بارداری و حاملگی قبل یا بعد از جراحی بینی؟

rinibardari

در طول دوره‌ی بارداری، اکثر زنان یاد می‌گیرند که از عواملی که ممکن است اثر بدی بر روی فرزند آن‌ها داشته باشد دوری کنند. عاملی که ممکن است اثر آن به‌طور واضح مشخص نباشد، عمل جراحی زیبایی و به‌خصوص جراحی بینی است. ممکن است تصور کنید که انجام یک عمل جراحی بر روی بینی ربطی به بارداری شما شما نخواهد داشت که این تصوری اشتباه است. به‌عنوان یک مادر آینده باید بدانید که عمل جراحی بینی می‌تواند بیش از آنچه که فکر می‌کنید بر روی وضعیت شما تأثیرگذار باشد. شما باید در مورد اثرات بارداری بر روی عمل جراحی بینی و همچنین اثرات جراحی بینی بر روی بارداری اطلاعات کافی داشته باشید.

جراحی زیبایی بینی و این که بارداری قبل و بعد از آن چگونه خواهد بود باعث نگرانی بسیاری از خانم‌ها می‌شود. این مسئله بسیار مهم است چرا که در صورت نداشتن اطلاعات کافی، این امر می‌تواند اثرات مخربی بر جنین و یا بر نتیجه‌ی عمل شما بگذارد. دکتر سهرابی متخصص جراحی زیبایی سر و گردن از این موارد به‌طور کامل اطلاع داشته و در طول جلسه‌ی مشاوره می‌تواند به سؤالات شما در مورد رابطه‌ی بین جراحی پلاستیک و بارداری پاسخ دهد. شما می‌توانید با داشتن اطلاعات کافی، با اعتماد به‌ نفس کامل عمل جراحی را انجام داده و نتایج دلخواه خود را بگیرید و از زندگی در کنار نوزاد خود لذت ببرید. برای دریافت مشاوره از متخصص و یا در صورت تمایل به رزرو نوبت می‌توانید با شماره تلفن‌های 36274746– 36264272 تماس حاصل فرمایید.

بارداری و عمل جراحی بینی 

rinibardari1

جراحی بینی قبل از بارداری 

جراحی بینی یک کار یک روزه نبوده و روندی تدریجی از برنامه‌ریزی، آماده‌سازی و بهبودی را به همراه دارد. برای بسیاری از زنان مهم است بدانند که چه زمانی دوره‌ی بهبودی عمل جراحی بینی آن‌ها پایان ‌یافته و می‌توانند بدون خطر بچه‌دار شوند. زنان جوان و میانسال ممکن است سؤالات زیادی در مورد زمان بی‌خطر بودن بارداری داشته باشند.

اکثر جراحان اعتقاد دارند که نیازی برای تعویق انداختن بارداری در مدت‌زمان بهبودی از عمل جراحی بینی وجود ندارد. با قرار گرفتن ساختار بینی در جای خود شما می‌توانید به زندگی عادی خود بازگردید. هیچ دلیل خاصی از نظر پزشکی وجود ندارد که پس از تکمیل دوره‌ی بهبودی باعث تداخل در بارداری شما شود. برای گرفتن اطلاعات بیشتر پس از انجام عمل جراحی، می‌توانید با یک جراح پلاستیک صورت مشورت کنید. این کار بهترین راه برای گرفتن اطلاعات بیشتر بسته به موقعیت خاص شماست.

عمل جراحی بینی در دوران بارداری

در برخی از موارد زمان‌بندی شما به هم می‌خورد. برای زنانی که یک وقت برای انجام عمل جراحی بینی را رزرو کرده‌اند ولی قبل از انجام آن متوجه بارداری خود شده‌اند، زمان‌بندی ایجاد شده واقعاً ناامیدکننده است. انجام هر گونه عمل جراحی انتخابی در طول دوره‌ی بارداری ممنوع است که از جمله این جراحی‌ها می‌توان به عمل بینی نیز اشاره کرد. البته عمل انجام شده بر روی بینی شما ربطی به رحم ندارد ولی بیهوشی و داروهای استفاده شده می‌توانند به جنین در حال رشد آسیب برسانند. در خطر قرار دادن سلامتی نوزاد برای انجام یک عمل جراحی انتخابی که می‌توان تاریخ انجام آن را تغییر داد ریسک بزرگی است.

اگر به دلیل انحراف بینی یا تنگ بودن مجاری تنفسی در تنفس مشکل پیدا کرده‌اید، جراحی بینی چیزی بیش از یک عمل انتخابی و داوطلبانه خواهد بود. زمانی که سلامت شما به دلیل عدم توانایی در تأمین اکسیژن مورد نیاز بدن در خطر قرار بگیرد، ممکن است انجام عمل جراحی بینی حتی باوجود بارداری نیز توصیه شود. البته احتمال این امر بسیار پایین بوده و شما باید برای مقایسه‌ی مزایا و معایب این کار به پزشک خود مراجعه کنید.

عمل جراحی بینی پس از بارداری

انجام عمل جراحی بینی پس از گذشت چند ماه از زایمان مادر قابل ‌قبول است. با این ‌حال شما باید از نظر روحی و هم ازنظر جسمی برای انجام یک عمل جراحی گزینشی آمادگی کافی را داشته باشید. شما می‌توانید پس از انجام عمل جراحی نیز به نوزاد خود شیر بدهید با این‌ حال، داروهای استفاده شده برای جراحی می‌توانند تا چند روز پس از عمل به شیر مادر نفوذ کنند. برای آمادگی بیشتر می‌توانید شیر خود را برای مصرف چند روز نوزاد ذخیره کنید. شما می‌توانید در مورد بهترین زمان برای خود (و نوزاد) برای انجام عمل جراحی بینی، با جراح مشورت کنید.

مشاوره 

rinibardari2

برای افرادی که قصد انجام عمل بینی را داشته و نگران بارداری خود نیز هستند، انجام مشاوره قبل از جراحی شدیداً توصیه می‌شود. در طول جلسه‌ی مشاوره، جراح یک معاینه‌ی کامل فیزیکی را انجام داده، سوابق پزشکی فرد را بررسی و وضعیت بینی او را ارزیابی می‌کند. شما می‌توانید نگرانی‌های خود و همچنین اهداف شما از انجام این عمل جراحی را با جراح در میان گذاشته و مطمئن شوید که الان زمان درست برای انجام جراحی است و یا زمان آن را به تعویق بیندازید. اگر جراح تصمیم بگیرد که شما متقاضی مناسبی برای انجام این عمل جراحی هستید، شروع به طرح‌ریزی یک برنامه‌ی شخصی‌سازی‌شده‌ی جراحی با هدف ایجاد ظاهر دلخواه در چهره‌ی شما می‌کند.

نحوه‌ی انجام عمل

عمل بینی به شکل سرپایی انجام می‌شود و معمولاً بیماران برای انجام این جراحی تحت بیهوشی عمومی قرار می‌گیرند. بسته به نوع عمل انجام شده، جراحی بینی در برخی از موارد از طریق بریدگی‌های کاملاً پنهان در درون بینی و یا به شکل بسته انجام می‌شود. در اکثر موارد، بریدگی‌های داخل بینی همراه با یک بریدگی خارجی مستتر بر روی کولوملا (قسمتی که دو سوراخ بینی را از هم جدا می‌کند) نیز ایجاد می‌شود. سپس پوست این ناحیه از چارچوب بینی جدا می‌شود و جراح می‌تواند غضروف‌ها و استخوان‌های زیر آن را به شکل دلخواه تراش داده و ظاهر آن را تغییر دهد (به این عمل، جراحی باز یا خارجی بینی گفته می‌شود). زمانی که عمل به پایان رسید، بریدگی‌های ایجاد شده به وسیله‌ی بخیه‌های نازکی بسته می‌شوند. عمل جراحی بینی بسته به پیچیدگی آن ممکن است بین یک تا سه ساعت زمان ببرد.

بهبودی 

پس از انجام عمل جراحی، بینی شما برای مراقبت بیشتر به مدت یک هفته گچ گرفته می‌شود. کبودی و تورم در اطراف بینی و چشم‌ها به وفور اتفاق می‌افتد و معمولاً با گذشت چند هفته بهبود خواهد یافت. برخی از بیماران ممکن است تورم خفیفی را تجربه کنند که بسته به نوع پوست آن‌ها تا یک سال باقی می‌ماند. ناراحتی‌های ایجاد شده نیز معمولاً خفیف بوده و با استفاده از داروهای تجویز شده به‌راحتی رفع می‌شوند. حدوداً یک هفته پس از انجام عمل جراحی، گچ بینی باز شده و بخیه‌ها نیز کشیده می‌شوند. اکثر افراد می‌توانند پس از گذشت 5 تا 7 روز، به محل کار خود بازگردند. نباید به مدت 4 تا 6 هفته، از عینک‌هایی که بر روی پل بینی قرار می‌گیرند استفاده کنید. ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید در طول دوره‌ی بهبودی از عینک استفاده کنید. در صورت تمایل می‌توانید از لنزهای طبی نیز در این دوره استفاده کنید.

آثار عمل در طول دوره‌ی بارداری

rinibardari3

بدن انسان در طول دوره‌ی بارداری تحت تأثیر تغییرات زیادی قرار می‌گیرد از جمله تورم بینی و همچنین ضخیم شدن دیواره‌های آن. برخی از زنان شاهد افزایش ترشح موکوز و گرفتگی مجاری بینی و حفره‌های سینوسی نیز هستند. تمامی این تغییرات می‌توانند برای بینی مشکل‌ساز باشند.

بارداری بر روی نتیجه عمل بینی تاثیری نمی‌گذارد. اگرچه تورم و پف کردن بینی و همچنین متورم شدن سطح داخلی آن از جمله عوارض جانبی عادی هستند، اما این مشکلات پس از دوران بارداری به شکل خود به ‌خودی رفع می‌شوند. اگر این تورم باعث ایجاد مشکلات تنفسی برای شما شد، در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید.

آیا نیاز به انجام دوباره‌ی عمل جراحی بینی دارم؟

rinibardari4

افرادی که از نتایج عمل زیبایی بینی خود ناراضی هستند می‌توانند انجام جراحی ترمیمی را در نظر بگیرند. با اینکه قرار گرفتن تحت عمل جراحی دوم بی‌سابقه نیست، شما می‌توانید با انتخاب جراح مناسب قبل از جراحی اول خود، خطر ایجاد نتایج نامناسب را کاهش دهید. پزشک آناتومی و عملکرد بینی را بررسی کرده و ارتباط آن با دیگر اجزای صورت را در نظر می‌گیرد. تغییرات ایجاد شده در بینی شما ممکن است چند ماه پس از طی شدن دوران بارداری به حالت اولیه بازگردد. در صورت لزوم، پزشک به اهداف بیمار گوش ‌داده و با استفاده از تجربه . مهارت خود، ظاهری هماهنگ و طبیعی را برای چهره‌ی فرد ایجاد می‌کند.

 نوشته بارداری و حاملگی قبل یا بعد از جراحی بینی؟ اولین بار در جراح بینی اصفهان دکتر سهرابی پدیدار شد.


Source: drsohrabi

  آیا ژن ها تاثیری در شکل دهی به بینی دارند؟
wpadmin

Comments are closed