بیماری پیسی، برص، لک وپیس (ویتیلیگو): علت و درمان

بیماری پیسی یا برص یک بیماری رایج و غیر واگیردار پوستی است که با از دست دادن رنگ دانه‌های پوست در نقاط مختلف آن همراه است. این بیماری در حدود ۱% افراد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد و امکان مشاهده آن در همه سنین وجود دارد. در نتیجه این بیماری افراد اغلب به خاطر ظاهر غیر عادی خود دچار ناراحتی و خجالت زدگی می‌شوند. بیماری پیسی یا برص زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های تولید کننده ملانین فعالیت خود را متوقف کرده یا می‌میرند. توجه داشته باشید مقدار و نسبت از دست دادن رنگ پوست در نتیجه ابتلا به این بیماری در افراد مختلف غیر قابل پیش بینی است و این شرایط می‌تواند هر نقطه‌ای از بدن بیمار را تحت تاثیر خود قرار دهد. گاهی اوقات این بیماری حتی بر روی چشم‌ها، مو و داخل دهان بیمار نیز تاثیر می‌گذارد. تا کنون بیماران مبتلا به پیسی انتخاب‌های درمانی بسیار محدود برای رفع مشکل خود در اختیار داشتند و بیشتر از همه از آرایش‌های زیبایی برای پنهان کردن شرایط ایجاد شده استفاده می‌کردند.
انواع موارد بیماری برص یا پیسی

بیماری برص یا پیسی به دو نوع اصلی زیر قابل تفکیک است:
ویتیلیگو غیر سگمنتال (NON-SEGMENTAL VITILIGO)
در این حالت علائم بیماری در هر دو طرف بدن به صورت متقارن با نواحی سفید شده پوست قابل تشخیص است. نواحی متقارن ایجاد شده در ارتباط با تغییر رنگ پوست را می‌توان در نواحی زیر مشاهده کرد.

پشت دست‌ها
بازوها
پوست اطراف نواحی خاص بدن همچون دور چشم‌ها
زانوها
آرنج‌ها
پاها

ویتیلیگو غیرسگمنتال (رایج‌ترین نوع بیماری پیسی یا برص) مشکلی است که اغلب با توجه به شرایط عملکرد نامناسب سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود. در این شرایط به جای حمله کردن به سلول‌های خارجی همچون ویروس‌ها، سیستم ایمنی به سلول‌ها و بافت‌های سالم بدن حمله می‌کند و این بخش‌ها را دچار آسیب می‌نماید. به این ترتیب در صورت ابتلا به ویتیلیگو غیر سگمنتال، سیستم ایمنی بدن سلول‌های ملانوسیت بدن که عامل تولید ملانین هستند را تخریب می‌کند.
ویتیلیگو سگمنتال
در این حالت نواحی سفید فقط یک ناحیه از پوست فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این نوع بیماری رواج کمتری نسبت به ویتیلیگو غیرسگمنتال دارد، هر چند موارد ابتلا به آن در بین کودکان بیشتر است. این شرایط معمولاً در سنین پایین‌تر ایجاد شده و از هر 10 کودک 3 نفر به این بیماری مبتلا می‌شوند.
علايم شايع

  سوزش مثانه

ماكول ها (نواحي كوچكي بارنگ متفاوت از پوست ) يا لكه هايي با مشخصات زير:
– صاف ، سفيد و غيرقابل لمس با انگشتان هستند.
– گسترش يافته ، نواحي بسيار بزرگ ، با شكل نامنظم و بدون رنگي را تشكيل مي دهند.
– معمولاً در هر دو طرف بدن و تقريباً در جاي مشابهي قرار دارند.
– قطر آنها از 3-2 ميلي متر تا چند سانتي متر متفاوت است .
– باعث آزار و خارش نمي شوند.
– اختلال باعث خاكستري شدن زود هنگام مو مي گردد.

درمان

در حال حاضر درمان‌های قطعی و رضایت‌بخشی برای بیماری لک و پیس (ویتیلیگو) وجود ندارد. ترمیم و بازسازی رنگدانه‌های پوستی روشی است که اغلب برای درمان پیسی، پوست صورت و بالاتنه مناسب است و برای قسمت‌های دیگر بدن از قبیل دست‌ها، پاها و قسمت‌هایی از پوست که موی آن سفید شده است، کارایی چندانی ندارد. معمولاً لکه‌هایی که به تازگی به وجود آمده باشد در مقایسه با لکه‌های قدیمی که مدت طولانی بر روی پوست وجود داشته‌اند، پاسخ بهتری نسبت به روش‌های درمانی نشان می‌دهند.
درمان‌های موضعی
درمان‌های موضعی که در حال حاضر برای بیماری لک و پیس (ویتیلیگو) مؤثر هستند، عبارتند از:
کرم‌های کورتیکواستروئید: این کرم‌ها را می‌توان به مدت سه ماه برای رفع علائم لک و پیس (برص) بر روی پوست بالاتنه و اندام‌های تحتانی استفاده کرد. دقت کنید که از استروئیدهای قوی هرگز نباید بر روی قسمت‌هایی از صورت (به خصوص پلک‌ها)، گردن، زیر بغل و کشاله ران که پوست نازک دارد، استفاده کرد.
بازدارنده‌های کلسینئورین:(کرم پیمکرولیموس و پماد تاکرولیموس). این محصولات را می‌توان برای درمان علائم لک و پیس در محل پلک‌ها، صورت، گردن، زیر بغل و کشاله ران استفاده کرد.
نور درمانی
نور درمانی به معنی استفاده از تابش‌های ماوراء بنفش (UV) برای درمان عوارض پوستی می‌باشد. انواع مختلف این روش درمانی عبارت است از:

  معرفی بهترین دستگاه لیزر موهای زائد در کلینیک های لیزر و زیبایی

استفاده از ماوراء بنفش B با باند پهن یا باند باریک (۳۱۱ نانومتر) برای تمام سطح بدن و یا به صورت موضعی
استفاده از لیزر اکسیمر (۳۰۸ نانومتر) یا ماوراء بنفش B هدفمند برای لکه‌های کوچک ناشی از لک و پیس (برص)
نور شیمی درمانی (فوتوکموتراپی) به صورت دهانی، موضعی یا حمام آب

این روش درمانی معمولاً به صورت دو بار در هفته در یک دوره ۳ تا ۴ ماهه انجام می‌شود. اگر بعد از این مدت آثار ترميم و بازگشت رنگدانه‌ها در پوست مشاهده شود، درمان به مدت یک تا دو سال دیگر ادامه پیدا می‌کند تا وقتی که رنگدانه‌های پوست به طور کامل ترمیم و بازیابی شود.
عمل جراحی برای درمان لکه‌های پایدار
در این روش، لایه سطحی پوست در محل لکه‌هایی که حالت ثابت و پایدار داشته باشند، از طریق عمل جراحی (تراشیدن، درم ابریژن، سنباده یا لیزر) برداشته می‌شود و به جای آن پوستی با رنگ طبیعی که از قسمت دیگری از بدن برداشته شده است، پیوند زده می‌شود.
رنگ‌زدایی
در روش رنگ‌زدایی، از مونوبنزیل اتر یا هیدروکوئینون برای از بین بردن رنگ پوست در افرادی که پوست تیره دارند و این بیماری در آنها به حالت پیشرفته رسیده است، استفاده می‌شود.
لیزر درمانی
انواع مختلف لیزرهای کیو سوئیچ از قبیل روبی (۶۹۴ نانومتر)، اکساندرایت (۷۵۵ نانومتر) و ان دی یاگ (۵۳۲ نانومتر و ۱۰۶۴ نانومتر) به تنهایی یا همراه با عوامل رنگ‌زدای موضعی مانند مونوبنزیل اتر یا MMEH به منظور رفع لکه‌های ناشی از این بیماری استفاده می‌شود. این لیزرها با تخریب انتخابی رنگدانه‌های ملانین و سلول‌های تولید کننده ملانین، به عنوان عامل رنگ‌زداي پوست عمل می‌کند.
کرایوتراپی
در مواردی که هدف از رنگ‌زدایی، از بین بردن رنگ قسمت کوچکی از پوست باشد، روش کرایوتراپی با نیتروژن مایع از کارایی بالایی برخوردار است. کرایوتراپی روشی است که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه بوده و نتایج دائمی و ماندگاری را حاصل می‌کند. این روش در صورتی که توسط پزشک باتجربه انجام شود، کاملاً ساده و راحت خواهد بود و در مدت زمان کوتاهی قابل انجام است. ملانوسیت‌ها يا سلول‌هاي توليد کننده ملانين، حساسیت شدیدی نسبت به منجمد شدن به وسیله نیتروژن مایع دارند و بنابراین کرایوتراپی می‌تواند منجر به از بین رفتن رنگ پوست به طور کامل و دائمی شود. بهترین نتایج حاصل از این روش درمانی معمولاً ۴ هفته بعد از انجام عمل مشاهده می‌شود.
 پیسی در کودکان چگونه درمان می‌شود؟
معمولاً در کودکان از روش‌های درمان شدید و تهاجمی‌استفاده نمی‌شود. در بیماران خردسال استفاده از ضدآفتاب و پوشانیدن لک‌ها با مواد رنگ کننده بهترین درمان است. کورتون‌های موضعی را هم با احتیاط زیاد می‌توان بکار برد. از «پووا» معمولاً تا سن ۱۲ سالگی استفاده نمی‌شود، اما در این دوره سنی نوعی از اشعه ماوراءبنفش به نام ماوراءبنفش B با طیف باریک نتایج قابل قبولی در درمان پیسی داشته‌است.
پیشگیری

  چگونه از انجام لیزر مو زائد جواب خواهیم گرفت؟

از آنجایی که علت این بیماری شناخته‌نشده‌است، راه مؤثری برای پیشگیری از آن وجود ندارد. نقش استرس‌های روحی در ایجا یا تشدید بیماری قطعاً مشخص نشده‌است. اگر چه بعضی از بیماران دوره‌های شدت بیماری را به این استرس ها ارتباط می‌دهند. در برخی بیماران هرگونه آسیب پوست (سوختگی، زخم، خراشیدگی، ضربه‌های مکرر) موجب پیدایش لک‌های پیسی در محل آسیب می‌شود. این دسته از بیمارن باید در مراقبت از پوست خود دقت بیشتری نمایند. نقش غذا در بروز بیماری مشخص نیست و در حال حاضر هیچ محدودیت غذایی خاصی به بیماران توصیه نمی‌شود.
Source: skinbeautyclinics.ir

wpadmin

Comments are closed