افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس چه علتی دارد و چه باید کرد؟

بوتاکس همواره قابل اعتمادترین روش جوان سازی پوست، کاهش خطوط و چروک صورت برای بهتر کردن ظاهر افراد است. بوتاکس نیز مانند هر روش درمانی، دارای عوارض جانبی نیز هست. با وجود آن که عوارض بوتاکس شایع نیست، اما بسیار ضروری است تا افراد پیش از آن که اقدام به تزریق بوتاکس کنند، از همه ی عوارض جانبی آن اطلاع داشته باشند تا آگاهانه دست به درمان زیبایی پوستی بزنند. در ادامه با ما همراه شوید تا اطلاعات بیشتری درباره  افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس داشته باشید و روش های درمانی برای این عارضه را بشناسید.
بوتاکس چیست؟

لازم است پیش از آن که عوارض جانبی بالقوه ی بوتاکس صحبت کنیم، در ابتدا به توضیحات کلی درباره ی این روش درمانی زیبایی پوستی بپردازیم. بوتاکس ماده ای سمی از نوع A بوتولینوم است که به صورت کنترل شده، تزریق می شود. از این ماده برای درمان مواردی مثل محدود کردن حرکات عضلات افرادی که از شدت استرس دچار پرش می شد، کاربرد داشت. همچنین برای رفع موارد دیگری مثل، مشکلات عدم کنترل مثانه، تعریق بیش از اندازه، سردردهای میگرنی مزمن و سایر مشکلات این چنینی استفاده از بوتاکس رواج داشت. محققان در طی بررسی و آزمایش این محصول، به نتیجه ی مثبت ناخواسته ای که بوتاکس به دست می داد، پی بردند. تزریق بوتاکس همچنین محدود به حرکات عضلات غیرارادی شد که منجر به ترمیم و بازسازی خطوط و چروک ها می شود.

پس از این اکتشاف، هر ساله میلیون ها نفر از این روش درمان زیبایی پوستی بهره می برند. عضلات صورت هر فردی منحصر به خود آن فرد دارای حرکات است، در نتیجه تزریق درست بوتاکس به محل دارای خطوط به عهده و تشخیص درست دکتر پوست خواهد بود. به همین علت است که مراجعه به متخصص پوستِ با تجربه بسیار ضروری است. افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس، یکی از عوارضی است که در اثر تزریق فردی بی تجربه اتفاق می افتد. برای کاهش خطرات احتمالی و گرفتن نتیجه ی مطلوب، لازم است که پیش از آن که به مطب دکتر پوست مراجعه کنید، به دنبال متخصص باتجربه ای باشید.
چه عاملی سبب افتادگی پلک پس از تزریق می شود؟

تزریق بوتاکس دارای عوارض جانبی متعددی است که افتادگی پلک یکی از آن هاست. عملکرد بوتاکس با ثابت نگه داشتن گروهی از عضلات است که حرکات غیرارادی را کمتر کند و با این روش، از گسترشِ خطوط و چروک ها جلوگیری کند. چنانچه تزریق بوتاکس به درستی انجام نشود، متاسفانه باعث ایجاد عوارض و مشکلاتی می شود. پیتیوسایس یا همان نام علمی افتادگی پلک، شایع ترین عارضه پس از تزریق نادرست بوتاکس است که پس از تزریق در اطراف محل تزریق شده، در آن قسمت پخش می شود. این حالت مخصوصا بیشتر در مواقعی پیش می آید که تزریق در پیشانی یا بین دو چشم انجام گرفته است که ممکن است ماده ی تزریقی بین ابروها پخش شود و افتادگی پلک ایجاد کند.
در بیشتر موارد بین یک الی سه هفته پس از تزریق، افتادگی پلک ایجاد می شود و مراجعان به طور معمول تنها پس از گذشت چند هفته دچار این عارضه جانبی می شوند. البته به یاد داشته باشید که این افتادگی پلک عارضه ای موقت است. یعنی پس از گذشت زمانی، افتادگی پلک از بین می رود. اما چنانچه این عارضه مانع دید شود یا مشکلات دیگری ایجاد کند، راه حل هایی برای از بین بردن آن وجود دارد که می توانید به کمک دکتر پوست آن را رفع کنید.
سایر علل افتادگی پلک یا افتادگی ابرو پس از تزریق بوتاکس

  لیزر موهای زائد بیکینی :عوارض، مزایا لیزر موی زائد ناحیه تناسلی

دلایل بسیاری که در ادامه آورده شده است، می توانند منجر به افتادگی پلک و ابرو شوند:
تزریق بیش از اندازه یا زمانی که بوتاکس به درستی رقیق نشده باشد یا آن که از سرنگ مناسبی برای میزان مشخصی از دوز ماده استفاده نشده باشد.

انتخاب محل نادرست برای تزریق
پخش شدگی ماده ی تزریق پس از تزریق

بخش بندی نادرست پیشانی هنگام جلسه ی مشاوره. برخی از مراجعان به علت آن که دارای پوست پلک بیش از اندازه هستند، به طور ناخودآگاه برای آن که بتوانند ببینند، ابروهای خود را بالا می برند و چشمان خود را زیاد باز می کنند. تزریق بوتاکس به عضلات برای شل کردن آن، که بتوان ظاهر خسته یا پوست پلک آن بیش از اندازه را از بین برد، کارساز نخواهد بود. سایر مراجعانی که عضلات صورت آن ها نسبت به یکدیگر ضعیف یا قوی تر است را نمی توان با یک دوز استاندارد درمان کرد. اگر دوز یکسانی برای همه تزریق شود، باعث تزریق کم یا زیاد برای افراد مختلف خواهد شد که نتیجه ی نامطلوبی به دست می دهد.

زمانی که مراجعه کننده، پروسه ی پس از تزریق را انجام نمی دهد و باعث می شود بوتاکس تزریق شده، در محل تزریق به حرکت درآمده و پخش شود.
بافت اطراف چشم بایستی زمانی که پروسه ی قبلی نواحی دور چشم انجام می گیرد، تحت حفاظت باشد.
بوتاکس در موارد نادری منجر به ورم می شود. این مشکل معمولا در طی دو هفته از بین می رود و باید بگوییم که علت این ورم به درستی شناخته نشده است.
درمان افتادگی پلک

  پولیپ بینی

بسیاری از افرادی که پس از تزریق بوتاکس دچار افتادگی پلک می شوند نیازی به درمان ندارند. عوارض جانبی بوتاکس معمولا خفیف و موقت است. اما چنانچه افتادگی پلک مانع دید شود یا پس از مدتی رفع نشود، می توان با چندین راهکار این مشکلات را حل کرد. به یاد داشته باشید که حتی اگر بدون آن که دارویی مصرف کنید یا درمان دیگری پیش ببرید، عوارضتان از بین رفت، بایستی حتما این عوارض را با دکتر پوست در میان بگذارید. با این کار پزشک می تواند خطرات احتمالی عوارض جانبی را در تزریق دفعات بعدی مثل پیتیوسایس به حداقل برساند.
چند روش درمان برای افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس به توصیه ی دکتر پوست در زیر آورده شده است:
درمان خانگی: افتادگی پلک خفیف را می توان با ماساژ دادن عضلات دور چشم با استفاده از نوک انگشتان یا با استفاده از پشت مسواک برقی را درمان کرد. همچنین با باز و بسته کردن چشم ها می توانید به کم کردن ظاهر افتادگی پلک کمک کنید.
قطره ی چشمی: قطره ی چشمی آپروکلونیدین باعث تحریک گیرنده های عضلات چشم برای انقباض و گرفتگی آن می شوند. همچنین اثبات شده است که این قطرات باعث بالاتر رفتن پلک و جمع شدن تا حدود دو میلیمتر می شوند.
تحریک الکتریکی: در بعضی موارد، با تحریک پلک افتاده می توانید آن را جمع تر کنید. با استفاده از درمان محرک الکتریکی می توان به جمع تر شدن گروهی از عضلات کمک چشمگیری کرد.
چگونه می توان از افتادگی پلک و افتادگی ابرو پس از تزریق بوتاکس جلوگیری کرد؟

اولین و مهم ترین گام برای جلوگیری از افتادگی پلک و یا هر پیامد ناگوار دیگری پس از تزریق بوتاکس یا هر درمان دارویی دیگر، مراجعه به متخصص باتجربه و آموزش دیده است. همچنین ممکن است بخواهید از نظر فرد متخصص دیگری مطلع شوید تا نظرات این دو نفر را با هم مقایسه کنید.
پس از انتخاب متخصص مناسب بایستی اطلاعات داروهای مصرفی تان را در چند هفته ی اخیر را در اختیار پزشک پیش از تزریق بوتاکس قرار دهید. همچنین بایستی پزشک خود را از تاریخ آخرین تزریق بوتاکس و جراحی هایی که در گذشته در قسمت صورت خود داشته اید، مطلع سازید.
پس از تزریق بایستی طبق دستور پزشک درمان خود را پیش ببرید که در ادامه به آن می پردازیم:
طی 24 ساعت آینده پس از تزریق، از مالیدن و ماساژ دادن صورت خود بپرهیزید. همچنین به مدت دو روز از ماساژهای زیبایی و تخصصی صورت اکیدا خودداری کنید.

  چه کار کنم که زیر بغلم سیاه نشه؟

به مدت 4 ساعت پس از تزریق دراز بکشید.
تا 24 ساعت آرایش نکنید.
تا 24 ساعت از هدبند سفت استفاده نکنید.
در شب اول پس از تزریق روی صورت نخوابید.
از مصرف الکل بپرهیزید.

به مدت دو روز در معرض نور خورشید قرار نگیرید و همچنین از حمام داغ، سونا، اتاق بخار نیز استفاده نکنید.
به مدت 24 ساعت از فعالیت شدید فیزیکی بپرهیزید.
به مدت دو روز از داروهای رقیق کننده ی خون مانند آسپیرین بپرهیزید. در صورت نیاز به مصرف داروها ابتدا از پزشک معالج خود مشورت بگیرید.
آیا تزریق بوتاکس عوارض دیگری دارد؟

علاوه بر افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس، عوارض بسیار دیگری مرتبط با تزریق بوتاکس وجود دارد، بنابراین از تمامی خطرات احتمالی و علائم بالقوه ای که ممکن است دچار آن شوید، اطلاع کسب کنید. بیشتر عوارض جانبی تزریق بوتاکس خفیف و موقت است.
شایع ترین عوارض پس از تزریق بوتاکس در زیر آورده شده است:

کبودی خفیف یا تورم در محل تزریق
خشکی چشم
خشکی دهان
تب
سردرد
عفونت تنفسی حاد

چنانچه هر یک از علائم فوق را داشتید که زمان بهبود آن بیش از اندازه بود، یا آن که مشکلات سلامتی و زیبایی به وجود آورد، یا آن که علائم تشدید شدند، بایستی دکتر پوست را مطلع سازید. چنانچه علائمی که در انتها آورده ایم، را در خود مشاهده کردید با دکتر پوست خود تماس بگیرید:

زخم باز در قرینه
تاری دید
سرخی، آبریزش و درد چشمی
مشکلات تنفسی، اختلال در تکلم یا بلع
علائم حساسیتی

The post افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس چه علتی دارد و چه باید کرد؟ appeared first on کلینیک زیبایی رازی کاشت مو کاشت ابرو تزریق ژل و بوتاکس.
Source: cosmeticclinic.ir

wpadmin

Comments are closed