند، که باعث فلج شدن موقتی عضلات آن نواحی خواهد شد. باید برای ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس انجام تمرینات یوگا را به تعویق بیاندازید زیرا وضعیت‌های برعکس در یوگا می‌تواند باعث حرکت بوتاکس به سایر عضلات در صورت شود.


Source: سیب سرخ

wpadmin

Comments are closed